Zdravotne poistenie v dvoch štátoch Európskej únie

martija
31. jan 2009

Prosim vas, nievie mi niekdo poradit,ci mozem byt poistena v dvoch statoch europskej unie.Mam poistku v spanielsku - zdravotnu a chcem sa dat poistit aj tu na sk,resp. nahlasit sa do zdravotnej poistovne,ale ma odmietli,pokial nedonesiem doklad,ze tam som odhlasena.Podla mna,je to moja osobna vec,lebo ak si platim mozem byt poistena kde chcem,alebo nie????Viem,ze v dvoch poistovniach na sk byt nemozem,ale v EU...????Dakujem...

aramgad
11. feb 2009

ahoj macka23
diky ti moc za taku rychlu odpoved. diky moc, len sa chcem este spytat ci toho rezidenta potrebujem a musim mat ak poziadam o form.E106 alebo mi ho poslu aj bez toho ze niesom rezidentom. a ak mi neposlu e106, jak si spominala vyssie, nechcu ju davat kazdemu, tak mi namiesto toho poslu e112?a na uk adresu alebo na sk adr.
a obdivovat ta mame si myslim vsetky z nas zaco, lebo uz si mamicka a zvladla si to., a este si najdes cas na net a odpisat a poradit nam neskusenym. tak diky moc a uzivaj si malickeho a opatrujte sa obaja.
pa diky moc
aramgad

ivcajurco
11. feb 2009

aramgad

prepac,ze sa ti do toho pletiem ale ja som tiez v ang a nemusis mat statut residenta ja ho tiez s manzelom nemam, a myslim si ,ze vyza do ameriky uz nepotrebujes tak len koli tomu to bolo dobre a jedine ak budes ziadat o ang obcianstvo 🙂 ......ako pisala macka tak staci vyplnit ten formular E106 a cakat ,cakat,volat, 😠 a mat dobru davku trpezlivosti alebo si vybavuj este tu E112 to ti vydaju skor vybavuj vsetko co sa da moja rada 😀

3558
12. feb 2009

ten rezident permit je dobry ked ides do dalsieho zamestnania tak uz si nemusis vybavovat novy home office. preto my ho mame. aj ked mam full time job uz 3 roky. no ale dalsie vyhody nepoznam. ☹

macka23
12. feb 2009

aramgad,
E112 ti neposlu namiesto E106, musis tiez poziadat, ale ten ti daju ovela rychlejsie 😉
A inak oni sa ta opytaju, kam ho chces posalat, ci na sk alebo na tvoju anglicku adresu 😉
vela stastia 🙂 a trpezlivosti 😀 😀 😀

aramgad
12. feb 2009

ahojte holky,
diky vam velmi pekne za vsetko,
aj tebe macka23 a prajem ti aby si to porodne dostala, alebo potom o tyzden sa ozvi jak si dopadla. diky moc
aj tebe ivcajurco a taktiez nech sa ti dari aj v ang.
diky moc, pa a drzte sa

ivcajurco
16. feb 2009

macka23 a vsetky baby

tak ti pisem,ze dnes som dostala E106 ta sa mi ju podarilo vybavyt. dakujem za pomoc a vsetkym babam odkazujem ktore si idu vybavovat E106 alebo si ju vybavuju aby mali velku davku prpezlivosti. 😀 tak zatial pa 😉 potom macka23 ak mas uz skusenost s vybavovanim prispevku po porode tak napis ako si dopadla pa 🙂

dadulienka27
28. feb 2009

ak vam to pomoze,tak tu je stranka NHS informacie o porode mimo uk 😉

http://www.nhs.uk/Treatmentabroad/Pages/Givingb...

nella1
2. mar 2009

kocky a ako to je ked pracujem v uk a na slovensku som dobrovolne nezamestnana a samozrejme aj odhlasena zo zdravotnej poistovne lebo nemozem byt v 2ch krajinach poistena, ale aj napriek tomu si platim dobrovolne nemocenaske poistenie na sk aby som mohla dostavat matersku potom z Sk na SK ked sa vratim okolo 5teho mesiaca na sk, nebude to problem ze som v socialnej poitovni poistena dobrovolne aj napriek tomu ze pracujem a zatial zijem v UK?

slusnakova
3. mar 2009

ahojte, chcela by som sa opytat ako to vlastne je , ked sa chcem odhlasit zo zdravotnej poistovne sk, nakolko pracujem v zahranici povedali mi, ze mam doniest potvrdenie o zamestani v zahranici aj potvrdenie, ze som tam poistena, lenze nebudem to potrebovat prelozene do slovenciny? 🙂

slusnakova
4. mar 2009

odpovie miniekto na moju otazku

markiza
4. mar 2009

slusnakova, ja som sa odhlasovala asi pred 4 rokmi a papiere som neprekladala

aramgad
5. mar 2009

ahojte vsetky holky
a zvlast macka23. chces sa ta opytat, a myslim ze vela dievcat tiez, jak je to s porodnym.viem tych 28dni co ma malicy uz ubehlo a ci si teda dostala to porodne na slovensku. ze si slovenka, rodila si na sk hoc si zatial poistena v uk.
diky moc a drzte sa

gavslavka
6. mar 2009

ked som sa ja odhlasovala sovšeobecnejz.p. potrebovala som len kopiu pracovnej zmluvy kde bol odstavec kde ma zamestnavatel dalpoistit teda kam budemm odvadzat peniažky nemuselo to byt preložene.

aramgad
12. mar 2009

AHOJ MACKA23
chcem sa len opytat ako si dopadla s tym materskym prispevkom-porodne, ak si este zamestnana v uk, ale rodila si doma na sk. urcite su zvedave aj ine holky
diky moc a drz sa
aramgad

ivcajurco
13. mar 2009

nella1

ahoj citala som tvoj prispevok a problem to je nie je ,problem je ako ti to vypocitaju ,ale ak si platis do socialnej poist tak sa ti to mozno podarii,ale asi to bude len rodicovsky prispevok ,ja ked som sa bola informovat tak mi k tomu nevedeli nic povedat . Ale skus si vybavyt tu E106 v uk a matersku poberaj z UK bude to lepsie si myslim. A to nemocenske nieco podobne odvadzas aj v uk ak pracujes. 🙂

ivcajurco
13. mar 2009

slusnakova

ja som sa odhlasovala na zdravotnej na slovensku pred 4 mi rokmi nepotrebovala som nic prekladat 😉 tam je dolezity datum a zakoho pracujes.

nella1
13. mar 2009

ivca jurco cize to mam chapat tak ze nedostanem matersku ked sa vratim natrvalo na SK aj ked si ju dobrovolne platim v soc. poistovni na SK?

ivcajurco
15. mar 2009

nella1

tym,ze si to platis mala by si mat narok ,ale iba na rodicovsky prispevok, skus sa tam ist opytat ale myslim ,ze matersku by si mala v uk lepsiu ako na slovensku.

macka23
16. mar 2009

nella1,
pokial viem, matersku vyplaca zamestnavatel, alebo to aspon suvisi nejak so zamestnavatelom a kedze na sk ziadneho nemas, tym padom ti ju nema kto vyplatit. Ale mozno sa mylim 😒 ja mam matersku z uk, tam je materska 9 mesicov a potom poziadam o rodic. prispevok tu na slovensku, a ten je az do 3 rokov dietata.

lienocka235
16. mar 2009

nela1 ak si na svk dobrovolne nemocensky poistena. matersku dostanes... aj ked tu enams zamestnavatela.. vyplacat ti ju bude soc. poistovna..

aramgad
16. mar 2009

ahoj macka23
chcem sa ta len opat opytat, ci si dostala porodne na slovenku, ak si rodila doma, a uz maly ma vyse 28dni.
diky moc, a ak ano kolko alebo ako sa ti to riesilo

nella1
17. mar 2009

kocky moje tak ja uz mam v tom taky gulas ze asi bude najlepsie ked si zavolam do soc. poist. len sa tiez obavam ze kazdy mi povie nieco ine lebo sami poriadne nebudu vediet povedat som zvedava lebo ako citam tak niekto hovori ze mal narok a niekto nebude mat al. tiez si myslim ked si to dobrovolne platim ze socialna poist. ked si to dobrovolne platim ze by som mala dostat matersku no uvidime

macka23
17. mar 2009

nella,
veru najlepsie bude ked tam zaavolas a spytas sa 😉

aramgad,
este som len v stadiu riesenia 🙂
boli sme s malinkym v nemocnici ☹ , a ono to az tak nehori.
neboj, ked poriesim urcite dam vediet 🙂

macka23
29. mar 2009

Ahojte,

ja len, ze som podala vsetky tie ziadosti /priplatok pri narodeni, pridavok k priplatku a aj rodinne pridavky/.
Potrebovala som len potvrdenie od detskej lekarky a gynekologa, tam som napisala cestne prehlasenie, ze uz som od novembra na slovensku a neziadala som o ziadne podobne prispevky v anglicku 🙂
Tak teraz uz len budem cakat ci mi to nabehne na ucet 🤐 😝

siska322
2. jún 2011

@macka23 ahoj prosim ta mozes mi poradyt citala som ale nieako som nepochopila asi to bude tym ze mam velku hlavu starosty a malo casu preosim ta opisem ty moju situaciu a ak by si bola taka dobra poprosila by som ta o radu.pracujem v uk uz 3 apol roka som momentalne 32 tyzdny tehotenstva zostalo mi 3 tyzdne do konca prace a zacina mi maternity ale nastala situacia ze musime odyst na slovesko z rodinnych dovodov takze chcela by som rodyt a uz aj na stalo zostat na slovensku,vypoved nechcem dat aby som mala 9 mesiacov beztarostne platenych a potom mam narok este na platnych 18 dni dovolenky.momentalne neviem kde mam poziadat ten formular E 106 a E 112 pretoze viem ze na slovensku sa poistyt nemozem ak budem stale zamestnana v uk kde vsetko platym co mam robyt kde tie papiere mam ziskat a kde ich mam poslat mam iba 3 tyzdne do odchodu na slovesko a bojim sa ze to nestihnem co potom ak mi ich nevydaju prosim budem cakat na tvoju odpoved budem rada ak mi napises email pretoze som tu nova a neviem poriadne ako to tu vsetko funguje dakujem pekne

zuzka82
15. jún 2011

Prosim Vas, chystam sa cestovat mimo SR na dlhu dobu..fungujete niektora sposobom ze si zdravotne poistenie na SK uplne zrusite/ale nedokladujete poistenie z tej inej krajiny/ a ked pridete domov napriklad na 2 mesiace v roku, tak si to poistenie u nas jednoducho zaplatite???
dakujem

macka23
15. jún 2011

@zuzka82
nemyslim si, ze sa mozes len tak odhlasit z poistovne. My ked sme odchadzali pred par rokmi do uk, tak som najprv musela poslat pracovnu zmluvu z UK a az potom som sa mohla odhlasit. Potom to skor vidim na formular E106, ktory ti vyda poistovna tu na sk, a na zaklade neho ti bude poskytnuta starostlivost v tom-ktorom state kam ides, ak sa tam nechystas pracovat, ale napr. cestujes len za manzelom kt. tam pracuje.

aliza
16. jún 2011

@zuzka82 neda sa zrusit poistenie na SK bez zdokladovania poistenia v inej krajine EU, cize na SK ta neodhlasia, kym im nedonesies potvrdenie, ze si v tej druhej krajine poistena. A zase spatne ta nepoistia na SK bez dokladu o odhlaseni v tej druhej krajine.

tehula
1. máj 2012

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladom vystavenia E106 v mojom pripade.
Cela rodina sme poisteni vo VSZP a to je kamen urazu, nakolko som sa dozvedela, ze Union a Dovera bez problemov E106 vystavia.
Som momentalne na RD, inak pracujem v SR. Muz tiez zamestnany v SR. Byvame ale v AT, kde mame aj s detmi trvaly pobyt. Na zaklade TP si chcem v AT vybavit doplacanie rodicovskeho prispevku, na ktory mam normalne narok na zaklade trvaleho pobytu. Problem ale je, ze na Krankenkasse, kde sa formular na RP podava, ziadaju aj tlacivo E106 zo Slovenskej zdr. poistovne.
Ja inak nemam zaujem vyuzivat zdr. starostlivost v AT, nakolko byvame hned za hranicou a lahsie sa mi chodi k lekarom do BA ako cestovat niekam do Viedne.
Problem nastal vo VSZP, kde odomna ziadaju akoze nejake ohlasenie o pobyte. Pani mi tvrdila, ze to akoze nie je uz odhlasenie z TP na SK, ale ze len nejaky formular z ohlasovne pobytov na Slovensku, lenze tam mi zas pani povedala, ze to znamena odhlasenie z TP a samozrejme hned echo na policiu, kde budem musiet vratit OP. Ten vratit nechcem, kedze zamestnanie mame na SK, rovnako tak vlastnu firmu a kazdy vie, ako je nerealne nieco vybavovat na zaklade pasov.
Union a Dovera vydaju E106 bez ziadania toho potvrdenia z ohlasovne pobytov, VSZP vsak nie.
Vie mi niekto poradit, ako postupovat? Toho rodicovskeho sa nechcem v AT vzdat. Kedze musim platit rozne dane v AT spojite s autami, rada by som aj ja vyuzila moznost nejakych peniazkov, na ktore mam narok.
Da sa nejako vo VSZP pritlacit a operovat niecim, aby upustili od toho lajstra? Napriklad, keby som im podpisala nejake prehlasenie, ze chcem ostat poistena stale na SVK a nehodlam vyuzivat zdr. starostlivost v AT?
Dakujem

vroni
1. máj 2012

@tehula, usetri si vybavovanie, na zaklade TP v At mas narok len na doplatenie rodinnych pridavkov a nie na doplatenie rodicovskeho prispevku. Ja fakt nechapem, kto tieto bludy rozsiruje. Na rodinne pridavky zase nepotrebujes zdravotne poistenie v At, staci trvaly pobyt.