Zdravotne poistenie v dvoch štátoch Európskej únie

martija
31. jan 2009

Prosim vas, nievie mi niekdo poradit,ci mozem byt poistena v dvoch statoch europskej unie.Mam poistku v spanielsku - zdravotnu a chcem sa dat poistit aj tu na sk,resp. nahlasit sa do zdravotnej poistovne,ale ma odmietli,pokial nedonesiem doklad,ze tam som odhlasena.Podla mna,je to moja osobna vec,lebo ak si platim mozem byt poistena kde chcem,alebo nie????Viem,ze v dvoch poistovniach na sk byt nemozem,ale v EU...????Dakujem...

tehula
1. máj 2012

@vroni tu su podmienky na poberanie KBG v AT
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

narok na doplatenie mam, ale treba E106 odovzdat do Krankenkasse.

vroni
1. máj 2012

@tehula, to sa tyka opatrovateliek, ktore su zdravotne/socialne poistene v Rakusku. Keby jeden z vas, uplne jedno, ci otec ci matka, bol zdravotne a socialne poisteny v At, mala by si narok. Vy ste obidvaja poisteny na Sk. Formular E106 si ziadat mozes a aj by si ho mala dostat, ale opravnuje ta len na vyuzivani lekarskych sluzieb, nie na socialne davky. Ani ked to nejaky ujo napise na svoju stranku. Uplne zakladna podmienka na poberanie rodicovskeho prispevku je prave to poistenie, rodinne pridavky su az druhy bod.

tehula
2. máj 2012

@vroni ja som sa ale na to pytala aj na Krankenkasse. Rovnako poznam baby, ktore ziju v AT a pracovali v SR, a doplatili im rodicak. Lenze to su prave tie pripady, co su zdr poistene v Unione a Dovere. S VSZP je s E106 problem trochu

vroni
2. máj 2012

@tehula, ved vyskusaj, uvidis. Naopak to funguje (byvas na Sk pracujes v At), ale tak ako to mas ty je to logicky nezmysel, preco by to mal platit stat, kde nic neprispievas. To by uz v pohranici byvalo pol Slovenska, keby to takto fungovalo. Inak poistovna ti odkyve skoro na vsetko, ze mas narok. Len ked o tom naozaj maju rozhodnut, tak to zamietnu....

tehula
2. máj 2012

@vroni prispievam. platim cestnu dan za auta, aj dan NOVA. z TP v AT vyplyvaju aj nejake platby, nielen branie prispevkov

vroni
2. máj 2012

@tehula, no a? Platis snad cestnu dan zdravotnej poistovni? Do zdravotneho systemu neprispievas ani centom, preco by ti mali nieco platit. Daniari ti predsa rodinne prispevky vyplacaju, pripadne vyplacat budu, takze svoje dane dostanes zase naspat.

tehula
2. máj 2012

@vroni ale na KK povedali, ze narok mam a poznam realne ludi, co im RP vyplatili a su rovnaky pripad ako ja

Neviem, preco mam inak stale taky blby pocit, ze cokolvek sa niekto na MK v suvislosti s AT prispevkami a soc davkami niekto spyta, tak ho ostatne idu zozrat za to, ze nieco si chce zaziadat, naco narok ma
nenarazam na teba, lebo aspon nie si drza, ale ozaj zatial tu na MK citam len odpalkovanie, ziadne rady v otazkach z AT.

a k tvojej odpovedi, na zaklade E106 by mala zdravotka platit do AT nieco. Ved potom ako by fungovalo osetrenie teda? Nebudu to platit Rakusaci.
A aj na SVK je RP vyplacany na zaklade TP nie zdr. odvodov, alebo soc. odvodov. Resp, narok nan maju aj nikdy nepracujuci Romovia....lebo podmienka je TP

tehula
2. máj 2012

len aby nedoslo k nedorozumeniu, neziadam si matersku MG, ale rodicak KBG

vroni
2. máj 2012

@tehula, nechap ma zle, ja by som tiez vyuzila kazdu zakonnu moznost, lenze si myslim, ze v tomto pripade ti ten narok neuznaju. To, ze ti slovenska poistovna uhradi osetrenie v At (E106) predsa neznamena, ze ti Rakusania budu vyplacat socialne davky (Kbg je socialna davka). E106 len potvrdzuje, ze mas kdesi v EU ZDRAVOTNE poistenie a nejaka poistovna za tvoje osetrenie zaplati. Analogicky, ak by zostal tvoj muz nezamestnany, nebude mat narok na podporu v At ale len na Sk, darmo bude mat trvaly pobyt v At, to iste sa tyka socialneho poistenia. Mozno sa niekomu podarilo obist system alebo nerozoznava FB a KBG alebo robi druhy rodic v At alebo jednoducho trepe, neviem. Robi mi na WGKK dlhorocny kamarat a prisaha, ze takyto narok neexistuje 😀 Ale ved vyskusaj, horsie ako nie ti nepovedia.

petracicakova
18. júl 2012

@martija
Ahoj chcem sa spýtať ako si to nakoniec s tými poisteniami vybavila?
ja mam tiez poistenie v spanielsku ale musim dlho caka t na operaciu tak sa chcem poistit na SVK.
Diky za odpoved moj mail je petra.cicakova@gmail.com

martija
autor
18. júl 2012

@petracicakova my sme uz treti rok na sk, takze podvojne poistenie uz neriesim. Myslim,ze v spanielsku sme to zrusili. Chystame sa na dovcu,ked sa vratime mozem ti zistit viac, mal to na starosti manzel. Tak ak by si chcela, tak sa ho opytam.

petersolc
14. aug 2012

ak potrebujete poradit co sa tyka poistenia mozete sa na mna obratit viac info v profile

katka2010
14. jan 2013

dobry den!prosim o radu budem vdacna za kazdu odpoved.som zamestnana v cechach momentalne na materskej dovolenke.ale chcem odist na slovensko lenze neviem ako to bude s poistenim aby mi platilo aj na SK.syn ma ist na jeden zakrok a chcem mu ho dat urobit na slovensku a nie v cechach.myslite ze mi plati poistenie na to i na slovensku?

radanitta
28. máj 2013

ahojte, chcem sa opytat, neviem, či sa to tu už spomenulo, ale... pracujem v zahraničí už tretí rok a tretí rok si platím zdravotné poistenie i v zahraničí i na svk. na internete som našla, že je to protizákonné, tak som sa až teraz rozhodla, že na svk to zruším. Ale dočítala som sa, že keď že som nezrušila poistenie do 8 dní, budem platiť pokutu niečo cez 300 eur, čo je dosť nefér, lebo celé tie tri roky som platila zdravotné, čo ročne je to okolo 600 eur, a teraz budem ešte platiť pokutu za takpovediac platenie zdravotky? ako mám postupovať? a ďalšia vec, že ak sa odhlásim, je pravda, že vraj ak sa budem chcieť prihlásiť opäť tak budem platiť nedoplatky? a ako to je,ak nebudem mať zaplatené zdravotné na svk, aké sú potom poplatky napr. u zubára alebo gynekológa? za odpoved dakujem

jenny2009
22. aug 2013

@radanitta ahoj mas nejake info, vidim ze nikto neodpoveda aj mna by to zaujimalo ako je to s ty m poistenim

stazina1
23. aug 2013

Ahoj dievčatá.
Mám dotázek 🙂 SOm na RD v ČR a idem o 3 týždne na Slovensko na dlhšiu dobu a už mi na mojej poistovni vystavili E106,neviete ako dlho platí(nikde v tlačive to nie je uvedené) a dokedy od vystavenia v ČR sa musím nahlásit na slovenskej poistovni?
Ďakujem 🙂

ludmila86
15. dec 2013

Dobry den,chcela by som sa spytat na taku vec---zijem uz treti rok vo Francuzsku s priatelom avsak trvaly pobyt mam stale na Slovensku,odhlasovala som sa minuly rok s tym,ze som doniesla ukazat z Francuzska doklad o tom,ze som tam poistena a doplatila som si zvysok nedoplatku zo zdravotnej.Len sa bojim,aby mi po niekolkych rokoch neprislo len tak nahodou,ze tam mam neviem aky velky nedoplatok zdravotneho pistenia, ako sa to stalo uz viacerym ludom.Ale myslim,ze ak som im ukazala doklad o tom od ktoreho dna som zdravotne poistena v inom state, nemal by to byt problem,ak samozrejme netreba este nejake ine tlacivo alebo nieco podobne,ak mate niekto s takymto niecim skusenosti,dajte mi prosim vediet,pekny den prajem

brankaemka
1. feb 2014

nevie mi niekto poslať ako má byť vyplnený formulár E 106, ďakujem za odpovede, moj mail: brankaemka@gmail.com, ďakujem

stano261
7. feb 2014

Ahojteeeeeeeeeeeeeeeeee Ak mozem Poprosim Vas o radu.Pracujem uz par rokov v UK a mam tu poistenie.Ale idem na dovolenku domov a potrebujem pobehat po lekaroch mam europsky prukaz poistenca .No na slovensku ho nejak neakceptuju. Takze mozem sa poistit v nejakej zdravotnej poistovni napríklad na mesiac alebo si kazde osetrenie zaplatim ako to funguje.Tuna v uk nemam zaujem o osetrenie neverim im. Ak mozete poradte mi prosim ako postupovat aby ma v pohode na sk osetrili.

stano261
7. feb 2014

Ahojteeeeeeeeeeee Mozete mi poradit.Pracujem v UK a mam europsky preukaz poistenca.no chystam sa na dovolenku domov a chcem si pobehat po lekaroch no oni tento preukaz nejako neakceptuju.Mozem sa v nejakej zdravotnej poistovni poistit na mesiac alebo ako to je ??? to si kazde osetrenie zaplatim sam?? a co ak budem musiet ist na operaciu to ma doma nezoberu lebo nemam preukaz.A tu v UK by som nesiel lebo im neverim.Poradt ako postupovat Diky

stormie
7. feb 2014

@stano26 europsky preukaz poistenca je len na nevyhnutne ukony napr. chyti ta slepe crevo tak ta zoperuju ale preventivna kontrola sa na tento preukaz nerobi. V sr poistovni ta nepoistia, jedine ze by si ich nejako oklamal co neodporucam lebo ked ti na to dojdu... Proste v dvoch krajinach eu nemozes mat sucastne poistenie. Inak v uk som nemala nikdy problem s lekarmi, som tam aj rodila a aj manzel mal nejake zdravotne problemy a spokojnost. Vsetci znami ma varovali specialne pred zubarmi a ja som mala uplne perfeknu zensku. Zato na sr .. No comment

stano261
8. feb 2014

@stormie ahaaaaaaaaaaa dakujem za info 🙂

liviam28
5. mar 2014

@macka23 Ahojky vies mi prosim Ta poradit ako dlho budem cakat na Formular E 106?Ziadost som posielala mailom cca pred mesiacom a stale nic.....dakujem Livia 🙂

macka23
6. mar 2014

@liviam28 ahoj, no v mojom pripad je to uz viac ako 5 rokov, vtedy som myslim ziadala cca v oktobri a prisiel mi par dni pred porodom uz na sk, cize v polovici januara.

liviam28
6. mar 2014

Dakujem to je strasne............ 🙂 asi tam zajdem osobne najlepsie

macka23
6. mar 2014

@liviam28 neviem kde zijes na co ho potrebujes. My sme zili v UK a telefonovala som tam tak 2x do tyzdna aby som vedela v akom stadiu je moja ziadost 😀 niekedy som mala pocit, ze mi ho poslali pre intenzitu mojich telefonatov :D inak e112 som dostala dost rychlo.

liviam28
6. mar 2014

Ja zijem v SR a denne cestujem do AT do prace.Potrebujem ho aby som mohla chodit k lekarom aj na SK na bezne prehliadky......Nevirm naco sluzi formular E 112

kavicka68
11. mar 2014

Zdravim,prosim vas neviete mi oradit,odkial si mozem stiahnut tlacivo E106 nakolko v poistovni ho vraj nemaju?Dakujem

kavicka68
11. mar 2014

Nakoniec som to tlacivo nasla ale je po nemecky a neviem ci je to dobre tlacivo,lebo ja ho potrebujem do anglicka.Prosim vie niekto poradit?Dik

sv
15. apr 2014

kocky, ja mam trosku iny problem. Ja zijem v UK mam dve deti, ktore sa narodili v UK aj tu chodia do skoly, atd. Kratko po ich narodeni som im vybavila na SK slov.obcianstvo, t.j. maju aj UK aj SK obcianstvo. Nietko mi vtedy poradil, ze by som si ich teda mohla aj prihlasit v zdrav.poistovni aj na SK, kedze tam maju aj trvaly pobyt.
Inymi slovami, su postene v aj v UK aj SK (v statnych poistovniach). Nedavno som sa dozvedela, ze to tak nemoze byt, zhrozena, som isla na SK do zdrav. poistovne, ze ich chcem odhlasit, a vysvetlila som preco. A teraz sa hrozim, ze to budem musiet vsetko vratit, myslim tym, co stat za ne odvadzal poistovni, ci ako to je. Povedali mi, aby som si vybavila formular E104. Ale neviete mi niekto poradit, ako by to bolo najspravnejsie postupovat, aby som nemusela platit? Vopred velmi pekne dakujem. Som zufala.