Práca na dobu určitú a materská. Ako to funguje?

palinek
12. apr 2007

Ahojte,
vyskytla sa u nas takáto situacia:
1. moja buduca mamka mala pracovny pomer na dobu urcitu
2. odisla na matersku dovolenku pred skoncenim pracovneho pomeru (6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu)
3. este pred narodenim dietata sa jej skoncil pracovny pomer (konkretne na dalsi den po nastupe na matersku)

Tento postup nam poradili, ze nebudeme musiet vybavovat papierovacky do poistovni a podobne, ze to musi vybavit zamestnavatel.
Teraz sme potrebovali potvrdenie o zamestnani, resp. materskej a tak sme zacali zistovat, kde a ako ho zohnat... Po niekolko-nasobnych navstevach poistovni nam "odbornicky" tety za okienkami povedali, ze nie je na materskej a ze si dokonca musi platit sama zdravotne poistenie!!!

S tym, ze nedostane matersky prispevok (lebo za posledne dva roky nema zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho), sme sa nejako vyrovnali.
Ale ze nie je na materskej a este si aj musi platit poistenia sama?!?!

Za nezamestnaneho plati poistenia stat (okrem nemocenskeho) a este aj berie podporu alebo socialne davky...Ale ako tehotnu ta na urad prace neprihlasia!!
Neviete nam nahodou niekto poradit, je skutocne vsetko tak, ako nam tvrdia tety uradnicky?
Lebo ak je toto naozaj podla zakonov SR, tak je to podla mojho nazoru cista diskriminacia tehotnych !!!
dakujeme

burina111
21. feb 2008

aha, no kočky ešte dobre že vás mám, tak to som anilen netušila.....som si myslela, že to normálne dalej nasleduje..

jaduska
21. feb 2008

no byrokracia u nás prekvitá, papierov nie je nikdy dosť 😒

tamia
24. feb 2008

palinek,
myslím si:

ak tvoja manželka nebola pred nástupom na MD poistená 270dní nárok na MD nemá. Má nárok na rodičovský príspevok od začiatku odchodu na MD. Doklad dostaneš na UPSVaR odbor sociálny.

alami
24. feb 2008

presne ako píše elise, nárok určite máš, ale musíš ísť požiadať - vypísať tlačivo

lienocka235
25. feb 2008

burina chod tam ked bude mat maly pat mesiacov.. prihlasit sa treba vyplnit jedno tlacivo.. ak by si potom nastupila do roboty uz nemusis nahlasovat nic ak dieta nedas do statnej skolky..
ale je tu jedno velke ale.. ak by si sa rozhodla pre dalsie dietatko tak je potrebne sa vcas este pred otehotnenim prihlasit ako dobrovolny platca nemoce. poistenia aby si dostala matersku.. 15 000 mesacne po dobu 7 mesiacov..
lebo ak ti vlastne pocas MD zanikol pracovny pomer tak by si nemala narok

kisska
2. mar 2008

burina111 - len odporucam, ked ti skoncila MD a si na rodicovskej, aby si si sama platila odvody do socialky, lebo po troch rokoch doma, ak by si nenastupila hned do prace ale isla na Urad Prace, nebudes mat narok na podporu. Odvody by mali byt nejakych 120,-Sk/mesacne, co nie je take strasne. A podporu budes dostavat podla toho, kolko sa rozhodnes platit. Bohuzial kamosovej manzelke toto nikto nepovedal a neda sa to zaplatit spatne. A este to treba platit aj nejake obdobie, aby si mala na tu podporu narok...
Inak na rodicovsky prispevok budes mat narok, aj keby si nahodou nastupila do prace skor (len nemozes dat dieta do statnej skolky/jasli)ako v troch rokoch.

sonatorik
3. mar 2008

prosmi poradte mi niekto...
pred 2 týždnami som nastupila na MD (6 týždnov pred porodom) a k tomuto dátumu mi aj skončil pracovny pomer. Ako je to teraz so mnou? pol roka mi bude matersku a odovdy zrejme platit socialka a potom sa mam ist registrovat na Urad prace???? alebo radesj teraz skor?(pre pripad že by trebalo doplatit nejake odvody aby som mala narok na podporu v nezamestananosti?

jaduska
3. mar 2008

To si mala pracovný pomer na dobu určitú? Lebo tehotnú zamestnankyňu prepustiť nemôžu.

Na úrad práce sa choď zaevidovať hneď, lebo skončením prac.pomeru si nezamestnaná.

sonatorik
3. mar 2008

jeeemiene diky za radu.... ja som mala prac. pomer na dobu určitu. datm bol samozrejme prisposobeny odchodu na matersku...tak to hned zajtra prasim na urad prace..... dakujem

emjee
3. mar 2008

matersku vyplaca vzdy socialna poistovna, nie zamestnavatel ! 😉

smejula
3. mar 2008

Odvod do sociálnej poisť. na poistenie v nezamestnanosti je mesačne najmenej 162,- Sk. A baby, keď sa vám narodí dieťatko, nezabudnite sa ísť do 15 dní prihlásiť do sociálnej poisťovne v mieste bydliska, aby štát za vás odvádzal príspevky na dôchodkové poistenie a aby sa vám tá doba na materskej rátala do dôchodku. Lebo niektoré mamičky prídu neskoro, a strácajú roky ...

jaduska
3. mar 2008

Smejula, ani tak neide o roky do dôchodku, skôr o peniaze. Roky sa počítajú, len štát neplatí dôchodkové poistenie, ak sa žena neprihlási. Ja som tak prišla o peniaze za 3 mesiace. 😒

smejula
4. mar 2008

O aké peniaze ide? Myslíš dôchodok? 😕

jaduska
5. mar 2008

Ja som sa neprihlásila do 15 dní od pôrodu na sociálku a tak štát za mňa neodvádzal príspevky na dôchodkové poistenie. Keď mi prišiel výpis z II.piliera, tak som tam za tri mesiace nemala príspevok. Tie peniaze mám na mysli 😒

smejula
5. mar 2008

Ahaaaaaaaa, no tak to je jasné. Máš pravdu, práve preto by sa mali mamičky ísť prihlásiť /prípadne ich prihlási matka, manžel, sestra/, už vo vlastnom záujme a hlavne tie, ktoré majú uzatvorený II. pilier. 😉

jaduska
5. mar 2008

Smejulka, manžel, matka, sestra môžu ísť vyzvdvihnúť papiere, ale okrem registračného listu sa tam podpisuje ešte jedno prehlásenie, ktoré treba podpísať pred pracovníčkou sociálnej poisťovne, alebo ten podpis musí byť overený (notárom, na matrike a pod.). Takže behaniu po úradoch sa nevyhneš 😠

smejula
5. mar 2008

Sorry, ja viem, ja som jednou z tých pracovníčiek SP. ☹ Lenže, je poisťovňa a poisťovňa. V jednom meste vezmú v inom nie, jedna pracovníčka vezme, iná nie. Lebo napr. u nás neposielame mamičky s tým na matriku, ani notárovi a aj napriek tomu, že to prinesie mama, babka, manžel, vezmeme to. Snažíme sa vyjsť maximálne v ústrety. Pretože nie je napísané nikde, že to musí priniesť osobne tá mamička. Aj minule to napr. priniesol manžel za manželku.

jaduska
5. mar 2008

No smejula, som rada, že sú na sociálke aj také pracovníčky ako ty. A inak máš pravdu, čo pracovník, to iný systém. 😉

smejula
5. mar 2008

JJ, dnes som napr. počula sťažnosť na pob. v Nitre. Čo už. ☹

jaduska
5. mar 2008

Ja mám asi na úradnikov a úradníčky šťastie, tak sa zatiaľ sťažovať nemôžem 😵

smejula
5. mar 2008

Neviem či nie si jediná svetlá výnimka. 😀 😀 😀 😝 To buď rada a dobre si to zapamätaj, už sa to nemusí opakovať. 😀 😉

jaduska
5. mar 2008

áno, áno, ja som tá výnimka, čo potvrdzuje pravidlo 😀 😝 😀

Ale sme voľajako odbehli od témy, aby nás nezmazali smejulka 😵

smejula
6. mar 2008

JJ, takže naďalej platí, treba sa registrovať. A nie je to len pre mamičky, ktoré majú na dobu určitú, prípadne skončený prac. pomer ale pre všetky mamičky.

baculik
9. mar 2008

Ahojte potrebovala by som poradiť. Lekárka mi vypočítala na 24.3. nástup na materskú ja som zamestnaná na dobu určitú do júna. Mám ešte nárok na dovolenku 10,5 dňa. Chcela by som skončiť už teraz lebo ma kolegyne nechávajú samú robiť a ja už nevládzem. Takže neviem, či si mám vybrať tú dovolenku alebo sa mám dať vypísať od doktorky na materskú teraz. Čo by sa mi viac oplatilo. Ďakujem za radu.

