Diastáza, rozídenie brušných svalov a cvičenie s Jill Michaels

maaaria3
9. aug 2014

Dobrý deň, som viac ako tri roky po porode s diastázou... rozhodla som sa konečne so sebou niečo robiť aj v oblasti chudnutia, a tak som začala cvičiť podľa Jill Michaels /motivovaná i mamičkami odtiaľto/... no popri tom som trošku začala riešiť i moju diastázu a tu nastal problém... cviky na diastázu sú zamerané najma na vťahovanie brucha a podobne, no samotná Jill má v jednotlivých leveloch cvičenia, ktoré mám pocit posilujú práve tie nevhodné svaly na bruchu... podotýkam, že s nou nerobím žiadne cvičenia, ktoré sa venujú priamo bruchu a nahrádzam si ich inými... no veľa cvikov je napríklad v polohe na 4, kedy sú všetky svaly napnuté /ako pri klikoch napríklad/ a ja neviem, či to nie je pri mojej diagnóze opať problém...
Nájde sa tu nejaká mamička, ktorá ma rozídené svaly na bruchu a predsa cvičila tento typ cvičení, prípadne, vedeli by ste mi prosím poradiť, ako ste cvičili vy, keď ste chceli schudnúť a byť fit a pritom netrápiť tie nešťastné priame brušné svaly...
Veľmi pekne ďakujem, ak poradíte🙂

terezka1947
9. aug 2014

no...je to trosku od temy...ale musim to sem napisat
po prvom porode som citila,ze zrejme diastaza nevynechala ani mna...ale nestihla som to riesit a som opat tehotna,takze tuto temu budem sledovat

ale preco som sem napisala
baby,bola som so synom na chirurgii a tak uz medzi recou ...reku...ved sa opytam ja ja:

tak som nabrala odahu 😀
a pytam sa lekara,ze podla testu na nete a pozorovania vlatsneho tela mam podozrenie na diastazu a ze sice teraz to riesit nemozem a aj vysetrenie je zbytocne,ale ze som pocula,ze sa to da riesit aj operacne a ze ci si mysli-respma skusenosti,ze cviky pomohli....jeho odpoved bola

Mila pani,to ste taka sprosta,ze verite vsetkemu na nete????

som ostala trosku zarazena 😒 sa priznam,ze som taky styl odpovede necakala

a druha veta odpovede znela:

DIASTAZA sa operovat neda...CO BY ZOSILI????v zivote som to nepocul....take hluposti citate na nete a potom ste mudrejsia ako lekari,co vystudovali vyskoke skoly

tak nic 😀 😀 😀

darmo,VS je VS....a podotykam,ze to nebol mlady lekar a ani nejaka malicka nenapadne chirurgicka ambulancia,ale nemocnica v KE 😀 😀 😀

katyt
9. aug 2014

@terezka1947 to si bola u nejakého divného doktora, lebo mne chirurg hovoril, že diastáza sa práve že operuje, hlavne preto aby sa vekom ešte nezväčšila. Ja mám asi takú na jeden až dva prsty a odporučil mi to riešiť, až na to, že mi povedal, že by mi musel rozrezať celé brucho od hora dole a tak dokopy zošiť priame brušné svaly a o tú jazvu teda nestojím. Robia to aj na plastickej chirurgii, volá sa to abdominoplastika kde vlastne odstránia aj previsnuté brucho ak niekto má a zároveň aj zošijú diastázu, len jazva je od jedného bedra k druhému.

terezka1947
9. aug 2014

@katyt no ja som si o tom lekarovi tiez urobila "mienku"...a to ma akoze operovat syna-teda chce,leeeeebo vraj ma pupocnu herniu a nezmensuje sa
akoze kazdy polrok ho vysetruje iny lekar(asi s inym rozmerom prstov 😀 ,naposledy mlada lekarka) a stale je tam iny udaj....a ja sama vidim,ze sa mu to krasne zmensuje....aaaale nie...ked sa to neuzavrie do polroka,operacia....no....akoze nechcem,aby ho operoval clovek,kt.takto reaguje...resp.neverim jeho zhodnoteniu diagnozy a aj naslednej "liecbe"...aaale to je do inej temy

skratka,chcela som troska "odlahcit"temu 😀

cerez
9. aug 2014

@terezka1947 Ja mám tiež tému od veci, ale na margo nedávneho úrazu môjho syna pri páde z posledného schodíka. Boli sme na pohotovosti a povedali sme čo sa stalo a že sme ten pád nevideli, len počuli jedno buchnutie. Dieťa bolo na chrbte. Keď sme ho zodvihli, tak si rúčkou chytal pravú stranu spodnej časti čeľuste. Lekárovi som povedala, že by bolo dobré z rengenovať celú jeho pravú stranu, hlavu ale aj trup. Lekár na pohotovosti sa ho ani nedotkol, sedel s preloženou nohou a sestričke nadiktoval rengen pravej strany tváre. Výsledok, všetko ok. Je to len pomliaždenina. Poslali nás domov. O dve hodiny sa nám dieťa nedokázalo posadiť z ľahu do sedu, plece mal vyššie a ruka ohnutá v lakti. Šla som na net a ujo googl mi naznačil, že by to mohlo byť kľúčna kosť. Tak sme znova šli na pohotovosť a urobili znova rengen, ale ramenného kĺbu. Výsledok, prasknutá kľúčná kosť. Tak potom sa nedivme, že informácie čerpáme z netu a nie vždy to musí byť blbosť. Mladý dr. si môže ďalej prehodiť nohu cez nohu, ale určite nie na chirurgii. Takým lekárom môžem byť aj ja.

terezka1947
9. aug 2014

@cerez vies,co?ja po skusenostiach s mamkou sa uz lekarmi odbit nedam....lebo su lekari a lekari....a uz ked clovek vojde do ambulancie,tak hned vies,co a ako 😒

mne tak neurologicka tvrdila,ked bol syn malicky,ze nevie otocit hlavu na pravu stranu(ma ju troska zalezanu,ze to preto) a ja som ju nemohla(ani nazorne) presvedcit,ze on hlavicku normalne otaca....ved ho aj kojim z jednej aj druhej strany...a ine veci uz nejdem pisat
aaale dost,lebo to sme v uuuplne inej teme...ja som uz na "pristup"niektorych lekarov alergicka 😒

katyt
9. aug 2014

@terezka1947 tak to by som ani ja takému doktorovi neverila, ešte s takou otázkou, že čo by zošili? Možno ho len naštvalo, že si sa vôbec opýtala, lebo väčšina lekárov je takých, že keď im povieš, že si si sama určila nejakú diagnózu z internetu, tak Ťa jednoducho vysmejú, lebo od nich nemôže byť nikto múdrejší. 🙂
Aj ja keď som sa toho môjho na to pýtala a hovorila som mu, že som niečo čítala na internete, tak mi povedal, že nemám veriť všetkému čo je na internete. 😀

mawka
9. aug 2014

@maaaria3 ja uz k teme. ty si si sama diagnostikovala diastazu? ja som si myslela, ze mam tiez. ale asi nemam. cvicim s jill a normalne si citim svaly, zo zaciatku to bolelo neskutocne, ale ja proste nechapem, co ma diastaza s cvicenim? ved posilovat ich mozes ci? neviem, popis mi to, prosim ta, ze preco by to malo vadit? ja uz citim ako mi pevneju brusne svaly aj ked este pneumatiku mam, aj ked aj ta sa zmensuje a citim sa bajecne pocitovo. prve dni boli najtazsie. teraz krasne citim vsetky svaly na bruchu a mam pocit, ze o ziadnu diastazu neslo, ze som bola proste len ochabnuta, mlandrava. dokonca pokozka sa mi krasne stahuje, co som myslela, ze to mozne nie je. este pockam, ci sa mi zmensi aj podbrusok - koža. ale napis mi, fakt ma zaujima preco sa pri diastaze nemozu cvicit brusne svaly.

