10 ročný syn stále rozpráva

Zodpovedané
30. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 10 ročného syna, ktorý stále rozpráva. Stále musí mať dodatok k tomu, čo povieme. Učí sa dobre, ale sedí sám, lebo stále rozpráva. Keď ho k niekomu posadia, tak sa rodičia sťažujú, že ich dieťa bolí hlava, lebo môj syn stále rozpráva. Tento problém je dlhodobý.

Myslela som si, že ked bude starší, tak bude menej rozprávať. Ale on rieši politiku, rieši úplne nepodstatné veci. Chodí na klavír, na florbal. Má dosť pohybu, je spoločenský a má veľa kamarátov.

Ale je to únavné, keď celé hodiny len rozpráva. A to aj vtedy, ked je sám na wc. Keď ide sám po ulici, aj vtedy si rozpráva.

Máme ešte trojročného syna a nerada by som bola, keby to pochytil od neho.

Je možnosť ako ho naučiť, aby toľko nerozprával?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Vidím cestu vo vysvetľovaní situácií, v ktorých je vhodné zostať ticho.

Viem, že by si chcel v škole veľa rozprávať, ale cez vyučovanie má byť ticho. Všetko mi môžeš porozprávať po škole.
Poprípade skúsiť vysvetliť, že niektorí ľudia majú radšej ticho, že je dôležité druhých aj počúvať a nie len rozprávať.

Neviem aký by mohol byť dôvod synovej nadmernej rečovej produkcie. Niektorí ľudia rozprávajú veľa keď sú v strese (to sa mi nezdá ako jeho prípad), možno má veľa myšlienok, pretlak a rozprávanie mu pomáha si ich usporiadať. Môžete mu skúsiť navrhnúť, aby si svoje myšlienky zapisoval.

Ak rozpráva v situáciách, ktoré nie sú vhodné, vysvetliť mu, ale inak v tom väčší problém nevidím.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com