Práca na dobu určitú a materská. Ako to funguje?

palinek
12. apr 2007

Ahojte,
vyskytla sa u nas takáto situacia:
1. moja buduca mamka mala pracovny pomer na dobu urcitu
2. odisla na matersku dovolenku pred skoncenim pracovneho pomeru (6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu)
3. este pred narodenim dietata sa jej skoncil pracovny pomer (konkretne na dalsi den po nastupe na matersku)

Tento postup nam poradili, ze nebudeme musiet vybavovat papierovacky do poistovni a podobne, ze to musi vybavit zamestnavatel.
Teraz sme potrebovali potvrdenie o zamestnani, resp. materskej a tak sme zacali zistovat, kde a ako ho zohnat... Po niekolko-nasobnych navstevach poistovni nam "odbornicky" tety za okienkami povedali, ze nie je na materskej a ze si dokonca musi platit sama zdravotne poistenie!!!

S tym, ze nedostane matersky prispevok (lebo za posledne dva roky nema zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho), sme sa nejako vyrovnali.
Ale ze nie je na materskej a este si aj musi platit poistenia sama?!?!

Za nezamestnaneho plati poistenia stat (okrem nemocenskeho) a este aj berie podporu alebo socialne davky...Ale ako tehotnu ta na urad prace neprihlasia!!
Neviete nam nahodou niekto poradit, je skutocne vsetko tak, ako nam tvrdia tety uradnicky?
Lebo ak je toto naozaj podla zakonov SR, tak je to podla mojho nazoru cista diskriminacia tehotnych !!!
dakujeme

gapa
14. júl 2008

kisska, odporúčam si poriadne preštudovať príspevky od p.Mihála (4časti o materskej) + témy o dobrov.nem.poistení
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
a aj tu na koníkovi sú už témy od DNP

kisska
16. júl 2008

alexandra bohuzial netrva. PP na dobu urcitu mi skoncil dva tyzdne po nastupe na matersku 😒
gapa dakujem za link, idem studovat 😉 (raz by som sa chcela v niecom vyznat ta,k ako ty v tychto veciach 😉 )

gapa
16. júl 2008

kisska, asi som chcela pripnúť tento link: (len neviem, kde je I.časť tém o materskej, ale snád si lepšia v hladaní 🙂 , lebo ja velmi technický typ nie som.
http://jozefmihal.blogspot.com/

kisska
16. júl 2008

gapa - super, su tam aj odkazy na vsetky ostatne casti o materskej... idem citat 😉

emjee
2. nov 2008

dara9402 • 29tt • Dnes o 13:02
Ahojte, neviem ci tu taka tema je a po pravde sa mi ju ani nechce hladat ale potrebujem poradit, v decembri nastupujem na matersku a pracovna zmluva mi konci vo februari, neviete ako to bude s mojou materskou? neviete ci mi zamestnavatel musi predlzit zmluvu alebo ako to bude ci budem matersku dostavat normalne pol roka, alebo len dovtedy kym mi neskonci zmluva.

za akukolvek radu dakujem

jaduska • 2d, 18tt • Dnes o 13:28
Zmluvu ti predĺžiť nemusí, keďže je dohodnutá na dobu určitú.

Keď pôjdeš na materskú, tak budeš ešte zamestnaná, takže ti výšku príspevku budú počítať zo zamestnania. A keď si dobre pamätám, tak ju budeš dostávať normálne - 28 týždňov.

dara9402 • 29tt • Dnes o 13:31
no takze to ze mi zmluvu predlzit nemusi som sa uz docitala ale viac som sa bala toho ze mi skoncenim prac zmluvy skonci aj vyplacanie materskej a ze dostanem uz len ten rodicovsky prispevok a to by bolo veeelmi zle.

jaduska dakujem za odpoved

pietra • 1d • Dnes o 13:31
dara, ja som bola v rovnakej situacii ako ty. Na matersku som nastupovala v juni a pracovnu zmluvu som mala na dobu urcitu do konca jula. materska sa mi chodila normalne 28 tyzdnov a potom som presla na rodicovsku.

dara9402 • 29tt • Dnes o 13:36
dakujeeem dievcence ste ma ukludnili lebo som sa toho fakt bala.
este raz dakujem

jaduska • 2d, 18tt • Dnes o 13:44
daruš za málo

gapa • 2d • Dnes o 15:10
dara,
potom si zájdi na zdravotnú poistovnu asi budes potrebovať doklad o poberaní materského (predpokladám rozhodnutie zo SP). Už nebudeš zdrav.poistená ako zamestnanec ale budeš stále poistená zdravotne štátom ako poberatel materského.

tiež treba rátať s tým, že od ukončenia prac.pomeru už nebudeš nemocnesky, dôchodkovo poistená a ani poistená v nezamestnanosti.
Dôdodkovo budeš len v prípade, ak si podáš po pôrode (ak nastane pôrod v r.2009, tak lehota na podanie bude pravdepodobne 45dní od pôrodu, ak schvália návrh zákona; ak však náhodou porodíš ešte v r.2008, tak do 15dní od pôrodu) sama prihlášku na sociálnu poistovnu podla bydliska na tlačive registračný list fyzic.osoby + prílohy (vyhlásenie + kopia rod.listu dieťaťa + oznámenie o sporitelovi, ak chceš odvod do II.piliera).

Tiež treba porozmýšlať, či chceš po ukončení rodič.dovolenky sa evideovať na UP a mať nárok na podporu v nezamestnanosti. Ak chceš mať nárok, tak musíš splniť potrebné podmienky (ak j. Sú rozobraté v iných témach.

emjee
22. jan 2009

petra2505 • snž • Včera o 22:26
Baby vedeli by ste mi poradit, ci ma moze zamestnavatel prepustit, ak mi v auguste konci rocna zmluva (pracovny pomer na dobu urcitu do 9.augusta) a ja by som bola v tom case tehotna?Nie je nahodou ochranna lehota alebo nieco podobne?Dakujem za kazdu radu.

bodka13 • 2d • Včera o 22:55
ochranná lehota je,ale iba pri prac.zmluve na dobu neurčitú
tebe nepredlži zmluvu a nebude konať proti zákonu
mrkni si to v zákonníku práce,je to tam vysvetlené

petra2505 • snž • Včera o 23:02
bodka dakujem to znamena, ze je uplne jedno ci som zamestnana alebo nie lebo , ak by som bola tehotna je zrejme, ze ma prepusti a budem dostavat matersku ako nezamestnana.....no smola....

petra2505 • snž • Včera o 23:03
a keby som bola v tom case PN aj tak ma moze prepustit?

bodka13 • 2d • Včera o 23:34
to neviem,skus sa popýtať aj na sociálke ...myslela si PN celé tehu?...to by sa asi len predlžilo o marodku a keď ju dr. ukončí tak zmluva aj tak konči=to si len ja myslím,možno to tak nie je

gapa • 2d • Včera o 23:39
petra,
zamestnávatel ti nemôže dať počas PN, tehotenstva, MD,RD "výpoved". Iným spôsobom však prac.pomer skončiť môže. T.j. ak počas PN, tehotenstva ukončí zamestnávatel PP napr. v skúšobnej dobe, ak konči PP uzatvorený na dobu určitú, tak nejde o "výpoved" podla § 63 zákonníka práce.

treba rozlišovať medzi slovami "výpoved" a ukončenie "prac.pomeru".

Ak od ukončenia prac.pomeru do nástupu na MD (v tomto prípade treba rátať 6týždnov pred predp. termínom pôrodu) neuplynie viac ako 6mesiacov, tak ti vznikne nárok na materské z ukončeného prac.pomeru. U teba by v tomto prípade bola podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splnená, ak bola tvoja PZ na 1rok. Materské by sa rátalo z obdobia od zač.PP predpokladám 10.8.08 do 31.12.08

emjee
22. jan 2009

petra zamestnavatel nie je povinny predlzit ti pracovnu zmluvu uzatvorenu na dobu urcitu, nezavisle od toho ci si alebo nie si tehotna / PN a pod. - jednoducho ak ti ju nepredlzi, tak sa tvoj pracovny pomer konci dnom, dokedy bola uzavreta zmluva na dobu urcitu

bodka13
22. jan 2009

dnes som sa na to pýtala a potvrdili mi to,čo napísala emjee 😒

asanaa
25. jan 2009

bodka já teda nevím jak na Slovensku ale u nás má nárok na ochrannou lhůtu i žena co byla zaměstnána na dobu určitou!!! 😉

bodka13
26. jan 2009

asanaa...tak to máte lepšie 😉

gapa
26. jan 2009

bodka,
podla mna to majú tak isto ako u nás. Lebo pozor sú dve rozdielne ochranné lehoty/doby.

Jedna "ochranná lehota" je podla zákona o sociálnom poistení a znamená, že aj po ukončení PP= nemocenského poistenia si v ochrannej lehote, počas ktorej ak ti vznikne PN, očr alebo nastúpiš na MD, tak budeš mať nárok na menocenské dávky, aj ked ti už nemoc.poistenie netrvá.

Druhá "ochranná doba" je podla zákonníka práce a tá hovorí, že nemôžeš dostať "výpoved" od zamestnávatela počas tzv. ochrannej doby, t.j počas tehotenstva, PN, MD, RD ... Ale iným spôsobom skončiť prac.pomer môže. Takže ak máš prac.pomer na dobu určitú, tak tvoj prac.pomer sa nekončí "výpovedou", ktorá je zakázaná, ale sa ukončí uplynutím doby, na ktorú ste uzatvorili PP a to zakázané nie je.

Takže ty si v ochrannej lehote podla zákonna o soc.poistení a to 6mesiacov od ukončenia nem.poistenia=PP. Ale ukončiť PP dohodnutou dobou sa ti mohol, lebo nešlo o výpoved, proti tej by si bola chránená ochrannou dobou.

mmm30
26. jan 2009

Ahoj gapa mam otazku:25. augusta mi konci zmluva a dovtedy mam narok na 26 a pol dna dovolenky za tento kalendarny rok, lebo som ucitelka a je to alikvotna cast z tych 45 dni. pred materskou si idem cerpat dovolenku, lebo mi ju nepreplatia. mam narok na vsetkyych tych 26 dni alebo sa mi tam odpocita este aj to, ked budem na materskej uz? na tu idem 20. juna.

gapa
26. jan 2009

mmm30,
aj dni čerpania MD sa považujú za odpracované dni/výkon práce, takže nie, tých 26 a pol dna sa ti nekráti.

mmm30
26. jan 2009

dakujem, potesila si ma 🙂

mitinka
29. máj 2009

ahojte baby,

rada by som sa spytala,mam zmluvu na dobu urcitu ktora mi konci 11.6.2009 co je za chvilu,lenže teraz sme zistili,že som tehotna.Može ma zamestnavatel vyhodit,ak sa o tom dozvie alebo ma musi nechat.My sme sa dohodli so zamestavatelom,že ja 11.6.2009 odidem,lebo nas dostavaju o peniaze,ale teraz je problem?Co v takomto pripade???? ☹ ☹ ☹ zostat bez penazi by bol velky horor!!!