maaaria3
autor
9. aug 2014

@mawka No pri diastáze ide o rozostup priamych brušných svalov, tie sa od seba oddelia a nevrátia sa naspať, takže vnútro ti vylieza cez ten otvor von a konkrétne ja to mám na 2,5 prsta, ale to už mám trošku upravené cvičením a sťahovaním brucha. Keď mi diastázu cez sono diagnostikovali, mala som ju na 4 prsty. Zistíš tak, že si lahneš doma na rovnú podložku a zdvihneš hlavu kúsok tak, aby si si videla na brucho, v strede brucha sa ti svaly napnú a vznikne medzera, ktorá je rozne široká.... vnútro nič nechráni... to je diastáza, ten rozostup... normálne je tak na 1 cm.... nesie sa cvičiť priame brušné svalstvo, lebo to je práve to rozídené a posilovaním sa síce spevňuje, no rozostup sa zvačšuje a vylieza von to vnútro, brucho je prevalené von... musí sa cvičiť tak, aby sa to svalstvo tlačilo k sebe, teda to šikmé.... a to potom tlačí k sebe aj to priame... ak cvičíš podľa jill, tak ona tam cvičí najma to priame a to je problém... no i rozne iné cviky sa robia tak, že sa zapája to priame svalstvo a preto sa pýtam na skúsenosti... mne sa totiž zdá, že v polohe, ktorá je vo dvojke level, taká akoby kliky a si na štyroch a skáčeš s nohami... že mi to vnútro vypadne a že to asi nie je pri diastáze vhodné práve... neviem, preto sa pýtam na skúsenosti🙂

mawka
9. aug 2014

@maaaria3 aha, dakujem. tak to ja asi nemam. lebo aj cez slaninu necitim nic len svaly a slaninu. nemam ziadnu medzeru. ja si myslim, ze jilline zostavy sa daju prisposobit. lebo tam ide o kardio a abs a tie pomery medzi tym. takze podla mna ak si najdes co tebe vyhovuje aj zo zdrav. hladiska, tak to bude ok. mne tiez nerobilo dobre to skakanie ako keby cez svihadlo, tak som si vymenila za nieco podobne, len som zapojila aj boky a rychlejsie, nech to ma ten kardio efekt. sak vlastne HIIT je vselijaky a je toho plny youtube. akurat ze jill to rzdelila tak, aby mohol zacat naozaj kazdy 🙂 ze je tam postupne zvysovanie zataze a aj kondicne to ide postupne vyssie.

maaaria3
autor
9. aug 2014

@mawka ˇAno, sama som prekvapená, aké je to super, a teda, že ma tá akoby povinnosť zacvičiť každý deň prinúti k činnosti... len ma tak napadlo, či si zároveň nerobím zle na to brucho, je to čistý prúser, práve cviky na brucho som vždy pekne zvládala a teraz sa bojím, čo áno, čo nie, oberá ma to o radosť z tej snahy cvičiť... ďakujem

mawka
10. aug 2014

@maaaria3 ale aj tak ked tak nad tym rozmyslam, ved svaly nieco drzi pokope, nemozes mat medzi svalmi dieru. ten cely svalovy upon moze byt povoleny, ale ved ti realne nic nevylieza do dutiny brusnej. len ako keby tlak.neviem, stale nad tym rozmyslam z anatomickeho hladiska. to skor pruh-hernia su nebezpecne. podla mna treba posilnovat najskor sikme brusne svaly a spravi sa to...
kasli na operacie, su drahe. skus to najskor takto spevnit. plasticki chirurgovia budu hovorit ako sa to neda cvicenim a podobne, lebo maju za kazdu OP 1700 eur minimalne... tak co by niekoho odhovarali 😉

maaaria3
autor
10. aug 2014

@mawka Presne tak, ich zámery sú jasné a mne sa to tým vťahovaním brucha zlepšuje, teda isto tie šikmé treba posilovať a keď to bude dobré, možem začať aj tie priame.... ono tam je také spojovacie vazivo, no to je ochabnuté všetko a vylieza to von pod tlakom a z toho može vzniknúť pruh, že sa to tam "zašprajcne"...

