Zdaňuje sa príjem z DNPO?

nikol_79
8. okt 2008

Nevie mi niekto poradiť? Nijakú podobnú tému som nenašla. Som povinná zdaňovať prípadne nejako priznávať príjem z OČR z DNPO? Myslím tým, či mi takýto príjem budú rátať k materskej respektíve k rodičovskej dávke, ak si bude manžel v daňovom priznaní žiadať o úľavu na dani na manželku? Dúfam, že som to vysvetlila dostatočne 😀

gapa
9. okt 2008

nikol,
1. ty sama nemusíš nemocenské, ošetrovné zdanovať v ročnom zúčtovaní resp. dan.priznaní, ale poistné, ktoré platíš dobrovolne sa od tvojho dan.základu odráta. Ak donesieš mzd.účtovníčke včas doklad o jeho výške a úhrade (asi nejlepšie zo Soc.poistnove), tak si výšku odvodov môžeš uplatniť v ročnom zúčtovaní.

2. ak si na teba uplatnuje manžel odpočítatelnu položku, tak:

a) patria do vlastného príjmu manželky okrem:
- samotného zdanitelného príjmu zo závislej činnosti (t.j. príjmu zo zamestnania) a
- náhrady príjmu za dočasnú PN (za prvých 10dní PN-ky čo vypláca zamestnávatel) aj
"nemocenské dávky" vyplatené soc.poistovnou a to:
- nemocenské (od 11-teho dna PN u zamestnancov, u DNPO a povinne NP SZčo od 1-ého dna PN)
- ošetrovné
- materské
- príp. vyrovnávacia dávka (ak z dôvodu materského vás preradia na prácu s nižším príjmom)

b) do vlastného príjmu manželky sa nezapočítava napr.:
- danový bonus
ani "štátne sociálne dávky", napr:
- rodičovský príspevok
- rodinné prídavky
- jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa ...

nikol_79
autor
9. okt 2008

Gapa takže to znamená, ak si na SP vyžiadam pre manželovo daňové priznanie výšku materského za celý kalendárny rok, bude tam okrem materskej započítané aj ošetrovné na deti?

gapa
9. okt 2008

nikol,
vypýtaj si potvrdenie o vyplatených nemocenských dávkach (t.j. materskom, nemocenskom, ošetrovnom), tam by malo byť všetko. Alebo sa informuj priamo na SP.

Okrem toho ty to potvrdenie nemusíš manželovi dávať. ON potrebuje vedieť len výšku príjmov, no o dokladoch sa nehovorí. Ale pre seba by som si to vypýtala a aj o zaplatených odvodoch.