10 mesačné dieťa neštvornožkuje

saska2208
23. máj 2013

Mamicky,mozno ma aj ukamenujete ak to tu uz niekde je ale nemam v tom prehlad. Mam za tyzden 10mesacnu dcerku ktora nestvornozkuje len sa plazi a konecne sa uz naucila sa aj sama posadit sa cez bok,cez ruku snad je to dobre zi si tak sadne. Aj v postielke si uz sama sadne,len musi byt aspon kusok vyssie hlavickou no chcem sa spytat kedbteda sedi a chytim ju za ruky len zaciti ze sa moze zapret a hned sa mi taha na nozky. Poradte mi,mozem ju stavat ked sa stsle vzpiera ale sama sa este nepostavi? Ons je taka lenivsia. Je len tyzden tomu co si sadne a dva tyzdbe tomu co sa pretici z bruska na chrbatik. Niekore deticky sa len plazia a idu hned na nozky,moze to byt aj nas pripad? Co myskite? Dakujem krasne

katarina_st
23. máj 2013

Ahoj, moj syn tiez nevedel stvornozkovat, len sa plazil a potom postupne sa zacal v postielke stavat, tak ze sa prichytil rucickami. No a okola roka zacal chodit. Takze preskocil stvornozkovanie. A asi tak to preskoci aj moja dcerka. Ona sa vie pretocit, vie ako tak lozit, ale na styri sa jej nejako nechce. Ona je sice opatrnejsia ako bol syn, tak uvidime, kedy zacne chodit ona. lekarka mi hovorila, ze niektore deti preskocia stvornozkovanie a hned zacnu chodit. Ale najspravnejsie by to bolo tak, ze najprv lezu, potom stvornozkuje, posadia sa a zacnu chodit. Ze potom to nie je taky napor na chrbticu. Mozes sice mozno dopomoct nejakymi cvikmi, aby si jej "ukazala" ako sa napr. stvornozkuje, ale myslim, ze to je aj geneticky dane. Drzim palce.

hameeda
23. máj 2013

@saska2208 : celkom dobre nechapem o com to tu pises, kazde dieta je ine, moja najstarsia dcera v deviatich mesiacoch uz sama chodila, sedela od siedmych, syn sedel os siestych a chodil az v roku a dvoch mesiacoch, obaja sa neplazili ani nestvornozkovali, moj dalsi syn chodil od desiatych mesiacov, stvornozkoval os siedmych a sedel az okolo roku, a najmladsia princezna ma teraz osem mesiacov, nesedi, nestvornozkuje, neplazi sa, nesedi, nechodi, na nohach stoji ak ju drzim za ruky normalne,,takze si myslim ze nie je co riesit, kazde dieta je ine

sjuzan77
23. máj 2013

@saska2208 podla mna netreba ju stavat, neboj, ona ma vlastne tempo a ani sa nenazdas a bude ti behat 😉 je zbytocne sledovat vyvoj podla nejakych tabuliek, ti drobci su nevyspytatelni a kazdy cloviecik si urci sam, kedy zacne sediet, stavat sa, chodit. moja slecna sa tiez uplne vymykala z tabuliek, ale opacnym smerom - na brusko sa pretocila uz ako 18 dnova 😅 neboj, ked ti zacne behat po dome, este si aj povzdychnes, ako bolo dobre, ked si ju nasla tam, kde si ju nechala 😀

saska2208
autor
23. máj 2013

@katarina_st dakujem za odpoved. Moze to byt aj genetikou lebo ani ja ani manzel sme nestvornozkovali. 🙂

zigzag
23. máj 2013

@saska2208 moj sa dlho plazil, a potom zacal rovno chodit, skoro vobec nestvornozkal.. on bol ako had :D

lauricka
23. máj 2013

nepomahaj jej, vsetko urobi aj sama, mozes ju len podporovat a motivovat hrou, hrackami, na fitlopte a take. Tiez som si myslela, ze syn nebude stvornozkovat, lebo mu vsetko trvalo akosi dlho oproti dcere (su dvojcata), ale zacal, len neskor, aj tvoja ta mozno este prekvapi. Aj chodit zacal neskor, ale uz chodi celkom pekne zo dva mesiace (maju 17 mesiacov). Sadat si zacala tvoja v akuratnom veku a cez bok je dobry sposob. Dokocna je to zaujimave, ze to robi aj bez stvornozkovania. Moja mala sa vobec neplazila. Hned stvornozkovala.

kika112
23. máj 2013

@saska2208 bud v klude, vsetko dozenie. Knizkove dieta je maloktore. Moj syn sa tiez len plazil, po styroch zacal chodit neskor ako po dvoch. Zato dcera, ta stvornozkovala od pol roka ako rychlik 😀 Neboj, vsetko sa nauci vcas, podla svojej potreby. Ked sa chce stavat na nozky, bude to robit aj bez teba, ked sa napr. niecoho chyti, takze mozes jej aj asistovat. Kazde dieta ma svoju liniu vyvoja. Niektore sa stavaju uz v osmych mesiacoch, je to roznorode.

katarina_st
23. máj 2013

@saska2208 ano, moze to byt genetikou, aj lekarka mi to hovorila.

janinka444
23. máj 2013

@saska2208 Môj syn - jedno zo štyroch detí, bol lenivý, okolo roka sa začal plaziť, vôbec neštvornožkoval, po 1 roku si sadol, dovtedy nevedel ani sedieť...keď už vedel sedieť, čoskoro sa v postieľke postavil na nôžky....a keď mal 16 mesiacov, začal chodiť....každé z mojich detí bolo úplne iné vo vývoji... 🙂

katka1981
23. máj 2013

@saska2208, nechaj vsetkemu cas, moja bola na tom podobne. Ani ziadna motivacia nepomahala, neboj mozno o par dni zacne stvornozkovat, urychlit sa nic neda, ajkeby zacala o mesiac neskor ako je uvedene v tabulke, to je v pohode, pokial nema nejaky neurologicky problem, alebo nieco, tak sa vobec netrap a na poradni by si to dr. urcite uz vsimla. Ale su aj take deti, co nikdy nestvornozkovali, popripade najprv chodili a stvornozkovali az potom. Oni totizto tie tabulky necitaju 🙂

reanda
23. máj 2013

@saska2208 na desatmesacnu je uplne normalne to, co dokaze.. za ruky ju do stoja netahaj, ked bude chciet, sama sa niecoho chyti a postavi... a to ako sa posadi cez bok, z lahu? lebo vacsinou sa deti daju najprv na styri, kym sa naucia si sadnut.. a potom uz zacnu aj stvornozkovat

vierka0
23. máj 2013

@katarina_st @saska2208 to nemyslite vazne!! ze nestvornozkovanie je dedicne - tu ani nie je smajlik, ktory by vyjadril moje pobavenie sa..plazenie je predskok stvornozkovania, musi najprv zvladnut plazenie kym sa zacne stavat na kolienka, najprv sa dieta iba "hupe", az potom sa pohne dopredu. Vobec jej nepomahaj pri stavani sa, budes prekvapena, ako rychlo sa nauci stavat sama okolo nabytku, zvycajne to prichadza so stabilitou na kolienkach..a neboj sa, podla toho co pises, nie je vobec lenivsia, uplne standardne dieta

hviezdass
23. máj 2013

baby tych deti co nestvornozkovali...ano mozu to preskocit, nejde o tabulky ale o tu chrbticu, je to velky napor na nu...a ako ste povedali ze motivacia nepomohla, tak asi nebola dostatocna....nechcem nikoho urazit...existuju cviky na stvornozkovanie, treba sa opytat fyzioterapeuta, aj predcasne narodene deticky, ktore mali problem sa hybat, sa skor ci neskor naucili na styri....nic netreba urychlovat ale cim dlhsie stvornozkuje, tym viac si upevnuje svaly na chrbatiku...mozno sa vam zda ze to ze rovno chodil mu nejako neublizilo ale opytam sa o 10 rokov....aj tak je doba zla vsade sa sedi za pocitacom, preco kazit detom chrbatik hned od mala??? vsetko sa da ked sa chce...

sendy182
23. máj 2013

@saska2208 http://www.google.sk/search?q=valec+na+lezenie&... skús omrknúť......myslýš že má slabé nôžky? že nemá silu v nich?......skúsila si masírovať lýtka......nie každé dieťa je individuálne nedá sa porovnávať no určité veci by malo vedieť......

