Práca na dobu určitú a materská. Ako to funguje?

palinek
12. apr 2007

Ahojte,
vyskytla sa u nas takáto situacia:
1. moja buduca mamka mala pracovny pomer na dobu urcitu
2. odisla na matersku dovolenku pred skoncenim pracovneho pomeru (6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu)
3. este pred narodenim dietata sa jej skoncil pracovny pomer (konkretne na dalsi den po nastupe na matersku)

Tento postup nam poradili, ze nebudeme musiet vybavovat papierovacky do poistovni a podobne, ze to musi vybavit zamestnavatel.
Teraz sme potrebovali potvrdenie o zamestnani, resp. materskej a tak sme zacali zistovat, kde a ako ho zohnat... Po niekolko-nasobnych navstevach poistovni nam "odbornicky" tety za okienkami povedali, ze nie je na materskej a ze si dokonca musi platit sama zdravotne poistenie!!!

S tym, ze nedostane matersky prispevok (lebo za posledne dva roky nema zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho), sme sa nejako vyrovnali.
Ale ze nie je na materskej a este si aj musi platit poistenia sama?!?!

Za nezamestnaneho plati poistenia stat (okrem nemocenskeho) a este aj berie podporu alebo socialne davky...Ale ako tehotnu ta na urad prace neprihlasia!!
Neviete nam nahodou niekto poradit, je skutocne vsetko tak, ako nam tvrdia tety uradnicky?
Lebo ak je toto naozaj podla zakonov SR, tak je to podla mojho nazoru cista diskriminacia tehotnych !!!
dakujeme

gapa
15. apr 2008

ved práve-išlo mi o uplatnovanie nároku v čr, ak má trvalý pobyt v SR a nepracuje v čr, ak by bola ich ochrannej lehote, či nevadí ten trvalý pobyt. No ale s tým zahraničím a s PP v zahraničí uplatnovanými na slovenku naozaj nemám skúsenosť. 😲 Možno v témach, čo baby robili v zahraničí, by našla odpoved.

gabkazabka
26. apr 2008

Ahojte

Chcela by som sa opytat,ze ked som dna 24.4.2008 nastupila na MD,tak mi skoncil aj prac.pomer(ten som mala na dobu urcitu-do dna nastupu na MD),mam teraz nejaku povinnost niekde sa hlasit?Myslim tym na Urad prace,alebo v Soc.poistovni?Nikto mi v tom nevie poradit.....
Dakujem za odpoved

gapa
26. apr 2008

zamestnávatel ta dnom 24.4.08 odhlási zo všetkých poistení. Na úrade práce ta do evidencie nezamestnaných aj tak nezaevidujú, kedže budeš od 24.4.08 poberať materské. Na soc.poistovnu, ak sa nechceš dobrovolne poistiť (či už dôchodkovo, v nezamestnanosti alebo nemocensky), tiež nič hlásiť nemusíš. No určite si treba vybaviť zdravotnú poistovnu. Zober si z ukončeného zamestnania zápočtový list, doklad o ukončení PP (ak bol PP na dobu určitú, pre istotu prac.zmluvu) a tiež predpokladám budeš potrebovať zo soc.poistovne doklad o priznaní materskej (predpokladám, že budeš mať na nu nárok). Najlepšie, chod sa na svoju ZP spýtať.

Potom si nezabudni do 15dní od narodenia dieťaťa podať prihlášku na SP aj s potrebnými prílohami, aby si bola dôchodkovo poistená odo dna narodenia dietata. Najlepšie už teraz si to pripraviť (teda zastaviť sa po tlačivá, príp. info na SP alebo na internete).

A ak sa bojíš, že si nenájdeš prácu po ukončení rod.dovolnenky (teda po poberaní rodič.príspevku do 3-och rokov dieťaťa), tak uvažuj nad dobrovolným poistením v nezamestnanosti. Bez toho nebudeš mať nárok na podporu v nezamestnanosti.

gabkazabka
26. apr 2008

🙂 Gapa,dakujem

bubinko83
30. apr 2008

jhbjbzu

jenjanka
2. jún 2008

Ahoj,potřebovala bych poradit,jsem na mateřske ale tento měsic mi skončila pracovni smlouva ale do sedmeho měsice mi bude ještě zaměstnavatel vyplacet mateřskou,tak bych chtěla vědět jestli teda nadale plati i to zdravotni a socialni?a od toho sedmeho měsice co budu pobirat roičovsky tak kdo to za mě bude platit?asi stat že?ale musim se jit někam nahlasit nebo je to automaticke?děkuji

gapa
2. jún 2008

jenjanka, asi si v ČR? takže podla našich zákonov ti radšej radiť nebudem 🤐

jenjanka
3. jún 2008

jo jsem v čr

lenkazdenek
12. jún 2008

já mám podobný problém,tenhle měsíc my končí smlouva a jsem už na rodičvský,musím se tedy hned přihlásit na úřadu práce?

matasal1
11. júl 2008

prosiiiiiiiiim o radu.
Ak pojdem na matersku dovolenku pocas pracovneho pomeru na dobu urcitu bude mi zamestnavatel platit?
A čo ak otehotniem pred koncom skušobnej dody (pred odchodom na matersku) - moze zamestnavatel odmietnut predlzenie pracovneho pomeru ?

gapa
11. júl 2008

zamestnávatel neplatí materské, materské platí sociálna poistovna od prvého dna nástupu na MD, ak ti na nu vznikne nárok. A samozrejme bude pokračovať s vyplácaním materského aj v prípade, ked počas poberania materského (obvykle 28týždnov) prac.pomer skončil. T.j. ukončením PP nestrácaš nárok na vyplácanie materského.

Počas skúšobnej doby (čo býva maxim.3mesiace od začiatku PP, musí byť písomne dohodnutá, predlžuje sa napr. od ni PN) s tebou môže zamestnávatel ukončiť PP bez problémov aj ked si tehotná.

Ak počas tehotenstva, PN, mat.dovolenky, rodič.dovolenky uplynie doba dohodnutá v prac.zmluve (prac.pomer na dobu určitú), záleží len na zamestnávatelovi, či zmluvu predlži alebo nie. Nemá takú povinnosť.

lulanek
11. júl 2008

Ahojky holky mám závažný problém.Dodělala jsem školu a potom jsem chodila jen po brigádách,když jsem zjistila že jsem těhotná,rozhodli sme se s přítelem že si miminko necháme,protože doktor mi řekl,že bych po potratu nemusela mít další protože mám oslabené vaječníky Mno všechno bylo v pořádku,ale já se pořádně neinformovala o mateřské dovolené a ted vím,že na ní nemám nárok a nejsem si jistá jestli mám nárok vůbec na něco.Byla jsem dlouho hlášená na úřadu práce,ale jednou jsem se nedostavila na schůzku a nedala jsem vědet proč.Pak mi přišel dopis,že mě vyškrtli z registrace nezaměstnaných o to je to horší...mám pár týdnu do porodu a vůbec nevím jak z toho bludnýho kruhu ven.Přítel je z toho taky zoufalý,protože do ted se nám finančně dařilo a najednou jako by bylo všechno špatně.Budu ráda za každou radu a chápu,že někteří si budou myslet,že jsem udělala chybu když jsem si mimíska nechala.

matasal1
11. júl 2008

ahoj gapa.

ja som myslela ked mam zmluvu na dobu urcitu a pocas tohto obdobia otehotniem, ci mi zamestnavatel predlzi pracovnu zmluvu.

a aky je rozdiel medzi matreskou a rodicovskym prispevkom.....

vies musim nutne zmenit zamestnavatela a chcela by som ist na matersku ( este nie som tehotna :o(((( )

vobec tymto veciam nerozumiem....

dakujem

gapa
11. júl 2008

už som ti odpovedala, záleží na nom-nemusí.

rozdiel medzi materskou a rod.príspevkom (RP)

1.materskú
- vypláca soc.poist.
- vypláca sa od 6 týzdnov, najskôr však 8týždn.pred pôrodom, obvykle počas 28týždnov
- musíš splniť podmienky na jej získanie, inak na nu nemáš nárok . Základná je byť aspon 270kal.dní nemoc.poistená v posled.dvoch rokoch pred pôrodom. Dalšia je trvajúce nem.poistenie alebo byť v tzv.ochrannej dobe po jeho ukončení
- je závislá od tvojho príjmu, je to 55% z tvojho tzv.denného vymer.základu pre nem.poistenie v rozhod.období

