Šatky na nosenie

kathy93
4. máj 2018

Ahojte idem si po radu. V auguste sa nám narodi naša láska a chcela by som kúpiť šatku keďže to bude naše prvé dieťatko netuším akú šatku (značku) mám kúpiť. Využila by som ju určite hlavne pri venčení psíka. Mám hneď zainvestovať do drahšej? Či mi na začiatok bude stačiť aj napríklad z Lidla? Od štvrtka ju budú mať v akcii tak ma to zaujíma. Bojím sa že keď kúpim drahú nebude mi chcieť byť v nej malá. Ďakujem za rady 🙂

lindusss2016
4. máj 2018

Satka z lidla urcite nebude vhodna na nosenie, vyzera to len ako kus obsutej bavlnenej latky, to nebude absolutne pouzitelne. Satky su specialne tkane, aby material pruzil v spravnom smere, toto je handra, tam dieta neuviazes. Momentalne nestiham, ale neskor ti napisem par rad, ak ma nikto nepredbehne 😉

monika_akinom
4. máj 2018

Odporucam facebook skupinu nosime nase deti. Dobrou volbou su aj ergonomicke nosice, rychlejsie sa dietatko zapne do nosica ako naviaze do satky, a urcite odporucam kupit drahsiu satku/nosic, z lidla urcite nie, je potrebne aby bolo nosenie pohodlne pre mamicku aj dietatko, pri drahsich satkach su pouzite pri vyrobe kvalitne a certifikovane materialy a farbiva, teda moze dietatko satku/slintak na nosici zuzlat. Za mna zo satiek top - slovenska vyroba zn. Sestrice, a nosice taktiez sk vyrobok znacky Rischino. Nosila som prve dietatko a urcite budem aj to druhe. Vela stastia pri vybere 😉

penelope11
4. máj 2018

Isto nieco kvalitnejsie treba ako tu z lidla myslim, ze aj tu je taka skupina o noseni, skus si tam nieco precitat 🙂

zuzuliennka1
4. máj 2018

na začiatok je ale lepšie začať so šatkou, než s nosičom, je to flexibilnejšie na viazanie... šatka z lidla je vhodná tak max. na zakrytie stola, príležitostný obrus, ale nie na nosenie, v žiadnom prípade

renatka100
4. máj 2018

@kathy93 ja nie som za ziadne satky, ked tak nosic v podobe kolisky. Aj podla odbornej literatury nie su pre deti moc vyhovujuce na pohybovy vyvoj. Milion matiek ti vsak povie ake je to super ale konecne rozhodnutie je na tebe.

zuzuliennka1
4. máj 2018

@renatka100 satky nie su vhodne na pohybovy vyvoj? a toto mas skade ... praveze na zaciatok su pre malinke babatka vhodne satky, nakolko v nosici musi pekne byt podsadene s nozickami nasiroko a to take malinke babatka casto nevedia... klokanky a neergo nosice su uplne najhorsie

zuzuliennka1
4. máj 2018

@renatka100 a aky je to ten “nosic v podobe kolisky”? to by som chcela vidiet, v zivote som o tom nepocula

lindusss2016
4. máj 2018

@zuzuliennka1 bohuzial si myslim, ze renatka hovori o babyvaku. Pravdepodobne ma info z nejakej starej literatury, kde za nosice su povazovane klokanky a o ergo noseni este nemali ani chyru ani slychu

renatka100
4. máj 2018

@lindusss2016 pozri literaturu od evy kiedronovej, odbornicke na zdravy motoricky vyvoj deti. Specialne satky neodporuca a co som myslela nosic. Mam kamaratku ktora pouzivala satku celu dobu a dieta nemalo prilezitost sa spravne vyvinut - rozumej volny pohyb a teraz chodia po rehabiltaciach zial uz je to nezvratny stav. Sice je velmi upnuty na matku, ked spolu boli v blizkom kontakte dlhi dobu ale nevie riadne chodit ☹

zuzuliennka1
4. máj 2018

podla obrazku sa aj toto da uviazat nabok, kde je dieta podsadene podobne ako v satke, ibaze toto je absolutne neflexibilne.. a ze znama pouzivala satku - ale nevieme, ci vhodna metraz, hustota tkania, material - a najma spravne viazanie... na klbiky sa praveze odporuca aj satka, namiesto balenia nasiroko, ako plus je tam ta blizkost pri matke...