mawka
10. aug 2014

@maaaria3 ano ano, tak som to aj ja myslela. inak tiez som stale tvrdila, ze napriklad ten previs, co mam v podbrusku, ten kus koze, ze to len chirurg, aj ma o tom presviedcali, ale odkedy cvicim jill a nie je to dlho, krasne sa mi to vtahuje a napina. tak pockam este zo dva mesiace, tri a uvidim, komu verit, ci chirurgovi alebo sebe. ja normalne zasnem ako sa to zmensuje. a ohromne ma to tesi, lebo aj keby sa to uplne nevtiahlo, bude mi stacit mini abdomino plastika, nemusia mi komplet brucho riesit. fakt som moc zvedava. zatial som vzdy len chudla a bez posilovania, takze aj ta koza ostala ovisnuta. ale vidim, ze ako posilujem svaly, chudnem, vsetko zacina byt lepsie na bruchu.. akurat tie stehna... ☹ tie nejdu dole ani bohovi - vnutorna strana

martinamk
10. aug 2014

@maaaria3 a keby si si skúsila dať počas cvičenia nejaký brusny pas? Alebo len stiahnuť satkou alebo plienkou. Trosku by to podporilo tie priame svaly a nehrozilo by to vybiehanie cez diastazu. Ja som teraz tehu ale po pôrode sa tiez hneď chystám cvičiť jill. A diastaza sa mi vytvorila už pri prvom tehu, nosila som stiahnuté bruško aj cvicila a celkom pekne sa to stiahlo ... No uvidím teraz v akom stave bruško bude 😉

zuzkka1zuzkka
6. okt 2015

Baby poraďte prosím 😉 som rok a pól po pôrode..už dlhšie som si myslela, že mám diastázu, no pekár mi ju potvrdil až včera...poradil mi, že mám pol roka intenzívne cvičiť BRUŠÁKY a potom prísť na kontrolu, či sa to zlepšilo, keď nie, tak operácia.... Chápem, ze mi doporučil cvičiť na to, ale brušáky?!!- všade na nete som čítala, že brušáky tento stav zhoršujú...Tak môžem ich cvičiť alebo nie?.....
Inak som dosť chudá a snažím sa športovať vždy, keď je na to popri dcérke čas..ovisnutú kožu nemám..akurát to brucho mám akoby zdeformované a na pravo pri pupku mám takú akoby tvrdšiu hrču..vyzerá to divne...

victoria9870
3. mar 2016

Baby.. Takto.. Žiadne brušáky, ani nič čo zaťažuje priame brušné svaly !!!! len si diastazu zhorsite !!! cvicte v prvom rade dychanie a sval, ktory sa nazyva Transversus abdominis..m ten diastazu stahuje!!! inac, ani podla Jill by som velmi necvicila... Na slovensku sa tomu venuje Rehab woman, nemam s nou osobne skusenosti, ale celkom sa mi paci jej stranka a aj mamicky si ju chvalia.. poprilade iva fis, ale bohuzial neman popri drobcovi cas ist na kurz do prahy..

medek
3. mar 2016

tak ja som sa pred rokom prinútila a začala som cvičiť Jill, napriek tomu že mám diastázu a pupočnú herniu. Dala som si neoprénový pás a cvičila som Level1 vkuse 3 týždne, všetko žiaden cvik som nevynechala. Cvičila som aj neskor, ale s nejakými pauzami. A kolegynka v robote mi povedala už po tých 3 týždnoch. že vidno, že sa mi stiahlo brucho (samozrejme nie do rovna ale menej mi vyčnievalo), čiže, mne to zabralo. Potom som sa na to nejak vyflákla aj som pribrala, takže zas je to hrozné. Ale aj tak sa momentálne chystám na operáciu diastázy koncom marca, zas som začala cvičiť Jill, ale zatial je to len týžden, chcela som aby sa mi to do OP trocha stiahlo. Aj teraz už po 3 dňoch som cítila zmenu v tom, že sa viem posadiť ľahko z ľahu, predtým mi to išlo ťažko ťarbavo za pomoci rúk 🙂 .

