Práca na dobu určitú a materská. Ako to funguje?

palinek
12. apr 2007

Ahojte,
vyskytla sa u nas takáto situacia:
1. moja buduca mamka mala pracovny pomer na dobu urcitu
2. odisla na matersku dovolenku pred skoncenim pracovneho pomeru (6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu)
3. este pred narodenim dietata sa jej skoncil pracovny pomer (konkretne na dalsi den po nastupe na matersku)

Tento postup nam poradili, ze nebudeme musiet vybavovat papierovacky do poistovni a podobne, ze to musi vybavit zamestnavatel.
Teraz sme potrebovali potvrdenie o zamestnani, resp. materskej a tak sme zacali zistovat, kde a ako ho zohnat... Po niekolko-nasobnych navstevach poistovni nam "odbornicky" tety za okienkami povedali, ze nie je na materskej a ze si dokonca musi platit sama zdravotne poistenie!!!

S tym, ze nedostane matersky prispevok (lebo za posledne dva roky nema zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho), sme sa nejako vyrovnali.
Ale ze nie je na materskej a este si aj musi platit poistenia sama?!?!

Za nezamestnaneho plati poistenia stat (okrem nemocenskeho) a este aj berie podporu alebo socialne davky...Ale ako tehotnu ta na urad prace neprihlasia!!
Neviete nam nahodou niekto poradit, je skutocne vsetko tak, ako nam tvrdia tety uradnicky?
Lebo ak je toto naozaj podla zakonov SR, tak je to podla mojho nazoru cista diskriminacia tehotnych !!!
dakujeme

krajinka
2. nov 2011

@simuska26 ahoj ja som bola v rovnakej situacii, papiere na matersku ti este vybavi zamestnavatel, po porode som na socialku poslala manzela, ktoremu dali vsetky papiere, ktore bolo treba vypisat...hlavne si nezabudni vypytat prihlasku na dochodkove poistenie, myslim, ze ju treba odovzdat do 45 dni po narodeni...zamestnanym mamickam ju totiz staci vypisat pri prechode na rodicovsku, tak aby si na to nezabudla 🙂
a este dni od skoncenia PP do porodu sa ti nerataju do dochodku, u mna to bolo 19 dni, neviem kedy mas termin

simuska26
2. nov 2011

@krajinka Ďakujem za odpoved 🙂Ja nastupujem na matersku 30.11.2011 a zmluva mi skončí 30.12.2012.Chcem sa ešte spýtať či treba zajsť na urad prace sa zahlasiť a do zdravotnej poistovne?Niečo take som počula,ale neviem či je to pravda?Ak by ste mi vedeli aj v tomto poradiť Ďakujem

krajinka
2. nov 2011

@simuska26 na urad prace urcite nie, ako poberatel materskeho tam nemozete byt registrovana
do zdravotky by som zasla, ked vam pride rozhodnutie o priznani materskeho, pripadne vam povedia, aky iny doklad potrebuju, potom tam treba nahlasit prechod na rodicovsku, ja mam Doveru a vybavila som to telefonicky

simuska26
3. nov 2011

@krajinka Takže na urad prace vobec nemusim nič ohlasovať,že som nezamestnana,kedže budem na materskej.Tak potom stači vybaviť len zdravotnu poisťovňu.Ďakujem pomohli ste mi,lebo ja mám z toho všetkeho chaos v hlave 🙂

vevuska22
19. dec 2012

Ahojte mozno mi tu pomozete: pracovna zmluva mi konci 31.12.2012 nastup na matersku mam od vcera 18.12.2012 predpokladany termin porodu mam 29.1.2013. Co mam robit mam vobec narok na matersku alebo nie? Pred tym ako som nastupila do tohoto zamestnania mam odrobenych 245dni a pri tomto zamestnavatelovi pri ktorom mi skonci zmluva v decembri mam odrobeny rok aj nieco. Ako dalej postupovat?