Rizikové tehotenstvo a poistenie práceneschopnosti

zenaroka
18. okt 2013

Ahojte, chcem sa spýtať, či máte niektorá skúsenosti s poistením, kde vám poisťovňa za PN má vyplácať nejakú sumu. Viem, že tehotenstvo sa z toho vylučuje, ale čo v tom prípade, že ma vypísal gynekológ, tehotenstvo mám bezproblémové, avšak moja diagnóza od iného odborného lekára mi môže tehotenstvo skomplikovať, tak ma radšej gynekológ vypísal na PN. Konkrétne, tehotenstvo mám bezproblémové, avšak mám diagnózu na chrbticu, ktorá sa mi môže tehotenstvom zdeformovať a hrozí mi po pôrode operácia chrbtice. Uznáva poisťovňa takéto "odškodné", alebo nie? Máte s tým skúsenosti?

nivea777
28. okt 2016

@hwiezdi ja mam tiez alianz,ale mam tam PN z urazu..takze u mna sa to nevztahuje na rizikove tehu.. musis si pozriet aku PN mas poitenu

weronica159
28. okt 2016

nivea777 a mala si skutočne nejaky uraz či si sa dohodla s lekarom aby dobre bolo ?

nivea777
28. okt 2016

@weronica159 vykaslala som sa na tie peniaze :D to by mi musel lekar od zaciatku viest v spravach z kontrol,ze som mala uraz a na zaklade toho som zostala PN,to by sa vsetko potom muselo dolozit do ziadania a ani nie je iste,ze by mi to plnenie uznali.. kedze som PN uz mesiac tak to neriesim,nebudem chciet aby mi prepisoval vsetky spravy z kontrol

frapper
28. okt 2016

@nivea777 Veď ak máš dojednaný ušlý zárobok,konkrétne UZ1,tak to máš jedno či sa to stalo pri úraze alebo si PN z choroby,kde sa zaraďuje aj tehotenstvo.Keď máš Allianz PZ je to tak.Ak si už mesiac PN z dôvodu rizikového tehu,tak len si pozri od akého dňa máš ten ušlý zár.či od 15 alebo 29 dňa a od toho dňa máš hradené ďalšie dni na PN.Ale poistenie musí byť uzatvorené pred tehotenstvom,keď chceš plnenie za tehotenstvo.

nivea777
28. okt 2016

@frapper ja mam PN cisto na uraz..

frapper
28. okt 2016

@nivea777 Akú tarifu máš v PZ,alebo odpíš všetky tarify,ktoré máš poistené .Poprípade do IP.Veď Allianz pri úraze nevyžaduje PN.Pokiaľ môžeš s úrazom pracovať,budeš mať plnené aj pri úraze,keby si aj nemala PN.Je dôležité dodržať minimálne liečenie 15dní a kontroly pri odbornom lekárovi.Tiež musí byť 1 lekárske ošetrenie.

weronica159
28. okt 2016

Ja sa len tak pytam lebo chcela by som isť aj ja marodovať lebo pracujem v jednom nemenovanom fastfoode a je to tam dosť naročne vystáť 8 hodín na nohách len že dočítať som sa ešte nikde nedočítala či môžem ísť na rizikové či musím marodovať s niečím iným aby mi vyplácali tú dennú dávku alebo nie tak preto sa informujem lebo v dnešnej dobe vyžiť s 300€ marodkou na mesiac je čo robiť samozrejme aj manžel pracuje ale aj tak. Ďakujem za každú odpoveď

hwiezdi
28. okt 2016

@frapper ...ano bola som poistena este pred tehu...platím si to už vyše dvoch rokov a mám to pripoistenie usleho zarobku pocas PN od 29.dna prac.neschopnosti 10e na deň...len som sa bala, že či tehu nie je v nejakých vylukach a aj keď som PN tak mi to nebude vyplatené...no hádam to bude v poho...niekedy sa úplne zbytočné stresujem 😥 ...ďakujem za info 😉😉😉

hwiezdi
28. okt 2016

@frapper ....a ešte som zabudla napisat, že tarifu mám UZ1-Z tak dúfam, že aj PN počas tehu tam spadá 🙂

simonkazga
28. okt 2016

@weronica159 ja mam allianz a od 9tt som PN - rizikove tehotenstvo, poistovna vyplaca od 15.dna denne odskodne. Odovzdavam kopiu "penazneho listku" a kratku spravu od lekara, ze pokracujem v PN. Akurat musis uzavriet poistku 2mesiace pred otehotnenim, lebo ak uz si tehu, tak ti to neuznaju. 😐

hwiezdi
28. okt 2016

@simonkazga ...ja som doma od 16 tyzdna a až teraz si to môžem uplatniť, lebo vyplácanie denného odškodného mám az od 29 dna PN. Rizikové nemám no môj gyn.ma nechal doma, pretože som sa necítila dobre...nízky tlak, mdloby, arytmia na ktorú sa liečim už vyše 10 rokov a beriem na ňu aj lieky...proste doma v kľude mi je lepšie..babanko je zatiaľ úplne v poriadku no ja som taka nejaká naprt...no bala som sa toho, že bude poisťovňa vymýšľať, že takú a takú diagnózu s ktorou je človek na PN neakceptujú a nevyplatia to odškodné...a ešte sa ta chcem opýtať, že akú kópiu pen.listku to odovzdávas? Mne kázali iba prefotit pn-ku a lek.spravy od začiatku PN.A ako ti to vyplácajú? Mesacne?...ďakujem za info 😉

simonkazga
29. okt 2016

@hwiezdi áno, vyplacaju mesacne, preto vzdy pred tym, ako odovzdam pen.listok zamestnavatelovi (ten biely papier co sa odovzdava na socialku), ze pokracujem v PN, spravim kopiu a tu im odovzdam aj so spravou od lekara.

frapper
29. okt 2016

@hwiezdi Áno to je tarifa pre ušlý zárobok.Podľa toho čo píšeš by to malo byť v poriadku.Môžeš si to nahlásiť na infolinke 0800122222 tam si povieš č.PZ alebo R.č.nahlásiš a dajú ti pokyn ako ďalej postupovať.Pridelia ti č. poist.udalosti a môžeš sa kedykoľvek informovať.Táto linka je bezplatná pre klientov.

hwiezdi
29. okt 2016

@frapper ...dakujeeeeem 😉😉😉

hwiezdi
29. okt 2016

@simonkazga ...aha...ja ten pen.listok odovzdávam priamo na sociálke...tak radšej si ho prefotim a aj to im pošlem...ďakujem za info 😊

lucinkas3
29. okt 2016

Ja som mala poistenie platieb k VUB uctu. Len euro mesacne sa platilo. Po 60 dnoch PN mi platili 180 eur za mesiac. Poistku som uzavrela mesiac pred tehotenstvom. Uznali to...

weronica159
3. nov 2016

@simonkazga ja som to uzatvarala a este som nevedela ze som tehu az mesiac na to som sa dozvedela no aj tak musim platit 3 mesiace no aby mi to zacalo pratit ale teraz ked chcem marodovat nesmiem marodovat s tym ze som tehotna lebo mi to poistovna neuzna aspon tak mi povedala pani co mi to uzatvarala a na internete som nic nenasla tak neviem co teraz s cim by som mohla marodovat dlhodobo aby mi uznali peniaze a som v 16tt

moka27
20. nov 2016

@frapper chcem sa opýtat...ja som si asi pred mesiacom uzatvárala poistku v allianz..dala som si tam aj PN kvoli rizikovému...uz som raz na rizikovom bola...ale nie kvoli tomu ze by som mala rizikové ..moje prvé tehu rizikové nebolo akurát že v piatom mesiaci som musela predcasne porodit......ale pri druhom tehotenstve som bola doma na pn pre istotu ciže som to mala ako rizikové..co ak ostanem tehtoná opat...bude mi poistovna hradit PN?dakujem

domisteve
16. dec 2016

Moja aktualna skusenost s poistenim usleho zarobku z dovodu PN v Allianz - uzatvarala som ju kvoli rizikovemu tehu. V case uzatvorenia nesmie byt zena tehotna a ani najblizsich 6 mesiacov. Mam nastavenych 10eur/den po 29.dni PN. Ja som otehotnela po 9 mesiacoch od uzatvorenia. Cez call centrum som nahlasila poistnu udalost a poslala som im doklady, ktore chceli- PN-ku, lekarsku spravu, prechodku a ziadala som aj o zalohove vyplacanie pretoze inak vyplacaju az po ukonceni PN. Kazdy mesiac im posielam kopiu tzv. prechodky a lekarsku spravu od gynekologa a oni mi zaciatkom mesiaca vyplacaju 300 eur mesacne na ucet. Neviem ci to niekomu pomoze ale oplati si to dat ak zena planuje tehu a vie , ze pojde na PN . Ale musi pocitat s tym, ze 6 mesiacov nesmie otehotniet inak nevyplatia nic.

