Ako pomôcť dcérke, ktorá má intoleranciu na mlieko a silný ekzém?

Zodpovedané
19. júl 2019

Dobrý deň,

moja štvorročná dcéra má ekzém a všetko ju svrbí. Vďaka škrabaniu si to len rozširuje. Má potvrdenú intoleranciu na mlieko. Food detective test jej ukázal okrem toho vysoko pšenicu, stredne glutén a vajce. Na bezmliečnej diéte je už vyše roka. Hodnoty z krvi jej klesli. Lepok má vylúčený asi mesiac.

Z krvi jej intolerancia nevyšla, ale mala zistené nízke DAO. Pred 2 rokmi, keď sme vedeli o mlieku, tak ekzém nebol veľký. Od jesene má všetko rýchly spád. Býva dosť priečna, hnevá sa, kričí.

Ekzém má vo veľmi zlom stave. V jedle preberá a varím dookola pár veci. Čo jej vadí, to vystopovať neviem. Škriabe sa aj z hnevu, aj v noci zo spánku sa zobúdza.

Ekzémové ložiská má na väčšine tela. Niekde viac a niekde menej. Najhoršie má ruky od prstov po predlaktia.

Aké vyšetrenie môže podstúpiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete, problém vidím skôr v narušenom črevnom bióme- tzv. disbióza.

Črevný bióm odráža stav kože, čiže ekzém poukazuje na zlý stav čriev. Vylučovaním potravín nezískate zlepšenie stavu. Potrebné by bolo riešiť komplexne stav tráviacej sústavy.

Intolerancie a aj znížený stav DAO môže poukazovať na priepustnosť čriev, zápalových reakcií, nedostatočnej ochrany sliznice.

Vyšetrenie by som smerovala na gastroenterológiu a imunoalergológiu. Prípadne zvážiť fekálnu transplantáciu.

Ak by ste potrebovali veci hlbšie odkonzultovať, som Vám k dispozícií.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/