Torticollis a Vojtova metóda

maminalenka
22. feb 2012

Nasej 2- mesacnej dcere bolo diagnostikovane Torticollis, zacali sme s nou cvicit Vojtovu metodu. Predtym, kym sme este necvicili, mala pekne jedla, spinkala...ale teraz, vacsinu dna preplace, dokonca aj ked s nou necvicime, je podrazdena, malo papa, aj v noci sa budi kazdu hodinu, cez den vobec nechce spat...a vsetko zacalo cvicenim. Upravi sa tento stav, alebo si na to budeme musiet jednoducho len zvyknut? Ma to suvis s cvicenim Vojtovej metody?

culienka
22. feb 2012

Ja som s dcérou cvičila Vojtovu metódu a takéto problémy kvôli tomu nemala, ale velmi pri tom plakala....

syslica
22. feb 2012

@maminalenka Leni, mladší syslík tiež začal kvôli torticolis s Vojtovkou vo veku tvojej dcérky, my sme však také problémy nemali. Keďže sa jedná o reflexnú terapiu, malá je možno predráždená, dobre by bolo pohovoriť si o tom najprv s fyzioterapeutom, s ktorým cvičíte a následne aj s lekárom, ktorý cvičenie nariadil. Nie je to bežný stav, tak sa pre istotu poraďte.

maminalenka
autor
23. feb 2012

Asi mas pravdu s tym, ze je predrazdena, tiez som nepocula, zeby toto pri tom deti robili, len som z toho zmatena. Budem sa na to musiet opytat a mozno aj zbytocne nepanikarit...dakujem.
@syslica

annatomi
23. feb 2012

Ahojte ,aj malá ked sa narodila mala torticolis,tiež chceli cvičiť Vojtovku ale nedovolila som lebo to detičky bolí a kedže som sa s týmto narodila aj ja tak som cvičila doma a ked sme šli na kontrolu tak neverili vlastným očiam ,malú to nebolelo a ešte sme sa aj nasmiali ,doma som ju položila na stôl s dekou tak aby mala hlavičku vo vzduchu držala som jej ju dlanou z dolu,prisunula som si stoličku vzala mastnejší krém a pomaly začala masírovať krček z jednej aj z druhej strany ,potom som začala otáčať s hlavičkou z jednej strany na druhú ale hlavička musí byť stále až po ramienka vo vzduchu ,zo začiatku sa mi triasli ruky ale mama povedala ničoho sa nemusíš báť ,po neakom dni som to robila už sama a dnes je z Anny krásna slečna a aj Tomi mal nábeh ale tiež týmto cvičením sme to zvládli ,držím palce
🙂

hannybunny
11. mar 2012

Ahojte, aj ja mam skusenosti s touto diagnózou. Staršiemu synovi bola diagnostikovana ani nie v porodnici, skor pri prvej navšteve pediatricky...od 1.mesiaca sme cvičili vojtovku, Adamko to zvladal uzasne, no cvicenie sval nepomahalo uvolnit. A tak mu to museli operovat...bolo to ked mal 6. mesiacov. Bolo mu zistene ze to mal zakrvacane a vraj koli tomu sa to nepodarilo rozcvicit. Po zahojeni nasledovali rehabilitacie a tiez plavanie...Kontrola na ortopedii minimálne raz do roka. Dnes má adamko 3 a pol roka a 15teho bude mesiac co mu to museli operovat znova. Tentokrát mu boli zistene zrasty po predoslej operacii. Pomaly zaciname sval natahovat a masirovat. Samozrejme ze aj nadalej je sledovany na ortopedii na kramaroch. Dufam ze uz viac nebudeme musiet na operaciu. Pretoze ten strach ktorý som prezivala je neskutocny. ☹ ..Takze takuto mam ja skusenost. Pravdepodobne to ma vrodene, nespravnou polohou v brusku, alebo si ten sval poskodil pri porode, na svet prisiel tak ze najskor isla rucicka a potom hlavicka...Takze maminky drzim vam palceky aby ste nedopadli tak ako mi...zatial som nenasla maminku, ktora by mala podobnu skusenost ako ja...

maminalenka
autor
14. mar 2012

@hannybunny Ahojky, ja som pocula o tom, ze tuto diagnozu je mozne aj operovat, ale tiez som sa este nestretla so ziadnou maminou, co ma tuto skusenost. Moja mala to ma z bruska, nespravnou polohou, na krku ma hrcu - stuhnuty sval a hlavicku dava do jednej strany, cvicime mesiac denne 4x. Snazim sa jej to aj rozmasirovat, ale mam pocit, ze je to stale rovnake. Tiez sa bojim, ze jej to budu musiet operovat. Ako dlho sa pri torticollis cvici vojtovka? Je to asi individualne, ale ked vidim, ako mi mala pri cviceni place, normalne sa niekedy bojim, ci jej nepuke cievka v hlavicke, alebo nieco podobne...

hannybunny
14. mar 2012

@maminalenka
Ono je to individualne. Nás Adko cvicil vojtovku do pol roka, potom sa s nim uz cvicit nedalo, hlavne tá poloha na brusku, lezala na nom rehabilitacna sestra a ja a nedokazali sme ho tak udraz par sekund...V tom obdobi zacal aj sediet a tak nas poslali do blavy na kramare na ortopediu, kde lekar jednoznacne rozhodol ze operovat...malo to taky rychly spad, v pondelok sa rozhodlo, vo stvrtok sme nastupili a v piatok mu to robili...na sale bol cca hodinku takze to bolo sup sup...odvtedy sme chodievali pravidelne na kontroly raz - 2x do roka...az mu minuly rok opäť nariadili operaciu..to bolo v maji. Uz som vedela ze bude musiet nosit golierik urcitu dobu tak sme sa rozhodli ze mu to urcite nedáme robit pred letom...dohodli sme sa na zaciatku tohto roka a tak sme 14teho februara nastupili do nemocky na dalsiu operaciu. tentokrat bol na sále viac ako 2 hodiny, Strach som mala neskutocny..robili mu to tesne nad klucnou kostou, (predtym asi v stredu krciku). Primar vravel ze to bolo narocnejsie nakolko su tam v tom mieste dolezite cievy. po operacii sme chodili raz do tyzdna na kontrolu a boli sme aj na sono nakolko mu neustupoval opuch a primar mal strach aby nemal nieco s cievami. Adamko to vsetko znasal statocne :D na rozdiel odomna...ale pred nim som sa snazila byt silna. Sono neukazalo nic zle a na dalsi den bol opuch mensi az sa uplne stratil. Adamko este stale noci golierik. Na noc mu ho skladam. Znasa ho velmi dobre...dokonca mu zo zaciatku vadilo, ked som mu ho dala dole...co i len na chvilku.
Pozeram ze tvoja dcerka ma 3 mesiace...skuste aj plavanie aj to pomaha...my sme zacali plavat tesne pred prvou operaciou...po vyhojeni rany sme pokracovali...aj to urcite pomohlo...Inak nas Adko vo vyvoji vobec nezaostaval. Bolo dolezite aby stvornozkoval...no adko zacal zhruba v 9tich mesiacoch, ale iba pokym sa nepresunul k niecomu pri com sa postavil a hned zacal chodit...takze bol sikovny a krásne chodil a behal od 10tich mesiacov...Takze sa nemusis bát ze by tvoje dievcatko mohlo v niecom zaostavat. pretacat sa z chrbatika na brusko tiez zacal skoro...mal necele 4mesiace a sediet zacal takmer pol rocny...urcite ma v tom zasluhy aj cvicenie.
Drzim palceky aby ste nemuseli absolvovat zákrok a aby sa vam to podarilo rozcvicit...co v nasom pripade nepomohlo

deniska08
15. júl 2012

@hannybunny Ahoj..Rada by som sa opýtala ako to funguje,keď leží mamka s dieťatkom na ortopédii na Kramároch...Som zo synom objednaná na 13 augusta na operáciu..Rada by som vedela ako to tam funguje..Koľko sa platí,ako je to zo stravou,ci budem môcť byt stále s malým,ako prebieha deň prijatia...Ďakujem krásne za skorú odpoveď

hannybunny
15. júl 2012

@deniska08 Ahoj...
no my sme boli s Adkom naposledy prijaty 14teho februára tento rok...no a ano bola som s nim na izbe, mali sme izbu sami. Na stravu mal narok len syn. no to nebol problem, nakolko on nieje velky jedak a tak sme nám obom stacila ta jeho porcia. Neviem ako to funguje s platenim ked je matka zvlast na izbe matiek. Vravim moj syn mal 3a pol roka takze som bola na izbe s nim. No a platili sme len za oblecenie, ktoré som mala na sebe, ked som isla s malym dole na operacne saly. Je tam ta moznost ist ho tam "odprevadiť". a to nebola nejaka velka suma, uz si to presne nepamatam ale tusim to bolo okolo 7e. Inak som bola s malym stale, dokonca aj po operacii som si isla s osetrovatelom pre neho na salu. A kedze manzel bol pocas operacie so mnou, spytali sme sa, ked nam Adamka vratili z operacky, ci by mohol ist s nami na izbu a nebol problem. Primar dovolil.
Ďen prijatia prebiehal asi takto: mali sme tam byt rano - hlasit sa na ambulancii, najskor volaju tych ktorí by mali byt prijatí. Potom nas aj s papiermi poslali na oddelenie.kde sme sa opat hlasi ako prijem. No a nas este posielali na nejake presnimkovanie myslim ze aj 2x sme boli, pretoze prvy snimok sa im nepozdaval. No a samozrejme sme este v ten den absolvovali predoperacne vysetrenie u anesteziologa. Tam vlasne len zistovali predosli zdravotny stav. nic viac len sme tam vyplnili nejaky dotaznik a nejake veci sa nas tam este vypytovali. Manzel za nami chodil kazdy den, nebol problem ked bol s nami na izbe. No myslim si ze to zalezi aj od naplnenosti oddelelnia.
My sme absolvovali operaciu uz 2x.
S cim idete na ortopediu, ak sa smiem spytat?

hannybunny
15. júl 2012

@deniska08
pozrela som si tvoj profil, predpokladam ze idete s nozkami...syncek je krasny...drzte sa

deniska08
15. júl 2012

@hannybunny Ďakujem ti krásne za odpoveď...Alexko (môj synček) nechodí...Ma 4 a pol roka a pochodili sme už veľa lekárov,priznám sa cele Slovensko...Ma diagnózu Bealsov syndróm ako jediný na Slovensku,čiže lekári nevedia co a ako...Ale záhada je,ze 4 a pol roka sa nikde nič nedalo a prišli sme na Kramare a tam to zrazu ide...Tak som rada,ze konečne niekto vie,co ma robiť...Idu mu teraz operovať nožičky..Natiahnu mu šľachy,prdlžia cievy,dajú umele kolena a vyrovnaju pršteky na nožičkach...Boli sme tam hneď aj na anestéze a povolili to,lebo do teraz bol s tým problém,ale vraj mu nedajú celkovú anestézu,ale len spinalku a jeho utlmia asi liekmi,aby nevnímal a nepamätal si nič...Nas objednal Profesor Kokavec..Bol strašne milí,nikdy som sa nestretla s tak dobrým prístupom...Ake to je vlastne oblečenie???

hannybunny
15. júl 2012

@deniska08
Ano aj my mame skusenost s Kokavcom. Ten nám operoval Adamka prvý krát. Druhý krát mu to robil mudr. Huraj. Obaja su velký profesionáli a som rada ze sa Adamko dostal prave do ich ruk. Kokavec je trošku pristupnejší, milší..Naopak Huraj ma niekedy svojim pristupom udivoval..no my sme s nim boli spokojny hoci ked som potom prisla domov z nemocky tak som si vyhladalna na nich referencie na oboch a na pristup Huraja boli referencie skor negativne. .no my sme s nim nemali problem. Adamko nechal pri poslednej navsteve v ambulancii aj obrazok a mal by visieť na nástenke :D
K tomu oblečeniu...je to jednorazove sterilne oblecenie pre doprovod. Oni sa ta spýtaju, či chces ist s malym dole...no a pred vstupom si tam budes musiet na seba natiahnut take zelene oblečko, to ti tam oni daju. No a pri odchode si ho vyzlecies. Ja som bola s malym v tej predpripravnej izbe, dostal nejaky oblbovak do pusinky no a zostala som tam s nim az kym si ho neprisla zobrat sestra. Dali nam tam knihu a citali sme si.
Zvladnete to, neboj...Kokavec je skutocny odbornik.
Drzim palceky a napís potom ako ste dopadli

deniska08
15. júl 2012

@hannybunny Dakujem ti naozaj za všetky odpovede..Ešte som sa chcela opýtat k tomu keď mi ho budu brat..Adamko bol ešte pri vedomý??plakal??Bojím sa toho keď tam pôjde a bude plakať,ci to zvládnem..A keď ho už operovali,kde ste boli?pred operačkou,alebo ste museli isť von??No ja som nedávno zistila,že čakáme ďalšie dieťatko,tak chudatko to bude prežívať somnou ☹

hannybunny
16. júl 2012

ano bol pri vedomi, rano dostal nejake oblbovaky do pusinky...ale nejak nezabrali. Pekne sme spolu isli na salu...dostal dalsie a tam uz zostal uplne otapeny...vsetko mu bolo jednno, prisla sestra zobrala si ho na ruky a on pekne bez placu isiel...co sa o mne povedat nedalo, ja som odchadzala zo sal s placom..Cakali sme hore na oddeleni. Po operacii prisiel po mna osetrovatel a isla som si s nim po adamka opat dole na saly. Viem co prezivas...ja som pocas tej doby co bol Adko na sale nebola schopna nicoho, stale sa mi tlacili slzy do oci. A stale som cakala kedy uz pride osetrovatel, ze si ideme po neho. Gratulujem k druhemu dietatku, spolu to zvladnete. Bude dobre, uvidis...Ja som doma v tom case mala este rocneho synceka a to odlucenie od neho bolo tiez tazke...ber to tak, ze takto mas aspon taku malicku utechu a podporu so sebou pod srdieckom :D
drzim palceky...

deniska08
18. júl 2012

@hannybunny Ďakujem ti krásne za tvoju podporu a povzbudivé slova..Veľmi si mi pomohla..Aspoň trošku budem v obraze,čo a ako tam je...Ozvem sa,keď to už bude za nami...Ešte raz veľmi pekne ďakujem... 😉

hannybunny
18. júl 2012

@deniska08
Nemáš za čo, som rada že som aspoň trošku mohla poradiť, pomôcť. Možno to tam bude teraz zas o niečo iné. No a na izbe sme mali aj wcko aj sprchu..takze sa tych par dni pobytu dalo zvladnut. Tak sa drzte...

saska2208
9. nov 2012

@annatomi ahoj nam nediagnostikovali tortisa ale mala 3 mesacna dcerka ma zlezanu hlavicku na jednu stranu,kazaii nam cvicit vojtovu metodu, pritlacat jej miesto pod bradavkou na dve minuty dva krat do dna na kazdu stranu... Neviem ci to mastym zlezanim nieco spolocne, ale dako to nechcem cvicit, mala pri tom place, do druhej strany jej hlavku ano nedovolim dar, pidkladame jej ju a aj vnoci ked buva vo vankusi ju dsme tak aby spala opacne. Myslus se jej to moze pomoct? Ked stym mas skusenost? A kolko trva asi tak liecba? Mala je zdrava, krasne drzi hlavicku aj na laktoch len ma zlezanu hlavicku. Dakujem.

saska2208
9. nov 2012

@annatomi prosim Ta masirovala si jej krk? Nam nediagnistikovali tortisa ale musime cvicit vojtovku lebo ma zlezanu hlavicku... Mala je silna, velmi pekne sa udrzi na brusku na laktoch, ale tohto sa bphim. Polohujene ju ale nevuem ci jej to pomoze a budem musiet asi ozaj cviccit vojta

annatomi
9. nov 2012

Ak ti nediagnostikovali , tak nemusíš cvičiť krk ,len polohuj aj malý mal zležanu hlavičku a polohovala som a podkladala som vankúšom takým valcom , a vojtovku by som nikdy nedovolila cvičiť ,je to strašné cvičenie a dieťa pri tom velmi plače a môže si uhnať pruh , Tomiho začali cvičiť v porodnici vojtovku a kázali nám aj doma ,ale som povedala NIE , a jedna sestrička si ho vzala a cvičili sme úplne inak a on sa pri tom ešte aj smial , teraz má Tomino 6 rokov, žiadnu vadu , 40kg, a 34 nohu je najvyšší s triedy a vdaka vojtovke čo s ním cvičili v pôrodnici sme prekonali aj operáciu pruhu v 3 mesiacoch.Ale je to môj názor a moja skúsenosť ,možno niekdo je s vojtovkou spokojný .

mariabs
5. jún 2013

@hannybunny ahoj, môžem sa opýtať ako dlho ste boli v nemocnici po operácii a následnú rehabilitáciu? Mám 2,5 ročnú žabku a doktor Huraj jej odporučil operáciu, tak sa rozhodujem čo spraviť :( Cvičíme v podstate od narodenia, no sval je stále tvrdý, našťastie bez vplyvu na držanie tela či nerovnomernú tváričku, tak ho budú musieť asi uvoľniť operáciou. Len neviem, čo všetko môžem od tej operácie očakávať a čo po. Pomohla Adamkovi tá druhá operácia a dokázali ste odbúrať aj ten zlozvyk ukláňania hlavičky? Ďakujem

hannybunny
9. jún 2013

no zlozvyk je stale zlozvykom, resp. je to pre neho taka ulavova poloha hlavicky, sval je na dotyk tvrdsi ako ten na druhej strane krku no je to neporovnatelne ako pred operaciou. Prvy krat sme tam boli 3dni. Druhy krat ked mu to robili tak myslim ze 4. Uz si to velmi nepamatam, ale urcite nie dlhsie. No a pocas nasledujuce tyzdna sme boli na kontrole asi 3x pretoze to mal Adko opuchnute a vyzeralo to na krvnu zrazeninu, ktora p. Hurajovi nedala pokoj. Tak nas volal aj na sono. No nastastie sa ziadna zrazenina ani nic zle na sone nezistilo. Na dalsi den po sone mu to zacalo odpuchat. Druhu operaciu hodnotim ako vydarenejsiu. Urcite je dobry pohyb vo vode, pretoze tam zapaja vsetky svaly no a ak je v kolese a vo vode kde nedociahne musi hlavicku drzat hore nad vodou cim si vlastne ten sval posilnuje. no a na rehabilitaciu sme nechodili, len doma som s nim cvicila masirovala mu to (samozrejme po zahojeni) detskym olejcekom. Robila som to tak ze som si lahol tak aby mal hlavku bud na vankuci alebo na mojom stehne tak aby mal sval natiahnuty a jemne som mu ho masirovala par minut alebo kym vydrzal. Ono je to tazke prezivat akukolvek operaciu dietata, no po operacii som bola cely cas pri nom, dokonca aj na op. saly som s nim isla a bola som tam s nim az kym si ho neprisli zobrat priamo na salu.
Drzim palce aby vsetko dobre dopadlo. P. Huraj je velky odbornik podla mna, hoci je taky odmerany alebo ako by som to povedala. No pacilo sa mi ze mu naozaj zalezalo na tom ako sa maly citi a ako sa mu hoji rana. Tak sa drzte a nech je z malej krasna slecna :D (mimochodom jazvycku nieje vobec vidiet)

e_z
28. jan 2014

Ahojte kočky, vo Wiki Modrý koník pribudol článok o torticollis: https://www.modrykonik.sk/torticollis/
Ak máte chuť napíšte aj do Wiki svoju skúsenosť ako to bolo alebo ešte je u vás. Myslím, že mnohé maminy, ktoré sú len na začiatku to ukľudní a budú vedieť viac.