2.rodič.príspevok
- vypláca ho UPSVaR
- vypláca sa od mesica narodenia dieťaťa do obvykle 3-och rokov ak nedáš dieťa do štátom dotov.škôlky
- ak máš trv.pobyt na Slov, tak máš obvykle nan nárok
- je rovnaký pre všetkých rodičov a t.č. je 4560,- od 10/08 bude o nejakých cca 200,- Sk vyšší, hovorí sa, že od 1.1.09 by bal byť cca 8-9tis. (ťažko povedať, či ozaj)

ak aj nebudeš mať prac.pomer 6 (8)týždnov pred pôrodom, ale tvoj PP skončí počas tehotenstva a od ukončenia do nástupu na MD uplynie max. 6mesiacov, tak budeš mať nárok na materské v tzv.ochrannej lehote (tých 270dní však musíš mať splnených)

gapa
11. júl 2008

Ak meníš prácu, najlepšie je neotehotnieť hned na začiatku. Ak áno, asi radšej nepovedať zamestnávatelovi o tehotenstve ešte počas skúš.doby, aby neukončil PP ešte v skúšobnej dobe, lebo dovtedy môže bez problémov. Ak potom oznámiš tehotenstvo, nemôže ti dať výpoved (leda že by rušil firmu, pobočku v ktorej pracuješ). PP sa ale môže skončiť uplynutím času (PP na dobu určitú), tu nejde o výpoved. ä
Ak aj máš PP na dobu určitú, snád to nie je pol roka ale aspon rok. Na materskú by si nastúpila ešte počas tohto PP alebo snád tesne po.

lenkazdenek
12. júl 2008

holky tak jsem zjistila jak to je když máte smlouvu na dobu určitou ,která vám končí v době rodičovské dovolené,vlastně se nic neděje,na pracák jít můžete,ale poviné to není,jinak se tam hlásit musíte pokud po ukončení rodičovské neseženete práci 😉

janette4
13. júl 2008

Ja mám podobný problém.31.10.08 mi končí PP na dobu určitú, a naisto viem,že mi ho nepredĺžia. Teraz poberam materskú a od nového roku by som už mala mať rodičovský príspevok.Keď mi skončí ten PP, musím sa ísť nahlásiť na úrad práce a niečo si platiť alebo nie? A ešte ma zaujíma:keď som do práce zaniesla papier o nástupe na materskú, pani mi povedala, že keď mi bude končiť materská,že sa musím ísť prihlásiť,aby som dostala rodičovské.ale netuším,kam sa mám ísť prihlásiť, či na soc.poisťovňu alebo kam, lebo popkiaľ viem, tak materské aj rodičovské platí soc.poisťovňa.Neviete o tom niečo?VĎAKA.

gapa
13. júl 2008

rodič.príspevok nevypláca SP ale UPSVaR, tak ako rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa ... pozri:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
a je tu v iných témach o tom písané.

po ukončení PP treba ísť podla mna sa informovať na zdr.poisťovnu, ako postupovať. Zober si ukončenie PP a zápočtový list a rozhodnutie o priznaní materského. Tam ti povedia, čo a ako dalej.

platiť si sama nemusíš nič. Ak chceš mať nárok na nemocenské, ošetrovné alebo dalšiu materskú, tak treba pozistovať a pouvažovať nad dobrovolným nemocenským poistním.
a ak počítaš s tým, že po ukončení poberania rodič.príspevku ostaneš bez práce, teda nebudeš mať už novú prácu, tak treba uvažovať na dobrovolným poistením v nezamestnanosti. Ak si ho platiť nebudeš, tak nárok na podporu v nezamestnanosti po ukončení poberania rodič.príspevku mať nebudeš.

