20 mesačné dieťa same nechodí a vytáča chodidlá von

nelinka2009
13. feb 2018

ahojte... Prosim skusenosti, rady, pribehy...

Syn 20 mes. Chodi okolo nabytku, ide ked sa drzi na prsty... Problem, zevraj slaba panva... Navstiveny neurolog a rehabilitacna sestra... Odporucenie magnetoterapia... Maly ale vytaca pri chodzi chodidla smerom von ako Chaplin... Nikto neriesi, zevraj to niektore deti robia... Chcela som ist k ortopedovi no pediatricka, ze netreba... Uz panikarim... Deti mam lenivejsie aj dcera zacala chodit az 18 mes no nohy takto nevykrucala... Ako ste to riesili?? Pteslo to?? Chytam sa kazdej slamky... Dakujem

janickacrazy
13. feb 2018

@nelinka2009 Akože išla by som k fyzioterapeutovi, lebo 20-mesačný by mal už chodiť sám, limit je do 18mesiacov. Treba cvičiť vojtovku. Tiež by som riešila aj toho ortopeda, pediatričke by som svoje povedala, prípadne ju zmenila, jeden lístok k ortopedovi ju hádam nezabije, ked vypíše.

pribinak
13. feb 2018

no urcite by som sla k ortopedovi, nenechala by som sa uchalocholit. nasla by som si nejaku fyzioterapetku, aby s nim nieco pocvicila. mozno treba aj ortopedicke topanky, aby mu drzali nozicku

hermiona368
13. feb 2018

musis naliehat na pediatra, ani mne nechcela dat ziadanku ze mu nic neni. Tak som jej povedala ze ideme, ako fyzioterapeut som proste nastojila na svojom. A potom hovorila, ze ako dobre ze si to ona vsmila. no takze asi tak. Tazko mi je takto posudit ze kde je problem, nevidim chodzu. S takto malymi detmi skusat pomalicky, vojtovku neviem ci by si zvladla. 20 meacny ma uz dost silny sa bude branit v urcitych polohach. urcite je potrebena aj spravna obuv, ktoru mu spravia na mieru

deti95060810
13. feb 2018

@hermiona368 si fyzioterapeut? ak áno čo s dcérou ktorá špičkuje? nie vždy, ale niekedy áno.... lekárka len skonštatuje a to je všetko...

katharines
13. feb 2018

@nelinka2009 je potrebne to riesit cez cvicenie s fyzioterapeutom. Vojtovka sa da i v starsom veku, ale ako spominala hermiona368, bude to velmi narocne. Avsak su aj ine rehabilitacne cvicenia.

stanislavicenka
13. feb 2018

@nelinka2009 a ta oslabena pavna cim? Odkial sa to vzalo? Vyvojom? A myslim, ze pediatricka by ti mala vyhoviet. Lebo moze ziskat aj zle navyky, tak ako pri vsetkom, aj na tu chodzu.

hermiona368
13. feb 2018

@deti95060810 u deti je to bezne, viac ako chodili v behaku. mozu byt skratene achilovky, ak je neuroticky vyvoj v pohode.

janula12345
13. feb 2018

@nelinka2009 rozhodne skuseny fyzioterapeut - navstiv ho, nech povie nazor a popripade cviky. nenechaj sa odbit ze je to ok. Mozno je, ale ak nie - budes si neskor vycitat, ze si nic neurobila. Vyygoogli si fyzioterapeutov vo svojjom okoli, ktori cvicia s detickami. vyuceneho, skuseneho fyzio. V tt jedneho poznam, ale neviem odkial si.

lindusss2016
13. feb 2018

@deti95060810 moja spickuje obcas z nudy. V pavuku nikdy nebola, ani za ruky som ju nevodila, kym nechodila uplne sama. Teraz uz viem, ze spickuje, aby si to spestrila, ale asi mesiac tak chodila vkuse, aj vonku v topankach

lavieenrose
13. feb 2018

@deti95060810 pochybujem ze si davala dceru do chodaku...a ak ano urcite si dosledna a nezanedbala si pravidla...inac deti do troch rokov skusaju doslapovat kadejako..ale teda ked stale spickuje sla by som do vyssej nad clenky ortopedickej obuvi kde nebude mat sancu spickovat...potom ked uz by to bol niekolkorocny zlozvyk bolo by to tachsie napravat...nie som odbornik..len som si o tom citala lebo niesom uplny zastanca barefoot

meandbaby
13. feb 2018

Mne mala zacala chodit v 20 m.Bobathova metoda je ucinna.Vojtovku sa tazko cvici vacsie dieta.Mala mala slqbe svalstvo.nozky necykrucala ale to urcite aj na to treba cviky.

babatkoo
13. feb 2018

@nelinka2009 syn zacal chodit ako 18 mesacny a presne ako tvoj syn vytacal nohy. Rehabilitacna lekarka povedala ze to prejde a aj preslo. Onedlho bude mat 3 roky a chodi pekne rovno.

hermiona368
13. feb 2018

@meandbaby ano myslela som na bobatha ale velmi malo ludi sa venuje tejto metode. upada do zabudnutia ale je velmi ucinna pri starsich detoch. super ze sa vam podarilo najst odbornika

meandbaby
13. feb 2018

@hermiona368 zial pravda. V ziline sa da.

minier
13. feb 2018

Urcite odporucam fyzioterapiu. My sme chodili k takej kde bola aj doktorka a ta to tiez posudila a potom sme cvicili. S nou 1x do tyzdna a doma kazdy den.

deti95060810
13. feb 2018

vojtovku som cvičila aj s 2,5 ročným die´taťom....Zvládla som to ,a to mám len nejakých 50 kg....ale všetci sa mi smiali že som ako v posilňovni....🙂

deti95060810
13. feb 2018

@lavieenrose nie, my sme chodítko ani nemali...ďakujem za názor...

l.enk.a
13. feb 2018

Ahoj.Nas syncek mal hypotoniu a hypermobilne klby.Cvicili sme a zacal chodit sam ako 20 mesacny.Tiez vykrucal noz von a aj spickoval,ale cvicenie pomohlo a aj od ortopeda mame predpisanu obuv.Myslim,ze ta pevna obuv mu velmi pomaha a uz vobec nechodi po spickach a aj nozky vykruca menej.Nozky budu ploche,ale to je u hypotonikov caste.

nelinka2009
autor
13. feb 2018

Dievcata fyzioterapeutka ma idbila to nagntoterapiou kde len sedime, lebo maly pri cviceni nespolupracuje kuse a vrieska... Choditko sme nikdy nepouzivali len to na tlacenie

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@l.enk.a dakujem krasne obuv uz mame z protetiky nosime ju naopak na odporucanie dr

hermiona368
13. feb 2018

@nelinka2009 ano toto im hovoria ale skuste si vy dat svoje topanky naopak. mozno este sandale ano ale s pevnou obuvou no neviem. prsty su utlacane aj ked su topanky vacsie

hermiona368
13. feb 2018

@nelinka2009 tak zalezi od cloveka, nie vsade su ustretovi, asi vas pripad. pr detoch treba trpezlivost a ked tak mala vam cvicenie ukazat na vas a vy by ste sa mu mohli doma v klude v jeho prirodzenom prostredi venovat

janickacrazy
13. feb 2018

@nelinka2009 To snád nemyslíš vážne? Si myslíš, že ostatné deti pri cvičení spolupracujú? To čo bola za fyzio? Pri vojtovke vrieska 90% detí, cvičia ju aj deti postihnuté, proste musia cvičiť a basta. Topánky naopak? Mne sa snád sníva, to vám aký lekár odporučil? Teraz sa dajú urobiť ortopedické topánky presne na jeho nožku na mieru, my sme tiež také mali. Okamžite by som menila takých lekárov.

l.enk.a
13. feb 2018

@nelinka2009 Urcite nedavat topanky naopak.To je nejaky babsky recept?Normalne chodte k ortopedpvi,on vam napise obuv na mieru,my mame znacku neoprot a je super.

kluska
13. feb 2018

ako 20 mesacny by uz mal chodit, to ze vytaca spicky von, to je uplne normalne ked zacina chodit, ale tvoj vytaca kedy tak spicky, pri chodzi za prsty ci pri chodzi okolo nabytku? vodit ani z aprsty neni dobre, dieta ma uplne inu stabilitu a uplne inac mu svaly pracuju a z toho moze aj tie spicky vytacat. Obuv nemusi mat vobec, ved ani nechodi, spicky ci vytaca ci nevytaca, sa riesia az pri samostatnej chodzi. Najlepsie pre nozku je nechat nech je bosa a nech sa spevni sama, je to sval, ked sa spevnia jeho nozky a jeho samostatna chodza sa stabilizuje, tak po takych 3 mesiacoch samostatnej chodze tyo uz moze vyzerat uplne inac. Problem je len ten, ze nechodi a na svoj vek by uz mal. Ale inak ako sa vyvyjal doteraz? Kedy sa nauzil pretacat tak poriadne? kedy sa naucil stvornozkovat? ako dlho stvornozkoval? kedy si sam sadol a ako si sadol? kedy zacal chodit okolo nabytku?

nelinka2009
autor
13. feb 2018

@kluska no on ma vsetko posunute... Sadol ako 13 mesacny, lozit zacal 15... Je velmi ibteligentny... Popredu jemna motorika... Hruba ma retardaciu pidla spravy od neu... Inak je ok... Len uz ma to hneva, lebo je vidno, ze on sam chce... Nejde mu to.. Stoji pri stene otoci sa k nej chrbtom, chrbtom sa o nu opira.. Nejde mu vyjrocit... Nema stabilitu

nelinka2009
autor
13. feb 2018

BA Petrzalka... Dobry ortoped, dobry fyzio??? Mate niekto??? Vsade tahaju peniaze a nic nikto neriesi

zuska2001
13. feb 2018

Chodenie može byť oneskorené pri diagnoze svalový hypotonus - moj krpatý chodil ako 22 mesačný, ale všetok pobyb mal oneskorený - inak je uplne zdravý chlapec fyzický i mentálne, len išiel neskoro. toho nechodenia by som sa až tak nebála, ale tie chodidlá by som dalo pozrieť ortopedovi alebo neurologovi.

mala_katie
13. feb 2018

A okrem iného nechodí za prsty.. Možno je to nerobíte už dávno chodí.. A spickovat deti prestnu samé

katharines
13. feb 2018

@nelinka2009 ano, Petrzalke si vypytaj od vseobecnej vymenny listok a objednaj sa do REO centra na Jankolovej