Prihláška na dôchodkové poistenie po pôrode?

30. septembra 2015 
Ahojte dievčatá, obraciam sa na Vás, ktoré máte v problematike prehľad, resp. máte už túto skúsenosť za sebou.
V termíne do 45 dní od pôrodu je povinnosťou mamičky zájsť na Sociálnu poisťovňu a prihlásiť sa na dôchodkové poistenie, aby za ňu štát odvádzal toto poistenie. V súvislosti s tým sa Vás chcem spýtať, či sa kôli tomuto vypisuje a podpisuje nejaké tlačivo a ak áno, aké. Ja som bola dva dni dozadu na SP a povedala som zodpovednej pracovníčke, za akým účelom som prišla. Ona si ma nahodila do PC, urobila priamo v PC nejaké záznamy, ale žiadne tlačivo mi vypísať nedala, ani som nič nepodpisovala, len mi podala informáciu, do kedy mi trvá MD - poberanie materského - a čo si mám prísť na SP vybaviť pár dní pred ukončením poberania materského príspevku a nástupom na RD. Potom ma až doma napadlo, že vlastne nemám žiadny "rukolapný" dôkaz do budúcnosti, že som v SP skutočne bola a svoju povinnosť vyplývajúcu mi zo zákona som si aj skutočne splnila.
Ďakujem za reakcie.
15. okt 2009 o 09:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no,tak to si veru radsej vybav co najskor-ja som to nemala vobec nahlasene,lebo som nemala o tom ani "tucha" a teraz nema dva roky zaratane do dochodku,zistila som to prave teraz pri vybavovani druhej materskej
takze teraz ssom si uz preventivne vypytala tlaciva aby som to mala po porode nachystane a nezabudla a dala mi taketo dve:

Vyhlasenie fyzickej osoby ze sa riadne stara o dieta na ucely dochodkoveho poistenia

a

OZNAMENIE sporitela o ucasti na starobnom dochodkovom poisteni(tam je cast A a B)

a ak si aj v druhom pilieri tak aj k tomu nieco sa ma odovzdat,to este nema,ale ze to treba splu naraz dat v jeden den

a ak to budees odovzdavat osobne,prines si hned aj fotokopie tych tlaciva daj si ich od nich orazit
15. okt 2009 o 11:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
sakura77 ahoj!
Teraz som z toho teda totálny kôň

Oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom poistení (časť A) som ešte pred pôrodom na SP osobne vyplnila a odovzdala, mám aj kópiu s podpisom o prevzatí zodpovednou pracovníčkou. Časť B oznámenia sa vraj vypisuje a odovzdáva až pri prechode z MD na RD (najlepšie vraj pár dní pred ukončením MD).

Vyhlásenie fyzickej osoby že sa riadne stará o dieťa na účely dôchodkového poistenia mi pani zo SP kázala prísť osobne vyplniť a podpísať tiež tých pár dní pred ukončením MD, spolu s registračným listom fyzickej osoby.

Tak ako to vlastne je s tou 45 dňovou lehotou?
15. okt 2009 o 12:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no,ja uz som z toho tiez jelen,ja som bola na dvoch pobockach a vsade mi povedali inak tak ja uz fakt neviem,hlavne ked najblizsie nahodou pojdes,daj si este raz pozriet ci ti to odvadzaju na ten dochodok,ak hej,tak snad by to malo byt ok,ak si ten papier teda uz odovzdala
15. okt 2009 o 14:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No to znie zaujimavo...
Ja som matersku poberala z UK 9 mesiacov /do 15.8.2009/ a ked som bola vybavovat rodicovsky na UPSVaR tak som sa pytala ci mam ist este nieka a pani povedala ze nie
Ja taka neznala asi by som mala ist aj na socialu teda?
Vdaka
15. okt 2009 o 14:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby,
ak ste zamestnané počas celej doby poberania materského (t.j nekončí váš PP, tak na vás žiadna 45dnová lehota neplatí. Tá platí pre mamičky nezaestnané /szčo nebudem riešiť)

Ak teda trvá PP aj poberanie materského, tak treba nejneskôr v prvý den RD, no ako vám povedali radšej skôr (napr. aj v prípade ak je posledný den MD nrp. sobota)