Najdôležitejšie je však podať si prihlášku na SP do 15dní od narodenia dieťaťa aby si bola dôchodkovo poistená štátom !!!(musia tak urobiť všetky mamičky, či už zametnané alebo nezamestnané) a tiež sa samé odhlasujú (najčastejšie dnom dovršenia 3-och rokov dieťaťa, ak dieťa nastúpi do štátom dotovanej škôlky alebo začnú pracovať na prac. pomer, tak od tohto dna)

janette4
13. júl 2008

gapa ďakujem

kukuca
13. júl 2008

Ahoj holky,potřebuju radu..
Jak to je když mám práci na dobu určitou do února 2009(zástup za MD), a byla v tu dobu těhu?V březnu teda automaticky na pracák a dostanu pak tu mateřskou 7500,- měsíčně nebo ne?Když jsem před tím normálně x let pracovala bez přetržky...
Prosím poraďte..

janette4
14. júl 2008

gapa, a keby som v priebehu tejto materskej znova otehotnela,napr.o dva roky, dostanem materskú a rodičovský, keď v podstate budem nezamestnaná?

gapa
14. júl 2008

janette,
- na rodičov.príspevok máš nárok od narodenia dieťaťa určite.
- na materskú, len ak splníš podmienky, tie základné sú: najmenej 270dní nem.poistenia v posl.dvoch rokoch pred pôrodom a trvajúce nem.poistenie alebo byť v ochr.lehote po ukončenom NP.(v OL však po dvoch rokoch nebudeš), preto som písala o tom, že treba pouvažovať nad dobrovolným nemocenským poistením.

janette4
14. júl 2008

takže, ak som to dobre pochopila:keď by som išla na ďalšiu materskú, neplatila si dobrovoľne nemocenské, od samého začiatku/6týždňov pred termínom/ by som dostávala rodičovský príspevok,čo je teraz 4560,- áno?

gapa
14. júl 2008

od mesiaca narodenia dieťaťa (nie od 6týždnov pred). Ak by však do narodenia druhého dieťaťa prvé dieťa nedosiahlo vek 3rokov, tak by si poberala rodič.príspevok ešte na to prvé dieťa.

gapa
14. júl 2008

samozrejme rodič.príspevok sa poberá len jeden, aj keby si mala súčasne dve deti. Ale ak splníš podmienku na jeho dosiahnutie aspon časť mesiaca, tak podla terajších zákonov dostaneš celý mesačný prispevok t.č. 4560,- (teda nerozrátava sa na dni).

janette4
14. júl 2008

vďaka.Ty v tejto oblasti pracuješ?lebo bežne sa človek v tomto nevyzná.

gapa
14. júl 2008

nepracujem, len sa o to už dlhšie zaujímam a hladám na roznych strankach a overujem si v paragrafoch. Tak dúfam, že neradím zle 😉

janette4
14. júl 2008

ale myslím, že by si sa celkom dobre uplatnila. 🙂

kisska
14. júl 2008

Ahoj gapa, tiez planujem este pocas tejto materskej (a potom rodicovskej) este druhe babo. Ako to urobit aby som dostala matersku a co mozno najvyssiu? Viem, ze musim byt nemocensky poistena aspon 270dni pocas 2 rokov. Povedzme, ze by som este tento rok platila mesiac a od zaciatku dalsieho roku este dva a potom by mi stacilo platit az ked zistim, ze som tehotna (ak by to bolo v roku 2009). Ako je to ale s vyskou odvodov aby som dostala najvyssiu matersku? Viem, ze s maximalneho VZ (cca 30.000,- myslim uz teraz) je vyska poistneho cca 1300,-Sk, co je celkom palka, ak to ma clovek platit z rodicovskeho prispevku, ale oplati sa to, ak mi to aspon na 6 mesiacov urobi rozdiel 9-10 tis. Ktore obdobie je rozhodujuce pre vysku materskeho? Staci ak budem platit z maximalneho VZ len tento rok a potom mi staci minimum(za predpokladu, ze budem rodit v 2009)? Ak neskor, tak sa to posuva o rok(v 2009 platit aspon 3 mesiace z max. VZ a potom pocas tehu staci minimum)? Teda za predpokladu, ze sa nezmeni legislativa 😒 Dakujem

alexandra
14. júl 2008

kisska trva Ti pracovny pomer u zamestnavatela, u ktoreho si bola zamestnana pred prvou MD? V tom pripade staci ak tento pred nastupom na druhu MD spolu so ziadostou o materske ktore dostanes od svojho gynekologa doda do soc. poist pravdepodobnu vysku mzdy, alebo mzdu uvedenu v pracovnej zmluve. Z toho sa Ti vypocita materske. Infosky su cerstve, kedze sa mi podarilo presne to iste 😉