Závraty z krčnej chrbtice

silica
30. sep 2015

Ahoj, tie čo máte problém so závratmi, kvôli krčnej chrbtici, ako sa to prejavuje?ako by ste popísali tie závraty? Dá sa s tým aj niečo robiť, pomáhajú nejaké lieky, alebo cvičenie alebo je to už nastálo? :( A ako často sa Vám závraty objavujú? Ďakujem za rady

mima4
30. sep 2015

@silica
nemam tieto problemy, ale cvicenie dokaze velmi pomoct, dokonca vniektorych pripadoch aj uplne eliminovat tieto problemy.

skus pilates, pripadne je tu aj taka skupina, ktora sa tomu venuje 🙂

gita17
30. sep 2015

nadi si na siji, vzadu na krku, tam kde sa pripaja na hlavu 2 body (jeden na pravo a jeden na lavo od chrbtice), ktore ta boli viac ako by si pri takom dotyku cakala, to je to, co ti sposobuje zavraty a treba to rozmasirovat

danielacool
30. sep 2015

Ahoj. Ja som týmito akútnymi závratmi trpela pred rokom a pol, skončila som kvôli nim na infúziách v nemocnici. Keď som spravila akýkoľvek pohyb hlavou, mala som pocit, že oči reagovali opozdene a mňa nonstop motalo, pocit, akoby som bola opitá. Prípadne ma z ničoho nič, bez akéhokoľvek predchádzajúceho pohybu začalo hrozne točiť, akoby som strácala pôdu pod nohami, zo 2 krát som naozaj spadla. Prešla som si radom vyšetrení, ktorých výsledky boli negatívne, a jediné, čo prichádzalo do úvahy ako príčina, bola krčná chrbtica. Ale ani RTG nepotvrdilo výrastky na stavcoch, resp. zmeny na chrbtici. Takže boli spôsobené pravdepodobne mäkkými tkanivami - svalstvom a spazmami. Neurologička mi dala akurát lieky na tie spazmy, Dorsiflex, Flector a ešte čosi, plus lieky, ktoré mali tlmiť závrate (a prd pomáhali). Doporučili mi plávanie, nahrievanie trapézov suchým teplom, ľahké posiľňovanie, a vymeniť stoličku v práci za fit-loptu. Skúsila som kombináciu všetkého a pomohlo to., hlavne to nahrievanie trapézov. Plus ešte asi 2-týždňové rehabilitácie. Šlo to síce všetko pomaly, ale upokojilo sa to, no doteraz ma občas (raz za 2 týždne) poriadne zamotá.

cloviecka
1. okt 2015

presne s tym mam problem aj ja. u mna motanie, pocit nestability pri chodzi a presne akoby oneskoreny vnem obrazu voci pohybu, tak ako pise danielacool. mna aj moc boli chrbtica a trpnu mi ruky. cakaju ma rehabky, dufam, ze zaberu.

lenadka
1. okt 2015

@silica zažila som niečo podobné ako @danielacool ale mne zistili + k tomu zvýšené hodnoty protilátok proti herpes vírusom...takže doteraz neviem z čoho to bolo, ale prešlo to a krčná chrbtica ma vážne bolela a aj ruky tŕpli, treba cvičiť ked ti prejde akútna bolesť a závraty (ja som ich mala cca 3 mesiace, prvé brutál ani sa postaviť, napínalo ma na vracanie...potom už len jemné točenie hlavy, normálne som si zvykla na to a postupne to prešlo), cvičím sm systém a chodím na masáže min. 1x mesačne k fyzioterapeutke, čo mi aj naprávala chrbticu a vtedy som pocítila už vyliečená zo závratov pri tom naprávaní presne ten nepríjemný pocit že ma stočilo, tak že som jej tam skoro odpadla, ale ona vedela, že to príde aj ma na to upozornila aby som sa nezľakla, potom som si 5 minút poležala, po tom naprávaní ma to cca 3 dni bolelo viac ako pred tým ,ale po troch dňoch seklo a prešlo to a už ma to nikdy viac nebolelo tak veľmi a to som bola pol roka PN. Chodila som aj na rehabilitácie do nemocnice 2 série som vybrala. Odvtedy chodím pravidelne k tej fyzioterapeuttke a ked cítim, že sa mi zas robia spazmy na šiji stačí 2-3dni 1-2x denne pocvičiť sm system a prejde to 🙂 ideálne by bolo, keby cvičím pravidelne, ale poznáte to asi všetky, človek je tvor pohodlný a to cvičenie je ale že fakt nudné 😝

jankakalmanova
1. okt 2015

Lenadka, prosím ťa, aké je to cvičenie sm systém?

