Zdravotne poistenie v dvoch štátoch Európskej únie

martija
31. jan 2009

Prosim vas, nievie mi niekdo poradit,ci mozem byt poistena v dvoch statoch europskej unie.Mam poistku v spanielsku - zdravotnu a chcem sa dat poistit aj tu na sk,resp. nahlasit sa do zdravotnej poistovne,ale ma odmietli,pokial nedonesiem doklad,ze tam som odhlasena.Podla mna,je to moja osobna vec,lebo ak si platim mozem byt poistena kde chcem,alebo nie????Viem,ze v dvoch poistovniach na sk byt nemozem,ale v EU...????Dakujem...

betka1
1. feb 2009

Podla zakonov EU nemozes byt poistena v dvoch statoch EU, aby si nespadala pod dve legislativy.
Ale myslim, ze na to existuju nejake obkluky. Ak Ti Spanielsko vyda nejaky formular Exxx, tak Ta na Slovensku poistia. Ale ja som v UK a tu ho odmietaju urady Slovakom vydavat, takze vela o tom neviem. Snad poradi niekto dalsi, z Rakuska, Ciech alebo tak.

macka23
2. feb 2009

Ahoj, isto nemozes byt poistena v dvoch statoch EU naraz.
A preco vlastne chces byt poistena v dvoch statoch?
Ja som na materskej z UK, rodila som na SK, vydali mi v UK formular E106, ktory pokryva vsetku zdravotnu starostlivost tu na SK.
Pokial som zamestnana tam, platim tam odvody a vsetko, nevidim dovod preco by som platila aj tu. Je to sice zlozitejsie, a lekatri nie su nadseni z tooho EU preukazu, ale osetrit ma musia, lebo poistovna im to preplati, akurat oni s tym maju viac papierovaciek 😖
Tak asi tak...
Pekny den.

martija
autor
2. feb 2009

Preto sa pytam,lebo - uvediem priklad - moja svagrina bola na materskej dovolenke,cize bola poistena na Sk,prisli zit cca na rok a pol do spanielska,kde si bezproblemov vybavila zdravotne,nikdo od nej nechcel ziaden doklad zo slovenska,proste ju tam poistili.Zo slovenskej poistovne sa neodhlasovla,kedze bola v tom case na MD,takze mala poistenie v dvoch statoch,odisli zo spanielska a nic sa nedeje,je krasne poistena aj tam,aj tam,bo v spanielsku to funguje ako u ciganov 😀 .Kedze ale ja som bola v spanielsku pridlho,musela som doniest doklad do poistovne na sk,ze som poistena v inom state,aby som nemusela doplacat neskor.Teraz uz mesiac zijeme na sk,ale ja by som chcela si nechat to zdravotne aj v spanielsku len pre pripad,lebo zdravotna starostlivost je tam dobra...,ale tu v tejto poistovni chcu odomna doklad,ze tam som uz neni poistena.
Ide mi o princip,pokial o tom nevedia,nie je problem,ak clovek zacne s papaiermi,tak ma po "chlebe"

betka1
2. feb 2009

macka, rada pocujem, ze niekto dostal z UK formular E106. Ako si si ho vybavovala? Ake podmienky si musela splnat a kde si onho ziadala? Tiez by som si ho asi rada vybavila.
Ako je to so zdravotnym poistenim v UK, ked som doma s malou a materska mi uz skoncila? Nevies nahodou? Na SK mi tvrdili, ze sa musim nahlasit tam.

macka23
3. feb 2009

betka,
o formular som ziadala este niekedy v oktobri, medzi tym som pocula, ze ho nevydavaju, tak som poziadala aj o E112, ktory mi vydali zhruba do 2 tyzdnov. Predpokladala som, ze s nim budem aj rodit, ale asi 2 dni pred porodom, cize asi 20teho januara!!!!! mi prisla postou E106ka, cize som letela hned na dalsi dne do piostovne a vybavila. Plati mi presne do ukoncenia materskej a ako to budem riesit potom? No v UK sa odhlasim, dam vypoved, prihlasim sa na sk a budem pokracovat v rodicovskej dovolenke...ale to budem riesit az neskor...teraz je este priskoro.

E106 najdes tu:
http://search.hmrc.gov.uk/kbroker/inldrev/inldr...

Len som vyplnila a poslala...a cakala 🙂 Sem tam volala, a zistovala co a ako 🙂

3558
3. feb 2009

babule tak som z toho blazon!
mam matersku tu v UK. domov chodim na dovolenky a aj k doktorom tam chodim, ked chcem nejake specialne veci pre maleho co mi tu v uk odmietaju spravit.vzdy vsetko platim v hotovosti. myslite ze mam narok aj ja na E106 alebo E112? aky je rozdiel medzi nimi, a co to vlastne je? ze mi maleho bezplatne osetria? kde si ten doklad mam vybavit? ja ho nechcem pre seba, ani pre muza.len by som ho chcela pre maleho,lebo tu nema maly ani detskeho lekara len toho kam chodim ja, a ten je fakt na nic. chcela by som sa poradit so slovenskym pediatrom ohladom krmenia a tak. tu ti povedia kup hipp stage 1. a to ja nechcem. chcela by som ho dat zaregostrovat na slovensku. dakujem vam velmi pekne za radu. som tu uz 5 rokov, ale ja som o tomto este ani nepocula ☹

macka23
3. feb 2009

zuzana,
tak to vazne netusim, ci ti na toto vydaju ten formular.
E106 je ked zijes, alebo pracujes /napr.sluzobne/ v inej krajine ako je krajina v ktorej si poistena, napr. ja som teraz na materskej z UK, ale travim ju na SK, cize som on poziadala, a mala som na neho narok.
E112 je len na porod a straostlivost s tym suvisiacu.

Neviem o tom, ze existuje nejaky formular na to aby si mohla chodit bezplatne s malym na SK k lekarovi.
Jedine, ze by si ho odhlasila v UK /?/ co je asi blbost, lebo tam chodis aj na ockovania a podobne.
Skus napisat do poistovne, do vseobecnej, maju dobru infolinku..mozno ti oni nejako poradia.

pekny den 😉

sstefi
3. feb 2009

moj znamy mal podobny pripad, ale naopak,mal poist. na sk, tak to musel zrušit a poistil sa v rakusku

betka1
3. feb 2009

zuzana29, mne malu na SK poistili bez problemov. Dieta Ti positia na SK zdarma, len teraz neviem, ci to zavisi od sloveneskeho obcianstva alebo od trvaleho bydliska na SK. Ake mate oboje, tak kludne skoc do hociktorej slovenskej zdravotnej poistovne a daju Ti pre maleho zdravotny preukaz.

3558
3. feb 2009

macka a mas tu adresu? prosim posli mi ju.
dakujem.

betka tak to vyskusam a najskor tam predtym napisem mail.
dakujem vam.

3558
3. feb 2009

baby vdaka uz som im napisala mail tak potom vam napisem co povedali.vdaka

ivcajurco
3. feb 2009

ahojte chcem sa opytat,ze ako dlho sa caka na formular E106 posielala som ho asi pred mesiacom a tyzden do zadu som tam aj volala a stale ho nemam neviete mi poradit ako to dlho este bpotrva. ☹ potrebujem sa s nim zaregistrovat na slovensku aby som mohla porodit ale o matersku z Uk nechcem prist a samoplatca neviem ci mozem byt
dakujem baby 😀

macka23
4. feb 2009

Ivcajurco,
skus si zaroven poziadat aj o E112, ten je na porod, mne ho vystavili do 2-3tyzdnov. E106 mi prisiel az po vyse 3mesiacoch, a to som uz bola zmierena s tym, ze ho nedostanem. 😉

martina21
4. feb 2009

ahojte ja vam prdam moju skusenost, nebyvam az tak daleko iba v cz, ale E106 mi dali na pockanie, vypnila som dotaznik ze casto cestujem na sr a to bolo vsetko, naslovensku to bude platit pre mna aj maleho,teraz som na troj rocnej rodicovnskej dovolenke a na slovensko sa idem vratit na trvalo ale zamestnanie mam v cz lebo mi odtial chodi rodicovsky ale to som im v poistovni uz nerozpravala nijak neskumaju preco idem na sr preco tam cestujem ani to nebudu nijak overovat. 😉

macka23
4. feb 2009

martinka,
ano moze byt, to je super, ze ti to islo tak hladko. Ja ked mam byt uprimna, neviem o nikom, kto by dostal E106ku z UK. A to somm googlila a hladala na vselijakych forach 😒 tak ale ja som mala stastie, ze mi ho dali, sice to trvalo, ako som uz pisala vyze 3mesiacov...ale predsa len dostala 🙂

No a co je dalsia vec, aj ked ho dostanes a pojdes s tym do poistovne, dostanes preukaz s EU logom, a to este zalezi na lekarovi aky bude ochotny ta osetrit. Oni totiz nemaju radi takychto pacientov, kvoli papierovackam 😒
Mozno este CZ je ine...predsa len sme boli spolocny stat volakedy a su aj nejake dohody...a tak 😉

ivcajurco
4. feb 2009

macka23
DAkujem za radu ale neostava mi vela casu a co som volala do slovenskej zdravotnej poist. tak mi povedali ,ze uz neplati,neviem ci mi ho uznaju ale poziadam si on pre istotu. Volala si na to same cislo ako o formular E106? vdaka
😉

ivcajurco
4. feb 2009

macka23
citala som tvoje odkazy na tejto stranke ........mam presne ten problem co ste mali s mili neviem ako dopadla ona ale ty tu pise,ze si nakoniec dostala obe formulare .......ak dostanem ten formular E112 lebo s E106 tak skoro nepocitam ,ako si sa stym formularom zaregistrovala doma v zdrav. poist. Dali ti daku karticku alebo ako ☹ Ja odchadzam o tri tyzdne na sk a tiez nemam ani jeden formular volam tam dost casto a uz ma to unavuje ale musi daky formular dostat.Ak mozes tak mi napis co naviac lebo neviem ako to bude prebiehat na slovensku s poistovnou Dakujem 😉

macka23
5. feb 2009

ivcajurco,
niekde v tej druhej teme som davala link aj na to kde najdes co vsetko ti treba ked chces poziadat o E112, tam to poslel, najlepsie doporucene a potom tam treba volat a nedat sa odbit 😉 a oni ho nakoniec poslu 😵

A ked ho budes mat, pojdes sice do poistovne, ale preukaz ti nedaju, ale ked pojdes k lekarovi - gynekologovi, vezmes so sebou ten formular a na zaklade neho ta ma osetrit, a samozrejme budes potrebovat EHIC card z UK, a z tej si narob potom fotokopie 😉 ja som s tym nemala problem. Vela stastia. 😅

ivcajurco
5. feb 2009

macka23
tie formulare som ani nehladala len som tam dnes volala a mala som im odfaxovat tie papiere MAT B1 aj s udajmi ktore potrebovala tak zatial cakam ako dlho to potrva,mam v plane tam na druhy tyzden zavolat 😖 znova. neskor zavolam aj co je s tou E106,ci sa nieco pohlo.dakujem ti zatial velmi pekne za pomoc dufam 😀 😎 😉

gavslavka
6. feb 2009

na zaklade formularu e 106 mi vydali na sk vo všeobecnej.zdrav kartičku podla ktorej mam narok na veškere ošetrenie.to by bolo fajn.ale stalo sa mi že sukromny všeobeccný lekar ma nech cel zobrat že je to vela papierovačky anema na to čas.takže lepši je štatny lekar.a tých je už malo.vždy treba už priniest prefotenu kartičku ušetrito čas a nervy.

macka23
7. feb 2009

ivcajurco,
hlavne tam volaj a pytaj sa, nenechaj sa odbit 😠 mna tiez velakrat sprdli, ale clovek sa chce uistit, ze to tam doslo a nieco sa s tym aj robi. 😉
drzim palce

anaid
7. feb 2009

Zuzana29, vo VZP Ti dieta poistia. Potrebujes k tomu vypis z matriky, ze ma trvaly pobyt na Slovensku, obciansky preukaz a formular, ktory si vo VZP mozes vyplnit na mieste. Karticka nam prisla do tyzdna.

ivcajurco
9. feb 2009

macka23

Tak ti pisem ,ze dnes som volala o E106 a povedala mi ,ze v piatok bola odoslana tak a teraz cakam na postara ci mi to fakt zaslali v piatok, nechce sa mi verit ,ze by som to mohla mat zajtra alebo v stredu. Ak mi to dojde tak dam vediet ale este sa pokusim vybavovat tu E112. ........Dnes som nasla dalsi problem nemam zmenene meno na karticke EHIC ktoru si mi pisala ,ze budem potrebovat tak som volala a ma mi dojst do piatich dni tak a stle musim cakat ☹ takze zatial si to uzivaj s malym

macka23
9. feb 2009

ivcajurco,

tak drzim palce, aby ti to prislo cim skor 😉
To, ze nemas zmenene meno na EHIC, nie je az take dolezite, ja mam tiez este meno za slobodna /vydata som 5mesiacov/ ale ked budes mat formular na nove meno, bude to ok 😉 ale ked budes mat E106, tak ju nebudes potrebovat. Drzim palceky, a potom daj vediet 😉

3558
9. feb 2009

anaid si si ista? ved som tam pisala mail minuly tyzden a dnes mi odpisali ze nemam narok, ze si mam poziadat tu v uk. tak som dnes volala sem na NHS centrum a poslu mi novu karticku na moje meno a samko je ako pripoisteny. inak mi to nechceli dat. tu karticku mi zvlast pre maleho nedali, lebo este nema 16 rokov. je az od 16. ☹ ☹ ☹ ☹

aramgad
10. feb 2009

ahoj macka23
prave som sa 1dostala k tejto stranke a fakt je dobra a myslim ze ty si moj pripad.
potrebujem radu, este nie som tehotna ale planujeme s priatelom babo. sme obaja tu v uk.a ak otehotniem, tak jasne chcem rodit a pak uz ostat doma na slovenksu, len chcem brat aj matersku z prace.-z uk.co je pol roka.prave pozeram tu stranku na ten formular e106 ktory si preposlala, ale tam citam ze bud E106 -MUSIM BYT RESIDENTOM V UK?JA totiz niesom. alebo formular E109?ktory mi naslo spolu s vyplnenim a otvorenim tvojho odkazu.ak budem tehotna, kedy by som ho mala zacat ziadat?ak budem vediet datum presneho odchodu alebo uz skor?diky moc
obdivujem ta

aramgad
10. feb 2009

a este macka23
ak si rodila doma, dostala si doma porodne-ten matersky prispevok co je myslim od januara ovela vecsi?alebo nie? diky moc

macka23
11. feb 2009

aramgad,
ako dlho pracujes v uk? myslim, ze ked 1 alebo 2 roky suvisle legalne pracujes, mozes ziadat o rezidenta, ale to uz neviem kde a ako, to svojho casu vybavoval moj manzel, ale tiez to nie je zlozite, sice neviem na co presne to je, ale ziskali sme to na 5 rokov a potom mozes ziadat o obcianstvo ci ako...?
Ja som zacala E106ku vybavovat az okolo 20tt, lebo vtedy mas druhy scan, a ziadat o to skorej je priskoro, bo na matersku mozes ist az 11tyzdnov pred terminom porodu.
A myslim, ze musis vediet datum odchodu, aj ked len priblizny, ved oni nebudu kontrolovat ci si este tam alebo uz si odisla :D
Na tie prispevky by som mala mat narok, ale mozem o ne ziadat az ked sa malinky dozije 28 dni, co bude buduci tyzden, tak to budem riesit az potom 😉 a dam vediet ako som pochodila :D
...dakujem, ale nemas ma preco obdivovat..mne tiez pomohla jedna kocka...tak preco by som neporadila aj ja? 😉

ivcajurco
11. feb 2009

macka23

mam na teba este otazocku, E106 ti poslali na slivensko alebo ti to niekto poslal z ang.lebo ja ju stale cakam tu v ang a niesom si ista ci ju nepolali na sk zatial pa 😒

aramgad
11. feb 2009

ahoj macka23
diky ti moc za rychlu odpoved 😉 fakt si to cenim, a mam za co ta obdivovat, ved si uz mamicka a zvladla si to a i napriek tomu mas cas prist na net. a odpsiat a poradit nam este neskusenym.
diky ti moc
len jak som pozerala ten form.na e106 musim byt rezidentkou nebo ne?neviem ak sa mi to nehodi tak potom uz nemusim, myslim si. kamosi ju maju a v nicom sa to nemeni.
len pre info ci musim si a mam si ju vybavit. a ak mi ju nebudu chciet dat tak mam ziadat na tu e112 alebo mi ju poslu namiesto e106?a poslu mi to tu do uk kym odidem?diky moc a drz sa a vela ststia a raduj a uzivaj sa z malickeho
pa