Môže zamestnávateľ žiadať lekársku správu?

tinkerbell
8. júl 2019

Chcem sa spýtať, či má zamestnávateľ právo pýtať od zamestnanca lekársku správu z pohotovosti, keď tam musel zamestnanec počas práce náhle ísť. V správe sú aj citlivé údaje z rodinnej a osobnej anamnézy, tak preto sa pýtam.

e1i
8. júl 2019

@tinkerbell nemal by,ta sprava je pre tvojho lekara. Jemu musi stacit priepustka napr s označením osetreny na lspp

tosomja
8. júl 2019

Ak mu to treba nahlásiť, tak musi na základe niečoho, ako pracovný úraz, alebo volanie záchranky, tak isto keď si musela ísť z prace na pohotovosť, asi potrebuje diagnózu, ci co. Mohla si pýtať od ošetrujúceho lekára správu pre zamestnávateľa.

e1i
8. júl 2019

@tosomja zamestnavatela nemusi trapit tvoja diagnóza. Ani na pnke casti co ide jemu sa nespomina.

natuska87
8. júl 2019

@tinkerbell diagnóza je súčasťou lek.tajomstva...Zamestnávateľ dostane správu bez diagnózy...😎

veronikaszabova
8. júl 2019

@tinkerbell zamestnavatelovi musi stacit orazena priepustka.
Neziada spravu preto, lebo nema priepustku???

simca06022011
8. júl 2019

Jaj... to su reci... Ak si musela pracovisko opustit a ist na pohotovost, je dost mozne ze to bude riesene ako pracovny uraz, alebo neico take (malo informacii na to.. moze byt len zaznam do knihy, ze ti prislo nevolno atd a nebude sa to riesit dalej, musia vediet rizika posudit aj do buducna) a vtedy tu spravu ten zamestnavatel, resp. BOZP pracovnik/technik/lekarska sluzba, kohokolvek mate potrebuje. Neviem, ci tam musia byt vsetky nalezitosti, to si treba vo firme vydiskutovat priamo s ludmi na to urcenymi.... nam ked sa daco take stane, riesi to firma ktoru mame na BOZP/PP/ZP... ak povedia, ze treba tak treba.

tosomja
8. júl 2019

@simca06022011 tiež si myslím.

simca06022011
8. júl 2019

@e1i PNka je nieco ine, tu sa nieco stalo a pocas pracovnej doby musel zamestannaec odist na pohotovost, cize sa to berie tak, ze sa mu nieco stalo v tej praci a musi sa to presetrit, aj ak sa to nikde nenahlasi... a ak ide o pracovny uraz pri PN tak zamestnavatel vie dovod, je o tom zaznam a teda viac menej vie aj diagnozu (aj ked tam hned nie je kod na tej jeho casti napisany)

tinkerbell
autor
8. júl 2019

Znamej volali záchranku, lebo jej prišlo nevoľno, nakoniec si aj tak napísala na ten deň dovolenku. Len zamestnávateľ pýta tú správu a sú tam uvedené aj diagnózy, na ktoré sa liečia ostatní členovia rodiny, tak neviem. Mne sa to nezdá.
Hocikto si to môže vo firme prečítať.

natuska87
8. júl 2019

@simca06022011 Iba sa radí...

simca06022011
8. júl 2019

@tinkerbell tak to prefotit treba a rodinnú anamnézu zaciernit... Treba sa v práci opýtať či to tak môže byť

zuzka3211
8. júl 2019

@tinkerbell ja som bola v sobotu na pohotovosti (som tehotná). V práci som odovzdala prefotenu správu a "citlivé" informácia som prekryla papierom

tosomja
8. júl 2019

@tinkerbell je to pre ich krytie, čo keď o mesiac sa to zopakuje a ona povie, že už tak v práci odpadla a nebude nikde záznam? Bol by z toho pruser. A ináč, môže si pýtať od obvodného lekára, ze dňa vtedy a vtedy bola na pohotovosti, lebo odpadla, nemusí tam byt ani diagnóza, ani anamnéza.

tinkerbell
autor
8. júl 2019

@zuzka3211 ďakujem, dobrý nápad

tinkerbell
autor
8. júl 2019

@simca06022011 ďakujem

e1i
8. júl 2019

@simca06022011 autorka nepisala o pracovnom uraze. Nizsie spomina nevolnost,cize staci priepustka,na lekarsku spravu nema narok

e1i
8. júl 2019

@tinkerbell ako pise @tosomja staci potvrdena priepustka na dany den s poznamkou osetrena na LSPP

korunka1
8. júl 2019

Prikláňam sa k tomu, že nemá právo žiadať lekársku správu. Ak si vypísala dovolenku, priepustka je bezpredmetná, ale aj tak by mu bola postačujúca.

lubik87
8. júl 2019

@tinkerbell citlivé informácie zaciernit

simca06022011
8. júl 2019

Nemyslím si, ja by som sa podarila v práci na čo to chcú. Lebo aj nevoľnosť môže byť následkom nejakej udalosti v práci a ak to zaznamenali vo firme a ak žiadajú záznam určite to nebude len tak zo srandy.