Ako naučiť dieťa pýtať sa na nočník?

ntmj
12. jan 2015

Syn ma uz 2 roky 9 mesiacov a stále sa nepyta na nocnik, skusali sme uz vsetko mozne ale nic nezabera, pri slove nocnik chyti hystericky zachvat, na zachod tiez nechce. Vyhovara sa na braceka, ktory je o rok mladsi, ze aj on ma plienku a aj on kaka do plienky. Nedokaze pochopit, ze bracek je mladsi a plienku ma opravnene a preco musí cikat do nocnika ked bracek nemusi. Skusame teraz naucit na nocnik mladsieho syna ak by to zabralo ako motivacia ale zatial nic. Poradte prosim co robit, uz som zufala.

pribinak
12. jan 2015

No a ma cez den plienku? Ci je bez a cika a kaka do gati?

sunflower87
12. jan 2015

náš mal teraz 2 roky, doteraz to bolo tak, že keď sme ho chceli dať na nočník tak hysterický záchvat, tak sme ho nechali tak. Kúpili sme redukciu na WC, že nech chodí tam, keď uvidí nás, že tam chodíme, tak pôjde aj on. Nehrozí....teda ide tam ... občas sa stane, že sa vyciká alebo vykaká....Ale nepýta sa sám...iba keď sa pociká tak už kričí, že "cikaaaať" 🙂 Aj sa ho stále pýtame či nepotrebuje cikať...zoberiem ho aj za ruku na WC, občas ide dobrovoľne, ale väčšinou spustí plač, že tam nejde...tak už neviem tiež...chce to čas podľa mňa...náš si uvedomí, že treba ísť na WC cikať ale až keď je už pocikaný 😀 😀 Ale beriem to ako pozitívum, že si to už aspoň uvedomuje 😉 😉 len by trebalo o pár sekúnd skôr 😀 😀 😀 😀 😀

syrik
12. jan 2015

Ja mám rovnako staru dcéru A to isté. Hlási, že ide kakat A cikat, ale na nocnik alebo WC ani počuť. Dokonca sa nechce ani prebalit, keď sa pokaka. Stále pýta okakanu plienku nazad. Čakám už ako na zázrak. Keď ju dáme nasilu, skôr nepustí, drží, dokedy sa dá A potom sa pocika.

sylvia217
12. jan 2015

Môj mal presne 2r a 9m.. Do vtedy sa mi veľmi nechcelo, ma intoleranciu laktozy takze s prepacenim sral aj 5 x za den.. Ked nám to zistili kakanie sa mu pomalicky upravilo a ked kakao uz len raz za den a normálne dali sme sa na to.. Pocikal sa len dva krat a tak isto s kakanim 3 krat, ale to hneď vedel, ze mu treba, len nevedel ten správny moment.. 20 krat išiel a nic no a na další krat uz bolo neskoro, ale začal do gatkoch a dokoncil na zachode.. Za 4 dni bol oduceny.. Na noc este plienku mame, fo februari bude mat 3..
Len som mu na začiatku povedala, ze nemáš plienku.. Prvé dni sa pýtala ci mu treba cikat a to je vsetko..
Skus tiez len rano ho obliest, povec mu, ze nemá plienku.. Ked ti bude skúšať dávať plienku, ze mu mas dať, tak povec, ze to niesu pre Neho.. Moj raz skusil mi doniest plienku a ja, ze to sú pre Tina ty uz plienky nenosis a pochopil..
Drain palce..

sylvia217
12. jan 2015

Drzim palce.. 🙂

moma
12. jan 2015

Ja si myslim, ze jednoznačne treba už plienky odlozit. Uz je dost velky na to, aby vedel citit svoje potreby. Mozno by si mohla skusit odplienkovat aj oboch naraz, deti radi sutazia, budu sa pretekat kto bude sikovnejsi. Ja som malu jednoducho nechala bez plienky, ked sa pocikala bola neskutocne prekvapena preco ma mokre teplacky. Este som jej aj ukazala v zrkadle, aby sa videla aka je mokra.... Stalo sa to par krat a potom si veru zacala davat pozor. Na noc som este plienku nechala pre istotu, ale na moje prekvapenie to zacalo fungovat aj v noci. Ked jej bolo treba, zobudila sa a vypytala.
Tak vela stastia 🙂

adula12
12. jan 2015

moj syn ma rad nocnik, vie tam presediet aj hodiny ale nic tam nespravi. a pritom vie co sa tam robi. ma 2roky a 2,5mesiaca. ked sa pokaka, tak pride ku mne a ukaze mi na plienku a povie ble. a ked mu poviem, ze kde to patri, tak ukaze na nocnik. :( tak vie ale nechce. ale pritom tam v pohode sedi. ked ho necham cez den holeho alebo v gatoch, tak sa vycika do gati. raz sa nam stalo, ze sa vykakal na koberec a pritom nocnik mal hned vedla. nechapem... neviem ci este nevie kedy mu treba alebo co... lebo vacsinou ukaze na plienku ked sa uz pocika alebo pokaka, takze nie pred tym ze mu treba... minule cez noc mal uplne suchu plienku, ze celu noc necikal, tak rano som ho posadila na nocnik, stiahol hned celu flasu caju a cakala som, ze bude cikat. sedel tam asi 20minut a nic, dala som mu plienku a behom pol hodiny bol komplet precikany, tolko mocu vyprodukoval. a jemu to vobec nevadi, ze je v mokrej plienke. :( ja pevne verim, ze sa dozijem dna kedy na ten nocnik aj nieco vykona... tiez neviem ako na to, uz som skusala aj podplacanie aj macka sme ukazovali ako cika ale nic. Vie, ale nespravi. :(

