20 mesačné dieťa neznesie prítomnosť iných detí

rebellefleur
8. nov 2013

Ahojte baby, kedže si už neviem rady, rada si nechám od Vás skúsenejších mamičiek poradit. Malý ma 20 mesiacov, do cca roka a pol bol ako neriadená strela. Odkedy sa naučil chodit /11m/, tak nechodil, ale vyslovene iba behal, plus pri ničom nevydržal dlhšie ako pár sekund. Kým ostatné maminky boli so svojimi detmi na ihriskách, kde sa pekne hrali, ja som nahánala malého po celom sídlisku. Ihriská ho nebavili absolutne, takisto ani navstevy u známych, co maju deti, nemali úspech. Musel byt vonku a behat. Pred svojim rokom a pol sa mi konecne skludnil a ja som sa tesila, ze sa konecne aj my pojdeme hrat na ihrisko s ostatnými. No tu nastal strasný problem. Malý mi doslova neznesie prítomnost iných detí, tam kde je on. Ci je to smyklavka, tociace kolesa,hojdacka - proste hockde, kde je on a este len vidí, ze sa tam blízi iné dieta, tak zacne mrncat. Nebodaj sa iné dieta vystvera na smyklavku, tak spustí taký rev, ze povacsine si ostatné mamicky beru deti prec, aby sa malý ukludnil. Myslela som, ze je len nezvyknutý hrat sa pri iných detoch, kedze do roka a pol len behal a ze sa to casom zlepsí, ale opak je pravda. Stací, ked sa len blízime k ihrisku a on vidí, ze napr. na smyklavke je niekto iný a uz spustí rev :-/ samozrejme potom len stoji pri napriklad smyklavke a place. Podotýkam, takto sa chová iba na ihriskách. Ked sme na návstevách u známych, co maju deti, nema absolutne problém sa s nimi/pri nich hrat, od malicka mu vysvetlujeme, ze sa treba vediet aj podelit, nemá problém podelit sa s inými aj pre nho cudzími ludmi s hrackami, jedlom, dokonca cumlom.. ale akonahle prideme na ihrisko, nastava obrat o 180 stupnov.. Pokial je pekne, snazim sa s nich aj 3x denne ist na ihrisko, dookola mu neustale vysvetlujem, ze ihrisko je pre vsetky deticky, ked spusta cirkusy, velakrat som z ihriska s nim uz odisla, Byt s ním na ihrisku v klude je nemozné a tak mi ostáva zasa sa s ním len prechádzat po sídlisku a uz som z toho naozaj dost zufala. Ako mám toto riešit? Velmi pekne dakujem za každú radu 🙂

xlucia
8. nov 2013

@rebellefleur chodievaj nejaky cas na ihrisko vtedy ked tam nik nie je. napr. na obed taku polhodinku. on si zvykne, neboj

veronicka1901
8. nov 2013

Ked ide len o ihrisko, netrapila by som sa, horsie by bolo, keby nezniesol pritomnost inych deti vobec.

rora
8. nov 2013

a nema z ihrisiek strach? resp. zo smyklaviek alebo preliezovk ktore su tam? on sa neboji ist smyknut alebo hrat sa popri nich? tiez by som asi zacala tym chodievat na ihriska ked tam nikto nie je (ak sa to ovšem da vystihnut)

lauricka
8. nov 2013

podla mna je velmi maly a tym padom by som proste len pockala, kym nedovrsi aspon tri roky. Nie som si ista, ci to, co mu vysvetlujes, moze byt schopny uz chapat. A tiez Ty nemusis chapat jeho svet a to, ako vidi vec on a on Ti to teraz nevysvetli. Moze mat predstavu, ze sa chce smykat a ine dieta na smyklavke moze vidiet ako prekazku, proste ju chce mat pre seba.
Ak by to pokracovalo aj po tretom roku, kedy uz deti zacinaju byt schopne sa hrat s inymi detmi, isla by som sa porozpravat s detskym psychologom. A je uplne mozne, ze je proste len taka povaha. Ludia su rozni.

digysa
8. nov 2013

@rebellefleur To chce cas a neustale chodenie na ihrisko. Daj si to v takych intervaloch....Chodte na ihrisko na 10 min a vydrz to s nim, ked tam budu deti.....Pokus sa ho ucit, ze jeden krat sa smyknes ty, druhy krat sa smykne dievcatko.....nevadi, ze place.... Potom chodte domov
Na dalsi den zvacsi casovy limit na 15 min, potom 20 min, atd........neboj sa, dostane sa z toho.