Prosim o každu pomoc,... Ďakujem všetkym

konoupek
29. máj 2009

Já být tebou ,šla bych rychle na neschopenku,až do porodu 😉 .

mitinka
29. máj 2009

len neviem,ked este len teraz sme to zistili,či dr,mi dovoli,... ci to nieje priskoro,chcem to tak poriesit,len neviem ci ma da,... ☹

konoupek
29. máj 2009

mitinka já myslím,že když mu řekneš,jak se věci mají,tak se dá domluvit 😉 .Každopádně to zkus,bylo by to pro vás nejlepší řešení.

mitinka
29. máj 2009

ved hej vyskušat to vyskušam,ideme 5.6 na ultrazvuk či už tam niečo bude vidieť 🙂 ,tak sa ho to hned spytam,...dufam,že uspejem ☹

konoupek
29. máj 2009

tak přeju hodně štěstí,aby to u dr. klaplo a taky pohodový těhulkování 😉

gapa
29. máj 2009

Mitinka, aj keby si oznámila zamestnávatelovi podla zákonníka práce (t.j. písomne a s potvrdením od lekára) tvoje tehotensktvo, aj tak môže skončiť tvoj prac.pomer. Tehotná (ak to oznámila...) nemôže dostať výpoved napr. z nadbytočnosti ale ukončiť prac.pomer na dobu určitú, tiež v skúšobnej dobe môže bez problémov zamestnávatel aj s tehotnou zamestnankynou.

Ak budeš ku dnu ukončenia PP tehotná, tak si od ukončenia PP 6mesiacov v tzv. ochrannej lehote, počas ktorej môžeš nastúpiť na PN, očr, MD(to asi nestíhaš, no a dôležité je, či aj splnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvochr rokoch pred pôrodom) a na nemoc.dávku budeš mať nárok.
Ak budeš mať nárok na podporu, tak možno sa najprv zaevidovať a až potom PN.

No najlepšie by bolo, aby si potom mala ešte nejaký prac.pomer (stačí pár dní) a ktorý by skončil najskôr po 3-tom mesiaci tehotenstva, t.j. tak aby ti od ukončenia tohto PP do nástupu na MD (6týždnov pred pravdep. termínom pôrodu) vyšlo tých 6mesiacov (aj po ukončení tohto krátkodobého PP budeš znovu v ochr.lehote 6mesiacov). No a najlepšie mať čo najvyššiu mzdu za tých pár dní.

mitinka
30. máj 2009

ahoj gaga,ja som na materskej a ešte aj pracujem od pol roka malej tj.29.6.2007 až doteraz,ale medzitym som bola zasa 10dni bez roboty,... a materska mi konči 23.8.2009 a zmluva v praci 11.6.2009 ja som z toho na nervy,čo poradis??diky moc ☹

gapa
30. máj 2009

matinka,
takže ty poberáš RP a popritom pracuješ na prac.pomer. Dieťa dosiahne 3roky 23.8.09 (nie si na materskej)
Radu som ti však už napísala.

UP, príp. PN a druhé zamestnanie aspon na 2dni.

daji
6. jún 2009

ahojte

ja by som sa chcela spytat ze koncom tohto roka mi konci pracovna zmluva. Od septembra budem poberat rodicovsky prispevok. Zijem s jednym dietatom a partnerom - nie sme manzelia. Mala by som narok na zivotne minimum aj na rodicovsky prispevok? V tom zivotnom minime mam tak trocha gulas. Porodila som v marci ale ako slobodna matka mam narok na matersku 37 tyzdnovak sa nemylim.

DAKUJEM ZA RADY.

zabulka1
24. júl 2009

ahojte
Môže mi niekto poradiť ja sa v tom už vôbec neviznám.Nemám nárok na materskú lebo nebudem mať tých 270dní dá sa vybaviť nejaký príspevok aby som dostávala počas tých 7mesiacov namiesto materskej a potom rodičovský príspevok?Ja už som všetko možné prečítala ale neviem odpoveď.A ak hej koľko by som asi tak dostávala.
Mne teraz končí aj doba určitá a neviem či mi zamestnávateľ predlži ešte mám do materskej 4 mesiace.
Neviem čo potom urobím do druhej robory ma nezoberú aked aj pôjdem na úrad práce tak nemám nárok na príspevok lebo nie som zamestnaná dva roky .
Poradťe prosím
Čo mám spraviť
Ďakujem za rady

gapa
24. júl 2009

zabulka, uved viac údajov o tvojich prac.pomeroch (nem.poisteniach) o nástupe na MD...

