8 mesačné dieťa sa stavia na nohy, ale neplazí sa a ani neštvornožkuje

Zodpovedané
25. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 8 mesačného dieťaťa, ktoré sa začína stavať na nohy. A to ráno v postieľke, kde aj prešľapuje a prechádza sa z miesta na miesto. Cez deň, keď leží na chrbátiku, tak sa pretočí na bok a chytá sa gauča, stolíka, obývacej steny a hneď je na nohách.

Pokiaľ chcem, aby bol na brušku, tak odmieta, plače a búcha hlavou do zeme. Keď je na chrbte, alebo sa prevaluje zo strany na stranu, všetko je v poriadku, žiaden plač. Prekotúľat na bruško sa vie. Vydrží 2 - 3 minútky a potom začne plač.

Naučil sa aj sám sadnúť. Keď už nevládze stáť na nohách, tak si pekne sadne. Občas sedí mne na kolenách. Keď sa hráme s hračkami, tak je o mňa podopretý, aj keď držanie tela už má silné.

Doktorka skúšala syna chytiť za ruky a on sa rozbehol po ordinácii, žiaden problém s našlapovaním. Keď ho položila na bruško, tak sa chvíľu hral a po chvíli oprel hlavu a len ležal, neskôr začal plakať.

Doma ho neviem ničím motivovať, aby sa trošku poplazil. Skúšala som rôzne hračky, obľúbené piškóty. Nič ho nemotivuje k tomu, aby urobil pohyb vpred alebo vzad.

Snažím sa, aby mal voľný priestor, miesto kde sa môže plaziť, štvornožkovať. No jemu sa nechce. Doktorka povedala, že je veľmi múdry, dokáže urobiť ťap ťap, dať papá, poslať pusu, urobiť baran buc, urobiť aký si veliký.

Čo mi odporúčate vy a aký máte názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám fyzioterapeutické vyšetrenie a zároveň aj cvičenie. Je dôležité, aby dieťa nepreskočilo fázu lezenia po štyroch resp. aj keď sa stavia na nohy, aby sa vrátilo naspäť na štyri.

Práve lezením po štyroch si dieťa spevňuje chrbticu a pripravuje sa neskôr do budúcna na chôdzu. Ak to dieťa vynechá vo svojom vývoji, tak hrozí porucha držania tela. Preto choďte k fyzioterapeutovi. On Vám bude vedieť najlepšie poradiť. Naučí Vás cviky, aby Vaše dieťa tolerovalo polohu na bruchu.


Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk