Je v poriadku, keď 10 mesačné bábo nesedí a neštvornožkuje?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 10 mesačnej dcérky, ktorá sa asi dva mesiace plazí. Neustále sa dáva na štyri, ale pohnúť sa ešte nevie. Vždy padne na bruško. Vie sa dať do šikmého sedu, podopiera sa jednou rukou. Ja som ju doteraz nedávala pasívne sedieť.

Kolmo nesedí ani v kočíku a ani pri kŕmení. Ak by som ju sama posadila, tak sa v sede ešte neudrží. Posledne dni sa začína dvíhať pri nábytku. Dá sa na kolienka, ale postaviť sa ešte nevládze.

Väčšinu dňa trávi na zemi, kde má voľný pohyb. Sama sa trénuje. Nechávam ju, aby sa vyvíjala vlastným tempom. Ja jej vytváram iba podmienky a motivujem ju hračkami. Prelieza mi nohy a robí podobné aktivity.

Podľa môjho názoru je ok. Každý deň vidím na nej pokrok. Je veľmi živá.

Od svojho okolia cítim nátlak a počúvam poznámky o tom, že by už mala sedieť, štvornožkovať a stáť ako iné deti.

Ja to beriem tak, že každé dieťa má iné tepmo. Ale chcem počuť názor odborníka. Poradňu sme mali pred mesiacov a podľa pediatričky je to ok. Odporučila nám plávanie, kde sme aj začali chodiť.

Ešte doplním, že dcérka mala prvé štyri mesiace silné koliky a pohybovo nenapredovala. Nepásla koníky. Hneď ako koliky prešli, tak sa začala pretáčať, pásť koníky.Teraz váži 8 500 g a meria 78 cm

Je podľa Vás v poriadku, keď moje bábo nesedí a neštvornožkuje?

Za Váš názor a radu ďakujem

Dobrý deň,

zdieľam s Vami názor, že každé dieťa má svoje tempo a preto potrebuje dostatok času.

Píše sa to ľahko, ale netreba počúvať okolie. Je to Vaše dieťa a vy najlepšie viete čo je pre neho najlepšie.

Je úplne v poriadku, že Vaše dieťa sa dáva na štyri, pohupuje a prelieza rôzne prekážky. Je to už len malý krôčik k tomu aby začalo loziť po štyroch či sedieť.

Vo svojej praxi učím rodičov že najdôležitejšia je kvalita pohybu (to ako to dieťa robí) a nie kvantita (čo robí).


Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk