Je možné prežiť hypnopôrod aj v pôrodnici, ktorá s tým nemá skúsenosti?

30. okt 2018
Dobrý deň pani Rollová.

Zaujímalo by ma, či môže prebehnúť hypnopôrod v akéjkoľvek pôrodnici na Slovensku.
Na Slovensku to ešte nieje veľmi známe a čo ak sa budúca rodička rozhodne pre hypnopôrod a pri pôrode ju nebudú rešpektovať, alebo nebudú plniť jej priania ? Predsalen nie všade majú k pacientkám prístup s akým by sme boli spokojné a niekedy vedia byť lekári aj sestričky dosť nepríjemné. Čo v takomto prípade?

Ďalej by ma zaujímalo:
- Ako postupovať, keď sa žena rozhodne pre hypnopôrod?
- Môže žena prežiť hypnopôrod aj doma bez nemocnice?

Ďakujem pekne za odpoveď, možno poslúži aj iným budúcim mamičkám. 🙂

S pozdravom
Janka
Dobrý deň Janka,

"prežiť hypnopôrod" je možné v zásade kdekoľvek 🙂. Je pravda, že v slovenských pôrodniciach často nemajú skúsenosti s hypnopôrodom ako takým, no väčšina "hypnomaminiek" (o ktorých vieme, z našich kurzov) rodí v slovenských, alebo zahraničných pôrodniciach (ich príbehy si môžte pre inšpiráciu prečítať na našej web stránke).

V každej pôrodnici sa už dnes nájde personál, ktorý je naklonený prirodzenému pôrodu bez zásahov (pokiaľ to nie je vyslovene nutné). Treba teda vyhľadať takého lekára, pôrodnú asistentku, či sprevádzajúcu osobu, ktorá rešpektuje Vaše konkrétne pôrodné priania.

Pre hladký priebeh pôrodu je dôležité bezpečné a podporujúce prostredie. To, aké konkrétne to bude miesto, či ľudia je veľmi individuálne. Závisí od každej ženy, ako sa v danom prostredí a s danými ľuďmi cíti. Nebála by som sa v tomto rozhodovať podľa svojho vnútorného pocitu.

Hypnopôrod je predovšetkým o navrátení pôrodnej skúsenosti maminke (resp.rodičom). Tak, ako každý pôrod je individuálny, lebo každá žena a každé bábätko je iné, tak ani hypnopôrod nemá iba jeden scénár. Podstatné je, aby osoby, ktoré budú pri Vašom pôrode, rešpektovali Vaše konkrétne želania a rozhodnutia, pretože ste to Vy, kto rodí 🙂.
Veľmi často maminky z našich kurzov idú do pôrodnice až na záver a tak naladené na seba a bábätko, že ich už nič nerozhodí. Majú príchod bábätka na svet vo svojich rukách a mnohé porodia tak rýchlo a ľahko, že personál nemá žiaden dôvod a ani príležitosť do toho zasiahnuť (pritom ani nemusí vedieť, že maminka sa pripravovala metódou hypnopôrodu). Ak je však nutné. aby maminka zotrvávala v pôrodnici dlhší čas pred samotným pôrodom a nie v úplne ideálnych podmienkach, hypnopôrodné techniky jej pomôžu naladiť sa naspäť na svoje telo a zostať pokojná a uvoľnená, aby stres zbytočne pôrod nekomplikoval.

Záleží naozaj na každej žene (rodičoch), ako sa na príchod bábätka budú pripravovať a aké majú pôrodné želania. Ak sa rozhodnete pre hypnopôrod, je dobré absolvovať niektorý z kurzov, alebo si naštudovať metódu z knižiek (niekomu to stačí, ale mnohí si to potrebujú zažiť na kurze, kde sa môžu dozvedieť viac, poradiť sa a mnohé veci prediskutovať). Samozrejme, je potrebné ďalej trénovať doma až do pôrodu.

Držím Vám palce a želám, nech je pre Vás pôrod nádherným zážitkom!

Mgr.Hana Rollová
Lektorka kurzov Hypnopôrod Slovakia™
hana.rollova@gmail.com
tel: 0917480077
www.hypno-porod.sk
www.hypno-porod.com/facebook
Polož otázku v poradni

Tu začni písať odpoveď...

Odošli