Prečo 27 mesačné dieťa odmieta matku?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 27 mesačnej dcérky, ktorá mi v posledmom dobe hovorí, že som škaredá, že ma neľúbi. Toto sú slová, ktoré vo vzťahu k nej nepoužívame. Dcéra ma posiela preč, odmieta spolupracovať.

Keď je u kamarátky a vrátim sa, tak hovorí mama preč, mama škaredá, neľúbim. Ani objatie mi nedá.

Ako mám reagovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že vás to znepokojuje a nie je vám to príjemné. Avšak ťažko povedať prečo sa toto môže diať.
Deti správanie väčšinou od niekoho odpozerajú. Mohla počuť, že sa nejaké iné dieťa takto správa ku svojim rodičom, poprípade len počula niekoho hovoriť niečo podobné, keď sa hneval, alebo niečo nechcel spraviť.
Naozaj ťažko povedať.

Každopádne za správaním je nejaká emócia, a za ňou potreba. Skúste to dieťaťu zreflektovať. Keď vám to povie, skúste jej povedať. Vidím, že sa ti ešte nechce ísť domov. Hneváš sa na mňa, že som už po teba prišla. Hneváš sa a preto mi vravíš takéto slová. Rozumiem, že tu chceš ešte byť, ale dohodli sme sa, že už pôjdeme domov... atď., podľa situácie.

Následne sa môžete večer skúsiť porozprávať o tom, čo sa stalo. Čo by sa dalo inak. Pravdepodobne má len spojené isté slová s nejakou situáciou, ktorú videla, zažila.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com