lucinkas3
17. dec 2016

A cena poistky?

domisteve
17. dec 2016

Cca 13 eur mesacne doplacam k zivotnej poistke.

lucka1987
17. dec 2016

@domisteve tiez to tak mam uzatvorene v allianzi . ale cakaciu dobu som mala myslim, ze kratsiu, nie som si ista ( ale to je jedno, mam uz daavno po nej ) ak ostanem na PN z akehokolvek dovodu dlhsie ako 14 dni ( ja som si dala od 14 ) tak mi poistka vyplaca tiez denne 10 € k tomu co dostanem v praci ... a zahrnuje sa tam aj tehotenstvo lebo mnohe si mylsia, ze nie ) @frapper.. vies poradit ? je tam cakacka az 6 mes na pn. ci kratsia ?

domisteve
17. dec 2016

@lucka1987 v Allianz sa tehotenstvo nevylucuje ale co mam info tak v inych poistovnach sa vylucuje rizikove tehotenstvo a nie vzdy na to upozornia co je podla mna maximalne nekorektne. Ja som mala urcite cakaciu dobu 6 mesiacov ale tiez mi to povedali az ked som sa na to vyslovene opytala. Ale zatial platia tak dufam , ze nezacnu vymyslat :D

lucka1987
17. dec 2016

@domisteve ja som v allianz pracovala preto sa pytam frapper, kedze ona mylsim, tiez pracuje tam. ale uz si cakacky nepamatam, viem , ze aj v generali to niektore zmluvy kryju ( kamoska je teraz pn v tehu ) ale zalezi, kedy boli uzatvorene .. ale inak dobra vec. takto mam poisteny ja pobyt v nemocnici, aj uraz, len na vyssie sumy ... moj chlap to iste.. to co do poistiek dava za posledne roky s amu uz davno vratilo spat formou vyplateneho poistneho plnenia..

frapper
17. dec 2016

@lucka1987 Áno dievčatá,mám pred sebou VPP,tak citujem:čakacia doba v UZ1 je 2 mesiace,ktorá začne plynúť dňom začiatku poistenia,z dôvodu úrazu sa čakacia doba neuplatňuje.Aby bolo vyplatené poistné plnenie musí byť súčasne splnené nasledovné:úraz alebo choroba nastali počas trvania poistenia,pracovná neschopnosť nastala počas trvania poistenia,pracovná neschopnosť trvá aj po uplynutí čakacej doby.
Za deň vzniku poistnej udalosti sa považuje deň prac.neschopnosti poiteného,dohodnutý v PZ,od ktorého poisťovateľ poskytne poistné plnenie,najskôr však prvý deň,ktorý nasleduje po uplynutí čakacej doby.UZ1 je možné dojednať od 15,alebo 29 dňa.Z toho vyplýva,že tehotenstvo musí nastať počas poistenia,nevstupuje sa do poistenia už tehotná,vtedy je plnenie vylúčené.

lucka1987
17. dec 2016

@frapper no ved s ami aj zdalo, ze 2 mes.. este som nepozabudala veci 😀 a vpp pridane k zmluve malokedy kto cita.. ( v tomto pripade, som mala dnes tolko prace , ze sa mi nechcelo to hladat v zmluvach )

domisteve
17. dec 2016

Nechapem preco mne povedala poistovacka 6 mesiacov :/ asi v tom mala chaos. Nevadi teraz to je uz jedno ale nemusela som pol roka cakat :D asi to tak malo byt :D

lucka1987
17. dec 2016

@domisteve 6 mes je mylsim ze pri kritickych chorobach ..

frapper
17. dec 2016

@lucka1987 áno v kritických je 6 mesiacov,ale u detí je 9 mesiacov.

frapper
17. dec 2016

@lucka1987 Pardon aj u detí je 6 mesiacov pri kritických,to pri chirurgických a nemocnica z choroby je 9 mesiacov,s výnimkou pri infekčnom ochorení je 2 mesiace u detí.