2,5 ročná dcérka sa nezahrá

kopcek
20. máj 2015

ahojte maminky, poprosím vás o radu, neviem si poradiť, moja 2,5 ročná dcérka sa stále menej a menej hrá, skoro vôbec, len sa tak poneviera, keby mohla tak by najradsej pozerala rozprávky a bláznila sa, keď bola menšia, tak sa zahrala po svojom ale zahrala sa, teraz by som povedala že sú to len také záchvevy, akoby sa nudila, spájam si to so žiarlivosťou na mladšieho 10-mesačného bračeka. preto sa snažím vymýšľať pre ňu aktivity vnútri aj vonku na dvore, chodíme veľa na prechádzky, dúfala som že jej budú potom hračky vzácnejšie, vo vnútri jej ponúkam aj iné formy hry ako len s hračkami, výtvarné aktivity, postavila som jej bunker, motivujem ju aby mi pomáhala v kuchyni, sem tam niečo na chvíľu zabere, ale potom zase len také bezcieľne motkanie sa, keď sa spoločne posadíme do jej izbičky, tak niekedy ani nechce aby som sa chytala jej hračiek, vadí jej to, so mnou sa jednoducho nechce hrať, len niekedy, zato keď príde babka, dedko, tata, hocikto iný tak toho hneď ťahá do izbičky aby sa s ňou hral, aj keď väčšinou to skončí tak, že všetci sa hrajú a ona sa blázni a vymýšľa, schovávanie hračiek na ňu napríklad nezaberá, ani si nevšimne keď jej schovám hračky, keďže o ne ani nezakopne, a zase nemôžem jej schovať úplne všetky hračky, to by si teda hádam aj všimla, ešte dúfam že škôlka to zmení, a ešte podotýkam že s tou žiarlivosťou na bračeka to nie je nič hrôzostrašné, bračeka ľúbi, ale jasné že hračky jej nie je moc po vôli mu požičať, ale pritom ona sa na ne potom aj tak vykašle ☹

hameeda
20. máj 2015

@kopcek : no moja dcera je v takom istom veku, a je zo súrodencou najmladšia, a taktiež sa nezahrá, vôbec nič ju nezaujíma, žiadne hračky, sem tam ešte niečo kresliť, alebo vodové farby alebo plastelína ale to všetko tak maximálne 15 minút, a ešte trošku knižky, ale hračky vôbec, stále len chodí hore dole, vonku tiež napríklad v piesku sa nezahrá, maximálne chvíľu bicykel alebo lopta, ale to je tiež len na chvíľu, radšej len tak chodí, do škôlky chodí od septembra, v škôlke sa hrá, neviem prečo doma nikdy a u nás to tak bolo od začiatku, nikdy ju žiadne hračky nezaujímali

alenaxxx
20. máj 2015

@kopcek Ahoj. Tvoj problem dost dobre poznam. Ja mam 3 rocnu dcerku /od septembra ide do skolky/ a mame to doma podobne.
Akurat ze ona stale chce aby som sa s nou hrala ja, taha ma od hrncov ked varim, mrnci ze Mamka pod sa hraaat...sama sa zabavi len par minut. Hracky ju vobec nebavia, asi to vsetko zbalim a supnem do skrine..
Najcastejsie sa chce so mnou len blaznit, nahanat a pod. 😅

Jednoducho si myslim, ze uz na nich nestacime, ze im uz treba skolku. 😉

Alebo som zase citala nazor, ze ked sa svojim detom venujeme az prilis, ked sa stale vymyslaju nejake aktivity aby sa deti zahrali, tak casom postupne deti prestanu mat schopnost zabavit sa sami a budu cakat az ich zabavime my, ze my za ne vymyslime uplne vsetko.

Na tu skolku sa uz tesim 😝

ivkadracova
20. máj 2015

@kopcek a mozem sa spytat? moja ma este rok a dalsie mame na ceste tak mozno mi pomozes ... moze to byt preto ze si sa jej vela venovala? kolko asi? porovnam to potom so sebou a uvidim co ma caka : ) priblizne..

moni244
20. máj 2015

moja sa tiež nehrá s hračkami, max. si lego rozloží, väčšinou si dá deku cez plece a lieta po byte, ale zase ja som ju dosť často nechávala hrať sa samú, že som jej nevymýšľala aktivity, proste keď vedela loziť, chytať predmety, dala som ju na deku, do kuchyne, ja som varila a ona si našla aktivitu sama

ivkadracova
20. máj 2015

@kopcek a este ma napadlo, ze ci by jej nepomohlo ze na chvilu si nebudes vsimat mladsie, ale pomojkas ju, ukazes jej aka je super, zatancujes s nou, zaspievas... alebo daco podobne, u nas to je zatial tak, ze ked dojde za mnou, tak ked sa nabazi (dakedy to nie je na 5 min iba ; ) tak mozeme kazda pokracovat vo svojej cinnosti, dakedy ma len tak kvaka za vlasy, napr. teraz ked toto pisem, ze ci jej proste nechyba len pozornost, len si to uz nevie vypytat

syssu
20. máj 2015

@kopcek mám približne rovnako staré dcéry - staršia 2 r. a 8 mes., mladšia 8 mes. U nás s hraním nie je až taký problém, ale.. tiež máva takéto chvíle ponevierania sa, alebo chodí a dobiedza, aby som jej pustila rozprávku (u nás telku nepozeráme ani my a malá tak môžno raz za týždeň, niekedy menej..) ale všimla som si, že ma tým iba akoby skúša a keď ju príliš neriešim, resp. na chvíľu nadhodím inú tému, zaspievame si pesničku alebo sa jej popýtam na čokoľvek, o chvíľu už sedí v izbe pri hračkách a hrá sa.. a ešte ona sa rada hrá s predmetmi, ktoré hračky ani nie sú - silikónové formičky na muffiny sú top a spĺňajú neskutočné funkcie, štipce na prádlo, a pod.. a často mi takto prebaví aj menšiu aj keď teda občas to treba dosť strážiť lebo nemá ešte na všetko taký odhad.. čiže, u nás zaberá, keď nie je príliš "premotivovaná", keď odpútam jej pozornosť od toho ponevierania sa, niekedy iba potrebuje, aby som sa chvíľu venovala iba jej.. a ešte dosť pomohlo aj keď som jej medzi vecami v kuchyni vymedzila jeden výsuv v linke, do ktorého som naukladala veci, ktoré si môže požičať na hranie a ktoré sú pre obe bezpečné (väčšinou plastové misky)..

janinah
20. máj 2015

čítala som rady na tento prípad-mladší súrodenec a žiarlivosť- treba mať pravidelne každý deň čas kedy sa mama hraje len a len so starším súrodencom,napr. ked mladšie dieťa spí..skús toto zaviesť a uvidíš ako jej hranie pôjde...a možno ste len nenašli hračku,ktorá by jej sadla

kopcek
autor
20. máj 2015

@alenaxxx ja takisto verím že škôlka pomôže, veľa mamičiek mi už povedalo že škôlka to vyrieši, strašne som zvedavá, aj keď mi to bude veľmi ľúto, lebo už som si zvykla ju mať stále pri sebe, ale po druhej stránke aspoň sa povenujem synčekovi, samozrejme že to nebudem preháňať, lebo to čo si napísala že netreba sa venovať až príliš je podľa mňa pravda. keď ešte dcérka nemala súrodenca a bola aj menšia, tak sme to práveže nepreháňali a keď sme videli že sa hrá, tak sme ju nechali, nevyrušovali sme ju a to platí aj teraz, že ju nevyrušujeme keď má svetlú chvíľku. skôr je problém v tom, že stačí aby prišla jedna alebo druhá babka a už je "oheň na streche", lebo keď nie sú spolu stále tak potom jasné že to chcú vnúčatku vynahradiť a stvárajú veci, ktoré bežne dcérka nerobí. ale upokojuje ma to, keď čítam že nielen ja sa každodenne borím s takýmito milými, na hlavu udierajúcimi starosťami, môžem byť rada že nie sú horšie starosti, ako tie čo mám, klopem na drevo 🙂

kopcek
autor
20. máj 2015

@syssu super nápad s tým šuflíkom, vyskúšam, ďakujem, u nás zaberajú tiež hračky-nehračky, väčšinou mám potom problém ich nájsť keď ich potrebujem, ale aspoň 5 minút spokojnosti stojí za to. napríklad minule som varila špagety a krpatá sa hrala asi 15 minút so špagetami že ich lámala a presypávala z hrnčeka do hrnca a varila tatinkovi špagety

kopcek
autor
20. máj 2015

@ivkadracova je pravda ze na dcérku som mala viac času keď bola ešte sama ale nechávala som ju aj samú, nevyrušovala som ju pri hre, veľa času sme trávili vonku aby sa unavila, získala imunitu. ale teraz keď sú dvaja tak sa venujem určite viac, ale obidvom naraz, keď sa dá tak dcérke zvlášť, napríklad večer, keď už malý spí, alebo cez deň. ale niekedy to je také venovanie sa typu stráženie aby staršia mladšiemu neublížila alebo aj opačne. to ešte len bude keď začne mladší chodiť, čo môžem z vlastnej skúsenosti povedať je, že radšej rozdiel medzi deckami menší ako dva roky, lebo starší ešte toľko nežiarli.

a ďakujem všetkým za rady aj názory

ivkadracova
20. máj 2015

@syssu : ) toto sme urobili uz davno, urcili sme presne tri sufliky a jednu skrinku a tie ostatne? no skusa ; ) ale ked po viem nie, tak opat zavrie a vrati sa ku ostatnym .. no tiez nefunguju vecne, vidim ze to potrebuje zmenu

ivkadracova
20. máj 2015

@kopcek tiez ju nechavam samu, kym nepride, ked mi hodi knizku tak jej citam .. vydiera ma, takze niekedy aj 3x to iste cele dookola, ale potom ju opat necham samu, chcem aby sa vedela zabavit a nie iba byt na mne zavisla.. zas vonku sa citim ze som uplne zbytocna, tolka nezavislost v tak malom veku ..
rozdiel budeme mat cca rok aj tri mesiace, som zvedava ci nebude ziarlit

kopcek
autor
22. máj 2015

@ivkadracova my sme zo zaciatku nemali vôbec problem so žiarlivosťou, až postupne prisla žiarlivosť ale taka normalna prirodzena nie prehnana, napr. ked som bola v pôrodnici tak to zobrala uplna v pohode, konecne mala moznost uzit si tatinka, teraz ako 2,5 ročna si vsima ze nie vzdy je pozornost upriamena nanu a to jej vadi, lebo sa zacala rada predvadzat a ako som uz spominala o hracky nezakopne, ale takisto ich ma niekedy problem pozičat. no drzim palce aby ti to prebehlo v pohodicke, kazde dieta je ine, niektore je viac upnute na mamu niektore menej, nasa krpatica nie je moc upnuta asi aj vdaka tomu ze sme ju ucili samostatnosti od sameho mala, nenosili sme ju stale na rukach, len skoda ze sa moc nema k hrackam

kopcek
autor
22. máj 2015

este spomeniem knizky, ked bola malinka, tak si knizky dokazala prezerat dlhu dobu aj viac krat za den, pekne vôbec ich netrhala, teraz si pozre knizku vtedy ked je ju pripomeniem aby isla pohladat kocura v cizmach, chvilocku si pozerá, ale keby som jej chcela citat tak to jej strasne vadi a zacne kopat nohami a jedovat sa, fakt som z nej niekedy zufala, s maľovaním je to takisto, ona si maľuje tak po svojom na svoj papier, a ked jej nieco namaľujem ja tak to chce ihned zmazať, tak uz som to uplne vzdala a nemiesam sa jej do hry, ale je mi to veľmi ľuto, spájam si to so vzdorom

asocial
22. máj 2015

@kopcek aby to nevyznelo zle, nas syn ma 2 roky a 7 mesiacov (akurat dnes), a mam pocit, ked citam, ze sa jedna o problem, ktory problemom nie je..ved predsa, co cakate od takych malych deti? ze vydrzia hodinu pri jednej aktivite?

neviem, ...
nase dieta kreslenie absolutne nebavi, nic kreativne, je sportove drievko...okrem toho je u nas velke obdobie vzdoru...rad je vsak vonku (ale najprv je cirkus, ze neche ist von) a celkom rad sa hra s autickami..ma rad knizky..

do skolky ho nezobrali a ak bude vsetko ok, v oktobri bude mat surodenca...

takze moj nazor, ni je to nic vynimocne, ja by som sa tym netrapila, podla mna je to bezny vyvoj dietata...hlavne, by som obmedzila pozeranie rozpravok..poznam deti, ktore su v takom veku nalepene na tabletoch a telkach, co tiez nie je vyhra..

kopcek
autor
22. máj 2015

@asocial ved ja to berem ako prirodzeny vyvoj, ale skôr ma zaujimalo ako to maju druhé maminy a ich deticky v tomto veku a ci nahodou nemaju nejaku dobru radu, niekedy je to síce na porazenie ale nevidim v tom az taky problem - ak to tak vyznelo...

kopcek
autor
22. máj 2015

@kopcek no a to som zabudla co sa tyka tabletov a televizoru tak to sme rovnakeho nazoru, ked to tak sledujem tak decká ovládajú tablety a telefóny lepšie ako základné pravidlá slušného správania sa

kopcek
autor
22. máj 2015

@asocial no a to som zabudla co sa tyka tabletov a televizoru tak to sme rovnakeho nazoru, ked to tak sledujem tak decká ovládajú tablety a telefóny lepšie ako základné pravidlá slušného správania sa