7 mesačné dieťa sa nepretáča. Poradíte cviky?

mimma2011
21. mar 2016

Ahojte, chcem sa opýtať o vaše skusenosti, mám 7 mesačnu dcerku ktorá sa vôbec nechce pretáčať z chrbátika na bruško a ani naopak. V polohe na brušku nejaký ten čas vydrží, aj sa vzoprie na dlane a dvihne sa, no aj tak väčšinu času len lietadielkuje. Mala tu nejaká maminka tiež také babatko? Začali ste s ním cvičiť, alebo sa dieťatko začalo otáčať aj samé ale napr neskor? Prípadne čo by mohlo pomocť aby som ju motivovala sa pretočiť, nejaké hry/cviky? Dakujem 🙂

evka64
21. mar 2016

Ahoj, kamoske sa zacalo dietatko pretacat az v 8-9 mesiaci, ale to bolo tym, ze bola tucnucka a nevladala :D....teraz ma 11 mesiacov a krasne stvornozkuje 🙂

bonaqa2013
21. mar 2016

povedz lekárke na poradni. My mali sme takéto problémy s najml. dcérou a skončili sme u neurológa a následne na vojtovke.

kukakaj
21. mar 2016

7 mesiacov este nie je neskoro, nie kazde babatko je podla kniznych tabuliek. Treba ju vela davat na brusko, aby sa posilovalo chrbtove a krcne svalstvo a ked lezi na chrbatiku, treba ju stimulovat hrackami, aby sa skusala za nimi tahat do boku. Snad sa rozbehne sama. O cviceni s takym malym babatkom by som sa poradila s odbornikom, ktory babo vidi, pretoze zlymi cvikmi sa moze narusit psychomotoricky vyvoj.

ivankaberrynka
21. mar 2016

Moja má tiež 7 mesiacov a nepretáča sa z chrbátika na bruško. Od narodenia nemala rada polohu na brušku, no dávala som ju stále kvôli rozvoju. Tak sa naučila pretáčať z bruška na chrbát. A stále by chcela byť len na chrbátiku. My ideme tento piatok k neurologičke. Ale nie ani tak kvôli tomu, ale malú som rodila cisárskym, lebo sa mi vobec neotočila a ani po 7 mesiacoch jej telíčko ešte nie je celkom vyrovnané. Určite to spomeň pediatrovi, ten posúdi, či je potrebné neurologické vyšetrenie. Držím palce 😉

marcelatje
21. mar 2016

Ak nemá žiadnu diagnózu je to ok. Určite by som ale riešila nejaké hravé cvičenia. Moja malá bolo hypotonická - mala ochabnuté svalstvo. Od začiatku bola sledovaná na neurológii. Z vlastnej iniciatívy som s ňou chodila na plávanie a baby cvičenie. Na rehabku ju poslali až v 8 mesiaci. Tam ma sprdli kde som dovtedy bola 😒 chodiť začala keď mala skoro 15 mesiacov.

heather78
21. mar 2016

Mne sa dcera zacala pretacat v 8 mesiacoch,tiez som bola naplasena,ale ona sa pekne hravala na brusku,vydrzala tak dost dlho.a potom to uz islo vsetko,aj ked s posunom,chodit zacala ako 15 mesacna.doteraz jej vsetko dlho trva,zalezi aj od povahy hadam.

dvp
24. mar 2016

https://www.stream.cz/uservideo-666705/668621-c...
http://stepanvanek.webnode.cz/rehabilitace/
a este vojtovka, ale ta je dost specificka, to je najlepsie riesit s fyzioterapeutkou....
nasej sa tiez moc pretacat nechcelo, vedela to, sla v cca casovej linii, ale nevelebila to, sedela az v 10mes.,stala uz v 9.mes, vela stvornozila, ale ja som s nou cvicila Vojtovku od 3,5mes.

septemberkl
10. apr 2016

Skús sa obrátiť na dobrú fyzioterapeutku, ktorá sa zaoberá aj vojtovou metódou. Ja som v detstve mala taketo podobne problemy, nikto to neriesil. Neskor vyzeralo byt vsetko v poriadku, len som bola slabsia na telesnej v skole. Kazdy si myslel ze som len taka slabucka chuducka atd. Teraz v dospelosti som urcitu dobu robila opatrovatelku, zrazu ma seklo, poskodena platnicka a nemohla som sa z toho dostat, normalne sa to stale zhorsovalo, mala som pocit, ze snad uz bude zo mna invalid. Ale nastastie Vojtova metoda sa da cvicit aj v dospelosti, tak sa to potom postupne dalo do poriadku, aj ked to teda trvalo, ale az ta vojtovka mi rozbehla zlepsovanie. Islo o to, ze v detstve sa mi zle vyvinuli take male svaly co su tesne okolo chrbtice, rozvinuli a zapojili sa do prace len na jednej strane, na druhej strane nieco nebolo v poriadku a prave pri dvihani tazsich veci a pri roznych svihovych cvikoch sa zapajali len na jednej strane, druha strana bola uvolnena a nakoniec to pri urcitych pohyboch chrbtica nevydrzala, lebo sa zapajali svali len na jednej strane (nie tie velke, ale take uplne malinke pri chrbtici). Ja to tu pisem amatersky, nevyznam sa v tom, takze odbornik by asi pokrutil hlavou, ale takto nejako to bolo. Pocas celého detstva si to nikto nevsimol, ani lekarka, ani ja som nemala nejake zvlastne problemy, dali sa veci zvladat, ale bola som vo vsetkom taka slabsia fyzicky. Tak skus Vojtovu, mozno nebude treba vela. Fyzioterapeut ti poradi cviky. Ale treba ist naozaj za niekym kto ma skusenosti s vojtovou metódou.

emma12345
10. apr 2016

Nasej sme museli pomoct ukazat ako na to, chytili sme jednu ruku, ona sa automaticky zacala z lahu tahat hore, resp. do danej strany a prevratila sa na brusko. Stacilo raz ukazat a zacala sa to snazit robit sama.

gabikam23
11. apr 2016

My máme doma ten istý prípad. Naša Lea má 7 mesiacov a vôbec sa nepretaca.. Zato veľmi rýchlo sa naučila sediet. Nikdy sa jej nepáčilo lezat na bruchu tak sme ju veľmi nedávali a teraz keď ju položím tak sa zodvihne na ručičky a silno kope nohami alebo robí lietadielko. Zase keď sedí tak sa naťahuje dopredu ako keby chcela ísť stvornozkovat len ju skrátka ritka nepusti, je totiž dosť ťažká na svoj vek a asi aj preto jej to pretáčanie nejde. Chystáme sa chodiť plávať aby trošku posilnila svalstvo...len dúfam že sa skoro naučí chodiť lebo nosiť ju bude fuška...😀

vvia
11. apr 2016

Moja sa tiez az na 7mi mesiac zacala prwtacat co viem a najprv na bok. Polohu na brusku neznasala preto ked sa jej podarilo dostat na brucho ja sama som ju otocila na chrbat lebo som sa na to nevedela pozerat. V 10m stala do roka chodila a snes je z nej 3,5r krasna skolkarka

divozienka26
11. apr 2016

Podla mna nepomahaj my sme sice v 7m vedeli sediet ale pretocit sa nevedela, babo sa nauci same treba mu dat len cas a nie snazit sa ho natrepat do tabuliek. Viac ho nechaj na zemi na podlozke menej ber na ruky. Deticky co su stale nosene alebo satkovane maju menej casu na taketo veci kedze ich maminky stale vlacia a potom sa cuduju ze im nieco nejde ked nemali tolko casu na to co ine deti....

celasapremenim
11. apr 2016

prepacte, ze sa pytam, ale vy nechodite k pediatricke? ved taketo veci je najlepsie riesit s pediatrom, ak nemate doveru vo svojho lekara, tak ho zmente
je uplne super, ze na to myslite, podla mna to je potrebne podchytit a presne takto vcas a dat skontrolovat, ci je to u vasho dietatka v poriadku, vyvinove, fyziologicke, ci nejde o nejake svalove tonusove odchylky, je potrebne vysetrenie, pripadne navsteva rehabilitacie, kde vas naucia cvicit, velmi vhodne je aj plavanie s dietatkom
smer pediater, kazde dieta je individualita, ked sa tu niekomu nepretacalo dieta do desiateho mesiaca a podobne a predsa je v poriadku, to este neznamena, ze netreba konzultaciu u pediatra

neviem preco vykam :D:D:D

ada309
5. nov 2017

@mimma2011 ahoj... viem ze prispevok je rok stary,ale zaujima ma ako ste dopadli... mam ptesne ten isty problem... mala ma 7 mesiacov, nepretaca sa a na brusku tiez stale lietadielkuje,vibec nezapaja rukky a nohy... cvicili ste?
Vopred dakujem za odpoved

ivankaberrynka
5. nov 2017

@ada309 ahoj. My sme cvičili vojtovku, ale ukončili sme to asi po 10-tich cvičeniach, lebo malá pri tom strácala hlas od plaču a hrozila jej laryngitída. Cvičila som s ňou potom len doma, ale veľmi striedmo. Napokon sa všetko naučila, teraz pekne chodí, bežká...ale oproti iným deťom v rovnakom veku nie je pohybovo tak zdatná. Vyvíja sa však dobre. Postupne..

mimma2011
autor
5. nov 2017

@ada309 ahoj, nie necvicili sme nijako, len sme zacali este castejsie davat ju na brusko aj ked sa ej to nepaciko, potom som jej kupila taku hrazdicku na ktorej boli zvukove a blikajuce hracky, dala sa napolohovat na lezato takze hracky boli na zemi pred nou ked bola na brusku a mala tam aj zrkadielko v ktorom sa videla. A to sa jej tak zapacilo ze uz potom nemala namietky byt na bruchu a tym ako sa zacala na brusku hrat jej spevneli svaly postupne ze sa zacala aj pretacat. Ale ona bola asi aj take flegmaticke babo lebo aj na styri sa zacala dvihat az ako 11 mesacna a chodit zacala v 15 mesiacoch 🙂 a teraz je nezastavitelna :D drzim palce vasmu babatku. Urcite sa rozpohybuje, skuste ju motivovat nejakymi zvukovymi hrackami nie iba hrkalkami, tie nezaujali ani nasu v polohe na bruchu.

mimma2011
autor
5. nov 2017
ada309
5. nov 2017

@mimma2011 dakujem za info... 😉

ada309
5. nov 2017

@ivankaberrynka dakujem za info... my chodime sice k sukromnej rehabilitacnej,zatial len take light cviky,ale mala nespolupracuje... tak uvidime,ci dospejeme k tej vojtovke nakoniec...