Dvakrát som potratila v 24. týždni. Ako zabránim predčasnému pôrodu?

Zodpovedané
15. aug 2019

Dobrý deň,

zaujíma ma terapia v rámci prevencie predčasného pôrodu. Som po dvoch pôrodoch v 24. týždni, vraj slabý krčok.

Prvýkrát z hodiny na hodinu, prolaps vaku blán a už nebolo pomoci, ale krčok mi nikdy gynekológ nepozeral.

Druhýkrát som už chodila raz za dva týždne na kontrolu - cervikulometriu. V utorok som bola v poriadku. Vo štvrtok som bola na morfologického sono u iného gynekológa. Potom v pondelok som išla na kontrolu a opäť prolaps vaku blán. Skončila som hneď na operačke a zatlačil mi vak späť a urobili serkláž. Potom som ležala a dostávala len magnézium. Vydržala som 21 dní, ale stehy sa mi prerezali a opäť sa spustil pôrod - potrat.

Všetky vyšetrenia sú stále ukážkové, čo sa týka CRP, stery, krvný obraz a biochémia.

Gynekológ to uzavrel tak, že prvýkrát to bolo medzi zemou a nebom. Vraj sa to stáva.

Teraz som opäť tehotná a samozrejme zase doktor nič. Vraj ma preventívne zašije v 14. týždni. Pýtala som si Utrogestan. Lekár povedal, že len do 12. týždňa, potom ho už netreba.

Ako to funguje s rizikovou ambulanciou?

Aké lieky sa využívajú na prevenciu predčasného pôrodu?

Berie sa po serkláži ster?

Je niečo, čo mi môžte poradiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je mi veľmi ľúto vašich skúseností.

Mali by ste byť od začiatku tehotenstva sledovaná v rizikovej poradni.
Po potratoch bolo vhodné multidisciplinárne vyšetrenie na hematológii (jedná o špeciálne odbery zrážanlivosti a mutácií), imunológii.

Preventívna cerkláži je u vás určite vhodná. Stery treba urobit pred cerkláži.
 
Avšak nesúhlasím s vašim lekárom ohľadom Utrogestanu.

Podávanie Utrogestanu vaginálne v dávke 3x denne 2 kapsuly má preukázaný efekt na predĺženie gravidity. Podáva sa počas druhého aj tretieho trimestra.

Treba pravidelne sledovať cervikometriu.

A určite začať čo najskôr navštevovať ambulancii rizikové gravidity. Neviem odkiaľ ste, ale väčšinou je v každej nemocnici.

Držím Vám palce.


Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com