Započítava sa predĺžená materská do dôchodku?

hasky1526
14. sep 2009

ahojte, chcem sa opytat, ci sa zapocitava MD predlzena do dochodku alebo len tie tri roky. a ci plati ze som nemocensky poistena, ked som nastupila na MD v roku 2005 a som na predlzenej MD a chceli by sme 2 babo. ci bude pre mna platit ten zvyseny rodicovsky prispevok.dakujem za odpovede.

hasky1526
autor
15. sep 2009

halo, najde sa niekto, co sa v tom vyzna?? dakujem 🙂

hasky1526
autor
16. sep 2009

halo, viete niekto poradit??

gapa
16. sep 2009

si stále súvisle od nástupu na MD zamestnaná? ak nie dokedy.
a súvisle "bez prerušenia" (napr. z dôvodu čerpania dovolenky) si čerpala MD, RD a predlženú RD?
PRedpokladám ide o predlženú RD z dôvodu nepriaznivého zdr.stavu dieťaťa?

maca793
17. sep 2009

materska sa ti rata len jedna bez rozdielu ci sa staras o dieta s nepriaznivym zdravotnym stavom a mas este jedno dietatko je to tak ja som bola s dvojcatami doma 3 roky a zapocitali mi len 3 roky dostavala som len jednu matersku

mimi
17. sep 2009

ja by som sa chcela spytat, ci predlzena RD sa tiez zapocitava do dochodku? A dalsia otazocka, ak je matka na predlzenej RD, ci moze pracovat, lebo na jednom urade mi povedali ano (na dohodu) a na druhom nie 😕
Dakujem velmi pekne gape za rady!!! 🙂

gapa
17. sep 2009

mimi,
ak sa staráš o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom, tak "ak máš podanú prihlášku na SP", tak sa do odpracovaných rokov pre účely výpočtu dôchodku ráta.
V takom prípade, ak poberáš aj RP na dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom, pracovať na dohodu podla mna nemôžeš.

Treba napísať presnejšie info, o dieťati, zamestnaní, príp. +-++6+++
poberaní RP.

mimi
17. sep 2009

gapa, som na neplatenej RD, v zdravotnej poistovni mi povedali, ze mozem dat maleho do MS max na 4 hodiny denne, ale ze nemozem pracovat, pricom ina pani v zdrav.poistovni mi povedala, ze mozem pracovat na dohodu... Kedze som na predlzenej neplatenej RD, tak mi nie je jasne, ci mi idu nejake odvody do dochodku...
Pred nastupom na MD som nepoberala nic, lebo zmluvu som mala na dobu urcitu, ktora mi skoncila 2 mesiace pre porodom.

gapa
17. sep 2009

mimi,
ak budeš pracovať na dohodu počas starostlivosti o dieťa do 6rokov a o dieťa sa bude počas tvojej práce na dohodu napr. u babky alebo osoby bez živnosti, tak splnas podmienku riadnej starotlivosti a môžeš byť nadalej dôchodkovo poistená štátom, ak máš samozrejme podanú prihlášku v SP.

Ak však pôjde dieťa do škôlky čo i len na pár hodín, tak už nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti podla zákona o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o soc.poistení (dôch.poistenie). Takže už by si namala byť poistená štátom dôchodkovo.

Ak by ale dieťa chodilo do škôlky na max. 4hod., tak môžeš byť zdravotne poistená štátom, lebo v zákone o zdr.poistení je iná definícia riadnej starotlivosti.

Ale zisti si, akú výšku príjmov môžeš mať, aby si mohla ostať poistencom štátu. V tomto (zdr.poistení) mi nie je všetko jasné, či príjem na dohodu je obmedzený alebo záleží aj od toho, či si zamestnaná. Neviem sa v tom akosi vyznať.

mimi
17. sep 2009

gapa, dakujem velmi pekne za odpoved, je mi to teraz viacej jasne!! 😵

betka1
17. sep 2009

gapa, pises, ze ak dieta chodi do skolky nad 4 hodiny, tak uz zdravotne poistenie neplati matke stat? Ako to je, za akych podmienok musim nahlasit zmenu poistovni? Tie 4 hodiny su denne predpokladam.

gapa
17. sep 2009

betka,
áno max. 4hod. denne. No mala by to sama nahlásiť na ZP do 8dní, ako všetky zmeny a teda potom sa stane samoplatitelom, ak nie je zamestnanec alebo nie je poistencom štátu z iného titulu ako riadnej starotlivosti o dieťa.