U vás platí, že vás poistia najskôr odo dna, kedy tam prídete. No ak prinesiete prihlašaku napr. 15.10.09 so začiatkom poistenia narp. 25.10.09, tak je to ok.
15. okt 2009 o 16:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
oznámeie o sporení odovzdávate LEN prípade, ak ste v II:pilieri a chcete aj odvody do neho (neviem si prestaviť osobu, ktorá v II.pilieri je a nechce to)

časť A
treba odovzdať do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského. Z8leží kedy vám príde to rozhodnutie, myslím, že den doručenia, ak sa neodvolávate, je den nadobudnutia právoplatnosti. Ak to stihnete, tak aj počas poberania materksého za vás bude štáto odvádzať do II.piliera. Ak nie tak do II.piliera odvádzať nebude, len I.pilier bude platiť štát.

časť B
spolu s prihláškou na RLFO + vyhlásením o riadnej starostlivosti +kopiou rodného listu dieťaťa. Ak by ste hned pri prihláške časť B neodovzdali, tak sa to dodatočne nedá, už by za vás do II.piliera neodvádzali, len do I.piliera.
15. okt 2009 o 16:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
15. okt 2009 o 18:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
suhlasim s gapou ale tiez mam ten problem ako siouxsie - vsetko som vcas nahlasila, no tetus si to len natukala do pc a ja trubka nemam ziadne potvrdenie, ze som tam bola a splnila si nahlasovaciu povinnost
16. okt 2009 o 00:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte
vcera ked som si to tu precitala som sa hned pozrela na net ci mi chodia prispevky do DSS lebo ani ja som si nevzala ziadne potvrdenie
ale je to v pohode takze si myslim ze sa nemate coho bat
ale je pravda ze mi SP zacala prispevky posielat az v juli a na MD som od novembra minuleho roka
asi len pockat a skontrolovat
16. okt 2009 o 09:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
No poviem Vám, že by soc.poisťovňa mala lepčie informovať mamičky. Ja som bola od 1.7.2007 na MD, potom som nastúpila na RD, ktorá mi trvá. Išla som sa DNP do soc.poisťovne a popri tom (keďže som si čítala problém od sakury 77)som sa informovala či som dôchodovo poistená štátom, no a pani mi povedala, že veru nie som. Tak som sa rýchlo prihlásila. Aspoň 3/4 roka do konca RD, keď už nie celé tri roky.
16. okt 2009 o 10:04  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, aj ja som bola dnes na socialke a zistovala som, co vlastne treba ohlasit, dokedy a pod. Na MD nastupujem v novembri a kedze budem rodit v Taliansku, tak som zacala uz teraz zistovat, co je nasou povinnostou a co nie, aby sme to potom nemuseli riesit "na dialku" Pracovnicka soc. poistovne mi dala taky papier, kde su nasledovne informacie:

"Informacia pre poistencov a sporitelov starobneho dochodkoveho sporenia, ktorym sa poskytuje materske:

Podla §128 ods. 5 zakona c. 461/2003 po 31.12.2008 stat plati poistne na dochodkove poistenie aj za fyzicku osobu, ktora je povinne poistena ako zamestnanec alebo samost. zarob. cinna osoba v obdobi, v ktorom sa jej poskytuje materske. Takato fyzicka osoba nepodava prihlasku na dochodkove poistenie za obdobie, v ktorom sa jej poskytuje materske.

V pripade, ak po skonceni obdobia poberania materskeho sa budete nadalej riadne starat o dieta, t.j. nenastupite opat do zamestnania alebo nezacnete vykonavat cinnost samost. zarob. cinnej osoby a chcete, aby za vas poistne na dochodkove poistenie platil stat, je potrebne pred skoncenim obdobia poberania materskeho sa na toto poistenie prihlasit, formou podania prihlasky v pobocke soc. poistovne prislusnej podla miesta vasho trvaleho pobytu.

