Peniaze do DSS počas materskej. Čo treba vybaviť?

jvo
26. feb 2009

Ahojte potrebovala by som poradit, asi o 2 tyzdne nastupujem na matersku. Mam druhy pilier DSS a chcela by som vediet co musim urobit aby mi aj pocas materskej zasielali peniaze aj do DSS. Koho mam o to poziadat(socialnu poistovnu?) a akym tlacivom? Dakujem za info

jaduska
26. feb 2009

jvo, do 45 dní narodení dieťatka sa treba prihlásiť v sociálnej poisťovni na dôchodkové poistenie, vypíšeš registračný list, oni ti dajú ešte nejaké prehlásenie a tam treba oznámiť, že ostávaš v II.pilieri

gapa
26. feb 2009

jvo,
predpokladám, že nárok na materské budeš mať. A si aj zamestnaná??

jaduska, už sú trochu zmeny, podla info od mamičiek, u povinne dôch.poistených mamičiek, ktoré majú nárok na materské.

jvo
autor
27. feb 2009

ahoj gapa ano som zamestnana

mamutka
28. feb 2009

pokial viem treba vsetko na socialku odovzdat do 15 dni!!! od porodu, inak si automaticky z 2.piliera odhlasena.......kto to nevie ma smolu, potom sa vlada ohana, ze kolko ludi vystupilo!!!

gapa
28. feb 2009

mamutka,
tá lehota 15dní sa predlžila od 1.1.09 na 45dní.

NO za mamičky zamestnané alebo povinne nem.poistené ako szčo, ktoré majú zároven nárok na materské bude platiť štát dôch.poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do pôrodu (t.j. nie až od pôrodu, ako u ostatných mamičiek, ktoré si podajú prihlášku do 45dní od pôrodu).
Ak však chcú tieto mamičky zamestnané ...s nárokom na materské, aby za nich štát odvádzal poistné aj do II.piliera, tak musia zaslať do SP oznámenie o sporitelovi časť A do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o nároku na materské. Ak tak neurobia, tak štát síce za ne bude platiť dôch.poistné, no nie do II.piliera.

NO a taká vec, že pre túto skupinu mamičiek už neplatí, že treba dať prihlášku do 45dní od pôrodu, ale až od ukončenia poberania matrského. Napr. ak mamička končí poberanie materského napr. 12.6.09 a chce mať súvislé dôch.poistenie, tak musí najneskôr 13.6.09 (aj keby to bolo napr. sobotota) odniesť na SP prihlášku na RLFO s prílohou čestného prehlásenia + kopiu rodného listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi časť B. Ak by to 13.6.09 napr. vychádzalo na sobotu, tak tam treba zájsť NAJNESKôR 12.6.09 a uviesť na prihláške dátum vzniku poistenia 13.6.09.

Samozrejme, ak by zamsestnanej mamičke, ktorá poberá materské napr. skončil PP počas poberania materského, tak si treba podať prihlášku odo dna po ukončení PP, ak to bude po pôrode. Ak by to bolo ešte pred pôrodom, tak predpokladám, pre nu platí to isté ako pre mamičku nezamestnanú, že prihlášku treba podať do 45dní od pôrodu.

no a link na soc.poistovnu, kde sa o tom hovorí som už uviedla v príspevku na porade (ako brčko), vid link vyššie.

No ak by ste zistili nejaké iné info/postupy v soc.poistovni, tak dajte vedieť. Toto je zatial od dvoch mamičiek info, takže hladajú sa dalšie 🙂

mamutka
1. mar 2009

to fakt? no konecne nieco normalne vymysleli, si pamatam ako som stala v sore v socialnej a tiekla zomna krv, kurna, to boli sproste napady .....

martina46
25. jan 2010

ahojte, potrebovala by som poradit v tomto:
nastupila som teraz na matersku - prechod z rodicovskej. nastup na 1. matersku som mala niekedy na jesen 2007. netusim, ci som si zaistila tento 2. pilier vtedy, ale asi ano, lebo som pozerala vypis z mojho DSS a naskakuju mi tam peniaze, hoci mensia suma, ale to uz neriesim.
ide o to, ze teraz, pri nastupe na dlasiu MD musim opat nieco nahlasovat, ci uz to nemusim riesit, bude sa mi dalej odvadzat peniaz do 2. piliera?
dakujem 🙂

cicimon
11. feb 2010

gapa - ma zmysel zasielat papier ohladom 2piliera - cast A na SP skor ako pred dorucenim papiera o naroku na materske?
vdaka

gabima
17. feb 2010

Prosim Vas ako zistim ze mi idu peniaze na dochodok 2 a 3.pilier?Som na RD.Dakujem

gabima
22. feb 2010

Platíte si same 3.pilier ked ste na RD??Je aj taka moznost ale neviem co tym ziskam!??????Dakujem

cicimon
22. feb 2010

gabi - ja idem za chvilu na MD a 3. piler som prerusila na neurcito, kedze si to platit pocas MD a RD nebudem

ja mam naor AXu a viem si pozret tie pispevky co mi chodili odo mna aj zam. na ich www

gabima
23. feb 2010

cicimon: Aj ja prerusila 3.pilier ale na 2.pil.dava stat.
AXu to je banka?Ja v TB ale vraj to je uz v CSOB,no nechapem preco!??

gilmorka
16. jún 2010

Ahojte. Od 2006 som zamestnana,a som aj v 2.pilieri. 4.5.2010 som nastupila na MD, A vcera t.j. 15.6. mi prislo rozhodnutie o priznani materskeho. Tak som si dnes vytlacila z netu Oznamenie sporitela o ucasti na starobnom dochodkovom sporeni, vypisala cast A a isla zaniest na pobocku Socialnej poistovne. A tam mi uradnicka povedala, ze to nie teraz, ale az do 30 dni od narodenia dietata, a este ze k tomu musim vyplnit dalsie dve tlaciva co mi dala a to Vyhlasenie FO, ze sa riadne stara o dieta na ucely dochodkoveho poistenia a Registracny list FO a este mam dolozit rodny list dietata. A toto teda doniest do 30 dni od porodu.
Nieco sa teda zmenilo od 1.1.2010 alebo ako? Lebo inak mamicky vsade pisali, ze teraz treba len to Oznamenie sporitela o ucasti na starobnom doch. sporeni a po porode dolozit rodny list na socialku, a tie ostatne dva formulare ze az pri prechode z MD na rodicovsku. Tak ako to vlastne je, poradite?

gapa
19. jún 2010

@gilmorka
tak bacha na to!!!
oznámenie sporitela časť A treba do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o materskom a nie 30dní od pôrodu, ako ti tvrdí pracovníčka SP. Zájdi tam ešte raz (predpokladám máš aj kopiu pre seba na potvrdenie prevzatia) a ak by ti to odmietla zobrať, spýtaj sa jej na meno (resp. meno bude na dverách, tak sa spýtaj, vy ste p. xy) a povedz, že ty máš iné informácie a že ak si od tvojej predchádzajúcej návštevy nebola schopná zistiť správny postup pri podávaní tlačiva A (ktorý je aj na intern.stránkach SP), tak sa budeš informovať o správnom postupe priamo na ústredí SP s uvedením akú info ti podala na tejto pobočke SP ona, pani XY. Takto môže poškodiť viacero mamičiek, čo si sama bohužial neuvedomuje. Bez opečiatkovaného tlačiva neodchádzaj.

Resp. asi by ozaj v záujme druhých mamičiek nezaškodilo napísať na ústredie SP dotaz a uviesť pobočku, kde si takéto info dostala.

Takéto osoby na SP ma vedia vytočiť. No ty bud radšej v klude, bábo si nezaslúži sa nad takouto osobou rozčulovať. Ale treba si povedať svoje. A v tomto prípade dôrazne.

