SZČO a ošetrenie člena rodiny.Dostane nejaké peniažky?

nicky95
12. okt 2009

potrebovala by som vedieť, či môj manžel dostane nejaké peniažky ak zostane doma s malým na očr. Ja nastupujem do práce a nemám šancu zostať s ním doma, do sociálnej post. platí 5,90 eur. ďakujem

ukmima
12. okt 2009

Urcite ano, ja som na Rodicovskom a manzel isiel s malym na ocr.a dostal marodku, aj ked som ja doma...a bol s malym co som na rodicovskom, taktiez by dostal, keby isiel na Pn za teba....

nicky95
autor
12. okt 2009

Ja už doma nebudem, len neviem aké sú podmienky na platbu do sociálky. Aj tvôj manžel je szčo?

ukmima
12. okt 2009

moj manzel pracuje...

kiki5
12. okt 2009

a chodi kontrola ked ste na očr?

ukmima
12. okt 2009

Moj manzel potreboval "byt"doma, tak isiel na OCR,Ma blbu doktorku, tak isiel akoze na ocr so synom, uznali mu to aj ked som ja na Rodicovskom, bol doma len 7 dni...a kontrola nebola...
Povedali nam u lekara, ze moze byt len 7 dni na kazdeho clena rodiny...takze nevedel byt dlhsie, iba ak by isiel na ocr aj na druheho syna, ale to sa nam zdalo byt okate...
Tak sme vyuzili aspon tych 7 dni....
Taktiez moze manzel byt na OCR aj na svoju manzelku....ale vtedy musi ist ona k lekarovi..a povedat, ze chce OCR na manzela...

kiki5
12. okt 2009

aha ale on pracuje lebo ak by bol živnostnik tak by za 7 dni nedostal marodku

ukmima
12. okt 2009

jasne, pracuje..nevsimla som si, ze sa to tyka zivnostnikov 😀 , ale mozno niektora mamina vyuzije informacie...pekny den

gapa
13. okt 2009

ukmima,
sa mi to zdá trochu popletené.
Zamestnanec má nárok na maximálne 7dní na kalendárny rok "na sprevádzanie" na ošetrenie a vyšetrenie členov rodiny (t.j. nie na očr, to je iné!!!) A nekontroluje to SP, ak nejde o očr, lebo pri sprvádzaní člena rodiny vypláca náhradu mzdy zamestnávatel a nie soc.poisťovna.

Ak by išlo o očr, tak tá nie je limitovaná 7-mimi dnami, ale len prvých 10dní je platených soc.poistovnou a myslím žiadne kontroly nechodia na očr, len na PN.

To myslím je pravda (aj ked nemám overené a možno nie vždy s tým robia problém, len niekedy), že nemôže byť manžel na očr, ak je mamička s tým istým dieťaťom na RD. So starším dieťaťom, ako píšeš, by ale nemali robiť problém, aj ked ani s tým skúsenosť nemám.

To ako píšeš, že v prípade, že sa osoba, ktorá sa obvykle o dieťa stará (mamička) ochorela a nemôže sa o dieťa starať, tak naozaj má nárok manžel na očr-ku, lebo sa on musí starať o dieťa. Ale tiež je platených len 10dní a od 11-teho dna očr-ky sa manželovi prerušujú všetky poistenia v soc.poisťovni.

mima595
13. okt 2009

Tak ako pises Gapa - ak si na rodicaku s dietatom, na to OCR manzel dostat nemože, ale ak si doma s jednym a druhe ochorie, tak na to manzel OCR dostat može. Osobne som sa na to bola pytat v Soc. poistovni, lebo som chcela vediet, že ked sa vratim z porodnice a trebars mi ochoreju dvojcata, ci može manžel ist na OCR - a oni na to, že ano.

nicky95
autor
13. okt 2009

qapa prosím ťa anevieš ako je to so živnostníkmi. Ja by som to potrebovala, alebo či môžem malého nechať doma a nedať ho do škôlky s manželom živnostníkom. Či my tam ten rodičovský príspevok zostane.

gapa
13. okt 2009

nicky,
tu sa píše o ošetrovnom a nie o RP.

nicky95
autor
13. okt 2009

qapa, ja viem veď som tému založila, ja som sa iba spýtala, či my aj v tomto nevieš pomôcť. na to očr u živnostníka my nik neodpovedá.

mima595
13. okt 2009

No Nicky, mam kamaratku, ktora je je tiež živnostnicka - a ona dostava na dcerku OCR - najprv dostavala len z povinneho, co si platila, no a teraz si zacala platit aj z DNP a dostava OCR aj stamadial.

nicky95
autor
13. okt 2009

mima ďakujem.

ukmima
13. okt 2009

gapa- manzel bol doma prvy krat na Samka, bol 7 dni...tak neviem ako je to, ale socialna poistovna mu to platila, a ja som doma na rodicovskom....nemal s tym problem

gapa
13. okt 2009

nicky
a doplním, že poberanie ošetrovného neovplyvní nárok na RP. Teda priznávam, že tvojej otázke som na prvýkrát ani neporozumela, o čo ti ide. 😨

ukmima,
dík za info.
takže to potvrdzuje, že asi nemajú v SP celkom jednotné postupy, alebo možno len radové pracovníčky SP ich nedodržujú/nepoznajú?

nicky95
autor
14. okt 2009

no ja sa neviem rozhodnúť , či nechať malého doma s manželom a ponechať si rodičovský pr., alebo ho dať do škôlky. Máme dosť oslabenú imunitu, takže budeme často chorý a preto som chcela vedieť , či manžel môže byť na očr s malým.

gapa
14. okt 2009

nicky,
takže ty ideš do práce a manžel je živnostník, no nevie, či si platí nem.poistenie. Je teda pre mna záhada, čo si to vlastne v SP platí. Ale to musíš vedieť ty. Ak bude v čase vzniku očr-ky nemocensky poistený, či už dobrovolne alebo povinne ako szčo, tak nárok na ošetrovné za max. 10dní očr má.

No a čo to platí, si musíte zistiť vy.

nicky95
autor
14. okt 2009

ďakujem qapa, pôjdem pohľadať v jeho papieroch , čo to platí.

zuzkamo
20. nov 2010

Dobry den chcela by som vediet že ked som na RP vo výške 164,22 a od 1.7.2010.si platím dobrovolné pripoistenie či mám nárok na očr so synom ktorý je po operácii a či môžem brať aj Rp.Očr by som si uplatňovala z dobrovoľného pripoistenia to je 10 dní na ošetrenie syna.

anib
20. nov 2010

myslim,ze mas narok byt na ocr , ked Ti vypise lekarka ocr na syna

cartridge
21. nov 2010

@zuzkamo Ak si na rodičovskej dovolenke a poberáš RP a zároveň si platíš DNP, môžeš poberať aj RP aj OČR na syna 10 kalendárnych dní, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa z tohto dobrovoľného poistenia.

milujempsov
18. jún 2015

dobrý den,ja by som chcela ist s maminou na očr ale ona robi v zahranici ako opatrovatelka a je zivnostnik,,musime ist k jej vseobecnej a ona da potvrdenie že ja sa budem o nu starat tých 10dní?? a zanesiem to do mojej roboty?? ja tomuto vobec nechspem,ja som totiž to nikdy nebola na PN a mám 38 rokov,poradte mi ,no fakticky ona nieje chora ale potrtebujem očr ,lebo moj zamestnavatel nam dal nutenú dovolenku ,a potrebujem byt doma ,lebo chcem ist na dovolenku do chorrvatska,dakujem