Predĺžená rodičovská dovolenka z dôvodu alergie dieťaťa

nela82
9. jan 2013

Niečím podobným som si už prešla pri staršom synovi.No vtedy som ja konkrétne nič neriešila...Syn bol a aj je potravinový alergik+trpel cele 2 roky od narodenia-atopickým ekzémom na tvári ☹
Kvôli ekzému sme absolvovali kopec vyšetrení a neskôr sa potvrdila potravinová alergia.
Ostala som s ním doma na predľženej RD až do jeho 6.rokoch.

No teraz ma zaujíma,kedže momentálne som na RD s mladším synom.Tiež ma od narodenia veľmi suchú pokožku a na nohách menšie ložiská ekzému...Používame telové mlieka z lekárne..Občas to je v celku pekné-no občas dosť škaredé.Má aj iné príznaky a to sú bud zápchy,alebo naopak riedše stolice...
Tiež uvažujem nad tým,či aj mladší syn nebude alergik ☹
Práve dnes som volala na alergologiu kvôli objednaniu...a termín máme až na apríla 😖 😒 Koncom júna bude mať syn 3roky.
Ak by sa potvrdila alergia a mali by sme právo byť na predlženej RD dá sa to aj po dovršení 3 veku dieťaťa??Nemá niekto skúsenosť?

nikolca
9. jan 2013

@nela82 žiadať môžeš aj po dovršeni troch rokov,moja mala mala tri roky v july a žiadosť o predlženie som podavala v oktobry,mne to schvalili len do jula 2013 😔 potom si to budem musieť obehať znovu 😒

nela82
autor
9. jan 2013

@nikolca a aky ma mala problem,ak smiem vediet.

nikolca
9. jan 2013

@nela82 my mame separačnu poruchu 😒 ,spravy som zdokladovala od detskeho psychologa ktoreho navštevujeme a bez problemov priznali 😉

lilkasaska
9. jan 2013

my máme atopický ekzém,som na predlženej platenej RD,a vyplatili mi spätne,lebo tiež som to hneď neriešila

nikolca
9. jan 2013

@lilkasaska a na ako dlho vam priznali?

maznacik007
9. jan 2013

@nikolca a chodi ti teraz do skolky ako to mala zvlada?

nela82
autor
9. jan 2013

@lilkasaska
@nikolca napriek tomu...davate deti do skolky aspon na 4 hodiny?

stanislavao
9. jan 2013

sym ma atopicky ekzem a predlzenu RD som si vybavovala az ked dovrzsil 3 roky. RP mi isiel automaticky dalej za cely dalsi mesiac. predlzili nam to na 1 rok

lilkasaska
9. jan 2013

@nikolca na 3 roky
@nela82 nie my sme obaja doma,do škôlky nechodí

baklik
9. jan 2013

@nela82 ja sa chcem len opytat, ci vas na alergologiu odporucila vasa pediatricka alebo sama si sa objednala bez doporucenia. nas syn ma tiez od cca pol roka suchu pokozku, najskor na licach, neskor sa mu zacali robit loziska - na hrudniku, to ho aj svrbi, na krku, niekedy na stehnach a lytkach, ale tam ma najma suchsiu pokozku. nasa pediatricka to vobec specialne neriesi, naposledy mu chcela len predpisat mast s kortikoidmi a stale kaze iba premastovat indulonou, to je vsetko a nepaci sa mi to, pretoze to chcem ozaj riesit. naposledy mi povedala, ze ekzem su mokvave loziska vacsieho rozsahu a ze jedna mamicka to premastuje indulonou a je to super. nas ma drobne svrbive vyrazky a suchsiu kozu, tak to asi pre nu nie je postacujuce, pritom vsade citam, ze tak sa prejavuje atopak.
inac, prekvapuje ma, ze na predlzenu RD staci len atopicky ekzem. myslela som, ze musia byt zavaznejsie zdravotne komplikacie...

nela82
autor
9. jan 2013

@baklik tento-krat som sa objednala sama-kedze uznie je povinnosť mat vymenný lístok.
Moj starsi syn co mal atopicky ekzem...malo to suvis s potravinovou alergiou.Cize ak zjedol co nemal a zvlast kym sa neliecil-zhorsovalo sa to-mokvalo...bolo to zle..

baklik
9. jan 2013

@nela82 aha, tak to som nevedela, za sa mozme objednat sami. ja len, aby nas nejaka dr. nezhukala, ze co tam robime bez doporucenia. ked som pred rokom bola s malym u ocnej, pretoze mal upchaty slzny kanalik, tak sa ma automaticky pytala, kto nas poslal a aj listok s doporucenim som jej davala.

