7 mesačná dcéra chce byť len pri mamine

bajka411
13. sep 2014

Ahojte maminy. Mám krásnu a úžasnú 7 mesačnú dcérku. Akurát,že nechce byť s nikým iným,iba pri mne. Už aj na ocka si zvykla,ktorý s ňou pre rôzne povinnosti býva veľmi málo. Vydrží len s mojím otcom,u ktorého sme doteraz bývali a na ktorého si zvykla. Manžela veľmi hnevá,keď pri každom plače,lebo si myslí,že je rozmaznaná. Vždy,keď si ju niekto vezme strašne plače a kričí a naťahuje sa za mnou. Ja si ju chcem vziať späť,ale manžel a jeho okolie nechcú aby som to robila. Chce,aby si zvykla. Ale mne to proste srdce trhá a neviem,čo s tým mám robiť. Osobne si myslím,že ju netreba takto nasilu do toho nútiť a že si postupne zvykne byť aj s inými ľudmi a jednoducho z toho vyrastie. Mali ste takéto dieťatko alebo podobnú skúsenosť? Ďakujem

namarie
13. sep 2014

@bajka411 nepíšeš o mojej? mamin cecok, ani sa nehla odo mňa a to sme bývali s mamou a s bratom... ani na nich nepozrela, šla som na WCko, mama bola pri nej, reeeeeeeeev... teraz jej je to jedno, vyrástla z toho, minule k nej nemohla prísť mama tak s ňou ostala moja spolužiačka, ktorú predtým videla raz či dva krát a ani okom nemihla 😀 hrali sa na schovávačky,pozerali telku... každé dieťa má svoj čas kedy začne znášať iných ľudí a neskutočne ma rozčuľujú ľudia, ktorí to odmietajú pochopiť...

lenkalis
13. sep 2014

Tak isto aj moja, nikto cudzí ju nemohol zobrať na ruky, ani teraz k nikomu nejde iba k rodičom a starkým. Určite nenútiť, nie sú všetky deti extroverti. Teraz som ju začala dávať na pár hodín do miniškôlky, myslela som, že tam bezomna nezostane a bola som prekvapená, že áno 🙂

katka0905
13. sep 2014

@bajka411 tak toto som ja nedovolila. Myslim, ze tym moze v buducnosti vzniknut nezdravy odpor ci strach z cudzich ludi, ked takto nasilne prekracuju jej intimnu zonu (myslim, ze aj dieta ju ma). Moja svokra to urobila len raz, ze vnucku vzala nasilu na ruky (aj ked mala nechcela) a o chvilu som jej ju zobrala a potom ju drzala na rukach az po par mesiacoch. Normalne som jej povedala, ze sa mi to nepaci, ze malu stresuje, lenze tvoj problem je asi skor ten, ze tvoj partner nie je na tvojej strane, lebo moj bol...

pemizb
13. sep 2014

Tiez myslim ze treba pockat. Nenutit ju nasilu...raz chce ist k tebe tak co. Moja mala je to iste.....ja sa snazim napriklad ist na wc sama....aby si postupne odvykala. Viackrat predtym ako tam idem jej poviem ze tam pojde a ze o chvilu som naspat...ze ona ma pocka v postielke....a uz to chape a pocka bez revu. Skus to takisto vraviet.....povies jej parkrat...teraz pojdes na chvilinku k babke...ja si len zaviazem topanky, alebo nieco....a parkrat zopakuj.....a potom to sprav...ale ak place a chce ist k tebe...vezmi ju...to nie je o rozmaznani....to je o pocite bezpecnosti...tak naco ju zbytocne stresovat. Ja by som ju tiez nenechala plakat. Poznas niekoho, to sa maminej sukne nepuatil az do dospelosti? Ved ju to prejde 🙂

jaja1979
13. sep 2014

@bajka411 Toto je ukazkova separacna uzkost, moje decka to mali vsetky a trvalo to dost dlho. Neboli schopne byt s nikym inym, len so mnou, s tazkou biedou s manzelom. Ako tak boli zvyknuti na moju mamu a ked som bola nutena niekam odist a ich nechat doma, tak som sa musela nenapadne vytratit, aby ma nevideli. Vtedy nebol problem. Ale nasilu odtrhat dieta od mamy, ked ju ma na rukach,podla mna nema vyznam, akurat malu dobre vystresuju a bude to este horsie, pretoze druhykrat sa bude bat, ze ju od teba odtrhnu nasilu. Ja by som to takto nasilne neriesila, je to take obdobie, ved ono to vsetko prejde, mala si urcite zvykne, ale nasilim sa to nevyriesi, mozes ju podla mna akurat dobre vystresovat. Ved je este malicka, na cudzich ludi ma este casu dost.

katrinka8
13. sep 2014

@bajka411 - ahoj, tu je o tom nieco viac 😉 http://www.mamaaja.sk/dieta/dojca/separacna-uzk... Je to uplne normalne vyvinove stadium, prejdu si tym takmer vsetky deticky, kazde v inej intenzite. Je to v uplnom poriadku 😉 Inak je to aj tzv. "strach z odlucenia" spojeny so "strachom z cudzich ludi". Dr. Bukovsky dokonca tvrdi, ze ovela horsie by bolo, keby dietatko toto nemalo - mohlo by to naznacovat nejaku poruchu (myslim, ze hovoril o autizme, uz presne nepamatam).
Co sa tyka toho strachu z cudzich ludi, da sa s tym pracovat, len musis na to upozornit svoje okolie. Dolezite je, aby si sa s dietatom priblizovala k "cudzincovi" Ty, nikdy nie opacne (ze cudzi clovek sa prliblizuje smerom k Vam). Najprv sa pozdravite priatelsky, usmejete, aby dietatko videlo, ze Ty si v pohode, ze sa toho cudzinca nebojis. Cudzinec ostane tam, kde je. Dietatku povies, ze toto je napr. teta Janka. Je to dobra teta, moja kamaratka a pod. Potom sa mozes trochu k tete priblizit, opat nieco mile si povedat, pripadne skusit dat dcerkinu rucicku na tvar tety Janky alebo na jej ruku a pod., ale stale ju drzis - dcerku. Jasne, ze teta Janka sa nebude na dietatko vrhat a hned ho chciet brat na ruky. To chce cas. Niektore deti sa nechaju zobrat na ruky hned, niektore potrebuju cas, ine sa nechcu nechat nikomu a nikdy. Vsetko je v poriadku, dietatko nemozno nutit. Tym druhym treba proste vysvetlit, ze je v takom obdobi a nemaju si to brat osobne (kazdy inteligentny clovek pochopi)
Po druhe brat do uvahy, ze dietatku moze na tom druhom nieco prekazat (brada, okuliare, neprijemna vona a pod.). Ani nam sa nie kazdy paci a nie je nam prijemne pri kazdom cloveku sa hned mu vrhat do narucia (toboz ak ide o niekoho uplne cudzieho). Pre tak male dieta je cudzia napr. aj stara mama, ktoru vidi raz za cas. Nema tak dobre vyvinutu pamat, nedokaze si pamatat tvar. To prichadza vari az v 2 rokoch, ked si dokaze z pamate vydolovat podobizen. Napr. ked Ty ako matka odides napr. na hodinu, tak to dieta jednoduche nevie vo svojej mysli zobrazit si Tvoju tvar, aby sa ukludnilo tym, nevie, ze sa vratis, nepozna cas, nevie si ho predstavit. Vnima len jedno - si tu alebo tu nie si. Ostatne pride az neskor, vekom 😉 Ale netreba na deticky tlacit, Tvoja intuicia je spravna.

bajka411
autor
14. sep 2014

@namarie mna to tiež neskutočne vytáča...prečo by mala nasilu byť pri niekom,ked to sama tak nechce? ona časom na to príde,len tí ľudia...ako im to vysvetliť..a hlavne mužovi,že malá nie je rozmaznaná

bajka411
autor
14. sep 2014

Ďakujem vám pekne,uistili ste ma,že nie som otrasná matka 🙂 len keby to moj tvrdohlavý manzel chcel pochopiť. Lebo sama proti všetkým je ťažko.

janka_mamka
14. sep 2014

Ale ved to je normalne ;) moj maly to robi doteraz a to ma dva ;) samozrejme ze uz nie tak casto ale len obcas. Doteraz vsetkym vysvetlujem aby isli na neho pomaly ze je proste "maminkin" takze va radim najskor pohovor s manzelom ze vasa dcerka je proste ina ( ja vzdy vravim ze lepsie ako ked ide za hocikym ) a poziadajte ho o podporu z jeho strany ked budete nabuduce v spolocnosti. A ostatnych tiez dopredu upozornit skor ako sa o nu zacnu natahovat. Niektorym detickam sa jednoducho nepaci byt stiskane ako take mača. Plac je potom ich normalna a prirodzena reakcia .drzim pasti mamina ;)

namarie
14. sep 2014

@bajka411 hah nevysvetlíš... svokrovci bývajú 250km od nás, tak si vieš predstaviť čo to bolo vždy keď sme prišli (boli sme tam cca každé dva mesiace, keď mala malá 5 mesiacov strávili sme tam 6 týždňov vkuse) a ona ich proste nechcela a zvlášť svokra to zle znášala, potom plakala (čistý herecký výkon roka), potom bol partner nešťastný a vkuse chcel aby som jej malú dávala... odmietla som, povedala som, že moje dieťa nebude trpieť pri niekom koho nechce... potom mi tam plakal on, že jeho mama plače... to bolo ešte horšie ako krik... ale nepovolila som a teraz keď sme tam boli tak sa malá so svokrou pekne hrala vyše hodiny a my sme boli preč a ani si nevšimla... potom konečne pochopila aj svokra, že to chcelo len čas...

sense
14. sep 2014

dieta si zvykne pokial dotycna osoba na kt. nie je este zvyknuta bude s nou travit vela casu za pritomnosti osoby na kt. zvyknuta je....dolezite je postupne zblizovanie a ta osoba kt. ju chce ju musi niecim zaujat nie len tak vziat na ruky, dieta si musi najprv vybudovat doveru k danej osobe a vacsinou to spravi najprv z bezpecia (v tomto pripade ty) a pomaly prejde aj k "cudziemu" (otec, babka atd)....a 7 mesacne dieta nemoze byt a ani nie je v tom veku rozmaznane....odporuc dotycnym knizku od Bukovskeho kapitola 2strachy .... 😉

katrinka8
14. sep 2014

@bajka411 - skús dať mužovi prečítať túto diskusiu a nejaké články o strachu z odlúčenia a cudzích ľudí či o separačnej úzkosti... Možno to skôr pochopí.

zuzumajko
17. nov 2019

@bajka411 jasna separacna uzkost 🙂 su na to techniky. Napriklad, ty a ona sa hrate na zemi a prida sa k vam niekto treti. Najskor len pozoruje, neskor reaguje na teba a napokon na dcerku. Bez dotykov, len sa hrajte. Musite byt v jej vyske, nie ona vo vasej. Takto pomalicky si dcerka moze zvyknut aj na inych ludi vo svojom okoli. Akonahle ich bude dlhsie registrovat bezdotykovo, sama sa zacne zaujimat.. 🙂