Podla §14 ods. 5c) zakona c.43/2004 zucastneny na starobnom dochodkovom sporeni moze byt sporitel, ktory je povinne dochodkovo poisteny ako zamestnanec alebo ako samost. zarob. cinna osoba, za ktorych poistne na dochodkove poistenie plati stat pocas poskytovania materskeho podla §128 ods.5 zakona c. 461/2003.

Ak ste sporitel starobneho dochodkoveho sporenia a rozhodnete sa byt zucastneny na starobnom dochodkovom sporeni aj pocas obdobia, v ktorom sa vam poskytuje materske, je potrebne predlozit pobocke soc. poistovne (podla miesta trv. bydliska) pisomne oznamenie o rozhodnuti byt zucastneny na starobnom dochodkovom sporeni z tohto dovodu najneskor do 30 dni odo dna, v ktorom nadobudlo pravoplanost rozhodnutie o priznani materskeho. Oznamenie mozete predlozit osobne alebo dorucit postou na tlacive, ktore je uverejnene na internetovej stranke soc. poistovne a je k dispozicii aj v pobockach soc. poistovne."
16. okt 2009 o 17:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Este pridavam jeden link, su tam takisto preberane tieto veci:

http://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThreadID=54024&vGroupOffset=80&vOffset=30
16. okt 2009 o 17:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
len taka kontrolna otazka - ak mi chodia sms z II. piliera, znamena to, ze mam vsetko tak, ako ma byt? sorry ak vam to pripada ako blbost, ale ja si uz vaaazne nespominam, co som robila pri prechode z MD na RD...a to je len rok dozadu
16. okt 2009 o 19:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kacenqa,
ak ti pravidelne pribúdajú, tak je to OK.
Ty si podávala prihlášku predpokladám do 15dní po pôrode.
17. okt 2009 o 20:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte chcem sa opýtať, či musim podať prihlášku na dôchodkove poistenie po pôrode ak som bola nezamestnaná na UP a platila som si DNP, teraz poberám materskú z DNP ďakujem
26. máj 2012 o 20:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tinkaro
áno, do 45dní po pôrode
26. máj 2012 o 23:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
ahojte potrebujem poradiť
MD mi skončila v januári 2012, teraz poberám rodičovský príspevok a včera mi prišlo rozhodnutie zo soc. poisťovne, že mám na dôch.poistení dlh za február, marec,apríl 2012, ktorý treba uhradiť. Dlh som zaplatila. Mám ísť teraz na sociálne a vypýtať si nejaké tlačivá, aby tieto odvody za mňa zase platil štát? Ak áno, o aké tlačivá ide? A nie je náhodou už neskoro si to pýtať? Pred MD som bola DPO. Omlúvam sa, ak som to napísala nezrozumiteľne, ja som v týchto veciach úplne mimo . ďakujem
30. máj 2012 o 13:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@angela1103
nie si zamestnaná ani povinne poistená szčo?
ak nie si a ani si nebola, tak si si mohla a mala dať už po pôrode prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a mohla si byť už od pôrodu dôchodkovo poistená štátom. Spätne sa to ale vybaviť nedá, len odo dna, kedy to podáš na soc.poistovni.

Ak si nechceš platiť dobrovolné poistenie (neviem, či máš len dôchodkové alebo celý balík poistení), tak sa treba odhlásiť, lebo do podania odhlášky si povinná ho platiť (okrem obdobia, kedy poberáš materské, alebo nemocenské z dobrovolného poistenia. no počas poberania RP platiť treba).

Zober kopiu rodného listu dieťaťa a zájdi čo naskôr na soc.poistovnu a podaj prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov + prehlásenie o riadnej starostlivosti. Prihlášku (registr.list fyzickej osoby) si prefot alebo vypln 2x a na na kopiu/rovnopis si daj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou, nech máš doklad o tom, že si sa prihlásila. Založ to k zápočtovému listu do dôchodku.
Potom nezabudni sa aj odhlásiť, bud do 8dní od vzníku povinného dôch.poistenia (bud prac.pomer alebo povinné poistenie szčo) alebo dovršením 6rokov dieťaťa alebo ak by sa zmenila definícia riadnej starostlivosti, tak dnom, kedy ju už nesplnaš.

