Zabudli sme ísť do sociálnej. Môžem mať problémy?

zuzik
6. júl 2007

Ahojte kocky ,
neviem ci tu je taka tema, ale ja som nenasla nic.
Chcem sa opytat, dnes som si spomenula, ze sme po porode vybavili vsetko ale zabudli sme na socialnu poistovnu.
Tak neviem co z toho teraz mozem mat. Chcem tam ist v pondelok, lebo telefon mi dnes nedvihali.
Stalo sa to niektorej? ☹

zuzik
autor
6. júl 2007

juj nejak mi to zle hodilo. Nechcela som do spolocneho terminu. 😲

peha
6. júl 2007

ak si bola zamestnana - vyriesi vsetko tvoj zamestnavatel, ak si nezamestnana, chod, ak si szco, takisto chod. drzim palce, inak to je hruza s nimi dohadovat.

zuzik
autor
7. júl 2007

Dik peha ano bola som zamestnana, ale dozvedela som sa, ze vraj sa tam treba hlasit osobne a oni daju nejaky papier pre zamestnavatela.

bambulka1981
1. sep 2007

Ahojte,
som tu dnes nová a nenašla som tú správnu tému, tak sa pokúsim spýtať tu. Takže moja otázka je: Kde vybavím rodný list dieťaťa?? Rodiť budem v okresnom meste, ale bydlisko mám v meste, ktoré patrí pod tento okres. Môžem dieťaťu vybaviť rodný list aj na matrike v našom mestskom úrade??? Alebo musím ísť na okresný úrad a jeho matriku???
Ďalej ma zaujíma, či manžel môže ísť sám vybaviť rodný list??? Dočítala som sa, že by mal mať môj občiansky a sobášny list. Je to tak??
Je nejaká lehota na vybavenie rodného listu???
Takže zatiaľ asi toľko.
Vopred ďakujem za odpovede.
čafte

alami
1. sep 2007

Ahoj bambulka. S tou matrikou si niesom moc istá, ale myslím si, že v mieste bydliska.Určite ide rodný list vybavovať manžel, ten tam chodí ešte kým je žena v pôrodnici, teda čím skôr. Doklady, nech si berie zo sebou, hlavne potvrdenie o narodení dieťaťa, čo dáva pôrodnica.Hlavne nech si rodný list dobre prečíta, lebo ak v ňom matrikárka urobí chybu, napr.zabudne dieťaťu v priezvisku dĺžeň, či mäkčeň,tak sa tvoje dieťa bude písať inak než ty - a to sa stáva(môjmu synovi napr napísali v rod.liste zle moje krstné meno - ešte, že si to muž všimol). a čo sa týka termínu - čím skôr, lebo s rod. listom si pôjdeš vybaviť zdravotné poistenie a to ti treba hneď, alebo s ním ideš do sociálnej poisťovne(do 15 dní od narodenia)... 🙂

maca793
1. sep 2007

bambuľka1981
daj hneď urobiť bábatku aj zdravotný preukaz. rodný list môžeš kľudne vybaviť v tvojom meste na matrike. ale preistotu sa spýtaj matrikárky, ktorá chodí po pôrodniciach zapisovať detičky, ktoré sa narodili. u nás to tak bolo. rodný list choď vybaviť čo najskôr.

zuzkap2
3. sep 2007

Ahoj bambulka moja sestra rodila v inom okresnom meste oko ma trvalý pobyt a rodný list potom vybavla v tom meste kde rodila.Ja mám dve deti a obydva rodné listy vybavoval môj manžel. Mal zo sebou sobašný list a aj môj občianský preukaz

ikaika
17. sep 2007

a ked budem rodit mimo mesta trvaleho pobytu, mozem vybavit rodny list aj v mieste trvaleho pobytu?

vanka
17. sep 2007

Ahojte kocky! Vsetky potrebne info. najdete na http://www.alinka.sk/co-treba-vybavit-po-porode/Je tam clanok o tom co vsetko treba vybavit po porode. 😉
Rodny list sa vybavuje na matrike, ktora je miestne prislusna k porodnici, v ktorej sa dietatko narodilo. Moze ho vybavit aj manzel, ak rodicia nie su manzelmi, musia ist spolu. 🙂

vanka
17. sep 2007

Este ktej Soc. poistovni. Tam sa vybavuje len ziadost o matersku, a to este pred porodom. Vacsinou to vybavi priamo zamestnavatel. Takze Zuzik, ak Ti chodi materska je to v poriadku. 😉
Znova tam musis ist, ked Ti skonci vyplacanie materskej (po 28 tyzdnoch). Soc. poistovna Ti vyda potvrdenie o ukonceni vyplacania a to potom odnesies na Urad prace,soc. veci a rodiny, kde si poziadas o vyplacanie rodicovskeho prispevku. 🙂

peta28
19. sep 2007

Vanka si si ista ze je to tak? Ja som nasla rovnaku info ako zuzik ze max 15 dni od porodu musis ist na socialku aj ked si zamestnana 😕

vanka
24. sep 2007

Peti, na 100% Ti to nepoviem. Mozno sa treba prihlasit do evidencie poistencov, za ktore plati odvody do Socialnej poistovne stat. Ja by som ale predpokladala, ze ak Ti vyplacaju matersku, tak aj vedia, ze ma za Teba platit stat. 😒 Asi tam treba radsej zavolat.
Ja som v sluzobnom pomere a my to mame zase uplne inak.

vanka
24. sep 2007

Dnes som dostala takyto clanok http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i... 🙂
Tak to bude s tymi 15 dnami pravda. ☹

lucie74
24. sep 2007

Dievčatá,je to tak, do 15 dní od pôrodu sa treba zahlásiť, vyplniť také formuláre adoniesť rodný list dieťaťa. Je to kvôli dôchodkovému poisteni,aby sa vám to zarátalo do dôchodku. Ja som tam náhodou bola práve dnes a to má malý 9 1/2 mesiaca, ale tiež som o tom nevedela! A tak mám 9 mesiacov v keli, pretože to platí až odo dňa kedy to podáte.

katka76
17. jan 2008

tak ja som na tom podobne ako lucie, po 28 tyzdnoch som cerpala dov, teraz som sa hlasila na UPSVR, no musela som si este vybavit potvrdenie, ze mi bola vyplatena materska. siel to vybavit manzel a tam mu povedali, ze ma mal prihlasit do 15 dni od porodu a ze mam 7 mesiacov teda v keli. som zvedava, ci sa to nebude dat nejak vybavit, ale pochybujem, ze v nasom demokratickom byrokratickom state sa to podari

elise
17. jan 2008

je to pravda ja som sa prihlásila až ked mi skončila materská ale kažlať na to poistné dobu budem mať krytú a osobný bod veľa nestratí tak sa netreba znepokojovať, spätne nie je možné to ani dopltiť to som sa informovala, ale ja som sa hned od skončenia prihlásila ako dobrovolne platiaca nemocenské poistenie (aj ked teraz od januára už robím a počas md som bola v mimoevidenčnom stave vo firme kde som pracovala pre md. )
prihlásila som a platím si nemocenské do socilky z max vymeriavacieho základu už skoro rok je to 1200 sk ide o to že kedby som počas rodičovskej znovu otehotnela tak mi materskú nedajú takú akú som mala naposledy ale len rodičovský príspevok lebo na nemocenské počas md aj rp nikto žene nedáva nič. tak som si zabezpečila aj ked na úkor 1200 sk mesačne že budem mať materskú s max bymeriavacieho základu aj keby som otehotnela počas rd a išla na druhú materskú

valsi
25. jan 2008

dobrý večer, mohol by mi niekto prosím poradiť ? som na materskej dovolenke s dcérkou, ktorá ide od 3.marca ako 2,5 ročná do škôlky...koncom marca sa nám má narodiť ďalšie bábätko.. chcela by som vedieť, či za ten mesiac marec prídem o materskú alebo mi normálne príde a či to treba ešte než sa to druhé bábätko narodí niekde nahlásiť... verím, že sa tu nájde niekto kto má s týmto nejakú skúsennosť a poradí mi. vopred ďakujem.

jaduska
25. jan 2008

Pre valsi:
Ak dcérka nastúpi do MŠ až 3.marca, tak za marec ešte dostaneš rodičovský príspevok, normálne celý, nekrátený. To, že dcérka nastupuje do MŠ treba nahlásiť tam, kde si si dávala žiadosť o rodičovský príspevok - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Keď sa druhé bábo narodí, tak to hlásiš podľa toho, či si vedená niekde ako zamestnanec, alebo si nezamestnaná.

valsi
25. jan 2008

ďakujem veľmi pekne jaduska. ešte jednu otázku mám... normálne je žiadosť o prijatie do škôlky od 1.3.08 ale vychádza to na sobotu...takže nastupuje až od 3.3.08 platí to aj v tomto prípade? či to mi povedia na tej socialke?

julka
26. jan 2008

valsi myslim si, ze ked sa ti koncom marca ma narodit 2. babetko 6 tyzdnom pred terminom porodu, by si mala byt vypisana na matersku dovolenku, a poberat matersky prispevok a nie rodicovsky.

sasenkat
26. jan 2008

Ahojte

v utorok 22.1. bola v denniku SME priloha "Co mozu dostat zeny od statu na materskej" a tam pisali aj co treba ziadat alebo vybavit, kedy a kde ...

mozno sa to da najst aj na nete... skuste

🙂

lienocka235
27. jan 2008

valsi.. vsetko zavisi od toho ci si bola pred prvou materskou zamestnana na dobu neurcitu .. ak ano tak ten papierik co ti da gynekolog o nastupe na MD posles do Socialnej poistovne a oni ti poslu rozhodnutie ci budes alebo nebudes dostavat matersku ak ti to vyjde tak tam zajdes oni ti zastavia rodivcovky na prvu dcerku a daju matersku na tych 28 tyzdnov ak ti vyjde materska nizzia ako rodicovky musia ti rozdiel doplatit len musis o to poziadat...
ak si nebola predtym zamestnana.. alebo ti prac. pomer skoncil tak potom musis osobne do 15 dni po narodeni dietata prist na pobocku Soc. poistovne a nahlasit narodenie dietata s rodnym listom a oni ti budu dalej vyplacat rodicovsky prispevok... a POZOR... ten papier od gynekologa do Soc. poist. treba poslat urcite aj ked vies ze nemas narok lebo budes potrebovat pisomne rohodnutie ze nemas narok na matersku...

certica
27. jan 2008

lienocka a ten papier do socialky neposiela zamestnavatel? ak teda medzi koncom RD a zacatim novej MD budem nejakych par dni, tyzdnov zamestnana

lienocka235
27. jan 2008

viesco certica. ono je to na dohode.. normalne by to mal posielat ale ja som sa stretla par krat s tym ze akosi zabudol... a asi je lepsie odniest to tam sama.. a este lepsie je urobit si kopiu na na tu kopiu si dat potvrdit v socialke prevzatie.. lebo aj oni zvyknu stracat dokumenty... je to taka lepsia istota.. pre teba.. asponb podla mna..

valsi
28. jan 2008

Ďakujem všetkým za rady, ste zlaté 😉

zanocka
28. jan 2008

Ahojte maminky vidim, ze sa tu mihla aj problematika dochodkoveho poistenia pocas materskej resp. rodicovskej dovolenky. Ja som tiez az teraz po osmych mesiacov od narodenia dcerky zistila, ze bolo potrebne do 15-tich dni odo dna narodenia dietata prihlasit sa na SP, aby za mna pocas doby starostlivosti o dieta platil poistne na dochodkove poistenie stat. Zaroven ak ste sporitelom v II.pilieri, treba oznamit SP, ze chcete, aby stat platil aj prispevky na starobne dochodkove poistenie. Tato navota plati od augusta 2006. Dovtedy platilo, ze zamestnavatel prihlasoval zamestnakyne, aby za nich platil poistne stat. Teraz je to na kazdej maminke. Cize treba si vypist Registracny list FO, Cestne vyhlasenie, ze sa starate o dieta do 6-tich rokov, rodny list a oznamenie o ucasti na starobnom dochodkovom sporeni. Viac info na http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1755.... majte sa

kannah
12. mar 2008

Tu je asi kompletny zoznam vybavovaciek pred a po porode:
http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-po-poro...

gapa
29. mar 2008

lienocka,
žiadosť o materské - ak si zamestnaná podáva na SP vždy zamestnávatel. Ved to je ako PN-ka. Aj jemu musíš preukázať prečo nechodíš do práce - je to ako tvoja ospravedlnenka. On na základe tohto papiera (urobí si kopiu)posiela oznámenia do zdrav.poistovne o začiatku MD a tiež do soc.poistovne.
Tiež spolu so "žiadosťou o materské" zamestnávatel odovzdá "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", kde uvedie výšku vášho vymer.základu pre NP v rozhodujúcom období, z ktorého sa vám vypočíta materská.

Jedine v prípade, ak už váš pracovný pomer ku dnu nástupu na MD netrvá a uplatnujete si nárok na materské zo zamestnania v ochrannej dobe (pre ženy, ktoré boli ku dnu ukončenia PP tehotné. platí ochranná lehota 6mesiacov) si odnášate žiadosť o materské do SP samy. No taktiež potrebujete od bývalého zamestnávatela vyššie uvedené potvrdenie.

jana3
8. máj 2008

Ahojte
mam otazku:
kedy a kde si mam vybavovat veci ohladom rodicovskeho prispevku, este pred porodom alebo vsetko az po porode?
prave som skoncila skolu, takze ani neviem aky status mam (ci som nezamestnana, alebo co) ani ci sa mam hlasit na urade prace, v socialnej poistovni...

Poradte ak viete...
Dakujem