zuzuliennka1
4. máj 2018

@renatka100 mimochodom, k pani Kiedronovej len tolko: http://onnimik.blogspot.sk/2015/11/eva-kiedrono...
ona je uplne mimo...

lindusss2016
4. máj 2018

@renatka100 pani K. poznam, mne sa jej nazory absolutne nepacia a nestotoznujem sa s nimi (co sa tyka pohybu, ma iste znalosti, ale vela veci si vysvetluje fakt cudne, pre mna je to jedna chladna zena, co o kontaktnej vychove ani nechyrovala). Foto, ktoru sem davas, nekomentujem, toto je absolutne nevhodny typ. Ja som svoju prvu dceru len a len nosila a zaujimave, ze v 10 m zacala chodit uplne sama, nebola nikdy v pavuku ani vodena za ruku, teraz ma 2 roky a pohybovo je velmi nadana, napriek tomu, ze sa stale nosi 😉 tvoja znama pravdepodobne mala dieta s problemom, mozno svaloveho tonusu?ten je dost casty a rehabky by sa im nevyhli ani v kociku. Ty mas nastudovanu Kiedronovu, ktora nosenie totalne zavrhuje, podla mna sa boji, ze z nosencov vyrastu milovane deti a matky si prilis uziju ich blizkost 🤔 ja mam toho o noseni nacitaneho o trosku viac, odkonzultovane s fyzioterapeutmi, vela mladych doktoriek nosi svoje deti, plus staci ppuzit zdravy rozum a vidis, ktora poloha je pre dieta prirodzena. Nechcem ta o nicom presviedcat, mas svoj.nazor a nikto ti ho neberie, ale prosim ta, neplas mamicky, ktore sa pre nosenie rozhodli, lebo ak budu dodrzovat zasady spravneho nosenia, svojim detom nijak neublizia.
BTW ty si pouzivala chodak alebo si vodila deti za ruku, kym sa odvazili same? Posadzovala si ich skor, ako si sadli same z polohy na 4?

renatka100
4. máj 2018

@lindusss2016 vedela som, ze ked sem da niekto iny nazor, pustite sa donho…ja mam zase dost info od roznych lekarov a fyzioterapeutov, ktori nosenie neodporucaju.

lindusss2016
4. máj 2018

@zuzuliennka1 spravne skonststpvane, kiedronova je mimo totalne. Najlepsie by bolo deti nechat v postielke cely den v tmavej izbe a kojit raz za 3 hodiny s nastavenym.budikom a aj toblen do pol roka, potom im uz materske mlieko ani stacit.nebude 😕 a hlavne NELUBIT!!!

lindusss2016
4. máj 2018

@renatka100 v poriadku, neberiem ti to. Ja som lektor jogy a pred porodom som.sa este pohybovals v komunite ludi zapberajucimi sa zdravym vyvojom chrbtice, nikto nic na satky nenietal, ale kludne sa drz infprmacii z predchadzajuceho rezimu, ved je to.tvoja volba. Autorka sa vsak nepytala na nazory ohladom nosenia, pytala radu pri vybere pomocky. Tu, ktoru si uviedla ty absolutne neodporucam ako.clovek, ktory ozaj dba na zdravie svojich deti, nosi uz vyse dva roky vkuse a uz druhe dieta. Prosim, uved, ake mas ty realne skusenosti s nosenim

renatka100
4. máj 2018

@lindusss2016 odkial to mas? Daj link nech sa presvedcime…

lindusss2016
4. máj 2018

@renatka100 co konkretne odkial mam?

lindusss2016
4. máj 2018

@renatka100 ak myslis vyhody nosenia, mozem ti dat linky, ked uspim deti, pohladam

kathy93
autor
4. máj 2018

@zuzuliennka1 ja som si niečo už čítala a rozhodla som sa určite pre pevnú šatku síce o tom až toľko neviem ale nevidím dôvod ako by to mohlo škodiť dieťaťu, tiež som sa dočítala aj o tých klokankach že vhodné niesu

lindusss2016
4. máj 2018

@kathy93 ked mi krpci zaspia, hodim sem nieco aj tebe o vybere, ale ak sa pridas na fb do skupiny Nosime nase deti, najdes tam kopec uzitocnych clankov o vsetkom moznom od vyberu az po starostlivost o satky, oplati sa, pozbierat co najviac informacii

lindusss2016
4. máj 2018

@renatka100 a ked budes mat cas ty, tak prosim ta, uved, ake mas realne skusenosti (nie jedna babka povedala) a ake mas relevantne zdroje okrem teda kiedronovej, kedze ta je proti vsetkym sposobom, akoze prejavit lasku a nehuked dietatu

kathy93
autor
4. máj 2018

Ženy nechcem aby ste sa tu hádali každý má na to svoj názor. Ja tu šatku nebudem aj tak používať stále keďže máme kočík. Mienim ju využiť hlavne na venčenie psíka a menšie nákupy aby som stále nemusela vyťahovať kočík keďže my nemáme kombináciu s vajíčkom 🙂

sasesoe
4. máj 2018

@kathy93 buduci tyzden je ETND - Europsky tyzden nosenia deti - vo vela mestach na SR bude kopec aktivit, piknikov, kde Ti ochotne ukazu rozdiel. Satka z Lidla a pod su vyhodene peniaze a co je horsie su dalsie "znacky" ktore maju rovnaku kvalitu obsitej metraze. Je toho strasnne vela, najlepsie ak by si sla niekde na podporku a Ti to ukazu. Ale ak chces nieco precitat tak pozri napr stranky:

Nosma.sk Info k ETND
https://mamamanosislaskou.wordpress.com/pevna-s... Vyber satky
https://m.modrykonik.sk/blog/olivieree/article/... Ako nosit lacno ale kvalitne
https://m.modrykonik.sk/blog/olivieree/article/... Vyber nosica pre novorodenca
Na FB skupinka celoslovenska Nosime nase deti + aj tu na MK je skupinka
Na FB ma vela miest aj regionalnu skupinku Nosime nase deti v *mesto* ale moze to byt aj trosku iny nazov - ak nevies dohladat vo svojom okoli, tak pozri pripnuty post/ info o skupinke v Celoslovenskej pripadne sa tam opytaj.

Vo vela mestach funguju aj pozicovne satiek - hladaj Sling library alebo aj vela obchodov/ e-shopov ma aj pozicovnu.

sasesoe
4. máj 2018

A toto prve mi nedalo ako link http://nosma.sk

aleshka_supermama
4. máj 2018

@kathy93 my sme mali šatku kupovala som ju od kamosky nechcela som kupovať hned novú aj som dobre spravila malej sa tam vobec nepáčilo tak sme ju predali. Mozno na zaciatok by aj stačilo požičať od kamošky ked sa jej tam bude páčiť tak môžeš kúpiť drahšiu.

kathy93
autor
4. máj 2018

@aleshka_supermama až na to že ja nemám ani kamošky a v rodine budem prvá čo má dieťatko 😏

aleshka_supermama
4. máj 2018

@kathy93 ja by som skusila ten z lidla, aj ked ma teraz šatkove mamičky ukamenuju 😬.

sasesoe
4. máj 2018

@aleshka_supermama nejde o ukamenovanie, ale prosim Ta na zaklade coho takto radis? Nosila si v v tej Lidl satke? Alebo len tipujes a nic neriskujes?

Ja som pre prve kupila "lacnu" womar kt bola asi 3x taka draha ako z lidla ale stale lacnejsia ako ine kt som narychlo nasla a stale kategoria obsita metraz. A ano novorodenca odnesie aj v "uteraku", ale je to uplne ine nosenie, iny komfort. A hlavne ako babo zacne naberat kg, tak vtedy clovek vnima rozdiel (ak ma s cim porovnat), ale uz vyhodil peniaze, nema cas to zase riesit a ani si nie je isty, ci to ozaj bolo take super rozhodnutie, kedze to nie je az take pohodlne - prave kvoli tej "satke". Najma ak nevie, ze to moze byt aj inak, lepsie. A pritom je kopec kvalitnych aj cenovo dostupnych satiek, len treba vediet co hladat - na som pred 3mi rokmi netusila dopatrala som sa len k dvom drahsim znackam a ziadnemu specializovanemu obchodu, len taky, kde mali mix... Vtedy vediet, co viem dnes... Z tamtej satky su teraz vrecuska a kupila som si ine.

nickyva
4. máj 2018

@kathy93 ahoj. Satku z lidl tiwz neodporucam. Ak chces satku a na zaciatok nechces investovat vela, alebo si sa nezaludila do nejakej drahej, ktoru ,,musis mat,, ta si kup si napr. Satku yaro broken twill. Je to pevna satka a stoji okolo 35-40eur 😊