Nosenie ortéz na nôžky do X

pillipilli
19. dec 2016

Ahojte , musime nosit ortezy lebo mame nozicky do X . Chcem sa opytat mamiciek ako to "prezili" . Moj syn ma tri roky a nechce to nosit ani v noci ani cez den... Ako ste to zvladli? A hlavne pomohli vam ortezy? Dakujem

slavicita
20. dec 2016

no toto by som aj rada vedela...môj syn začal nosiť ortézy ako štvorročný lebo mal ploché nohy...dávali sme mu ich na noc ale vydržal maximálne dve tri hodiny a potom sa s plačom zobudil, že ich chce dole, že ho to bolí ( sa ani nečudujem, veď ležal vystretý ako v truhle )...potom sme mu ich dávali na striedačku...jednu noc pravú nohu, druhú noc ľavú...to už niesol lepšie a niekedy sa stalo, že v nich spal až do rána ale to bola skôr výnimka ako pravidlo...nosili sme to dva a pol roka, svedomito som s ním chodila na kontroly, každé tri mesiace, menila ortézy podľa toho ako rástol, dávala špeciálne vložky do topánok, kupovala ortopedické topánky v obuvi a naposledy som mu dala urobiť topánky vyrobené priamo na jeho nohy v Protetike...a NIČ...vždy keď sme išli na kontrolu, dr. len pozrel a povedal nosiť ďalej...keď sme išli na výrobu nových ortéz a premeranie nohy, nič som nepočula od tých zdravotných pracovníkov ako len bože aké ty má zlatko ploché nôžky...no nálada mi vždy klesla o stupeň nižšie...mám pocit, že sa už ich nezbavíme do puberty..
to isté u mojej mladšej...tá nemá ploché nôžky ale má kolienka troška do x a jedno chodidlo dáva dovnútra počas chôdze...najprv sa potešila, že má ortézy ako braček ( strašne rada opakuje po ňom ) ale prvú noc vydržala asi pol hodiny, potom, že to nechce lebo ju to bolí...no vysvetli trojročnému dieťatku, že je to pre jeho dobro...proste som to už na nohu nemohla navliecť lebo dostávala hysterický plač....
Takže ja premýšľam nad zmenou dr. a uvidíme čo povie iný ako ten ku ktorému chodievame lebo som počula od viacerých, že ten ku ktorému chodievame nie je bohviečo....no ale rada si vypočujem aj iné mamičky aich skúsenosti s ortézami...🙂

kacena4
20. dec 2016

ahojko (nasa skusenost) nosenie ortez nie je tyzdnova ci mesacna zalezitost ☹ dieta treba naucit, ze ak chce spravne chodit, a aby ho neskor neboleli nozky a chrbatik tak ich musi nosit, popr. ho "postrasit" operaciou ☹ a hlavne vysvetlovat vysvetlovat a vysvetlovat dieta v kazdom veku pochopi primerane svojmu veku... a hlavne ked zacnete ustupovat tak dieta to zacne vyuzivat a bude plakat ze ho to boli aj ked to neboli a tak nebudete vediet kedy je to tak. orteza boli len vtedy ak ma po cca 1/2 hodke cervene otlacky na koncatine. inak je to o sile zvyku. nie o bolesti. a hlavne nezabudajte robite to pre dobro svojho dietata. mala som drobca ktory ich nosil od maleho malicka a bol s nimi stotozneny ze ich ma. su deti ktore ich nosia 23hod. denne a netlacia ich, nosenie na noc je nic! je to fakt len o zvyku. cim poctivejsie ich budete nosit tym skor sa ich zbavite!!!! na toto nezabudajte. toto vysvetlujte dietatu. je to ako zo zubnym nasuvacim strojcekom. ak prerusite liecbu alebo ju vynechavate pravidelne tak ako pises ze striedas nohy jeden den jednu druhy den druhu tak tym vlastne znehodnocujes liecbu ☹ min. o 1/2 casu ak nie aj o viac. to je ako keby si atb brala kazdy druhy den... @slavicita
teraz tiez mam drobca s ortezou a fungujeme na nej cely den bez problemov a ked vidim ze je nam mala vidim to podla scervenaneho otlaceneho cela, kedze mame helmicku, hned volam a upravujeme ju ci menime. drzim palceky nech mate vela trpezlivost a odvahy odolavat detom, lebo to robite pre ne (tot moj nazor)

slavicita
20. dec 2016

@kacena4 to striedanie nôh nám odporučili priamo v ortopedickej ambulancii kde mu robili ortézy...problém je ten, že u nás ortéza je taká, od chodidla po bedrá, čiže nemôže pokrčiť nohy v kolenách, nemôže v tom chodiť, nemôže v tom spávať, jedine ako plaziť sa po bruchu....myslím, že ortéza na hlávku je troška iný prípad, ak teda myslíš tú helmičku...s tým naozaj môžeš fungovať 24 hodín denne ale s týmito na nohy je to

kacena4
20. dec 2016

@slavicita mali sme aj horsi pripad ortezy na nohach ruke a hrudniku t.j. takmer cele telo a dieta to muselo mat t.j. nie len nozky, a dieta sa muselo naucit v tom spat MUSELO, kedze tam bola vazna diagnoza, operacie, deformity.... aby vobec dieta mohlo chodit, takze je to len o zvyku, ak chces aby ti chodil neskor, aby nemal nasledky na chrbtici, aby sa mu nekrivila aby v 10-15 nemusel podstupit operaciu chrbtice tak by som urcite tie ortezy nosila poriadne, skus sa spytat ortopeda ci va nehrozi neskor nasledkom zleho/nespravneho chodenia deformita chrbtice, co moze, ale nemusi hrozit, moze to zajst az do takej vaznosti, ze dieta nebude vladat dychat, lebo budu utlacane pluca a srdce... ono sa to nezda, ale vsetko zo vsetkym suvisi ☹ ak dieta chodi nespravne hrbi sa, zle naslapuje a odnasa si to cely aparat chrbta 😢 nechcem strasit len aby ste si uvedomili nasledky co vas mozu o par rokov prekvapit ani neviete ako, ak sa podchytia v zaciatkoch mate vyhrate... fakt vam velmi velmi drzi palceky fakt neprajem ziadnemu dietatu operaciu krivej chrbtice 😔

jazumalu
22. mar 2021

@kacena4 ahoj, asi sa v tom vyznas. Tato konverzacia je sice stara, ale mozem sa spytat, ma vyznam nosenie takejto ortezy v 12-tich rokoch?
Dcera ju nosi 2 roky, bohuzial tiez len na striedacku a obcas vobec, takze chapem, ze zazrak cakat nemozem. Ale ako citam, taketo ortezy sa nostia v rannom detstve. Ma vobec zmysel este ju takto "trapit"?

stanislavicenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kacena4
24. mar 2021

@jazumalu dieta do 18rokov cca, rastie takze vyznam to ma, nie je ti len eeteticka zalezitost ak nebude nosit poctivo moze cakat velke problemy s chrbticou. moja ma 18 a uz sa zacinaju prejavovat dokonca chodi na liecenie do skoliozou

jazumalu
14. apr 2021

@kacena4 dik. Lekarka pochvalila dceru, ze sa to trosicku zlepsilo, tak aj nalada sa trosicku zlepsila 😀