Dá sa zlomená horná päťka opraviť fotokompozitom alebo korunkou?

Zodpovedané
21. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Zlomila sa mi horná päťka i napriek tomu, že som nejedla nič tvrdé. Zub nebol mŕtvy, ale mal v strede amalgámovú plombu. Necítim žiadnu bolesť a ani citlivosť. Zub sa mi zlomil tesne nad úrovňou ďasna, teda 1/3 zubu nemám, 1/3 je plomba a zvyšok ostal.

Myslíte, že mi ho vytiahnu? Alebo sa dá zrekonštruovať fotokompozitom alebo korunkou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri väčších amalgámových výplniach sa môže stať, že sa zub zlomí aj napriek tomu, že nie je mŕtvy. Stena zubu mohla byť oslabená, prípadne prasknutá alebo mohol byť pod výplňou kaz. Zvyšok zubu, hoci aj len koreň zubu možno ďalej využiť, takže ťahanie zubu by som zatiaľ neriešila. Ak necítite bolesť ani citlivosť, zubný lekár by mal vyšetriť vitalitu zubu, či predsa len medzičasom dreň neodumrela (môže to prebehnúť aj bez akýchkoľvek príznakov). Ak by zub bol mŕtvy, je potrebné okrem prerobenia výplne aj ošetrenie koreňových kanálikov. Mŕtve zuby bývajú krehké, často sa ďalej lámu, preto vám v tomto prípade zubný lekár odporučí spevniť dostavbu korunky a/alebo zub okorunkovať (kovokeramickou alebo celokeramickou korunkou). Ak by bol zub živý, starý amalgám sa odstráni a korunka zuba sa dostavia fotokompozitom.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská