Ako naučiť dieťa štvornožkovať?

jankap55
10. jan 2017

Ahojte mamičky. Potrebovala by som radu. Malý málo včera 8 mesiacov a už dva mesiace sa aktívne plazi ako husenicka a teraz sa začal na všetko šplhať a stavať na nohy. Čo ale mňa trápi je to, ze nestvornozkuje a tým pádom sa nenaučil ani sedieť. Chvíľu vydrží pekne rovno sedieť keď ho ja posadím, ale to je iba na chvíľu. Aj chodíme na cvičenie, kde sa to učíme, ale nejako nám to nejde. Ako mu viem pomôcť v tom aby to zvládol a naučil sa to, alebo ho mám nechať, a časom sa to naučí sám? Ďakujem za každú dobrú radu

kakajkova
10. jan 2017

Obaja nasi synovia sa najskor stavali pri nabytku a az potom stvornozkovali. Sedenie bolo a potom. Ma svoje tempo, neposadzaj ho hlavne ani ma chvilocku ;)
@jankap55

sykorkauhliarka
10. jan 2017

nasa sa tiez zacala stavat a z toho sa snazila padat do sedu...stvornozkovat nemusi niektore deti sa to nenaucia nikdy

sardinka336
10. jan 2017

@jankap55 máš s ním cvičit odporúčané cviky a to je cele...nie kazde dieta musi ist podla tabuliek. Ved sa opýtaj rehabilitačnej ako mu v tom pomoct, na to tam chodiš nie? Dieta sa nema posadzat ak same nesedí...kriví sa mu chrbát a nie je to s kostolnym poriadkom. Nechaj ho, nech sa sam svojim tempom vyvíja. Ak sa stavia na nohy tak aj sediet sa časom naučí, na to s nim cvičiš...Tlačíš na pilu...to je cele.

katrin21
10. jan 2017

@jankap55 nedavaj ho sameho sediet, tym ho to nenaucis... on sa posadi, este ma cas, neboj sa.... niektore deti a neposadia zo stvornozkovania, ale z otocky z lahu na boku, cez tzv,. sikmy sed, takze klud 🙂
Moja druha sa teraz posadila snad v ten isty den, co sa aj postavila , uz tak naozaj, lebo tahala sa do stoja aj predtym uz...ale ako sa postavila, tak sa aj posadila....
Ak by ti dieta nestvornozkovalo, co sice je velmi dolezite pre prepojenie hemisfer, este vzdy sa to da dohnat tym, ze neskor ho nechas napr. vela bicyklovat sa, pripadne ho das na nejaky hudobny nastroj hrat, hoc len par rokov...proste vela s nim rob cinnosti, kde pouziva ruky a nohy inak ... pravu a lavu stravu, oko -ruka sa musi koordinovat.
Ale urcite sa ti sediet nauci, ak teda nemate nejaku vaznu diagnozu, co asi nemate...
Inak vraj by sa dieta nemalo neviem ako dlho plazit, idealne by malo po cca. 3t plazenia prejst na stvornozkovanie, ale co si vsimam v okoli, takych deti je malicko, takze sa nestresuj, aj moja sa plazila dlhsie, nez sa dala na 4.. pohoda.
Cvicite kvoli comu? ste hyper/hypotonicky, alebo?

andreale
10. jan 2017

Moj syn vobec nestvornozkoval. Prisiel na to ked uz sam behal ze sa da aj po 4-roch, to uz mal 16 mesiacov a ani potom ho to nebralo na 4.

sibalka21
10. jan 2017

Nijak ho to nenaucis, to sa musi naucit sam.... Moj maly zacal stvornozkovat az ked mal rok a mesiac nato zacal chodit..... Sediet sa nauci aj ked nestvornozkuje.... Nemas sa coho bat, raz sa to urcite nauci ;)

jankap55
autor
10. jan 2017

@katrin21 to cvičenie sme vyhrali na FB a je to cvičenie hravou formou na rozvoj psychomotoriky. Ja som ho posadila len pár krát. Ja ho nedávam nasilu sedieť. Inak malý je úplne zdravý

zuska2001
10. jan 2017

moj najskor štvorkoval a potom sedel. práve štvornožkovanie by malo byť pred sedom, lebo posilnuje chrbátik. naučí sa sám. moj syn štvorkoval až ako ročný, sedel ako 14 mesačný....... je to zdravý chlapec trošku mimo tabuliek, ale máme to v rodine, takže som si starosti nerobila. neboj, naučí sa to sám..........hlavne ho nenúť sedieť, ak nie je pripravený....

tomaskovamama
10. jan 2017

moj sa len plazil...v 9m sa zacal stavat na nohy a obchádzat nabytok. s nicim som nepomahala, trapilo ma ze nestvornozkuje ako ostatne deti.... v 11m z nicoho nic zacal stvornozkovat! a tyzden na to sam zacal chodit 😉 prislo to neskoro ale prislo. teraz ma 15m beha sedi stvornozkuje, vsetko mu ide krasne 😉 nechaj to na dietati, ono vie kedy je co pre neho najlepsie

shia
10. jan 2017

nasa ma 4 roky a este nestvornozkovala 😀 proste, preskocila uplne tuto fazu, skor tusim chodila ako sedela 😀 takze neboj sa, nemusi absolutne stvornozkovat nato, aby "bol OK", mozno naozaj tiez zacne rovno chodit a sediet ;) Nasa chodi od 8m za ruky, a od 11m uplne sama bez drzania. drzim palce.

veronika295
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tova
11. jan 2017

prave dnes som citala clanok v anj od dr. ze deti ktore nie su dostatocne otacane na brucho tak maju slabe svaly tuhe kolena, chrbat stoceny a hlava v zadu plocha. Casto je to z dlheho casu ktory stravia v lehatkach, skakackach, autosedackach, leziaci na chrbate. Deti sa stvornozkovanim ucia aj koordinaciu oci, svalov, mozog atd. co je velmi dolezite v dalsom vyvoji

papricka33
11. jan 2017

@jankap55 ty ho nenaucis stvornozkovat. Musí na to prísť sám. Ty mu len poskytni dost priestoru na pohyb, najlepšie na zemi a mozes ho motivovať nejakou hračkou, niečím zaujímavým za čím pôjde. Ostatné je na ňom. Veľmi pomáha detské plávanie. Je prirodzenejšie a príjemnejšie ako monotónne cvičenie

rojko
11. jan 2017

Náš malý bude mať o mesiac rok a doteraz nelezie - nestvornozkuje...skôr mi to príde, ako posúvanie sa 🙂)) jednu nožičku ma pod zadkom, druhú vystretú a ťahá sa dopredu rukami🙂))) začal chodiť, neposedí ale tiež ho nenutim ani sa nejako nesnažím, aby stvornozkoval, veď keď bude chcieť začne sám🙂)) no musím povedať, že keď sa salime na manželskej posteli, tak sem tam aj polezie, ale najradšej sa predkloní a z dvihnutou riťou sa takto posúva 😂
Všetkému dávame čas 🙂

katka253111
11. jan 2017

Nechat to na nom, nech si ide vlastnym tempom 🙂

rojko
11. jan 2017

@katka253111 presne tak...podľa mňa netreba deti do niečoho nútiť, sú vynaliezave a na všetko prídu časom samé 😉

jankap55
autor
11. jan 2017

Ďakujem za rady

yanni
11. jan 2017

Haha. Nico ho neuc, aj tak ho to nenaucis. To sa ma dieta naucit same. A mozno sa ani nenauci. Moj brat nikdy nestvornozkoval a je to normalny zdravy 30 rocny chlap, ktory od predskolskeho veku hraval aktivne futbal, vystudoval VS v zahranici a je uspesny. Cize nic sa mu nestalo.
Jedno z nasich deti naskor zacalo chodit a az potom stvornozkovat a je to tiez zdravy takmer 9 rocny chlape, ktory hra aktivne futbal, beha, lyzuje, v skole jednotkar, vysoko inteligentny.
Najmladsia bude mat 18 mesiacov. Plazila sa, potom sa posadila, postavila a zacala chodit okolo nabytku a az potom, asi tak po mesiaci zacala stvornozkovat. A od roka uz ja jazdi" na Pukylino a od ca. 14-15 mesiacov je na tom cude "postrach ciest".
Takze sa nicoho neboj, aj ked nejaku fazu vynecha, nic sa mu nestane. Nepomahaj mu, deti sa to naucia vsetko same.
Este priklad, najstarsi bol uplne drevo, chodit zacal az ako 18 mesacny a je zo vsetkych 4 deti motoricky na tom najlepsie. Zatial, najmladsia ho asi predbehne😉

jankap55
autor
11. jan 2017

@tova môj malý práveže bol skoro stále na brušku, hlavičku má pekne vyformovanu a ruky na dostatočne silné. Strašne rýchlo sa plazi po zemi a dokáže sa pomocou rúk vyšplhať na hocičo. Takže v tomto to nie je. Skôr si myslím že keďže on lozi po parketach, sa mu to lepšie šmýka a tým si to ulahcuje

yanni
11. jan 2017

@jankap55 aj po parketach sa to nauci. My mame vsade parkety alebo dlazbu (vsade podlahove kurenie), ziadne koberce, a naucili sa.
Ale moze byt, ze ani nikdy nebude stvornozkovat. Ja som si myslela, ze nasa copana tiez nebude stvornozkovat, kedze uz zacala pomaly robit prve kroky a jedneho dna pozeram a ona po styroch. Ona nechcela na zemi, lebo jej to bolo asi tvrde na kolenach, nechcela na trave, robila ksichtiky ako fuuuj a podobne, u nasich na koberci niez nie, neviem aky mala tam problem a potom jej zrazu nic nevadilo. 😂

lubike
11. jan 2017

Ahoj, nestíham čítať všetko. Môj malý neštvornožkoval, staval sa rovno na nohy a nič sa nestalo. Neriešila som to žiadnym cvičením, proste to jedného dňa prišlo samo, sedenie, aj štvornožkovanie, len v poradí ako mu to vyhovovalo. Každé bábo je iné a všetko robí vtedy, keď je na to pripravené a zvládne to, len tomu daj čas. 🙂

evittam
11. jan 2017

@jankap55 Tiež som nečítala všetko. Nechaj to hlavne na dieťati. Nemáš sa prečo trápiť. Syn neštvorkoval vôbec - hneď sa staval na nohy a chodil od 10.mesiaca. Štvorkovať začal oveľa neskôr - sme sa mu už smiali, že na čo má nožičky. Dcérka sa tiež len plazila a hádzala ako "kapor na suchu" - ako píšeš - cca do 10.mesiacov, potom začala štvorkovať, a chodiť až v 15.mesiacoch. Každé dieťatko má svoje tempo. Neboj všetko bude. A budeš potom rada keď bude chvíľu sedieť.😉

ichbinich
11. jan 2017

Moje deti sa suchali po zadku v sede, obaja, rozdiel 3 roky... 😀
Dcera sa naucila krasne stovrnozkovat az potom, ako sa naucila sama chodit - v 15-tich mesiacoch!!! Dovtedy sa iba suchala po zadku...
Takze, podla mna, najma ho nenut do nicoho, on na to pride.