5 ročný syn sa veľa rozčuľuje

20. dec 2018
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 5 ročného syna. Je veľmi nervózny a prchký. Keď mu poviem, že niekam ideme, alebo že má niečo spraviť, tak on nechce. Začne doslova vrčať a kričí. Nebýval taký. Toto správanie má od leta a stále sa to viac stupňuje. Hanbím sa s ním ísť niekam a aj sa bojím jeho reakcie. Skúšala som už všeličo - reagovať krikom a hrešením, aj vysvetľovaním, ignoráciou. Nič nezaberá.

Máme podstúpiť odborné vyšetrenie? Ako správne reagovať na jeho správanie?

Inak nie je zlé dieťa. Od malička bol až veľmi poslušný a nebývali s ním problémy. Je veľmi citlivý a zle si zvyká na nové situácie.

Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,

to, že sa k ročné dieťa rozčuľuje keď nie je po jeho vôli, je úplne prirodzené. Zdá sa, že sa učí zvládať zlosť, hnev. Možno vám jeho prejavy nie sú príjemné, ale hnev je emócia ako každá iná a on si ju musí prežiť, aby sa ju naučil do budúcna zvládať.

Treba mu teda prejaviť, že je v poriadku, že sa hnevá, že jeho prejavy hnevu sú prijímané a, že sa naňho nehneváme za to, že sa hnevá.
V takej situácii mu ten hnev treba priznať. "Hneváš sa, nechce sa ti to robiť." "Ešte si tam chcel zostať." atď. Týmto dieťaťu emóciu zvedomujeme a zmierňuje sa.

Počas najväčšieho návalu emócie dieťa vysvetľovanie nevníma. Až keď sa nám ho podarí ukľudniť, vieme sa s ním rozprávať o tom ako inak sa to dá zvládnuť, poprípade sa spýtať dieťaťa čo by mu nabudúce pomohlo (keby vedel skôr, že odchádzate atď.) Tiež mu môžete ponúknuť, čo pomáha hnev zvládnuť vám.

Píšete, že predtým taký nebol. Môže mať teraz také obdobie, že sa učí pracovať s emóciami, že ho teraz častejšie prevalcujú. Poprípade sa skúste zamyslieť nad tým, či u vás pred tým pol rokom nenastala nejaká zmena.

Psychológ vám môže poradiť aj ohľadom toho, čo sa reakcií na hnev vášho syna týka, popr. môže pomôcť nájsť príčinu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož otázku v poradni

Tu začni písať odpoveď...

Odošli