nikolca
9. jan 2013

@maznacik007 chodi aj nechodi,v škôlke mi povedali že aby som ju nenutila,aj pred prazdninami v piatok posledny den,mi robila cirkus,tak som jej povedala že ju odhlasim že zostane doma,zavolala som odhlasila no to nastal dalši cirkus že mam zavolať do škôlky že ona ide,my sme ju nemohli ukludniť,ale ona taketo zachvaty mava aj večer,mala ma tri a pol roka no ja si nepamätam kedy mi prespala celu noc 😒 aj včera v noci sa mi budila v pravidelnych dvojhodinovych intervaloch,ale ona ona ked sa zobudi ona nie že plače ale normalne vrieska,každeho vyhana,nikto sa jej nesmie ani dotknuť,ked ju zoberiem na ruky,tak ma kope,šticuje 😕 ja už zachvilku budem asi na praškoch 😕,včera sme boli u detskej doktorky a aj tam mi chytala hentake zachvaty,doktorka ju poslala za dvere že ma prisť až ked sa ukludni 😔 no ona ešte vyše začala,spotena chuda 😔 čo mala po ruke to po ambulancii lietalo 😖 doktorka povedala že na toto treba len pevne nervy ale že toto tu už davno nemali,no ona sa pri takychto zachvatoch aj pocikava 😔

voskovka
9. jan 2013

@nela82 moj syn je alergik od narodenia a koli castym chorobam som poziadala o predlz.rodicak ked mal 3roky a 3mesiace a predlzili na rok....doma je 2mesiac a tuk tuk ani nadcha nic....takze jednoznacne to pomaha byt s nim doma do skolky mame zakazane chodit od alergologicky.

janyka
20. jan 2013

@nela82 a u kožnej ste už boli? Či idete rovno na alergologiu? Moj syn má atopický exém od roka a pol. Predchádzajúca dr. neriešila. Dr. sme časom vymenili a táto nás posiela stále na kožné, ale ja sa tomu vyhýbam. Predpokladám, že kožná to bude riešiť len masťami, ale ja chcem, aby hladali príčinu. Už som aj bola pred vianocami objednaná, ale som to zrušila, lebo sa mu stav prechodne zlepšil a mysleli sme, že to bolo vysadením mlieka. Ale nakoniec zisťujeme, že to mliekom nebolo, ale kakaom. Reaguje mi na čokoládu a tak isto na med. Tak teraz rozmýšlam, či nepôjdeme radšej rovno na alergológiu. Alebo máme ísť aj na kožné? A keďže sa nám blížia 3 roky, musím to riešiť, lebo nie som nadšená z toho, že by šiel do škôlky. Máme problémy aj so zápchou a to neviem, ako by v škôlke riešili. S ním sa vtedy nedá vôbec komunikovať, keď sa celý deň trápi s kakaním 😖

sona2803
20. jan 2013

ahoj aj ja som zo synom na predlzenej platenej RD ale nie pre ekzem ale skrz spasticku diparezu dolnych koncatin.to znamena ze nam maly sam nechody ale popri nabytku prejde aj za ruku.ideme teraz tiez riesit skolku na 4hodiny ale este sme sa nerozhodli urcite.drzim vam palce sona

nela82
autor
21. jan 2013

@janyka prave dnes sme boli u koznej-bez odporucania detskej dr.kedze teraz uz je to mozne..
Len si pozrela tie loziska ekzemu na nozkach a hned zhodnotila,ze sa jedna o ekzem a celkovo o alergiu ☹ 😖
Na alergologiu ideme az v aprili...celkovo tie testy robia v 8-tyzdnových pauzach...cize tak do roka by sa to malo ukoncit 😕 😕 😕 😨
Mohla som to zacat skor riesit 🙄
Dostali smes masť-robenu.A Aerius sirup na alergiu...samozrejme este dalsie letaciky co vsetko si este treba dokupit a ake skvele ucinky to ma. 😅 Nic nekupujem navyše,kedže viem ako to bolo pri starsom synovi.

janyka
22. jan 2013

@nela82takže hneď videla, že pôvodca bude v alergii 😒 Viem, že sa chodí bez výmenného. Len som nevedela ten postup. Či najskôr riešiť kožnú a potom alergológiu, alebo naopak. Alebo počkať, čo povie kožná a či ma prípadne ona neodporučí aj na alergológiu. V 8-týždňových pauzách? 😕 a to ako testujú na tak malých deťoch? Mne staršiu dcéru testovali až ako 4-ročnú, ale aj to ma upozornila, že koža nemusí v tak malom veku reagovať. Potom že sa robia testy z krvi?

prihovaranie
3. feb 2013

ľudmila
Prosím Vás nemáte niekto skúsenosti s odvolaním.Dieťa mi ma separačnú úzkostnú poruchu .Prvý krát my to schválili a teraz nie.Chcem sa odvolať ale čo k tomu.Prosím poraďte.Ďakujem....

maznacik007
3. feb 2013

@prihovaranie no k odvolaniu treba aktualne nalezy a sposob liecby pocas obdobia co ste boli na predlzenej RD, ake lieky bralo atd...
treba proste vydokladovat ze nepriaznivy zdravotny stav u dietata trva a ako bolo liecene pocas predlzenej RD a ako bude liecba dalej pokracovat...
u vas stale tato porucha pretrvava ...neprislo k zmenam .. atd..

maznacik007
3. feb 2013

@prihovaranie dieta chodi do skolky prip. skusate zaradenie do kolektivu alebo je v specialnej skolke

prihovaranie
3. feb 2013

stav môjho dieťaťa sa nezmenil.Do škôlky chodieva zo mnou a to na dve hodinky.Viac netoleruje.Mám vyjadrenie od pedopsychológa ,že neodporuča škôlku na celý deň .A k tomu nám pribudla diagnóza alergik.Aké vyjadrenie mám ešte ja dať... Ja chcem nastúpiť do práce ale čo keď sa nedá.Liečbu zatiaľ nemalá.

ivanka1980
10. feb 2013

Dobry vecer, chcem sa opytat, bolo mi viacerimi ludmi povedane, ze uz nebude mozne dostavat rodicovsky prispevok pri predlzenej rodicovskej dovolenke, iba nam bude stat preplacat zdravotne poistenie, je to naozaj tak? Idem si poziadat o predlzenu RD zo zdrav. dovodov dietata, boli mi Dr. povedane ze mame narok, a teraz som sa dozvedela toto. Poprosim ktore ste v obraze, napiste mi. Dakujem!

kajusa83
10. feb 2013

@nikolca ako keby som o mojej malej citala 🙄 ak ti mozem poradit pri takychto afektoch malu odizoluj mi sme nasu posielali do spalne zo zaciatku mala zachvaty aj pol hodinu vrieskala dupotala hodila sa o zem vsetko ako ty opisujes ale casom to vsetko krasne preslo a tie jej afekty trvali cca 5 minut niekedy uz aj menej a teraz takmer uplne vymizli.
akurat ti zelam pevne nervy ak je to niekedy dost o hubu veeeela trpezlivosti

nikoleta164
11. feb 2013

moj syncek ma tiez atopicke ekzemy, je v skolke 2 rok, ale je velmi casto chory. Dokonca pribudli caste ochorenia priedusiek. Neviem ci vobec existuje moznost , odist z prace a vratit sa na rodicovsku pre nepriaznivy zdravot. stav. Netusim ci mi poradia na urade prace, neviem na koho sa obratit.

kajusa83
11. feb 2013

@nikoleta164 vsak ak mas diagnozy skoc za detskou dr nech ti vypise papiere a ak ti to odsuhlasia na rodicovsku vies nastupit aj teraz resp vratit sa ako si sa pytala

nikoleta164
12. feb 2013

ďakujem, skúsim to.

agika1982
15. feb 2013

@voskovka ahoj...my mame tiez taky problem..ja sa chcem len opytat,ak si na rd zo zdravotnych dovodov dietata,mas to normal platene ako rd?

voskovka
15. feb 2013

@agika1982 ano normalne mi chodi rodicovsky na ucet 🙂

melanche
7. apr 2013

ahojte viete mi prosim poradit ci mame sancu na predlzenie rodicaku z dovodu alergie na strukoviny? pediatricka hovori ze nemame sancu. lenze mala sa mi dusi z kazdej strukoviny, aj z malej lyzicky, mame vsade nosit rectodelt. neviem ci vobec ma zmysel nad predlzenim uvazovat. na alergologii mame vsetko ok, az na tie strukoviny. hodnoty su dost zvysene, aj ked ich nekonzumuje. je to velmi nezvycajna alergia, zial dozivotna, preto neviem ci mame sancu aspon ten rok este potiahnut doma, kym sa nauci co moze a nemoze papat :(