jaduska
9. mar 2008

Dovolenka je preplatená priemernou mzdou, takže dostaneš viac ako za PN .

lienocka235
9. mar 2008

podla mna by sa ti lepsie oplatilo zobrat PN ta je platena aj 6 tyzdnov po skonceni prac. pomeru dovolenku si nechat preplatit.. a ostat Pn az do nastupu na matersku
alebo sa daj vypisat na matersku aj to je moznost.

suzana121
14. apr 2008

Mam prosbu pracovala som cr dna 7.11.2007 som bola nutena nastupit na nemocensku pracovnu zmluvu som mala na dobu urcitu a ta mi skoncila dna 31.1.2008 datum porodu mam 9.7 2008 stale som na pn ktoru mi plata v cr ale vraj nemam narok na matersku v cr tak neviem ked 1.6.2008 by som mala nastupit na matersku ci ju mam odovzdat zamesnavatelovi alebo sa prihlasit na urad prace?prosim o radu dakujem

alexandra
15. apr 2008

Zuzka, nie je dovod ju odovzdavat zamestnavatelovi, ked uz s nim nemas pracovny pomer. Radsej sa informuj na Urade prace, pripadne na pobocke socialnej poistovne, ktora vyplaca matersku.

gapa
15. apr 2008

suzana, ak by si bola na slovensku, vedela by som ti poradiť, no v čr sú asi iné predpisy a tiež sa nevyznáv v kompbináciách SR a ČR. Napíšem ti, ako by to bolo u nás a zisti si, či je zákon o sociálnom poistení u nich rovnaký (či ozaj nebudeš mať u nich nárok na materskú a z akého dôvodu)

U nás, pokial si na PN ta na úrade práce nemôžu zaevidovať ako uchádzača o zamestnanie, až po ukončení PN. A počas poberania materského ta z evidencie vyradia (ak by si nárok na materské nemala, tak neviem). UP nevypláca u nás materskú, vypláca ju soc.poistovna (ak by si však nemala nárok na materskú, tak UPSVaR vypláca rodičovský príspevok odo dna narodenia dieťaťa, t.č. 4560,- mesačne, na ten budeš mať nárok určite)

Čo sa týka nároku na materské:
Ak by ti "na Slovensku" skončil PP 31.1.08 a v čase ukončenia tohto PP (a teda aj v čase ukončenia nem.poistenia) si bola tehotná, si v ochrannej lehote 6mesiacov, počas ktorých ak požiadaš o materské (resp. aj inú nem.dávku), budeš mať na nu nárok z tohto ukončeného nem.poistenia. Podmienkou je, že nemáš iné nem.poistenie, to by ti ochranná lehota neplynula. Dalej musíš splniť pre nárok na materské aj podmienku 270dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (teda u teba v období cca 9.7.06 do 8.7.08). Ak napr. tvoj ukončený PP trval cca 9mesiacov, tak by to malo vychádzať (9mesx 30dní).

Tvoj termín pôrodu je 9.7.08. Ak by si teda na materskú nastúpila obvyklých 6týždnov pred termínom, t.j. 28.5.08, tak si stále v ochrannej lehote a ak by si splnila ostatné podmienky, vznikol by ti nárok na materské.

Na uplatnenie nároku na materské, by si k "žiadosti o materské" ktoré dostaneš od lekára potrebovala od bývalého zamestnávatela ešte "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", kde uvedie údaje o tvojom PP a aj tvoj vymeriavací základ v rozhodujúcom období. U teba by to bolo obdobie roku 2007 (resp. od zač. PP do 31.12.07.) "Dni PN počas trvania PP" sa pri výpočte materskej vynímajú, počítajú sa však do 270dní nem.poistenia. Tieto dva papiere by si sama odniesla na soc.poistovnu (predpokladám podla sídla firmy a nie podla svojho bydliska, no nie som si istá), teda sama by si požiadala o materské.

Toto je však popísaný postup pri PP na Slovenku. Zisti si aké sú zákony v ČR, či ti tam tiež neplynie ochranná lehota a kolko dní nem. poistenia musíš u nich splniť. Tiež neviem, či na to má vplyv trvalý pobyt, či niečo také. Prípadne sa skús poinformovať aj u nás na SP, no osobne s tým nemám dobré skúsenosti. Asi som nenatrafila na správnych ludí.

Prajem ti vela štastia 😉

alexandra
15. apr 2008

gapa zuzka ma napisane, ze byva v okrese Skalica..