NO akú majú šancu to skontrolovať, tak to netuším.

betka1
17. sep 2009

gapa, vdaka za odpoved. Nastastie som este v limite, takze sa hlasit nemusim, ale dobre vediet, lebo som to netusila. 🙂

gapa
17. sep 2009

betka,
Podla toho, že tvoje dieťa má 1rok a 8mesiacov, ak poberáš rodičovsky príspevok (aj ked taká kombinácia dieťa v Mš, bez prac.pomeru a poberať RP rozmýšlam či existuje?, sa mi nechce až tolko rozmýšlať, je dosť hodín.. MOžno mamina/študentka s dieťaťom v súkrom.jasliach ak poberá RP ešte podla starého zákona???), tak si poistencom štátu pre zdr.poistenie ako/z titulu poberatel rodič.príspevku a nie ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov.

Preto najlepšie konkrétne údaje. Tie kombinácie sú niekedy !!!

betka1
17. sep 2009

gapa, keby moj pripad bol, ze moje dieta chodi do skolky/jasli na 3 hodiny denne 3 krat do tyzdna, nepracujem, poberam rodicovsku, stat za mna plati dochodkove aj zdravotne poistenie, tak je to v medziach zakona, dufam 🙂 Za skolku si platim, lebo som v zahranici. Neviem ako je to na SK.
Zdravotne poistenie poberam z titulu pobratela rodicovskeho prispevku, tak ako pises. Ste tu pisali o inom pripade, som sa do toho zaplietla.
Stale plati, ze ak dam malu do skolky nad 4 hodiny denne, tak musim nahlasit zmenu v zdrav. poistovni?

gapa
17. sep 2009

betka,
ak neštuduješ a dieťa dáš do škôlky (je jedno na kolko hodín),, tak nemôžeš byť dôch.poistená štátom (zdravotne áno) a ani poberať rodič.príspevok. Je jedno či súkromnej alebo akej, ide o to, že sa nestaráš osobne, ako to vyžaduje zákon o rodič.príspevku (§ 3 ods.2 až na výnimky v ods.3, podla starého znenia zákona § 3 ods.3 písm.a+b +k nároku na RP ods.4). Neviem, ako by toto riešili 😕 . Či by si si mala stále dávať na tie 3dni odhlášku 😕 😀 No nechcem tu velmi vykladať niečo, čo by mohol možno niekto vysvetliť aj inak. 😉

hasky1526
autor
18. sep 2009

ahoj Gapa,od nastupu na MD v roku 2005 som bola este zamestnana do 31.8.2008,kedy som na dohodu skoncila pracovny pomer a materska mi skoncila 4.1.2009 kedy maly dovrsil 3roky. isla som na socialku, kde som to oznamila a poziadala som o predlzenie MD platenej z dovodu nepriazniveho stavu dietata. Kedze som pracovala v skolstve od roku 2001 pred nastupom na MD som jul a august cerpala dovolenku a potom od septembra do konca novembra som bola PN a 1. decembra 2005 som nastupila na MD. a teraz neviem ci splnam podmienku nemocensky poistena, a ci budem mat narok na zvysenu MD a ci sa mi predlzena MD bude zapocitavat do dochodku.

gapa
18. sep 2009

hasky, takže ako nezamestnaná sa chceš nadalej starať o dieťa aj po dovršení jeho 3-och rokov z dôvodu nepr. zdrav.stavu, ak dobre rozumiem. (to nie je materská ale skôr rodičovská dovolenka a tá nezávisí od nemocenského poistenia)

Ak si si po ukončení prac.pomeru dala sama prihlášku na soc.poistovni podla bydliska, tak si stále dôchodkovo poistená štátom a môžeš byť až do 6rokov (ak by bolo dieťa zdravé) a ak aj po jeho 6-tich rokoch ho uznajú za dieťa s dlhodobo nepr. zdrav.stavom, tak môžeš byť až do 18rokov (ak teda dovtedy budeš mať o tom rozhodnutie z UPSVaR). Len je podstatná tá prihláška na SP!!!

gapa
18. sep 2009

no a ak máš rozhodnutie o nepr. zdrav. stave dieťaťa, tak máš nárok na rodič.príspevok, ak on požiadaš (dieťa asi malo už dávnejšie 3roky, tak predpokladám, ak si si nedala žiadosť o posúdenie zdr.stavu hned nejneskôr mesiac po dovršení 3-och rokov, asi ti RP vzali.

hasky1526
autor
18. sep 2009

ahoj gapa, mam rodicovsky prispevok v pohode, len ja som chcela vediet, ci ked budem mat druhe babo, ci budem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok ten co sa ma zvysit od januara 2010 a ci sa mi ta predlzena MD rata do odpocitanych rokov do dochodku.

gapa
18. sep 2009

ved ti píšem, že ak si si podala prihlášku, tak si dôch.poistená. Ale ak myslíš na zvýšenú výmeru dovolenky, vzhladom na odpracovanú dobu, tam sa myslím už RD pod dosiahnutí 3-och rokov neráta.