victoria9870
3. mar 2016

@ medek Ja cvicim len cviky na dychanie.. Brusne svalstvo pekne zosilnelo, este troska schudnut a budem spokojna :D... O operacii som rozmyslala aj ja, ale som strasny bojko co sa tyka lekarov, nemocnic, atd. takze zatial to nehavam tak, mozno casom. Kazdopadne, drzim prsty neh operacia dopadne ako si predstavujes.. Hlavne mysli pozitivne 🙂 a daj vediet ako si dopadla 🙂

medek
3. mar 2016

@victoria9870 no bojím sa ja ja 🙂 , odkladala som to 7 rokov, ale už ma to štve, že som neforemná, len sa trocha bojím toho, že keď mi tam dajú sieťku či to nebude bolieť pri cvičení, lebo vraj tá sieťka tam drží ako betón, čo mi hovoril môj chirurg. Tak som zvedavá aj ja na výsledok, budem mať tú menšiu operáciu, s rezom nad pupkom, nie plastickú, kde sa odtráni aj nadbytočná koža a zošije sa v pubickej oblasti. A potom sa aj mne snáď podarí pár kíl shodiť a uvidím nakoľko mi ostane voľná koža, lebo možno by sa zišla aj tá plastika, ale uvidím ako prežijem toto 🙂 teraz už necúvnem 🙂

victoria9870
3. mar 2016

Co som citala prispevky jednej zeny po tejto operacii, pisala, ze po niekolkych tyzdnoch vobec nic uz necitila a ze vsetko bolo v poriadku.. Len obcas, ked sa menilo pocasie, tak vtedy citila, ze bola operovana.. ale inac spokojnost nadovsetko..

medek
3. mar 2016

@victoria9870 potešila si ma 🙂 , tak dúfam, že to bude aj u mňa tak

adush123
6. apr 2016

@victoria9870 ahoj prosim ta ake cviky na dychanie cvicis?

mimina00
16. apr 2016

@mawka kde si si nasla jilline cviky,treba to kupit ci su aj na nete?

mawka
16. apr 2016

@mimina00 na youtube su

victoria9870
31. máj 2016

@adush123 v podstate ide o to aby si spevnila sval transversus abdominis. Dychaj zhlboka a pri vydychovani tlac brucho co najviac k chrbtici, respektive stahuj ho. Musis citit ako svaly pracuju. Mne to pekne stiahlo diastazu. Popriapade, lahnes si na brucho, ruky pod hlavu. Pri nadychu vtahujes brucho do seba a snazis sa co najviac odlepit od zeme, davaj pozor aby pracovalo hlavne brucho, nie ruky ;).. snad som pomohla..

zuzana90m
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubu62
9. júl 2017

schudol niekto?

angd
10. júl 2017

@bubu62 ja som ju chvíľu cvičila,ale keď som prišla na to,že mám diastazu,prestala som ju cvicit.Ak chceš s ňou cvicit,tak cvic len aerobne cviky,cviky,kde zapajas priame brusne svaly sa pri diastaze nesmú cvicit.Ja som si potom platila osobnú trenerku,ktorá mi zostavila cviky k môjmu stavu a začala som cvicit pod dohľadom fyzioterapeuta.Aj tam sa dá schudnúť a k tomu ti jeho cviky zmensia diastazu.

bubu62
10. júl 2017

@angd diastazu mám zmenšenú ale neschudla som.

rebeka33
11. sep 2017

@terezka1947 tak toho som asi teraz stretla aj ja 😂😂😂no entelegent. Aspoň mi predpis na pás dal po prehovarani a poradil robiť brusaky 😂. Chudák úplne mimo.