Môžem mať bolesti krku a chrbtice zo stresu?

Zodpovedané
11. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V decembri 2018 som bola na 24 hodinový Holter a EKG. Všetko bolo v norme. Bolieva ma krk, chrbát a bolesti mám aj pod lopatkou. Môže to byť zo stresu, alebo mám problémy s krčnou chrbticou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
ak sú prítomné bolesti v oblasti krčnej chrbtici je veľa príčin, ktoré spôsobujú dané ťažkosti. Ak prežívame stresové obdobie, náš nervový systém dá svalom povel, aby sa stiahli, prirodzene začneme krčiť hlavu a dávame ju medzi plecia, následne sa pacientom ťažšie dýcha. Pacienti s depresiami a psychickými problémami často navštívia lekára pre bolesť chrbtice. Ak sa nerieši problém so stuhnutou chrbticou môže dôjsť k degeneratívnym zmenám na chrbtici, napr. poškodenie platničky. Problémy s krčnou chrbticou môže spôsobiť okrem stresu nesprávne držanie tela, nadmerné zaťaženie krčnej chrbtice, úrazy a iné. V každom prípade by Ste mali navštíviť odborníka - fyzioterapeuta/ortopéda, ktorý posúdi samotnú chrbticu a následne odporučí najvhodnejšie procedúry a cviky na zlepšenie funkcie.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková