Ergonomický nosič

Zodpovedané
1. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ergonomického nosiča.

Prikladám fotky nosiča, ktorý som kúpila z druhej ruky. Pani hovorila, že je ergonomický len neznačkový.

Rozmýšlala som, že kúpim značkový, ale fyzioterapeutka mi hovorila, že to je jzbytočné. Podľa jej názoru je jedno aký mám nosič, lebo aj tak neodporúča nosiť viac než hodinku nanajvýš dve, a to kvôli chrbtici. Vravela tiež, že nosenie je najlepšie keď je bábätko veľmi maličké.

Ja už mám 9 mesačnú dcérku a chcela by som vedieť Váš názor na tento nosič. Ja síce preferujem viac kočík, ale osvedčilo sa mi aj nosenie. Malinká ho má rada tiež a tak si ju dáam do nosiča už celkom často.

Za odpoveď vopred ďakujem 🙂

Dobrý deň,

odpovedať na Vaše otázky budeme postupne. Nosič vyzerá, že spĺňa podmienku ergonómie - nemá vystuženú chrbtovú časť, takže dovolí chrbátiku sa prirodzene zagulatiť. Otázne je, či pri 9m dieťatku je šírka chrbtovej časti dostatočne široká, aby v ňom dieťatko malo oporu od jedného kolienka po druhé kolienko (na celej šírke jeho podsadenia).

Druhou podstatnejšou vecou je, že pokiaľ sa jedná o neznačkový nosič, tak nemáte istotu že je bezpečný - že spony udržia váhu, nezlomia sa, že sa popruhy nebudú šmýkať a nosič povolovať, že šitie je dostatočné a neodtrhne sa niektorá z jeho častí, že látka, jej potlač sú zdravotne nezávadné pre deti (ktoré nosič chytajú, žužlú), že neprešiel žiadnym testovaním zdravotnej, mechanickej, chemickej a horľavostnej bezpečnosti.

Nosiče známych značiek viete nájsť na bazároch za polovičnú cenu oproti cene nového nosiča, alebo možno máte v okolí niekoho, kto vám vie nosič dočasne zapožičať. A máte istotu, že je nosič po týchto stránkach bezpečný.

Fyzioterapeuti (a lekári) častokrát nerozlišujú ergonomické nosenie od neergonomického nosenia - o rozdieloch si môžete prečítať v tomto článku -
https://mamamanosislaskou.wordpress.com/klokank...).

Kedy naozaj neergonimické nosenie je záťažou pre chrbticu a neprospieva dieťatku. Poznáme však viacero fyzioterapeutov, ktorí zdravé nosenie (ergonomické) podporujú, sami propagujú jeho výhody - väčšinou sú to ľudia, ktorí sa kontinuálne vzdelávajú a sledujú nové štúdie vo svojom odbore.

V tomto článku si môžete prečítať viac o chrbtici bábätka pri nosení - https://www.sestrice.com/421-sk/preco-nosit-vo-....

Veľmi dobre spracovaný článok je aj na tomto blogu, v ktorom autori "búrajú" mýty o nosení - https://mamamanosislaskou.wordpress.com/myty-o-....

Nosenie má benefity pre dieťatko v každom období jeho života - keď je maličké, najviac je napĺňaná jeho potreba fyzického kontaktu, bezpečia, potreba spánku, ukľudnenia. Čím je staršie, tým sa prirodzene skracuje čas, ktorý sa nosí a nosenie má pre dieťatko aj ďalšie funkcie - presunúť sa, skúmať z bezpečnej vzdialenosti činnosti, ktoré robíte. Pri začínajúcich chodcoch, ktorí nikdy nechcú ísť vašim smerom, vystupujú z kočiara zajazdy - pomocou nosiča alebo šatky sa viete dostať tam, kam potrebujete Vy 😉

V každom prípade, je dôležité načúvať potrebám dieťatka a aj tým Vašim a podľa toho sa zariadiť 🙂

Pekný deň Vám ešte želáme, dúfame, že naša odpoveď bola pre Vás nápomocná 🙂
za Sestrice
Barbora