Alergia na zložku v materskom mlieku

Zodpovedané
26. feb 2019

Dobrý deň,

môj syn mal od narodenia suchšiu pokožku a neskôr sa mu na hrudníku a vzadu na krku začali robiť drobné červené vyrážky. Pediatrička povedala, že to má ekzém a zrejme mu robí niečo zlé z mliečka.

Má 4 mesiace, je plne dojčený. Ja a ani manžel nemáme žiadnu alergiu. Po druhom očkovaní sa mu vyhodili výrazné červené fľaky na kolenách, ktoré po 2 dňoch zmizli. Stravu mám normálnu, a to bez výrazných alergénov. Skúšala som na par dní vysadiž mlieko, potom čaje na kojenie. Tým , že to ide cez mliečko, nemá výrazné prejavy, a preto neviem prísť na to, čo presne mu robi zle.

Vedeli by ste mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

kožné prejavy u dojčeného dieťata poukazujú na narušenú rovnováhu acidobácikej rovnováhy v kožnom a črevnom bióme.

Dôležitá je strava matky, ktorá by mala byť neutrálna, zásadotvorná a prebiotická. Určite sa nevzdávajte dojčenia. Možno by to chcelo malé úpravy vo vašej strave, keďže nepoznám vaše stravovanie, ale určite môžete spoločne zapracovať na bióme vás oboch. Do stravy môžete zaradiť probiotiká bez obsahu mliečnych zložiek a zelené potraviny.

Lokálna liečba antibiotikami alebo kortikoidmi u takto malých detí negatívne vplýva na celý vývin adaptačnej imunity.

Ak mi napíšete váš jedálniček rada vám poradím vylepšenia, alebo upozorním na prípadné chyby.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/