Prišla som o peniaze z DSS-ky. Treba sa registrovať!

zuzula28
4. mar 2009

Ahojte maminy,
neviem či sa tu nájde ešte niekto ako ja (dúfam, že nie), čo nevedel, že pri nástupe na materskú treba na sociálnej poisťovni vyplniť špeciálne "registračné" tlačivo, ak chcete, aby vám posielali peniaze na DSS účet...Nuly na výpise ma upozornili, že niečo nie je v poriadku a dnes som sa musela zaregistrovať, aby som dostala niečo aspoň počas tých pár zvyšných mesiacov...keďže mi po pôrode aj ocino pomáhal vybehávať úrady, uniklo nám to a nikto si hubu nedral, aby nás na to upozornil, že je to treba...ak to aspoň niekomu pomôže budem rada...bohužiaľ už dnes som na sociálke zistila, že nebudem sama... ☹ ☹ ☹

gucz
5. mar 2009

ja som o tom tiež netušila až minulý mesiac mi ti spomenula kamarátka, tak sme boli spolu na sociálke vybaviť papiere, takže rok a pol mi tam nikto peniaze neposielal 😒 . Pripadá mi to však ako riadna somarina sa tam prihlasovať, však sociálka vie že som bola na materskej a teraz som na rodičovskom, to už fakt máme s malými deťmi chodiť vybavovať každú blbinu??? Akoby pani z okienka A nemohla posunúť informácie do okienka B, všetko musíš vybehať sama a ešte Ti o tom ani nikto nepovie

gucz
5. mar 2009

+ k tomu som bola s malou po pôrode v nemocnici vyše troch týždňov takže som sa tam ani nemala ako dostať, na to však neberie nikto ohľad. Papiere bol vybavovať manžel a jemu nikto nepovedal ani slovo......

janulienocka
5. mar 2009

pripajam sa aj ja, na materskej som od juna 2007, prisla som na to v maji 2008, takze asi 10 mesiacov v haji. Bola som neskutocne vytocena, hlavne preto - ze som sa tej pani v socialke pytala, co este treba vybehat, vyplnit a samozrejme ze mi povedali ze nic. Su to potvory, a clovek ktory sa nevyzna ma proste smolu

zuzanale
5. mar 2009

Ahoj baby pridám sa aj ja s mojou skúsenosťou podobnou ako zuzula 28 ja som rodila v roku 2006 a dokonca som aj vedela že sa musím registrovať že je nový zákon od 1.8.2006 takže som do 15 dní dobehla na soc. poisť. že chcem to a to a oni na mňa čumeli že čo chcem taký zákon neexist tak som to nechala tak ale my to nedalo a o pár mes som išla na centrálu nadriadenú pobočke v ktorej som bola a vysvetlila čo a ako kedže jediné čo si vtedy nechali bol rodný list to ste mali potom vidieť ten cirkus museli ma spätne zaevidovať a všetko doplatiť ale to som bola ozaj výnimka kopec mamín takto prišlo o peniaze a zápočet 😠 teraz som zas ale tu na konikovi došla na to že od 1.1.2009 je platný ďalší zákon a keďže mi beží ďalšia materská tak musím podať tlačivo aby my ďalej do pôrodu platili 2pilčasť tlač časť A a po pôrode sa nahlásiť zas do soc poisť s tým registračným listom a časťou predošlého tlačiva B čiže papierovačiek do zbláznenia a ak si to vyslovene človek nezistí tak nemá šancu a ešte vás budú aj drzo nahovárať či nechcete vystúpiť z 2pil 😠

zuzanale
5. mar 2009

ozaj akurát zisťovať treba na vlastnú päsť lebo na socke vám to schválne nepovedia 😠

titkovamiriam
5. mar 2009

ja som tam bola so zakonom v ruke tiez ma chceli obabrat!!!!akurat mi vcera prisiel vypis a ked uz robit je to ok,no som zvedava ako cely 2 pilier dopadne zatial nevystupujem

bibula
5. mar 2009

ani ja som nevedela,ale mne tam aj pocas materskej automaticky chodia.mam na vypise,sice som na nich moc "nezarobila" ale vsetko chodi ako ma.

danu
5. mar 2009

za mna to urobila mzdarka 🙂
A baby ked sa vraciate do prace tak to tiez treba nahlasit do socialky kvoli DSS, nezabudnite 😉

zuzanale
5. mar 2009

no lenže ten prihlasovací formulár nemôže mzdárka to musíš sama osobne

titkovamiriam
5. mar 2009

tak-tak aj ja som tam musela ososbne

zuzanale
5. mar 2009

jediné čo posiela mzdárka je potvrdenie od lekára o nástupe na MD a vymeriavací základ na výšku materskej teda ak je na ňu nárok teda máš 270dní pred nástupom nepretržite platené odvody zamestnávateľom..... ostatné si musíme vybehať samé ešte aj blbé čestné prehlásenia kadejaké chcú.... 😠 mrknite občas aj sekciu paragrafy tu na konikovy sa veľa dozviete 😀

babulka
5. mar 2009

V 2. pilieri si sporite svoje peniaze pre seba. V 1. pilieri sporite peniaze pre stat, teda na vyplacanie dochodkov soildarne vsetkym. Samozrejme, 1. pilier je potrebny, lebo v kazdom (socialnom, "kapitalistickom") state musi existovat solidarita. Mna sa druhy pilier netyka, bohuzial nemozem do neho vstupit, takze nechcem byt ani agitator a advokat DSS, ale snad niekolko dalsich faktov:
- starnutie obyvatelstva, ktoremu sa pani ministerka Tomanova smeje a posiela demografov do horucich pekiel. Za 30 rokov realne nebude mat na dochodky kto robit. Resp. obcan, ktor je dnes dochodkovo poisteny iba v 1. pilieri, bude dostavat "solidarny" dochodok, teda len tolko, kolko realne Socialna poistovna bude mat penazi. Ked sa solidarne vypocita, ze dochodok nemoze byt vyssi ako povedzme 500 EUR, tak vyssi nebude
- katastrofalna zadlzenost Socialnej poistovne - preto sa tak vehementne agituje za vystup z 2. piliera, lebo SP prisla o znacnu cast svojich prijmov. Ale na nove limuziny pre najvyssich predstaviteov a nezmyslene zahranicne cesty v trvani niekolkych tyzdnov odovodnene ziskavanim skusenosti, je penazi vzdy dost.
- sucasna hospodarska kriza - je pravda, ze sporitelom v sucanosti thy nepraju, ale dochodkove sporenie je dlhodoby proces. V konecnom dosledku sa nemoze stat, ze by sporitel dostal pri vyplate dochodku menje penazi, nez ich vlozil. V 1. pilieri, ako som spominala, neodstane ani zdalek tolko, kedze je potrebne prispievat na dochodky vsetkym, teda aj tym, ktori boli dlho nezamestanani, resp. vacsiu cast produktivneho zivota vobec nepracovali.
- tolkokrat omielane "dedenie" uspor - po smrti sporitela, teda ak tento nezacal poberat starobny dochodok, pozostali peniaze neziskaju spat. By ma zaujimalo, ze ak si obcan spori len v 1. pilieri a za 40. rokov prace si tam "naspori" (resp. odvedie) znacnu sumu penazi, ci ak zomrie, titeo peniaze niekto pozostalym vyplati. Taktiez ani cent
- peniaze v DSS su chranene Narodnou bankou Slovenska, to znamena, ze DSS sa nemoze len tak zdvihnut a utiect z krajiny, ako to bolo v pripade nebankovych subjektov.

olise69
5. mar 2009

nechce sa mi študovať zákony- ako to je, keď je žena na materskej a predtým ešte nepracovala a nebola prihlásená v 2 pilieri ? Prihlásiť sa do 2. piliera (aby jej štát prispieval ) 🙄 môže až keď začne pracovať, či aj teraz počas MD ?

andosa
5. mar 2009

Kočky, ja som taký istý prípad ako mnohé z vás. Stratila som 13 mesiacov. Manžel vybavoval veci na sociálke, keď sa malý narodil a vyslovene sa pýtal, čo všetko bude treba ešte vybaviť. Vraj nič netreba už u nich vybavovať. Potom ani neviem akou náhodou sme na to prišli pri vybavovaní na sociálke. Urobili sme tam síce cirkus, ale vybavili sme len toľko, že som sa prihlásila k aktuálnemu dátumu, ale spätne mi nevyplatili nič. Ide ma roztrhnúť od jedu na všetky tie tetušky, ktoré sú na úradoch nenahraditeľné a ktoré si dovoľujeme otravovať svojimi záležitosťami. 😠 😠 😠 😠

ella1
5. mar 2009

kým mi budeme v dôchodku(ak sa ho vôbec dožijeme) tak si na piliere ani nikto nespomenie.......si myslím, že dovtedy bude všetko inak.takže ja uvažujem že si II. pilier zruším.podla mňa je to podvod.

bibinka
5. mar 2009

andosa- presne tak, tetušky s veľkými zadkami, neochotné, a nervózne ak ich prekvapíš svojimi požiadavkami a lenivé. Z lenivosti ich vytrhne akurát to, že im povieš s kľudom angličana, že teda ideš k ich nadriadeným a že si necháš všetko vysvetliť.....to potom vidíš tú ochotu 😠

vo mne normálne hrklo,keď sa otvorila táto téma, lebo ja som bola spokojná jak hňup,ale našťastie, na výpisoch DSS mi peniaze pribúdajú, takže asi nemám problém. (Ten mám niekde inde-v inej téme - tiež vinou tých tučných žiab na sociálke)

a už som varovala aj kamošky čo sú tiež "spokojnučké" na materskej. 😖 - tiež prídu o prachy a zápočty 😝

zuzanale
5. mar 2009

No babulka moja reč a ma vedeli dožrať hlavne tie letáky ktoré jeden čas kolovali s prepočtom kolko nasporíme v 2pil trebars za 30 rokov a v 1vom ale veď to sa reálne nedá vypočítať pretože nevieš či budeš zarábať a koľko 500eur ako teraz alebo 700, či nebudeš dlhodobo PN, či podnikať a rôzne iné faktory ktoré dopredu nevieš veď nik nieje jasnovidec 😠 takže také prepočty si ozaj môže pani Tomanová strčiť.......

olise69
5. mar 2009

Dievčence, mne možno ani dôchodok nevyplatia. ( hoci som celý život poctivo pracovala.) Keď som vstupovala do 2. piliera,( čo je podľa mňa menší odrb ako 1. pilier), zákon hovoril o povinných 10 rokoch sporenia. Vyrátala som- bohato mi to stačí. Teraz to zmenili na 15 rokov a už mi to nevyhovuje. A to plánujú ešte predĺžiť, čiže ak predĺžia na 20 a viac rokov povinných odvodov, tak budem robiť do konca života. (nie do oficiálneho veku odchodu do dôchodku, aby som splnila tento limit) Ale "potešili ma" že keď neodrobím toĺko predpísaných rokov, dôchodok síce nedostanem, ale môžu ho zdediť po mojej smrti deti- čo tiež ešte plánajú zatrhnúť. A žiť budem zo vzduchu.
Lenže ak by som ostala v 1. pilieri , Vierka ma nepresvedčla, že ich bude mať z čoho vyplácať. ( Vierka je šikovnica, ona ešte vymyslí dalšie super veci)

zuzanale
5. mar 2009

Ella1 na tvojom mieste kým 2pil nejaký múdri politik nezruší by som v ňom ostala ale inak je to tvoja vec.........
mne to napr vychádza tak že my tam teraz štát platí mesačne ccc32eur a keď som bola v robote tak mi tam išlo niečo okolo 40eur takže sa nesťažujem peniaze pracujú a to že výnosy teraz klesli no čo kríza..... ale zisti si na akom princípe to vlastne funguje.....

olise 69 nevim to sa skús opýtať v DSSke niektorej ale myslím že možeš.....