Nedaj sa. Aj za druhé maminy.

gapa
19. jún 2010

vyššie je link na stránku SP, kde je to uvedené

gilmorka
19. jún 2010

@gapa Dakujem za podporu. Este v ten den som sa tam vratila a po dlhom vyjednavani mi sice nerada, ale predsa len prevzala to tlacivo, mam aj podpisane prevzatie. Ale vyzeralo to, ako by mi tym len robila radost. Hlavne je, ze to mam orazene, takze ja som si povinnost splnila. Lebo na rozhodnuti mi dali datum vydania 19.5. aj ked na obalke bolo odoslanie 14.6. a prislo mi to 15. No proste chaos ako sa patri. A aj tak im do 30 dni od narodenia mam doniest tenRegistracny formular Fo a Vyhlasenie ze sa staram o dieta do 6 rokovo a kopiu RL. Tak ale to uz snad nebude taky problem, poslem to hoci aj po manzelovi. Aj ked taku lehotu nikde v zakone nemaju. Uz sa nebudem nad nimi rozculovat.

gapa
20. jún 2010

@gilmorka
a nezabudni aj na oznámenie sporitela o účasti na dôch.sporení, časť B, k tomu všetkému, čo si už písala!!!! Aj keby si ho už odovzdala a podpísala spolu s oznámením A. Treba ho dať pri odovzdaní RLFO!!! t.j. prihlášky

Ozaj žiadna 30dnová lehota od narodenia neexistuje. Len 45dnová pre mamičky, čo nie sú povinne dôch.poistené počas poberania materského alebo nepoberajú materské.

tin007
31. dec 2012

Ahojte, dnes som bola v Soc. poistovni, chcela som vypisat Reg. list FO a tiez Vyhlasenie plus Oznamenie (kvoli 2. pilieru). Pani, ktora ma vybavovala povedala, ze Reg. list nemusim davat, ze ho tam mam odkedy som sa bola prihlasit na DNPO, prevzala odo mna Vyhlasenie (aj mi dala potvrdenu kopiu), no tvrdila mi, ze Oznamenie sa uz nedava. Nemala som cas (ani vedomosti) sa s nou o tom zhovarat, lebo ma cakali deti s mm v aute, tak som odisla, ale stale mi to vrta v hlave. Podla mna som Oznamenie mala odovzdat, pretoze stat za mna platil prispevok do 2. piliera iba do dovrsenia 3 rokov maleho (co bolo pred viac ako rokom) a pocas mojej evidencie na Urade prace urcite nie. Mam im to Oznamenie zaslat doporucene, resp. odniest a trvat na prijati? @gapa co si myslis ty? Idem studovat vsetko okolo toho, no dieta mi place, tak neviem kedy sa k tomu dostanem. :(

gapa
1. jan 2013

@tin007
nerozumiem, čo si vlatne išla nahlasovať a čo si nahlásila predtým. Ak si bola prihlásená na prvé dieťa, tak mala pravdu, vraj stačí len vyhlásenie o starostl. o novonarodené dieťa, lebo prihlášku máš už od prvého dieťaťa (tak mi odpísali mailom zo soc.poistovne), ale u nás na pobočke odo mna aj tak žiadali vypísať odhlášku a novú prihlšku na novonarodené dieťa.
s ii.pilierom sa už nič nevypisuje.

tin007
2. jan 2013

@gapa ahoj, dakujem za reakciu. bola som sa prihlasit na dochodkove poistenie do SP, pri malom som vypisovala RLFO plus vyhlasenie plus oznamenie (kvoli 2. pilieru). Teraz mi pani uviedla, ze RLFO netreba, ze ma ma uz evidovanu (ked som po dovrseni 3 rokov maleho sa nahlasila do SP na DNPO), zobrala si Vyhlasenie a tvrdila, ze Oznamenie netreba. Nasla som niekde na webe, ze Oznamenie sa uz nedava, ze SP automaticky prihlasuje matky, ktore maju DNPO pri nastupe na MD.
Som rada, ze si mi potvrdila, ze Oznamenie do 2. piliera netreba. Pri malom sa m stalo, ze ma akosi "zabudli" zaevidovat, som to skoro po pol roku reklamovala (podla vypisu z DDS), nastastie som mala kopie prihlasok, kde bol datum prijatia.

viki81
24. feb 2014

Viete mi niekto poradiť, kde najdem tlacovo socialna poistovna - ziadost, aby socialna poistovna odvadzala za mna do II. piliera pocas MD? dik