Práca na dobu určitú a materská. Ako to funguje?

palinek
12. apr 2007

Ahojte,
vyskytla sa u nas takáto situacia:
1. moja buduca mamka mala pracovny pomer na dobu urcitu
2. odisla na matersku dovolenku pred skoncenim pracovneho pomeru (6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu)
3. este pred narodenim dietata sa jej skoncil pracovny pomer (konkretne na dalsi den po nastupe na matersku)

Tento postup nam poradili, ze nebudeme musiet vybavovat papierovacky do poistovni a podobne, ze to musi vybavit zamestnavatel.
Teraz sme potrebovali potvrdenie o zamestnani, resp. materskej a tak sme zacali zistovat, kde a ako ho zohnat... Po niekolko-nasobnych navstevach poistovni nam "odbornicky" tety za okienkami povedali, ze nie je na materskej a ze si dokonca musi platit sama zdravotne poistenie!!!

S tym, ze nedostane matersky prispevok (lebo za posledne dva roky nema zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho), sme sa nejako vyrovnali.
Ale ze nie je na materskej a este si aj musi platit poistenia sama?!?!

Za nezamestnaneho plati poistenia stat (okrem nemocenskeho) a este aj berie podporu alebo socialne davky...Ale ako tehotnu ta na urad prace neprihlasia!!
Neviete nam nahodou niekto poradit, je skutocne vsetko tak, ako nam tvrdia tety uradnicky?
Lebo ak je toto naozaj podla zakonov SR, tak je to podla mojho nazoru cista diskriminacia tehotnych !!!
dakujeme

tinax
12. apr 2007

http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx...

palinek, skus preklikat na stranke www.portal.gov.sk Skusila som dat link, len neviem ci to prejde. Su tam celkom dobre informacie, snad najdes co potrebujes ale vo vseobecnosti si myslim ze je to blbost aby si platila poistenia sama.

palinek
autor
12. apr 2007

tinax: uz som sa vsemozne snazil najst niekde podchytenu takuto situaciu, ale sa mi to nepodarilo a na tej stranke, ktoru si sem dala, sa hovori o prispevkoch -> matersky prispevok uz sme zistili, ze nemame :(.
Podla paragrafov zakonnika prace je na materskej (minimalne na nu isla, lebo vtedy este bola zamestnana), ale tety uradnicky nam tvrdia, ze nie a pohadzuju si nas medzi sebou....

adetka
12. apr 2007

zamestnavatel... kedze bola v case nastupu na matersku MUSEL poslat na socialnu poistovnu papier o jej nastupeni na matersku dovolenku... papier, kde jej gynekolog napisal datum nastupu... urcite ten papier niekde existuje... pripadne... ak ho neposlal zamestnavatel... mala si tento papier odniest do socialnej poistove sama... urobil tak?... ak nie... tak to urobte dodatocne... nech jej gynekologicka da to potvrdenie o nastupe na matersku... a ona nech ho odnesie do soc. poistovne...

a co sa tyka platenia nemocenskeho... to si matky na materskej... ak chcu... musia platit samy... stat plati iba zdravotne a dochodkove... v zdrav. poist. opat na zaklade potvrdenia o nastupe na MD... a na soc. poist... po predlozeni rodneho listu dietata...

adetka
12. apr 2007

a napadlo ma... socialna poistovna nie je povinna nikoho nikde hlasit... ani na Urade prace... kedze mamicka prisla den po nastupe na matersku dovolenku o pracu... bola na materskej dovolenke uz ako tzv. dobrovolne nezamestnana... a bolo jej povinnostou... sa ist do socialnej poistovne prihlasit... ako dobrovolny platca... pripadne sa sama nahlasit na urade prace...

emjee
12. apr 2007

ako pise adetka, zdravotne a dochodkove poistenie za matlky na md plati stat, nemocenske si mozu ale nemusia platit samy

palinek
autor
13. apr 2007

adetka, emjee: ono je to s platenim zdravotneho trosku inak:
v zakone 459/2005 Z.z., § 11, ods.(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
o) fyzickú osobu, ktorá poberá nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu39m) alebo je nemocensky poistená39n) a ošetruje osobu podľa osobitného predpisu, 39o)
p) fyzickú osobu, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi, 39p)
q) fyzickú osobu, ktorá je zaradená v evidencii uchádzačov o zamestnanie39q) vrátane uchádzača o zamestnanie, ktorému Sociálna poisťovňa vystavila formuláre podľa osobitného predpisu, 39r)

Takze nie to, ze si na materskej je rozhodujuce... ale to, ze poberas matersku a kedze nam matersky prispevok nepriznali, mala by si platit zdravotne sama :(... jedine, ze by splnala pism. q) a teda bola by evidovana na urade prace, kde ju tetky odmietli zaevidovat lebo je menej ako 6 tyzdnov pred porodom...

Dnes rano sme boli u ombudsmana a ten nam poradil, ze je najlepsie sa dat vypisat na PN (aj ked uz nie je zamestnana, ale je v 42 dnovej ochrannej lehote) a s tym ist na socialku -> bude teda poberat nemocensku a stat za nu bude platit zdravotne.
Zaroven nam povedal, ze mu nie je jasne, preco ju nechceli zaevidovat na urade prace a ze to preveri.....ak pre nas nieco dalsie zistia, ozvem sa... mozno to niekomu pomoze 🙂

emjee
13. apr 2007

palinek aha 😲 no to je dobra hovadina, ale v tomto state sa uz necudujem nicomu 😠 ale super usetrime na mamickach a buducej generacii (ktora mimochodom bude mozno platit nase dochodky)a hlavne chudatka tie co skoncia skolu a idu na matersku skor ako stihnu odrobit tych 270 dni 😒

adetka
15. apr 2007

palinek... uz som to pochopila... a ospravedlnujem sa za moje poucovanie... vidim, ze si informovanejsi ako ja... ale potom ma napada 😲 ... ked mi skonci materska... a prejdem na rodicovsku... teda zacnem poberat rodicovsky prispevok... uz nebude platit stat zdravotne poistne?

palinek
autor
16. apr 2007

adetka: nemusis sa vobec ospravedlnovat :-P; a neboj..stat za teba bude platit zdravotne aj na rodicovskej: pism. c) toho isteho zakona/paragrafu/odseku
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok, 39d)

(este keby sme tak vedeli ako je to s dochodkovym poistenim...lebo potom na stare kolena zistit, ze musis robit este o X rokov dlhsie, lebo ti pocas materskej/rodicovskej neplatia ... :(((( )

alex21
16. apr 2007

palinek pre vás je naozaj najlepsie ak pôjde na PN a zotrva vnej az do narodenia babetka. Od narodenia bude mat narok na rodičovský dôchodok.
Štát plati dôchodkove a invalidne za ženy ma tarskej dovolenke ale len vtedy ak nie su zametnancami alebo SZCO a nedosahuju príjem. Akurat, ze ma na to svoje vymeriavace základy, ktoré su dosť nízke. 😒 Ale na druhej strane vzdy lepsie ako vobec nic. 😉

nice.day
7. máj 2007

ahojte, myslim ze moja otazka tiez patri do tejto temy, lebo "zastupovanie pocas materskej dovolenky" je vlastne doba urcita
prosim poradte mi, ako je to s materskou dovolenkou, ked momentalne sice pracujem, ale len ako zastupovanie pocas materskej a rodicovskej dovolenky mojej kolegyne - mam narok na matersku od mojho zamestanavatela v pripade, ze by som otehotnela alebo to funguje tak, ze kym nemam zmluvu na neurcito, tak sa o mna nemusi postarat
zaujimalo by ma aj to ako to funguje v pripade, ze by som odisla na MD a medzitym by sa kolegyna vratila - v tom pripade asi automaticky zanika moj pracovny pomer - chapem to spravne?
velmi pekne dakujem za akekolvek odpovede

emjee
7. máj 2007

nice.day ak splnas tych 270 dni socialneho poistenia v priebehu poslednych dvoch kalendarnych rokov pred nastupom na matersku dovolenku, tak mas narok na matersky prispevok, nezavisle od toho, ci si prijata na dobu urcitu alebo neurcitu
ak si prijata na dobu urcitu, tak ti pracovny pomer vyprsi dnom, ktory mas uvedeny v prac. zmluve a zamestnavatel ti ho nemusi predlzit

mam otazku - matersku vyplaca zamestnavatel? ja som v tom, ze socialna poistovna

atiatko
7. máj 2007

Áno emjee - od 1.1.2004 ho vypláca už len sociálna poisťovňa. Zamestnávateľ dokladá iba potvrdenie o príjme zamestnankyne. 😉

hviezda
5. jún 2007

palinek, adetka - zaujimava tema a mam hned k nej otazku.. mate to nastudovane, a mozno mi pomozete..:
mam prac. zmluvu na dobu urcitu: do 31.12.2007.
Termin porodu mam 29.12.07.
nastup na matersku budem mat teda niekedy v polovici novembra.
ku novembru 2007 budem mat odpracovanych viac ako 2.5 roka.
ako to bude so zdravotnou a socialnou poistovnou?
v robote som sa este nepytala, lebo este nevedia, ze cakame babo..ale mozno poradite vy - dufam .-)

michaelar
8. aug 2007

ahojte. mam podobny problem. som zamestnana na dobu urcitu do 31.augusta. zamestnavatelovi som odovzdala ziadost o materske a od 6.augusta som na materskej. ale dnes mi oznamil ze nie je povinny platit mi matersku kedze som zamestnana na dobu urcitu. neviete mi poradit ci mam znovu ist s tlacivom do socialnej poistovne a ako to bude s vyplacanim materskej? je zamestnavatel povinny zaplatit mi aspon tento prvy mesiac? dakujem

emjee
8. aug 2007

michaela matersku vyplaca socialna poistovna, nie zamestnavatel

svantica
16. aug 2007

ahojte, aj ja som mala zmluvu n a dobu urcitu.po jej skonceni som dostala od zamestnavatela tlacivo, kde bol moj prijem za predch. kal. rok rozpisany mesiac po mesiaci a ten som aj spolu a potvrdenim od lekara zaniesla do socialnej poist. z toho prijmu sa vam vypocita tych 55%materskej ak bolo poistenie min. 270dni.

ajka0077
9. sep 2007

Baby a takéto niečo, že ste zamestnané na dobu neurčitú (dostávate prvého pol roka viac peniažkou ako je bežná materská) už neplatí???alebo ani neplatilo? 😕 😕

emjee
10. sep 2007

ajka bezna materska je 55% hrubeho prijmu, najviac vsak okolo 15.000 (max zaklad je tusim 28.000) a dostavas ju 7 mesiacov (posledny mesiac tehu plus prvych 6 mesiacov veku dietata)
ak nemas narok na matersku (lebo si nestihla tych min 270 dni) alebo ti materska vychadza prilis nizka, dostanes len ca 4.500 (co je rodicovsky prispevok)

kisska
10. sep 2007

Ahojte, ja sa pridávam ešte k tým platbám poistného od štátu počas rodičovskej dovolenky (po 6. mesiacoch). Mám z okolia takú celkom čerstvú skúsenosť, že ak sa po 6. mesiacoch nenahlásite na sociálku a neplatíte si sami odvody, v prípade, že po RD nastupujete na UP, nedostanete žiadnu podporu a poistné sa nedá zaplatiť spätne... čiže od štátu dostanete max. životné minimum ako sociálnu dávku, teda v prípade, že vám to "nepokazí" manželov príjem... vtedy nemáte nárok ani na to...

slim
17. sep 2007

ahojte holky,zeptám se - je lepší doba určitá nebo neurčitá?když pominu fakt,že se po MD už nechci do té práce vrátit.Myslím to s hlediska lítání po úřadech,sociálce,pracáku... jakmile mi skončí smlouva na dobu určitou. Vím,že je tam ta půlroční ochranná lhůta,ale co potom?Asi přece jenom bude "pohodlnější" mít práci na dobu neurčitou,kdy se o všechno stará práce. Nemám pravdu? Rozhoduju se totiž mezi dvěma prácemi - doba určitá/neurčitá.Samozřejmě bych brala tu neurčitou,ale je tam trochu nižší plat,nejasná pracovní náplň (asi zatím výpomoc každému oddělení),taky děsný cestování do práce-ale to si asi nevyberete,na každé práci je něco. Proto se ptám,zda je ta doba neurčitá hodně velké plus u této práce. 😕

dudasik
1. nov 2007

Ahojte, ja som nejaka stratena v tych zakonoch.
Odo dnes som nastupila na MD a moja doba urcita mi konci 31.12.2007.
Ziadost o materske mam dufam na Socialke, kedze to mal spravit este zamestnavatel.
Co musim vlastne vsetko po tom 31.12. spravit, co sa uradov tyka, kedze budem nezamestnana ? Treba ist asi na Urad prace vsak ? Dakujem

sisstin
1. nov 2007

dudasik: nevím jak v SR..ale předpokládám, že to bude podobné jak tady...jelikož už jsi na MD..tak ti zaměstnavatel musí MD vyplácet..a je jedno, že ti smlouva končí 😉 všechno za tebe bude automaticky platit stát potom 😉 jen se asi budeš muset nahlásit na pojištovně..to je vše 😉

hasko
13. jan 2008

ahoj Sisstin, tady je Haško.. nevíš kde jsou ostatní , jak jsme si psali v tématu ¨Těhotenství a práce na směny´ nemůžu už to najít, jak se máš a co miminko? já mám skoro 3měsíční holčičku Kristýnku.

lul
20. feb 2008

ludia ako zistim, ci som si platila 270 dni tie potrebne odvody? minuly rok som bola zamestnana od 9.1. az doteraz. cize to splnam?

jaduska
20. feb 2008

Lul najlepšie to zistíš v Sociálnej poisťovni. Ale ak si bola od toho 9.1.nepretržite zamestnaná, tak by si to spĺňať mala. Hádam na sociálke nemajú iné počty 😉

lul
21. feb 2008

jandus - dik

burina111
21. feb 2008

baby a čo v prípade, že som odišla na MD z práce, a po pol roku MD mi vypršala zmluva na dobu určitú. ale to bolo ešte počas poberania materskej....sociálna poisťovna by mi mala normálne dalej vyplácať rodičovský príspevok, nie?

elise
21. feb 2008

burina musíš ísť po skončení vyplácania materského na úrad práce sociálnych vecí a rodiny a tam vypísať žiadosť o rodičovský príspevok. má nato nárok rodič starajúci sa o dieťa do 3 rokov

jaduska
21. feb 2008

burina, tak ako ti elise napísala, treba sa ísť prihlásiť na ÚPSVaR v mieste bydliska 😉