lenadka
1. okt 2015

@jankakalmanova googl ti vypľuje, sú to cviky na chrbticu s takými pružnými lanami, treba aby ťa to niekto naučil, určite nie sama...fyzioterapeut dohliada na správne držanie tela pri cvičení a správne dýchanie počas neho, napráva chyby v cvičení....

jakubkoadamko
1. okt 2015

Dôverne poznám...nemala som pocit, že ma bolí krčná, ani že som stuhnutá. Ale, poznáte to...sedavé zamestnanie, denne aj 10 h pri PC...z ničoho nič jeden krásny večer som sa šla postaviť kresla a...grcala som pri každom pohybe, celý svet sa so mnou točil...nedokázala som zájsť ani z bytu ku výťahu, pri každom kroku som grcala a nedokázala zastaviť točenie...tak prišla pre mňa sanitka, hneď po infúzii sa to zmenilo k lepšiemu. Žiadne vyšetrenie na neurológii nič neukázalo, takže to uzavreli ako následok problémov s krčnou chrbticou. Odvtedy pravidelne cvičím pilates, dlho som pravidelne chodila na masáže a mne to pomohlo.

lenadka
1. okt 2015

@jakubkoadamko ja tiež tak, ráno som vstala nič netušiac z postele a hodilo ma o stenu, myslela som že som vstala príliš rýchlo, ale ono to neprestávalo, ani som nemohla ísť do práce....inak som sa cítila dobra a nič ma nebolelo až okolo obeda mi začala tuhnúť šija, ale že brutál, mohla som hlavou otáčať, len som mala všetky svaly stiahnuté na krku a šiji až bolestivo a stupňovalo sa to....

nutrimas
2. okt 2015

@jankakalmanova Prevadzkujeme mas salon a sam som lektorom SM systemu. Je to to najucinnejsie, co odporucam aj svojim klientom nielen pri bolestiach pohyb. aparatu, ale aj v ramci prevencie, ci inych pridruzenych zdr. problemoch.
Vo Vasom pripade je potrebne v prvom rade uvolnit stuhnute svalstvo, ktr. tlaci na nervy. Okrem cvicenia su velmi ucinne rozne mas. techniky, napr. japonska tlakova masaz shiatsu, myofascialne techniky, ciastocne vie pomoct aj kinesiotajping.
Cvicenim SM system neriesite len nasledok, ale odstranuje sa hlavna pricina, ktr. je vo väcsine pripadov svalova disbalancia.Tato ma pri zanedbani stavu za nasledok potom uz aj vaznejsie degenerativne zmeny, posuny stavcov, vyklenutie platnicky, skoliozu, kyfozu a pod. Aj tam vsak moze ucinne pomoct cvicenie SM system.
Je velmi dolezite hlavne na zac. cvicit pod odbornym dohladom, aby ste sa naucili spravne zapojit svalstvo, spravne dychat a prip. vas cvicitel opravi. Taktiez vie cvicitel prisosobit individ. cvic. plan v zavislosti od kondicie, diagnozy, veku.
U nas je napr. v cene cvic.lekcie aj uvolnovacia masaz. Odporuca sa cvicit pod dohladom 1xtyzdenne, okrem toho kazdy den doma, aj v akutnych stavoch, a to niekolkokrat denne po 10-15minut (resp. podla poctu zvladnutych cvikov). K cviceniu je potrebne elasticke lano a balancna podlozka. Oba ponukame u nas na eshope, ako aj v proshope tu na MK + pomocne CD, DVD, knihu:
https://www.modrykonik.sk/market/sportove-potre...
https://www.modrykonik.sk/market/sportove-potre...

vulka
2. okt 2015

@silica Pocity ako na odpadnutie. Treba na to PRAVIDELNe cvičiť. Nemusí to byť hodina v kuse, ale pravidelne pár cvikov. Aj trikrát denne.

nutrimas
2. okt 2015

Este doplnujuca info: Vsetky detailne informacie ohladom SM systemu ako aj zoznam cvicitelov na SK najdete na ofic. stranke autora tejto metody, Dr.Smiska: www.smsystem.cz, resp.: http://spiralstabilization.com/cz/d-lecba/6-cvi...