zuzanale
5. mar 2009

Olise tak v tvojom veku sa už asi neoplatí vstupovať.... moja mama momentálne vystúpila ale koli tomu že nastúpila na invalidný dôchodok a je onko pacient a do práce sa už zrejme ani nedostane 😒

majulcek
5. mar 2009

baby ja si v pohode hopkam doma s malou dva rocky a az teraz zistujem ze az taka pohodka to nebude...takze zajtra sup ide sa do socialnej poistovne... 😠 a ked spominate tie tetule...mna islo vzdy aj na urade prace roztrhnut z toho ze vzdy sa tvaria ako by tie peniaze isli z ich vlastneho vrecka 😠 😠 😠
ozaj a ked tam idem mam si zobrat aj zmluvu uzatvorenu v DSS ci staci len udat kde som? 😕

dadulik
5. mar 2009

tak, baby, opisali ste to uplne presne, toto sa moze stat len na blbom slovensku 😠
ja som na to prisla tiez az minuly mesiac, aj som si porevala koli tomu, lebo sme s manzelom zili v domneni, ze vsetko je vybavene, este po porode s papierami cestoval priamo na centralu soc. poistovne do BA 80 km !!!! a tam ho na toto nikto neupozornil, ze sa mam este hlasit v soc. poist. v mieste bydliska 😠 😠 😠 😠
je to svinstvo najhrubsieho zrna, najviac ma sere to, ze sa mi nebude ten cas ratat do dochodku, a okrem II. piliera samozrejme peniaze netiekli ani do I. Takze ten, kto toto cele vymyslel, musel dopredu vediet, ako sa stat na tom nabali 😠

dadulik
5. mar 2009

majulcek, potrebujes kopiu rodneho listu malej, zmluvu nie, len nadiktujes v ktorej DSS si. Podozrive, ze toto si uz oni vedia vyhladat 😠 a akoze to, ze berieme od statu rodicovsky, tak to pre nich samozrejme neni, aby nam automaticky prihlasili na dochodkove sporenie 😠 😠

zuzanale
5. mar 2009

majulcek vezmi do istoty aj zmluvu ale ak si bola zamestnaná tak majú zaevidovanú DSS lebo peniaze išli cez nich.....
inak fakt zaujímave je že hoci evidované majú všetko tak sa doslova musíš prosiť aby niekde niečo posielali žiadne také že automaticky nefunguje čo je blbé a riadne 😠

zuzanale
5. mar 2009

dadulik vidíš to ma nenapadlo nepožiadaš o platbu do 2pil nemáš platený ani 1.... no hnus v tom našom štáte ...
a naj tak ako napr. v mojom prípade že som vedela čo treba a kam ale naše vzdelané úradníčky nevedeli že 1,5mes platí nejaký zákon 😠

liliandax
5. mar 2009

no "super" teda, pripajama sa k vam.. k tym, co sa neprihlasili! ☹

majulcek
5. mar 2009

tak dik baby,potom podam hlasenie ako sa panulky ksichtili...akoze kde som doteraz bola??? 😠 😠 😠 😠 😠 😠
je to v prdeli s tou ich byrokraciou..a este sa stazuju kolko roboty maju a chodia do roboty jak kralovne...skor su tam neni ako su...pre nas 😠 😠

zuzanale
5. mar 2009

tak určite" straaaaašne veľa" roboty majú .... keby som ja bola v robote takáto ochotná a schopná ako naše úradníčky tak ma vyrazia aj s dverami 😝

ella1
5. mar 2009

zuzanale- no neviem, ja mám odpracovaných cca 3r. čo som v II.pilieri.inak som v domácnosti.a tak rozmýšľam, že ked som išla na UP tak asi aj ja som tam možno mala niečo nahlásiť.ako ked ste išli na md. lebo po skúsenostiach s uradmi sa už vždy pýtam" to je všetko? ešte nejaké iné papiere treba vybaviť?" ale tak viete či vám vravia pravdu, ked povedia, že nie?a teraz kedže som DN tak mi to je na prd.

kvietok23
5. mar 2009

a zasa sa len pospini meno DSS-ky... a socialna poistna, bordel jeden...podla mna by na to mali kazdu mamicku upozornit, a ak nie, tak by sa mali dat peniaze poslat spatne. 😠