@annatomi
@hannybunny
@saska2208
@mariabs
@maminalenka

hannybunny
30. jan 2014

dakujem,,,mimochodom o pol roka nas asi caka tretia operacia :(

bonnie1
30. jan 2014

Aj nasa sa narodila s torticollis. hned v porodnici si vsimol lekar, ktoremu za to dakujem. mala skrateny sval a vytocenu hlavku. dokonca i nos tak mala vytoceny.. porod bol v poho tak asi z toho ze som mala take malicke brusko.od mesiaca sme cvicili cviky ktore nam ukazala neurolgicka.chodili sme na kontroly a raz uz bolo dobre ,cvicit sme prestali a opat sa to vratilo. tak nas chcela poslat na rehabku. ale zabrali sme a v maji uz bolo vsetko ok. a od necelych 5m sme chodili plavat. mala je sikovna nemala ani polroka ked sa postavila sama , stvornozkovat zacala ako polrocna i chodit popri nabytku, posadila sa v 7-8 mesiaci( prave to hovorila neurologicka ze nebude vediet sediet lebo nebude moct udrzat rovnovahu) a chodi od 10m. ked tak citam tak este dobre sme dopadli. inak nasa bola urevana od narodenia. mala koliky a tiez neviem ci nie z toho ze mala ten kratky sval..a este sme ju polohovali pri spani. ale fakt to bolo psycho. ked sme boli u neurologicky nam povedala pri prvej navsteve ze take urevane dieta nevidela a ze nasa je prva co ju ona nedokazala utisit.. dovtedy som nemala ani sajnu co to je. mna by inak zaujimalo lebo planujeme druhe , ze aka je pravdepodobnost ze bude mat aj druhe take problemy..boze to budu stresy cele tehu :(

radkax
28. feb 2014

Mojmu malemu zistili torticollis v troch mesiacoch. Hned sme zacali cvicit vojtu 3x denne doma + 1 hodinu v tyzdni v sanatoriu, cvicili sme rok.. Simi uz je uplne v poriadku. Nam vraj vznikol torticollis pri porode..

valeriana
7. okt 2014

ahojte, dcerka ma torticollis a cvicime vojtovku od 4. mesiaca, nakolko stale vytacala hlavku pri spani len do lavej strany. Teraz ma 8 mesiacov, strany uz pouziva obidve a hlavku pekne vytaca do oboch stran. Cvicime len jeden cvik- stlacanie bodov pod bradavkou. To, co ma trapi je, ze jej stale pretrvava uklon hlavicky do pravej strany, skratka drzi ju nakrivo..Rehabilitacna ma ubezpecovala, ze sa to zmeni, ked zacne lozit. No ona uz lozit zacala a hlavicka stale nakrivo..ze vraj jej to moze aj ostat..Ake mate, prosim vas, skusenosti s vasimi detickami? Upravilo sa vam to casom? Mame zajst este za ortopedom?

maminalenka
autor
12. okt 2014

@valeriana urcite treba navstivit dr, my sme cvicili 3cviky 4x denne, neskor 3x denne do 1roka. Vsetko sa napravilo. asi mate jeden cvik malo. My dokonca vraj budeme chodit na preventivky do 5.roku veku dietata, aj ked dcerka je uz zdrava.

dianka115
13. okt 2014

Chcela by som vás poprosiť, aby ste vyplnili dotazník, ktorý vám v prípade záujmu pošlem do správy. Veľmi ho potrebujem k svojej diplomovej práci a veľmi mi tým pomôžete. Prosím pomôžete mi? V rámci pred výskumu do DP s názvom kvalita života rodín ťzp členom potrebujem:
32 rodiny kt. člen má Telesné postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
32 rodiny kt. člen má Mentálne postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Zrakové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Sluchové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Rečové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
Ide o dotazník autisti nie dakujem pekne do komentu napíšte druh postihnutia. Ja viem, že som vás už o to raz prosila, ale skúšam sa o to ešte raz, lebo bez tých dotazníkov neviem urobiť vôbec nič. Ďakujem za pochopenie

valeriana
13. okt 2014

@dianka115 nerozumiem, prečo prispievas do tejto témy, keď deti s torticollisom nie sú ŤZP a nespadajú ani do jednej z tých podskupín..

dianka115
13. okt 2014

dá sa to odstániniť?