Ako naučiť dieťa štvornožkovať?

petronesa
4. aug 2010

dobry den chcela by som sa opytat odkedy sa deti plazia alebo stvornozkuju?moja ma zachvilu 8 mesiacov a vobec sa neplazi ani nestvornozkuje len sa kotula...nepoznate nejake cviky alebo triky ako to naucit?? dakujem

evkacka
4. aug 2010

ahoj
@petronesa mne sa tiež zdalo že dlho malá neštvornožkuje, dlho sme sa hrávali na letisku posteli a prišla som na to že tam má malý výbeh 🙂 začala som ju dávať na zem do priestoru a do týždňa štvornochovala 😀
segra má mladšiu dcerku ako ja tak som jej to poradila a svoju malú dávala takto do priestoru a ešte je aj o 2mes skôr narodená a štvornochovala skor ako naše malé 🙂 tak skús priestor, držím palce ale poznam vela mamičiek, ktorým detičky ani neštvornochovali ale hned chodili, niektoré deti akoby preskočili túto etapu 🙂
držím palce a prajem rýchle nohy aj tebe aj mimíškovi 😀

cervena_ciapocka
4. aug 2010

Možno sa rovno naučí chodiť. Niektoré deti zvyknú "preskočiť" niektoré etapy vo vývoji.

jankapiknova
4. aug 2010

ja by som to tiež nasilu neučila, moj začal štvornožkovat až ked aj chodit a dovtedy chodil popri nabytku sam, viacmenej som to nechala na nom. Vela deti neštvornožkuje , je to normalne 😉

miroslava72
4. aug 2010

ahoj @petronesa-neboj,nie je treba ucit-dieta na to pride samo.
Syn nestvornozkoval vobec...on cuval dozadu a potom hned behal a dcera zas najskor chodila a az potom prisla na to ako stvornozkovat.Zatial sa tym nemusis prilis zaoberat,nechaj tomu volny priebeh...a to s tym priestorom ma evkacka pravdu. Vela stastia.

bambulka814
4. aug 2010

deti na vsetko vzdy pridu sami, nic sa neda urychlit, len im verit, ze ten cas urcite pride 🙂

drzim palce.

petusko
4. aug 2010

naucit sa to asi neda, dietatko musi prist na to same. mozes ju motivovat hrackami a pod. ale prist na sposob, ako stvornozkovat musi sama 🙂
pre priklad, starsi syn nestvornozkoval takmer vobec, chodit zacal v 13 mesiacoch, mladsi prisiel prvykrat po styroch za mnou presne na jeho prve narodeniny a teraz ma 16 mesiacov a sam este nechodi, len za jednu ruku, alebo okolo nabytku.

margarita
4. aug 2010

budem sa opakovat, ale baby maju pravdu, kazde dieta je ine.
nasa sa plazila ako Winnetou 😀 asi do 1O mesiacov, potom sa zacala stavat na nohy, a az potom zacala stvornozkovat...ak nema este dost silne nozicky, tak to nepojde nasilu. a samostatne chodit zacala az nedavno, ked mala vyse 15 mesiacov.

kaska
4. aug 2010

aj nas maly sa zacal plazit ako 8 mesacny. Uz som si aj ja myslela, ze to preskoci. Nam pomohlo velmi cvicenie s babatkami na fit loptach, davala som ho co najviac na brusko na zem a este som s nim cvicila doma trochu aj na softballe. Teraz stvornozkuje ako gula a zacina sa stavat pri nabytku. On sa ale praveze zacal plazit aj stvornozkovat na posteli az potom na zemi. Kazde dieta je ine, a zevraj pouzivanie pavuka nie je dobre na lozenie... Drzim palce.

alca85
4. aug 2010

ahoj...mne moja malá najskôr od 8. mesiacov behala popri nábytku a až v 10. začala štvornožkovať...dovtedy sa len plazila...hlavne je treba dieťa dávať na tvrdú podložku (nie na posteľ) a ako bolo spomenuté do priestoru 😉

zuza.m
4. aug 2010

presne som toho nazoru aj ja.treba priestor aby ju motivovalo kde všade ma možnost liezt.asi tyžden možno dva trvalo než to maly pochopil a potom liezol ako drak.mal 8mes a 2tyždne.tiež som mu pomahala že som mu tie nožičky podkladala ale nemalo moc velky vyznam,skor ked som štvornoškovala prednim a volala ho. 😅

bambusko
4. aug 2010

nie je dobre preskocit niektore fazy, psychomotorika je prepojena

"Z vývinovej psychológie vieme, že adekvátny psychomotorický vývin dieťaťa do jedného roku je nesmierne dôležitý.

Vývin motoriky má samozrejme vplyv aj na vývin budúcich zložitejších funkcií, napr. reči. alebo písania. Reč, správanie, aj samotné učenie sú s určitosťou spojené s funkciami pohybového systému.

Problematike správneho pohybového vývinu dojčaťa sa dlhé roky venuje americká terapeutka Bonie Cohen (2009). Poukazuje na potrebu správneho naučenia pohybových vzorcov v danom vývinovom období.

Vyslovila hypotézu, že nesprávny pohybový vzorec u dojčaťa alebo preskočenie dôležitej fázy (napr. lezenia), môže mať vplyv na jeho budúce ťažkosti napr. aj v učení a správaní. "

http://www.rodinka.sk/index.php?id=prediktory-p...

existuju na to cvicenia - vojta, bobath, treba sa obratit na odbornikov

luciaanna
4. aug 2010

Dieťa naučiť loziť určite nemôžeš, naučí sa to samo, niektoré deti vôbec nelozia, ale začnú rovno chodiť. Všetko má svoj čas a postupnosť....

sorciera24
4. aug 2010

nas maly zacal stvornozkovat ked mal 9. mesiacov, a naozaj niektore deti ani nelozia, ale rovno chodia, ved tvoja ma este cas, tak ju nenut....vsetko pride samo... 😉

lujza123
4. aug 2010

Plazenie sa da naucit hrackami na dosah ruky. Ak sa uz sama stava na 4 a rozhojdava tak staci dat nejaku superlakavu hracku na dosah, babetko sa v snahe dostat sa za nou hodi zo 4 na zem cim sa trosicku posunie a nauci sa dolezitu vec ze sa vie pohybovat dopredu. Akonahle bude vediet ze sa to da bude trenovat o dusu. Plazit sa jej bude dobre ucit ked si ju polozis na brucho, teplo ludskeho tela ju popozenie. Alebo na plavajucej podlahe kde ju nic nebude brzdit. Ked sa uz vie dobre plazit nam k 4nozeniu pomohlo ze som ju nechavala plazit sa cez prekazky ( vankuse, moje nohy atd.) Tiez som dala matrac na zem a na neho polozila hracku. Dieta sa pomaly naucilo vystverat sa hornou polkou tela na ten matrac cim si vytrenovala svaly potrebne na udrzanie sa na 4. Takisto sa naucila sediet popri tomto matraci. A samozrejme nezatvarat do postielky ale nechat volny pohyb po priestore.
Kazdopadne vsetky taketo cvicenia treba brat hravo a nenutit do nicoho, len inspirovat, babetko sa same rozbehne ked pride jeho cas. Hlavne nestresuj, vacsina deti zacne liest az okolo 10 mesiaca. Navyse moze niekolko mesiacov vo vyvoji zdanlivo stat a potom v priebehu mesiaca sa nauci aj viac nez ma.
Ja som zacala stresovat ked moje 6 mes. bejbi sa nevedelo ani otocit na bok kym susedin rovnako stary syn sa uz pomaly staval. Potom sa zrazu zacala jedneho dna gulat a po 2 tyzdnoch plazit...liest a stavat sa naucila ked mala 8 tiez v priebehu par dni...sediet a posadit sa ked mala 9...teraz ma 10 a pol a prejde sama bez drzania cez pol izby. Takze aj zdanlivo pomalsie vyvijajuce sa dietatko moze prekvapit.

bets
4. aug 2010

nasa pediatricka je pedantna a preto ked dcera v 10 mesiacoch este nestvornozkovala, tak nas poslala na dojcensku gymnastiku. boli sme na 10 sedeniach u rehabilitacnej sestricky a na 10 sedeni uz stvrnozkovala. posilovala s nou svalstvo na nohach aj na chrbte a ucila ju spravne stvornozkovanie ako ma klast ruky a nohy. mala som z toho velmi dobry pocit, dietatu to velmi prospelo.

beruska.zuzanka
4. aug 2010

Mám rovnako starú Emku a ešte sa len tak veľmi veľmi zľahka plazí, celé dni sa hráva v obývačke na zemi na puzzle, nemá kol seba nijakú ohrádku ani nič.... a už sú aj pokusy dať sa na štyri, len zatiaľ vždy skončili nosom v podložke 😅
sedieť už ale vie... vytiahne sa sama za moje ruky do sedu, alebo keď ju na chvíľku posadím, pekne sedí a páči sa jej to.
Lekárka na ne-štvornožkovanie zatiaľ nič nevraví, aj keď väčšina jej rovesníkov, ba aj mladších o nejaký ten týždeň už pomaly chodí s oporou, ale to sú podľa mňa len "ojedinelci" 😉
takže len trpezlivosť podľa mňa, motivovať babuľku a ak sa Ti niečo nezdá, zájdi za odborníkom 😉 my sme boli u rehabilitačného lekára a ukľudnil ma, že všetko je v poriadku, takže nestresujem 🙂

junovka
4. aug 2010

@petronesa neviem sice co je na tom vsetko pravda, ale moja starsia dcerka ked mala 10 mesiacov, zacala stornozkovat.Ked sme sli na zapis do 1. rocnika, tak sa mi psychologicka spytala......" Timka urcite stvornozkovala, ze?"Ja som nechapala, preco sa ma to pyta a co ma spolocne stvornozkovanie so zapisom do 1. rocnika.Dala jej napisat predtym na tabulu svoje meno a mala nieco nakreslit. Povedala mi, stvornozkovanie ma velky suvis s buducnostou v uhladnosti pisma, pretoze ked dieta lozi, tak si vlastne precvicuje aj zapastie a prsty..... 😕 Mladsia mi zacala lozit na 8 mesiacov, ja som nestvornozkovala vobec...a ked tak vezmem do uvahy to co povedala psychologicka, tak asi nieco na tom troska malickej pravdy bude 😅

kdezee
4. aug 2010

..je to individualne veru...ja by som nic neucila..skor len motivovat tymi hrackami..moj sa asi velmi nudil na chrbte a pod deckou lebo akonahle sa naucil otocit na brusko tak uz aj sa zacal plazit, potom hned na 4 a potom vzapati stvornozkovat a par dni nato sa sam zacal stavat a to vsetko stihol za mesiac... :D on je proste nezastavitelny...a na to aky je cez den aktivny tak by clovek povedal ze bude lepsie spavat ale no to uz je na inu temu 🙂 drzim palce sak nakoniec sa stvronozkovat nauci 😉

lara1705
4. aug 2010

ked moj syn mal 8 mesiacov začal len samostatne sedeť a neskôr aj štvornožkovať . Podľa mňa netreba s tym nič robiť, dieťa na to pride samo ked pride nato čas. Aj ja som robila paniku s toho že ma už 8 mesiacov a ešte samostatne nesedi ale potom prišlo to samo. Takže vedu by som s toho nerobila. Mimochodom moje dve staršie dcery vôbec neštvornožkovali ale jazdili na zadku.Bolo zaujmave na to pozerať ale im sa to darilo tak rychlo že to bolo až smiešne. Takže nelamte si nad tym hlavu, pride to samo.

qwerty01
19. aug 2010

nas starsi nestvornozkoval, az potom ako sa naucil chodit, okolo 9 mesiacov, ale mladsi uz taky mesiac beha po styroch, a sam od seba z jedneho dna na druhy 🙂 najpr len cuval dozadu potom zacal dopredu ako mala zabka a teraz tu beha ako vietor 🙂) ...myslim, ze mu to pojde len treba cas 🙂

katkas1
19. aug 2010

niektore deti sa vobec neplazia, akurat vcera sme boli v poradni, mame vyse 7 mesiacov a doktorka povedala ze nemusi plazit a ze ked pride na buduce co bude mat 9 mesiacov tak uz bude isto chodit, lebo sa uz stavia na nohy. Netreba s tym robit vobec nic, dieta sa bud bule plazit alebo nie.

mana1
19. aug 2010

Ahoj
moje deti boli tiež každá iná. Najstaršia lozila asi 7 mesačná ako tryskáč . Stredná vôbec. Teraz mám 3 mesačné bábo tak som zvedavá. Ináč čítala som zaujímavý článok na mama a ja
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2550/pr...
prečítaj si.

anuci123
21. jan 2011

ahojte baby ... chcela som sa opytat ci sa niektora z vas stretla s mojim problemom ... mala ma takmer 9 mesiacov , vie sa postavit na styri ale posuva sa dost zvlastne ..jednu nohu si da pod zadok a druhu ma na chodidle a takto mi chodi po celom byte .... viete mi poradit ako ju odnaucit od toho zlozviku??? hracky ani priestor nepomahaju kedze si nasla vlastny sposob pohybu. ps: sadnut si uz vie a to uplne v pohode len to stvornozkovanie 😅

katy1979
21. jan 2011

@anuci123 nechaj to na nu ci jej bud prikladom. ja som napriklad lozila spolu s malym. ale nasla si sposob ako sa pohybovat iny nepozna tak ho pouziva. no co niektore decka zase iba cuvaju, ci sa posuvaju po zadku ci dokonca sa hybu iba na bok. kazdy ma asi svoj styl uz odmalicka

stvura
21. jan 2011

moj syn najprv chodil a az potom stvornozkoval...podla neurologicky i detskej lekarky je to nadane dieta, takze....nerob si starosti, nemusi byt problem ked preskoci stvornozkovanie! 😉

nadhera
22. jan 2011

suseda sa k nam chodila pozerat, ako moji stvornozkuju, pretoze ona to pri svojich dvoch detoch nezazila. 😀

season
19. aug 2012

ahojky, prave riešim problém 8ročného syna, ktorý sa tak dral na nohy 10mesačný, takže štvorkoval až ked chodil... vedela som, že pavúk ne neskutočná hovadina, lebo tam sa len odráža a nechodí, tak som s nim zohnutá chodila a držala ho pod pazuškami. Teraz si to vyčítam, lebo mám obavy, že to práve mohlo ovplyvniť jeho poruchu pozornosti a učenia... vďakabohu bez hyperaktivity... to bude úplne potvrdené až po 9.roku ale je mi z toho smutno, že som ho mala nechať tak, len nech si lezie a až ked bude pevný, nech začne chodiť sám. Utešujem sa ešte tým, že starí rodičia a prarodičia neboli nejaký vzdelaní, tak možno niekde niečo dedičné
Další dvaja bráškovia lezenie nepreskočili a vyzerajú šikovní.
Ale zase poznám, ako niektoré deti dávali do pavúka a s učením problém nemajú... ale ani ploché nohy nie sú výhra ☹

jaaty
19. aug 2012

... nechať to na dieťa samotné 😉 a k ničomu ho nesíliť

k_a_j_k_a
19. aug 2012

Nijako :D moja prva dcerka sa naucila stvornozkovat cca tyzden po tom, co sa postavila a posadila, v desiatich mesiacoch. Druha stvornozkovala az po cca tristvrte roku, co sa naucila chodit, v 20tich mesiacoch 🙂. Dovtedy znamenalo pre nu stvornozkovanie posuvanie sa po sediacky. Ja som moje deti nenutila nikdy do nicoho. Naucili sa same, ako napr. kamoska ucila malu od malicka basnicky a pesnicky, doslova to drilovali a robili z nej cvicenu opicku. Ja som moje nenutila, neucila nic a teraz vedia toho viacej ako kamoskina mala. Cize netreba deti do nicoho nutit. Oni same vedia, kedy je ten spravny cas. 🙂

elienka
19. aug 2012

Moja dcéra začala štvornožkovať ako 10 mesačná, tak tvoja má stále kopu času. Dávať na zem, do priestoru, príde to samé, netreba nič učiť