Ten RP nebudem komentovať. NO ty asi ani nebudeš mať nárok na materské, ak nebudeš nem.poistená.

hasky1526
autor
2. okt 2009

ahojte, gapa, chcem sa ta este opytat, kedze som s malym na predlzenej MD zo zdravotn. dovodov a dostavam rod.prispevok, maleho davam do skolky na 4hod. bolo to treba niekde ohlasit?? a este jedna otazka som citala ze pri retazovych porodoch sa nemocenke zapocitava aj to prerusene, hoci som bola zamestnana od augusta 2001 a 31.8.2008 som ukoncila PP dohodou a ked maly dovrsil 3roky isla som na socialku to oznamit.(na md som nastupila v decembri 2005). tak si myslim,ze keby som chcela 2 babo tak narok na materske by som mala mat, ci nie??

gapa
2. okt 2009

hasky,
ak máš podanú prihlášku v soc.poistovni,tak sa ti to ráta do dôchodku (o tom je táto téma)-
Ale pre nárok na materské nie si nem.poistená od ukončenia prac.pomeru. Lebo rodič.dovolenku čerpe len zamestnanec (upravuje to zákonník práce, vzťah medzi zamestnancom a zaemstnávatelom), u nezamestnaného ani szčo nemožno hovoriť o rodič.dovolenky.
Takže pre nárok na materské nie si nem.poistená od 1.9.2008. Momentálne síce podmienku 270dní splnaš, no nemáš žiadne trvajúce nem.poistenie a ani nei si v ochrannej lehote. No a ak by si aj teraz otehotnela, tak už bez dalšieho nem.poistenia 270dní nesplníš. Pozor na to, že každým dnom ti jeden den nem.poistenia uberá, aj keby si sa prihlásila na DNP, aby si si to uvedomila. 😉

hasky1526
autor
2. okt 2009

co mam teda robit???co by si mi poradila, planujeme dalsie dietatko 😉

hasky1526
autor
2. okt 2009

ale chceli by sme zacat az na druhy rok, kedy by som sa mohla prihlasit na DNP? aj teraz? a z akeho vym, zakladu by stacilo..a potom by som si zvysila na max ci ako to je aby som zbytocne nepreplacala 😉

hasky1526
autor
3. okt 2009

gapa, co by si mi poradila?? 🙂

hasky1526
autor
3. okt 2009

halo, si tam gapa??

gapa
3. okt 2009

hasky,
ak predpokladáš nástup na MD v r.2010, tak napr.
prihlásiť sa už teraz z max.VZ a dať zmenu VZ po 6mesiacoch. Rozh.obodbie bude obdobie od prihlásenia do 31.12.09, ak sa od prihlásenia až do nástupu na MD neodhlásiš.

Alebo sa prihlásiť z minima. Ked zistíš, že si tehotná, tak sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima najneskôr do 8tt a na MD nastúpiť až po uplynutí 26týždnov. No neviem, či by niekde nerobili problém s novým prihlásením z iného VZ, ak neuplynie 6mesiacov. Aj ked to zatial nikto neuvádzal, treba si to asi popredu zistiť v SP.

No a odporúčam si pozrieť link, ktorý pripla veronica v teme o DNP.

hasky1526
autor
4. okt 2009

gapa, a ked by som chcela nastup na MD napr. v marci v roku 2011 tak by si mi co odporucila, kedy zacat s platenim DNPO, aby som bola nemocensky poistena 270 dni aj splnala tu podmienku na vypocet materskej aspon 26tyzdnov. potrebujem vediet, kedy asi by som mala zacat platit DNPO, a z akeho VZ. ci najprv z minima tych 6 mesiacov alebo potom z maxima, alebo cely ten rok 2010 z maxima??kedze sa rata predchadzajuci kalendarny rok cize napr,2010 tak ci by to potom nerobilo mensiu matersku ked platim minimum a potom maximum.

hasky1526
autor
4. okt 2009

gapa, ako mam teda postupovat v tom pripade?? 😉 vopred dakujem za odpoved 😉

hasky1526
autor
5. okt 2009

gapa, chcem ta poprosit, 😉 ak mozes zareagovat na ten priklad co som uviedla zo vcera, hned pod tvojim prispevkom. diky