zabulka1
26. júl 2009

Ahoj gapa
Viac udajov nemam nemocenske poistenie si neplatim 270 dni pretoze len minuly rok som zacala robit na Slovensku no a podla vypctov by som mala ist na matersku v decemb. lebo termin porodu mam v polovici januara.
Este sa neskor ozvem .zatial pa skuste poradit
Dakujem

nandrea1987
1. okt 2009

Ahojte, mohli by ste mi poradit mne sa stal ten pripad ze sa mi skoncil pracovny pomer 31.08.2009, tehotenstvo mi povrdili o 2 tyzdne neskorsie, ostala som bez prace a tehulku nikto nezamestna, dostala som PN od dokiho, zevraj som v ochrannej dobe a radsej nieco ako nic, tak 24.09.09 som na PN, papiere od PN som odovzdala u byvaleho zamestnavatela, ktory mi nedal ziadnu spatnu vazbu, odovzdala som mu 2 a 3 stranu PN, dnes som bola pre ,, papeir na peniaze" no teraz enviem komu to mam dat, ci byvalemu zaemstnavatelovi, totiiz som este v ochrannej dobe, alebo mam poslat do soc. poistovni, ked sa mi zda ze PN bude trvat trosku dlhsie, a ja som este s touto sitauaciou nemala skusensoti, tak na tom papieri mam ze PN som do 30.09.09 ak na zelenom papieri este PN nemam dokoncene... Mohli by ste mi poradit? velmi by ste mi pomohli..
Ďakujem Vám zatial 🙂

gapa
2. okt 2009

priamo na SP zamestnávatela. Zamestnávatel s tým už nič nemá. Ani tú tvoju PN už nemusel odniesť na SP, len ti dať potvrdené Potvrdenie zamsestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku.
.
Ak ti potrvá PN do nástupu na MD a ten bude 6týž. pred pôrodom (t.j. nie 8týž. pred PTP!!! vid zákon o sociálnom poistení § 50) a splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokovch pred skutočným pôrodom, tak by si podla zákona mala mať aj na materské nárok. Aj ked nepoznám z praxe ešte židany takýto prípad, aj ked teraz tu je viac takých prípadov. Tiež udeš od zamestnávatela potrebovať potvrdenie.

diapozitiv01
3. okt 2009

ahojte ja mam tiez jednu otazocku hlavne na Gapu, ktora tu je ostrielana odbotnicka,
Necakane /vzhladom na umrtie synceka 4 dni po porode/ som sa vratila do prace, moje pracovne miesto bolo zrusene, ale dohodli sme sa na podpise pracovnej zmluvy na dobu urcitu /plat -30%/ + vyplatenie premie 2x povodny plat. Nemozu mi nic prislubit uz teraz takze preto doba urcita a to do konca marca teda ku dnu 31.3.2010.
Ak by som zostala tehotna este pred koncom zmluvy a zamestnavatel by mi ju nepredlzil asi je najvhodnejsie ist na PN, mam potom narok na matersku? Je lespie si este doplatit dobrovolne odvody na navysenie materskej na maximum?

Ak by som zostala tehotna az po niekolkych mesiacoch a bola bez prace. t.j nezamestnana a az potom isla na PN, ma to nejaky vplyv na matersku?

Nemoze sa nastupit na matersku uz 8 tyzdnov pred PTM, ak som PN, lebo nebudem mat narok na materske? Tomuto som moc v Gapinom poslednom prispevku nerozumela. ale idem si pozret ten zakon

Dakujem velmi pekne za pomoc