Tiež si daj odhlášku, ak nechceš si aj platiť, ak ti beží poistenie štátu (ale môžeš aj zároven platiť, dá sa súbežne). Tú odhlášku tiež by som si dala potvrdiť ako všetko čo odovzdávam na sp a v prípade že by to zapatrošili, robilo by to problém.

síce zdravotnú poistovnu nespomínaš, no hlavne ak nie si zamesnaná, tak snád si si už aj zdrav.poistenie vybavila.
30. máj 2012 o 13:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa veľmi pekne ďakujem!!!
no vidíš, ešte na zdravotnú poisťovňu musím ísť, to budem ale potrebovať nejaké tlačivo zo SP, či?
...a keď som si odvádzala aj do II.piliera a chcem, aby tam aj naďalej išli peniažky...
a zamestnaná som nebola, ani szčo som nebola
30. máj 2012 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@angela1103
doklad o poberaní materského, neviem, či stačí rozhodnutie o poberaní materského, príp. ak si si urobila kopiu s dokladu, čo si dávala k žiadosti o rodič.príspevok o dobe poberania materského.
ale najlepšie si zavolať na svoju ZP, zistiť dokedy to máš v poriadku, povedať jej čo bolo potom (že si poberala matersé, ...) a čo treba zdokladovať, lebo záleží aj priamo na zdr.poistovni, čo požadujú

s II.pilierom netreba nič, teraz to robia automaticky, ked podáš prihlášku.
30. máj 2012 o 18:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa moooooc ďakujem za všetky rady
1. jún 2012 o 19:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ak potrebujete poradit co sa tyka poistenia mozete sa na mna obratit viac info v profile
14. aug 2012 o 11:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa chcela by som poprosit o radu som 8tyz. po porode a dnes som nasla doma papier co manzel doniesol ked vybavoval veci po porode a neviem co s nim pre koho a do kedy treba odniest je to vyhlasenie fyz. osoby ze sa riadne stara o dieta na ucely doch. poistenia. Som zamestnana a poberam matersku. Dakujem
20. aug 2012 o 11:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzanapp to tlacivo podavas v SP pri prechode na RD. je to kvoli dochodkovemu poist.,aby ho za teba platil stat.
20. aug 2012 o 11:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Ahoj, chcela by som si len overiť - na MD som nastupovala už ako nezamestnaná, do SP som si poslala registračný list ako osoba, za ktorú platí dôchodkové štát, takže toto som mala vybavené. Ako tu tak teraz čítam, ostala som v pomykove - treba sa znova nahlasovať aj po prestupe z MD na RD? Ak áno, tak ma trafí, lebo to nemá, som bola v tom, že keď som to už vtedy urobila, tak že to platí. Prosím teda o info, veľmi ďakujem .
20. aug 2012 o 11:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kvetinqa dakujem lebo som sa zlakla ze som nieco prepasla
20. aug 2012 o 13:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@zuzanapp
vidím, že máš ešte 2ročné dieťa. Po prvom pôrode si dávala prihlášku na dôch.poistenie? teda čerpala si md1 rd1 a hned nadväzne bez čerpania dovolenky md2rd2?

predpokladám treba zmeniť prihlášku zo staršieho dieťaťa na mladšie. cez poradnu mi povedali že stačí lea to prehlásenie, no na našej pobočke chceli aj odhlášku/den pred pôrodom) a novú prihlášku + rl + prehlásenie (od pôrodu) no ja som nezamest. a záleží asi aj od pobočky
20. aug 2012 o 13:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@andreah25
nie netreba, ty si md necerpala, ked si bola uz nezamestnana
20. aug 2012 o 13:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa tak uz som z toho magor. Ja idem onedlho z rdna md, to sa budem musiet odhlasovat? Aksom zamestnana,nestaci, ze za mna zamestnavatel odosle matersku do SP a potom pri prechode na druhu RD vyplnim ten registracny list?
20. aug 2012 o 13:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa no práveže som mala MD, pretože som bola dobrovoľne poistená a keď mi prišiel papier o priznaní MD, tak som tam mala výšku materského spriemerované zamestnanie + DNP...
20. aug 2012 o 13:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok