Zabudli sme ísť do sociálnej. Môžem mať problémy?

zuzik
6. júl 2007

Ahojte kocky ,
neviem ci tu je taka tema, ale ja som nenasla nic.
Chcem sa opytat, dnes som si spomenula, ze sme po porode vybavili vsetko ale zabudli sme na socialnu poistovnu.
Tak neviem co z toho teraz mozem mat. Chcem tam ist v pondelok, lebo telefon mi dnes nedvihali.
Stalo sa to niektorej? ☹

gapa
9. máj 2008

Asi čo je isté,
- že nie si študent (teda tuším tomu hovoria osoba sústavne sa pripravujúca na bud.povolanie),
- že nebudeš mať nárok na materské zo soc.poist. (predpokladám nemáš splnených aspon 270dní nem.poistenia v posled.dvoch rokoch pred pôrodom), tým pádom budeš mať nárok na rodičovský príspevok z UPSVaR, ale až odo dna narodenia dieťaťa
- že pri vybavovaní rod.príspevku budeš potrebovať potvrdenie zo soc.poist., že nemáš nárok na materskú (predpokladám na tlačive "potvrdenie o nároku na materskú na účely poskytovania rodičov.príspevku - vid tu http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Downloader.a...,
ktoré ti ale dajú čisté na UPSVaR a nie na SP), no neviem, či budeš musieť predtým normálne SP požiadať o materské (no skôr v tvojom prípade predpokladám, že nie). Byť na tvojom mieste, asi zájdem najprv na UPSVaR sa informovať za rod.príspevok (tiež môžeš hned na rodinné prídavky+príspevok pri narod. dieťaťa + pri prvom dieťati, príp.tiež do evid.nezamestnaných-vid odsek nižšie) a zobrať si tlačivá. Potom by som zašla na soc.poistovnu s tým tlačivom + po info + tlačivá zo SP, ktoré budeš potrebovať doručiť do SP do 15dní po pôrode, aby si bola dôchod.poistená štátom odo dna narodenia dieťaťa počas starostlivosti o dieťa (ide o tlač. Regis.list fyzic.osoby+vyhlásenie+oznám. o II.piliery-ak v nom si)

Neviem ti však povedať, lebo ani mne to nie je jasné,
- či ta môžu zaradiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ked si už v 38tt (do 34tt, kedy sa najneskôr nastupuje na MD, by ťa určite mohli), a vtedy by za teba platil zdravotné poistenie štát (ak sa zaeviduješ myslím do 7dní od ukončenia štúdia, tak ťa zaevidujú spätne odo dna nasledujúcom po ukonč.štúdia). V zákone o zamestnanosti sa hovorí, že z evidencie vyradia osobu, ktorej vznikol nárok na materské (resp. že nemôžu zaevidovať osobu poberajúcu materské). Ty však materské nepoberáš a ani poberať nebudeš (lebo nemáš nárok). Ak sa však chceš zaevidovať, ide o to, nájsť si prácu (nie o zdr.poistenie). Možno v tomto by mohol byť zádrhel pri zaevidovaní?! Ozaj neviem. 😒
- ak by ta nemohli zaevidovať na UP, tak predpokladám, zdravotné poistenie od ukončenia školy do začiatku poberania RP si musíš hradiť sama (lebo nie si osoba poberajúca materské ani nemocenské, ani rodič.príspevok(RP) ani osoba strarajúca sa o dieťa do 6rokov, ani zamestnanec ani osoba evidovaná na UPSVaR v evid.uchádzačov o zam.). Potom na ZP predložíš doklad o poberaní RP, tým pádom si poistencom štátu. Mesačné ZP samoplátcu je tuším okolo 700,-Sk. Takže ak ide o tie cca dva týždne do pôrodu, tak sa ti s tým evidovaním na UP, možno ani neoplatí kvôli nejakým 400,-+Sk sa zaoberať. Zájdi však na svoju ZP, nech ti povedia, ako postupovať, a čo im máš potom priniesť. Radšej si zo sebou všade zober papiere o ukonč.školy. (príp. sa hned poinformuj o zdr.kartičke pre dieťa, ak ho budeš chcieť zaev.v tejto ZP)

No zatial ma nič viac nenapadá. No všetky tri inštitúcie veru musíš obehať. Tomu sa nevyhneš 😖 🙂 Tak prípadne daj vedieť, ako si dopadla, lebo by ma to celkom zaujímalo. Tak vela zdaru pri vybavovaní! 😉

jana3
9. máj 2008

Dakujem, uz mi je to jasnejsie.
Zatial som ale nedostala ziaden papier zo skoly, ze mam ukoncene studium. Teda statnice som robila teraz v stredu pobede, vo stvrtok bol sviatok a kedze som uplne z ineho mesta tak som cestovala domov. Takze ani neviem, ci ma nejaky zmysel vybehavat teraz tieto veci, kedze okrem toho, ze mi povedali, ze som statnice spravila, tak o tom ziaden doklad nemam.
Zatial zrejme budem musiet pockat na papiere a az potom to ist nejako vybavovat.

gapa
9. máj 2008

To asi papier (diplom) dostaneš až na promocii. Tak aby si skôr nešla do pôrodnice. 😅 Ak to nemáš daleko do tých inštitúcií, radšej si to pomaličky v klude obehni. S bábom to už bude horšie (to je však len môj názor).

tason
3. jún 2009

Ahojte dievcata. Prosim vas vedel by mi niekto poradit kde mam zaniest papier na socilanej poistovni ze nastupujem na MD ked este stale som na MD?

gapa
3. jún 2009

tason,
no nerozumiem tvojej otázke. čo to máš za papier? žiadosť o materské?

caity
4. jún 2009

Ahojte. Chcem sa spýtat ako je to s rodicovským príspevkom. Som na MD, bývam v Lipt. Mikuláši ale pracovala som v Bratislave, čiže materské mi vyplácajú z BA. 8. júna mi skončí nárok na materské (teda tých 37.týždnov lebo som slobodná matka) a mala by som si íst poziadat o ten rodicovský príspevok tu v L. Mikuláši. Ale neviem ci mi budú zo Soc.poist. posielat nejaký papier o ukončení materského alebo nie? Mozem si ist ten príspevok vybavit alebo mám cakat na ten list?

tin007
4. jún 2009

caity, musis poziadat SP o potvrdenie tlaciva, ktore ti daju na UPSVaRe. staci im to poslat postou do BA, oni to poslu naspat (mne za tusim 5 dni). no a s tym tlacivom a este jednym (co je ziadost o RP) pojdes na UPSVaR (plus kopia RL a original RL a tvoj OP)

gapa
5. jún 2009

caity,
sählasím s tin, to tlačivo, ktoré ti musí potvrdiť SP si chod zobrať na UPSVaR, vypln ho (len hlavičku, meno, adresu) a podpíš (určite ti povedia na UPSVaR, čo vyplniť) a pošli na Soc.poistovnu odd. nemoc.dávok, adresa Záhradnícka 153, 829 02 Ba.
Sú totiž presťahovaný (niektoré oddelenia už nie su na záhradníckej 151). Ja som tam bola odniesť potvrdenie osobne a poslali mi to poštou. Príp. pripoj lístok, na akú adresu ti to majú poslať.

caity
7. jún 2009

Dakujem, velmi ste mi pomohli 🙂

zuzana1591981
18. jan 2010

ahojte . chcem sa opýtať v práci som dostala 3 body materiály potrebné pri odchode na MD.1 bod jepo narodení dieťaťa poslať na personálne rodný list.2 bod a tomu nerozumiem je zo sociálnej poisťovne potvrdenie o nároku na materké(s dľžkou trvania jeho vyplácania.3 bod je po skončení materského zo SP(28,37t. písomne požiadať moju firmu o predľženie materskej dovolenky do 3 rokov.najviac ma zaujma 2 bod lebo som z Pov.Bystrice a pracujem v Ilave a na personálnom mi povedali že naša firma patrí pod SP v Trenčíne.Moja otázka je ,či musím ísť teraz pred narodením dieťaťa do Trenčína pre ten nárok na materské alebo mi to príde domov a potom tam mam ísť?

gapa
18. jan 2010

zuzana,
bod 2+3 by som vybavila naraz.
Zo SP ti príde len rozhodnutie o tom, že ti priznali nárok na materské a jeho výška a poučenia zo zákona o dlžke nároku (t.j. neuvedú ti presne dátum, dokedy). Možno toto im bode stačiť (môžeš priložiť k RL dieťaťa?)

Pred ukočnením poberania materského (poberá sa obvykle 28týždnov) budeš potrebovať z UPSVaR (resp. na nete je) potvrdenie o poberaní materského pre nárok na rodič.príspevok (vyplníš, podpíšeš a pošleš na SP zamestnávatela odd. nem.dávok, oni pošlú potvrdené tlačivo späť). Môžeš urobiť kopie (ja som urobila jednu pre zamestnávatela a jednu pre seba) a toto poslať zamestnávatelovi spolu so žiadosťou o rodičovskú dovolenku. Ja som to vybavovala cca mesiac pred ukončením poberania.

Zamestnávatelovi som poslala žiadost o čerpanie RD (podla Zákonníka práce § 166 ods.2) odo dna po ukončení MD (dátum podla kopie dokladu potvrdeeného zo SP o poberaní materského) do troch rokov dieťaťa (to som podložila RL dieťaťa, kedy bude mať 3roky). Takže asi ideálne poslať list z dvomi prílohami cca 2týždne pred nástupom na RD. Ked chú RL dieťaťa skôr, tak ho treba zaslať skôr.

A nezabudni si podať prihlášku na SP (má viacero príloh, vid téma o dôchodkovom poistení) podla bydliska najneskôr v den začatia čerpania RD!!!! spätne sa vybaviť nedá. A ak si v II.piliery, tak treba jedno tlačivo do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského tiež odniesť na SP.

všekty prihlášky/odhlášky kopíruj a nechaj si soc.potvrdiť prevzatie na kopii.

cicimon
18. jan 2010

ahojte,

viete pls niekto, na ktoru pobocku (v BA) treba ist potom ziadat materske?

zahradnicka 31
1 - pobocka : * dôchodkového poistenia
* výberu poistného
* úrazového poistenia

zahradnicka 153
2 - Pre výkon: lekárskej posudkovej činnosti, nemocenského poistenia, kontroly, poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia

zuzana1591981
20. jan 2010

gapa ,moc ti dakujem za vysvetlenie už mam v tom jasno.A to rozhodnutie o výške a trvaní materskeho mi príde asi tak za koľko?

gapa
20. jan 2010

zuzana,
musia rozhodnúť do 60dní, no malo by prísť skôr. Ale kedy záleží od tvojho prípadu a osoby, čo tvoj prípad robí, príp. od mzdárky, kedy to odnesie na SP a či bude od nej potvrdenie v poriadku.

cicimon,
žiadosť o materksé na Záhradnícku 153 (odd. nem.poistenia).
Ale možno ak by si to odniesla na 31, tak to tam presunú (niektorá mamička tak písala, že robia s potvrdeniami pre RP, tak snád aj so žiadosťami o materské)

cicimon
21. jan 2010

gapa - vdaka

magg
26. mar 2012

Ahojte, pre ujasnenie, pokial som zamestnanec a som na MD a18.3 2012 sa mi narodilo babatko, prihlasujem sa do socialnej poistovne teraz, alebo az po skonceni MD?