mooonika1975
28. mar 2017

@danielacool mne tiež dali dorsiflex a to mi bolo ešte horšie, nahrievala si si soluxom ? a ešte si si niečim natierala ? ešte popíš čo si robila všetko

mooonika1975
28. mar 2017

@lenadka a to každá fyzioterapeutka napráva ? mám jednu, musím sa jej spýtať, brali ste aj nejaké vitamíny aby to prešlo ? ja mám spazmu na hrudnej chrbtici, ale krk ma bolí tiež, aj ruka mi trpla, dala mi magnézium, a B vitamíny na tie koncové nervy, ešte si dávam pre istotu aj wobenzyn,tie závrate sú desné,

cvičím pilates, a doma to čo ma na rehabke naučili, len ešte ten sm systém vyskúšam

montblanc
28. mar 2017

Ahoj. Ja som mavala pred par mesiacmi tiez zavraty. Raz rano som mala take, ze ma sanitka zobrala. Vracala som naprazdno, kropaje po tvari a kazdy pohyb hlavou mi sposoboval neskutocne zavraty. Cca 5 dni to pomaly odznievalo. Este par krat som to mala ale slabsie. Robili ct a zistili ze je to z krcnej chrbtice. Dali mi lieky proti zavratom a poslali ma na rehabilitacie. Robili mi tam ultrazvukom po siji, magnetoterapia, elektrika, cvicenia a masaze. Ten ultrazvuk je zazrak. Rozbije stvrdnute svaly sije a po par procedurach som bola ako rybka. Ale ked som dokoncila kuru tsk po 4 mesiacoch mi zacala sija znova tuhnut a znova sa objavil slaby zavrat. Tak som si zaplatil sama zasa par tych ultrazvukov a bolo dobre. Ale treba cvicit a natahovat siju a to by potom mohlo stacit. A musela som prestat spavat na bruchu lebo sija tvrdne hlavne z toho ze mas celu noc vytocenu hlavu doboku. Keby si chcela blizsie info napis.

lenadka
28. mar 2017

@mooonika1975 nie každá to robí, podľa toho aké školenia a certifikáty mali, napr. v bojniciach v nemocnici sú len 3 čo sa venujú SM systému cvičení na chrbticu-to podľa mňa zaberá najlepšie, človeče neverila by si ako si na tie závraty zvykneš, už viem aký pohyb ked urobím, že sa to stane, tak som opatrnejšia...

mooonika1975
28. mar 2017

ja mám zase vykrútenú ruku pod hlavou, kedysi som mala problém s nou, že som ju nemohla zdvihnúť , zrejme je to celé prepojené

mooonika1975
28. mar 2017

@lenadka tak to verím, že si zvykneš, presne ako hovoríš , tiež mám pocit , že to je lepšie , ale v podstate si zvykám .....

mooonika1975
28. mar 2017

@lenadka som mala oddychovať, tak som oddychovala, to by si neverila ako mi bolo horšie, ja už ani neležím, lebo vtedy je to horšie,

estocak1
31. mar 2017

Už dva mesiace má boli vzadu krk a hlava má zavrati krv mám v poriadnu

mariasmatlakova
29. apr 2017

Tiez mam problemy s krcnou chrbticou.Mavam zavraty,pocit na zvracanie a potenie.Absolvovala som cvicenie a nejake injekcie ,ale nic nepomohlo.Ak ma s tym niekto nejake skusenosti a ako to mam riesit.Vopred ďakujem.

mipu
23. sep 2017

@montblanc prosim ta ake lieky

miriamka
13. jún 2018

Obnovujem diskusiu...presli Vam problemy s krcnou?Ako?Co pomohlo?

miriamka
14. jún 2018

@danielacool ahoj...problem s krcnou a zavratmi iz mas odstraneny ci niekedy sa este vracia?

danielacool
15. jún 2018

@miriamka Našťastie to preslo, u mna boli tie zavraty z uplneho vycerpania napokon, aspon tak stanovili pricinu lekari. Dva tyzdne som spala, oddychovala a naozaj to pomohlo, aj ked som este nejake lieky brala, ich nazov si uz nepamätám. Ale obcas sa mi stáva, ze mam take zavratove stavy a vtedy viem, ze mi treba spomalit aa oddýchnuť.

janica009
15. jún 2018

Známa tiež pripisovala závrate krčnej chrbtici a po ďaľších vyšetreniach jej diagnostikovali zníženú funkciu štítnej žľazy...po nastavení hormonálnej liečby závrate aj potenie zmizli.

laska201
15. jún 2018

Ja nastupujem v july do prace kde budem aj krabice zdvihat dost sa toho aj bojim kvoli krizom uz ma tak dobre seklo v nich ze ked som chcela prest len po 4nozky inak by som spadla.tiez mam v plane potom este chodit na nejake masaze na to aby sa mi to uz nestalo.Poradite cviky aj na doma na krize?dakujem.

miriamka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danielacool
15. jún 2018

@miriamka moze byt. A aj stres robi svoje 😕

miriamka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz