27 mesačný syn odmieta teplú stravu. Čo s tým?

stanamilan
25. apr 2012

Moj syncek si radsej namiesto polievky a druheho jedla vypyta mlieko a ine jedlo mi neda do ust,radsej ide spat hladny. Tiez aj na miesto vecere si vypyta mlieko, nez by zjedol chlebik. Pred spanim pije mliecko a tiez nad ranom sa zobudza a pyta si flasu. Neviem ako ho odnaucit od tolkeho mlieka a nahradit to normalnou stravou. Pocas dna spapa aj dva jogurty i ovocie, a ranajky spapa skoro vzdy. Obavam sa ci toho mlieka nie je vela. Dakujem za rady

ichbinich
25. apr 2012

Hmmm, skoda ze iba otazka. To asi nebude iba odmietanie teplej stravy. Mozno za tym bude aj nieco ine: stres v akejkolvek podobe (stahovanie, nastup do jasli, narodenie surodenca,...) alebo choroba. Pricom choroba je relativna, kedze neodmieta vsetku stravu. No podala si malo informacii. Ako dlho tento stav trva, ako to bolo doteraz adt.

Riesenie z mojho pohladu: ked ti je chleba plus nieco nan (ako ranajky, predpokladam, ze jedava chleba), tak mu ponukni chleba/pecivo aj na veceru alebo aj na obed. Sprav mu zeleninovu natierku, zo zeleniny kadejake tvaricky na chleba a tak mu to ponukni. Sladka varianta by bola klasicky s lekvarom, alebo arasidove maslo plus kusky jablka a bananu. Moznosti je vela. Takisto sa daju spravit kadejake zeleninove a strukovinove natierky, aby mal vyvazenu stravu. A obmienat druhy chleba a peciva, raz biely, potom razny, potom celozrnny, potom grahamovy rozok, potom zase kaizerku...

Aj ked si uz mozno vsetko vyskusala, skusat dalej, co by jedol aj "klasicke" jedlo. Mozno ho "nalakas" na domace zemiakove pyre, napriklad. Potom mu mozes primiesavat inu zeleninu a pod.

Celkovo urcite netlacit, nestresovat sa, ale ponukat pestre, farebne a pekne naaranzovane jedlo. Alebo nachystat viacero malickosti na zobnutie do malych misiek, z ktorych moze jest hocikedy. Bude to mat poruke a mozno si zobne aj veci, ktore by pri stole nejedol. Mohli by tam byt kusky peciva, osminky vajicka, kolieska zeleniny, kocky syru, kusky ovocia, prosne gulicky, kukuricne chrumky,...

Co sa tyka mnozstva mlieka: ja osobne som proti podavaniu umeleho mlieka detom starsim ako 2 roky, ale ked pije 3/4 litra (? tipujem) za den, v tom pripade je lepsie tzv. detske mlieko alebo UM, ktore ma upravene mnozstvo bielkovin. V tomto mnozstve by mu mohla obycajne kravske mlieko zatazovat oblicky.

bodka13
25. apr 2012

@stanamilan
nenapísala si koľko má synček rokov....náš starší syn mal vo veku 2 rokov obdobie(trvalo asi 3-4 mesiace) keď bol sýty hlavne vďaka mlieku a granku ....normálne jedlo len zobkal,ale veľa tomu nedal....mlieko bolo ráno,pred popoludňajším spánkom,po zobudení ako olovrant a večer zase fľaša mlieka=takže minimálne liter denne....ono tak ako to prišlo ,tak sa to aj upravilo...stále sme mu ponúkali aj varené jedlá či studené(chlebík,...),no nenútili sme ho 😉
...inak bol zdravý,do jaslí nechodil,žiarliť nemal na koho lebo sme mali vtedy iba jeho a keď som ostala tehotná tak sa tešil z bábätka v brušku,ktoré chodil hladkať 🙂
...veľmi dobré rady ti napísala @ichbinich 🙂