janicka11
23. máj 2013

Ahoj,naša dcerka vobec neštvornožkovala,,až týžden vydržala a hned na to sa postavila a začala chodiť. 🙂
Podla mna u každého dieťata je to inak..

katarina_st
23. máj 2013

@vierka0 ano, myslim to vazne. Moj syn nestvornozkoval, ale iba sa plazil a potom sa zacal zdvihat, ci uz o postielku, alebo o nabytok a postupne zacal chodit. Prednedavnom som bola u neurologicky s mojou dcerou a tiez povedala, ze stvornozkovanie moze preskocit a kedze to preskocil aj syn, tak to moze byt geneticke!!! Ako som pisala, malo by to byt po spravnosti - lezenie, stvornozkovanie, sedenie, stavanie a chodenie. Ale niekedy to deti moze preskocit. Priklaodm je aj moj syn, aj tvrdenie lekarky!!!

reanda
23. máj 2013

ak dieta preskoci stvornozkovanie preto, lebo ho rodicia nasilu stavaju, vodia ho za ruky, ked este samo poriadne ani neudrzi rovnovahu, davaju ho do choditka a podobne, tak to nie je normalne.. a ani dobre.. ak ale stvornozkovanie preskoci samo od seba, ze mu do toho nikto nijak nezasahuje, tak je to asi normalne.. ak su taketo deti..
ja si nemyslim, ze dieta treba k tomu, aby sa vyvijalo, motivovat.. motivacia kazdeho dietata ma vychadzat zvnutra a dieta sa ma vyvijat tak, ako je to jemu prirodzene, nie, ze ho budeme do niecoho tlacit a nieco ho ucit len preto, lebo by to "malo vediet"

bodka70
23. máj 2013

@saska2208 a aké máte podlahy v byte? možno sa ti to zdá otázka od veci, ale ak máte v byte plávajúce podlahy či podobne klzký povrch, môže mať dieťa problém so štvornožkovaním. Na takýchto podlahách sa deťom lepšie plazí. pri lození sa im na tom šmýkajú kolená. Na štvornožkovanie je ideálny povrch koberec. Je to potvrdené aj odborníkmi. Teraz mnoho detí neštvornožkuje práve kvôli takýmto podlahám, kedysi boli v móde viac koberce od steny po stenu. Môj 9mesačný chlapček sa od 7 mesiacov plazí, ale štvornožkovať začal až prednedávnom, keď sa oteplilo a začala som ho dávať na trávu. na tráve začal loziť pekne po 4. 😉, doma bohužiaľ koberec (a aní trávnik 😀 ) nemám. 😝. ale už začal loziť aj doma, len sa to musel naučiť na tráve 🙂

uchom
23. máj 2013

nesnaz sa ju dvihat do stoja...ak chce tak nech sa sama dacoho chyti a stavia sa....tak je to prirodzene...faza stvornozkovania je velmi dolezita na spravne spevnenie chrbtovych a krcnych svalov....odporucam zotrvat stvornozkovat co najdlhsie to pojde ak sa chcete vyhnut zhrbenemu chrbatu v skolskom veku a v puberte....ukaz jej na koberci ako sa ma zdvihnut na stvornozky alebo vyckaj a ona to spravi sama...

vierka0
24. máj 2013

@katarina_st nehovorim, ze nemoze dieta preskocit stvornozkovanie, ale ze je to geneticke, je blbost

euka210
24. máj 2013

nemusi lozit, ale je to lepsie ked lozi 🙂 Na nohy ju nastavaj, ak sa bude sama stavat, ze sama si preskoci lozenie, tak v pohode. Moj bol tiez lenivy a zacal lozit na 9,5m. Plazit sa ani neplazil.

mirkita
24. máj 2013

@saska2208 nas v takom veku sa vedel len postavit a chodit okolo nabytku,mesiac a pol nato chodil sam a naucil sa stvornozkovat lebo ked spadol,musel sa dostat k opore aby sa opat postavil....sadnut si z lahu sa naucil este neskor...my sme casto malemu davali aj pred 10mes ruky aby sa chytil a pritiahol,bud do sedu alebo potom na nozky...ak to zvladne dieta same a netlacis ho,tak je to v poriadku

katarina_st
24. máj 2013

@vierka0 jasne, v pohode, ved nebudeme sa tu dotahovat. Ja mam svoj nazor a ty svoj 🙂.

svetlusska
24. máj 2013

My sme sa začali stvornozkovat v 11 mesiacoch.dovtedy sa plazil dozadu a chvilu doprrdu. To čo pises akoby som citala on náš.môj nazor nechaj nech sa dvihne sama na nozicky a potom ten zvyšok. Mne bábky naučili maleho na chodenie po dvoch ked,este sám nechodí.a ľutujem.ale tak ja akurát finisujem so školou tak je s bábkou častejšie tak preto.

svetlusska
24. máj 2013

@saska2208 to bolo pre teba

bublina83
24. máj 2013

@saska2208 Moj syn zacal 4nozkovat ked mal 11 mesiacov a dva tyzdne. Teraz ma 15 mesiacov a sice urobi niekolko krokov aj sam, samostatne vsak este nechodi. Kazde dieta ma svoje tempo 🙂

marcelatje
24. máj 2013

@saska2208 nečítala som všetky príspevky tak sa možno budem opakovať. Určite ju nestavaj na nožičky len preto že sa vzpiera. Na všetko musí prísť sama. To či dieťa štvornožkuje alebo nie určite nie je dané geneticky 😀 😀 😀 😀 v minulých dekádach bolo bežné deti podopierať pri sedení, vodiť za ruky a imitovať tak chodenie to je však z hľadiska správneho vývoja pohybového aparátu nesprávne. Poškodenia ktoré im takto "dobrosrdečný" rodič spôsobí nie sú badateľné hneď, ale o pár rokov príde na bolesti chrbáta, skoliózu a podobne. Deťom najlepšie pomôžeme tak, že im nepomôžeme 😉 keď je pre nich správny čas a sú pripravené najmä fyzicky tak robia pokroky.

marcelatje
24. máj 2013

@mirkita sed z ľahu nie je pre také malé deti prirodzený, nevedia si sadnúť ako dospelý človek.

saska2208
autor
24. máj 2013

@bodka70 no podalhu mame parketovu a v chodbe dlazbu. Je pravda ze ked je na posteli alebo na gauci tak akoby sa chcela dat na stri. Rada si robi so mna a manzela preliezku. A vtedy vidim ze sa riadne na tie nozicky zapre a odsunie sa pekne dopredu. Na zemi co ma ona ako svoj kutik ma tie penove puzzle. Ale ked ju tam dam tak to je len chvilka co tam vydrzi mozno kym ide v telke reklama a hned ide do priestoru teda je na parketach. Moc.ju tam ani.nechcem na nich nechavat lebo predsa je to chladnejsie a bojim sa aby dako nepodchladla. I ked snazim sa jej davat aspon o vrstvu viac odevu ked je teda na zemi nech jej nieje zima. Podla mna ma nozky dost silne. Ako vravim ona len zaregistruje ze sa drzi mojich ruka a uz sa taha do stoja. Ja jej nepomaham.ze by som ju vydvihla alebo nieco take. Ona sa sama postavi. Dakujem za vase komentare. Ste zlate 🙂

jullinkka
24. máj 2013

@reanda moja dcera zacala velmi skoro stvornozkovat pomaly uz ako pät mesacna plazila sa velmi malo a davali sme ju aj do choditka a aj za ruky vodili kedze nevedela obsediet a teraz sa sama krasne pusta 😉
Dieta treba motivovat kazde dieta k pohybu potrebuje motivaciu inak ostanu len lezat a neskorsie zacinaju rozvyjat pohybovy aparat, no dieta ktore fyzicky nema na stvornozkovanie alebo stavanie ci uz na chodenie to robit nebude aj ked ho budeme akokolvek motivovat! kazde dieta musi byt na to fyzicky pripravene a ked je tak mu pomahame sa rozvijat.
Co sa tyka toho pomahania ci uz vytahovania na nozky popripade drzania pri chodzi, ja som malu nestavala ona sama sa zacala jedine som jej pomahala ze sme cvicili na fitlopte a chodza🙂 ved ona sama sa mi uz pusta tak preco nie 🙂 sama dr.mi povedala ak sa uz pusta pät minut denne ju nezabije a ani nijako neublizi.