Môžem používať nosič, keď mám vysunuté platničky?

Zodpovedané
16. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už pár rokov mám veľké problémy s chrbticou. Pri poslednom tehotenstve a hlavne po ňom som mala neznesiteľné bolesti. Dôvodom bolo preťažovanie chrbtice pri starostlivosti o dieťatko.

Teraz čakám ďalšie dieťa a už teraz mám silné bolesti. Po jeho narodení to bude ešte horšie.

Mám dieťa uspávať na rukách, alebo nosiť v nosiči/šatke?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď nám na Vašu otázku trvala trošku dlhšie ako zvyčajne (práve sme riešili podobný problém so skoliózou).

Chcela som získať viac informácií, najmä od odborníkov, keďže s mamičkami s bolesťami chrbta som sa už stretla. Viac hláv, viac rozumu.

Čo sa týka nosenia a manipulácií s dieťatkom po pôrode, tomu sa ako mama nevyhnete, čo samo o sebe dosť zaťažuje pohybový aparát. Navyše, niektoré bábätká sú na kontakt náročnejšie ako iné. Rovnako v čase choroby, po očkovaní, pri rastúcich zúbkoch, si kontakt a nosenie detičky pýtajú viac. Nosenie stimuluje vestibulárny aparát a pomáha im to ukľudniť sa, preto deti milujú všetky formy hojdania.

Konzultovala som to s fyzioterapeutkou, ktorá sa dlhé roky venuje noseniu (ergonomickému) a ona sama mi odporúčala správne uviazanú šatku, ako najlepšiu variantu pre mamičky, ktoré nemajú chrbát úplne v poriadku.

Pre novorodenca je pevná šatka jednoznačne najpohodlnejšia a najvhodnejšia, dokáže sa krásne prispôsobiť, nikde netlačí a deti ju tolerujú omnoho lepšie ako nosič. Určite by som sa vyhla jednostrannému noseniu na boku (ring slingy a podobné).

Najhoršie na nosení na rukách je práve to, že vždy sa vykláňame do strany, zakláňame a proste nestojíme rovno. Rovnako aj mamičky so skoliózou, medzi ktorými som si robila anketu, odporúčali skôr šatku a z ich skúseností vyplynulo, že keď dieťatko nosili len tak na rukách, chrbát ich bolel, ale keď si ho uviazali a stáli pekne rovno, bolo to omnoho lepšie. Z pohľadu nosiaceho rodiča má šatka jednu veľkú výhodu a to, že váhu dieťatka rozkladá na veľkej ploche chrbta a celkovo je taká príjemnejšia.

Počas tehotenstva si viete pomôcť aj so šatkou. Existujú úväzy na tehotenské bruško, ktoré ho podoprú a tak odľahčia krížom (môžete vyskúšať, či to pomôže a uľaví od bolesti chrbta).

Lekári častokrát zabúdajú, že my ako mamy sa manipulácii s dieťatkom nevyhneme. V čase, keď potrebuje bábätko sa ukľudniť, alebo uspať, je lepšie (pre náš chrbát) ho mať uviazané v šatke ako ho iba držať na rukách. A to práve kvôli všetkým dôvodom, ktoré som opísala vyššie.

Dúfame, že Vám naša odpoveď bola nápomocná.
Držíme palce vo všetkom!

Za Sestrice
Slávka