siska53
12. jan 2015

@ntmj to mi o tom hovor! Nasa ma tiez a stale nic. Ked mala kusok po 2.r.,tak sama plienku zacala odmietat. Uz sme boli na tom tak,ze 95%kakania bolo uspesnych do nocnika, cikanie bolo 50:50 a to cca 3,5mesiaca. No mala uraz zubkov,musela som ju stale sledovat,aby sa nebuchla alebo aby jy maly nebuchol,nasledne dovolenka a odvtedy sa zasekla...uz sme to osvtedy viackrat skusali a stale nic,ani raz sa nevypyta. A to ma teda starsieho 4,9r.braceka..
Myslela som,ze ona bude skor odplienkovana,lebo ved je baba... Syn sa odplienkovat v 2,5r.,skor to nebolo moz e,voobec sa nechytal a nam pomohla plienkova dermatitida,musel behat nahy (to bolo koncom septembra) po byte a najskor cikal kade-tade,ale na asi 4.den mu to doslo a uvedomil si to a iz aa pekne pytal. Akurat na kakanie mal plienku do 3,5r.,ale to uz je o inom zas. 🙂

Tak hadam sa uz tie nase deti chytia,ved do skoly uz s plienkou nepojdu.

astonka
12. jan 2015

@ntmj hm no určite nie nasilu...on na to určite pride...skus pohladať či tu nie je aj skupina o odučani ...držím palce...

ntmj
autor
12. jan 2015

dakujem vsetkym za príspevky, aj nam sa v zaciatkoch celkom darilo, ked mal dva roky, a potom sa zasekol a odvtedy nic. Aj ked na nocniku sedel aj hodinu, nevycikal sa a ked som ho obliekla, ihned bol pocikany. Akoby to nasilu drzal aby to mohol pustit do slipkov:( Stále sa odvolava na mladsieho syna, ze aj on ma plienku. Neviem ci je chyba vo mne, v mojom pristupe, alebo mam zajst s nim k doktorke. Radi by sme ho dali do skolky, ale s plienkou ho nevezmu.

ivka1708
23. jan 2015

moj bude mat vo februari 2,5 roka a takisto uplne odmieta nocnik. Este donedavna na nom posedel, hoci sa nevycikal ale teraz nechce uz ani to. Pritom uz rozumie, ze cika sa do nocnika alebo zachodika a ze do skolky ho s plienkou nevezmu. Nepomaha nic, ani sladkosti, ktore mu slubim, ked sa vycika, nalepky...skusala som ho nechat aj v slipoch, ale ani tie uz nechce a aj tak bol do 2 hodin 3 x pocikany..neviem uz ako na nho. Snad to raz pride, len kedy...;(

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
demeterka
23. jan 2015

@ntmj
@ivka1708
My mame rovnaky problem, tiež som uz na nervy z neho, ma dva a pol roka a stale sa nam nedari. Na serbel si sice nesadne ale v pohode obsedi na zachode lebo vidi svoju starsiu sestru ako tam chodi. Tesila som sa ze eto je nasa vyhoda ze ma s tarsiu sestru a od nej sa nauci a bude pokoj ale nic. On sa sice vycika do zachoda ale iba ked ho tam posadim, nikdy ale naozaj nikdy sa tam nevypyta, vzdy sa pocika do gati a je mu jedno ze nema plienku, aj mu to poviem aj mu to opaujem ze ju nema aj ho nehcam mokrého a jemu tovobec nevadi ze je cely morky. No a co sa týka kakania to je cista hruza. to do zachodu nespravi ani nahodou, vzdy utecie do izby zavre sa a pokaka sa do gati a nechce si to nechat prezliect iba chodi na siroko, uz mu hovorim ze je humusak ale s nim to ani nehne :( Ked uz nepomaha ako motivacia starsia sestra tak uz fakt neviem ze co, aj so mnou chodi na zachod vidi ako cikam, kakam, uz vymyslam kadeco a on nic, ani cerveny zadok podrazdeny od hovienka mu nevadi... asi mi to robi naschvál alebo co.

ntmj
autor
24. jan 2015

@demeterka Ja som si po precitanych prispevkoch povedala, ze musim byt proste trpezliva a ze raz to proste uz musí vyjst, povedala som mu, ze nemame plienky, resp. ze ich mame malo a ze ich teda musíme odlozit pre mensieho braceka a kupili sme mu také male samolepky v tvare kolieska a povedali sme mu, ze ked sa bude pytat cikat, nalepíme koliesko na chladnicku a ked bude mat tych koliesok desat tak kupime auticko. Napodiv to zabralo a uz druhy tyzden sa pyta cikat, samozrejme ze sa pritrafi aj nehoda (to zasa jedno koliesko odlepime), ale vydrzi napr. aj ked sme von a na spanie plienku stále davame. Horsie je to uz s kakanim, bud to pusti hned rano do plienky alebo aj do slipkov, tak na tom este musíme popracovat, ale verim, ze aj to pride.

demeterka
24. jan 2015

@ntmj nam nefunguje vôbec nic. ani nalepky ani uplatky ani vidina novej hracky, proste nula bodov. Som mu povedala ze ked sa bude v skolke pocikavat budu sa mu deti smiat, samozrejme aj to mu je jedno.

ivka1708
24. jan 2015

@demeterka ani nam nefunguje absolutne nic, dnes ma slipy a uz sa aj raz pocikal. Babka mu dnes v telefonate slubila aj novu hracku a lizatko, ze ked sa vycika..na nocniku sa vysedel par krat ale bez vycikania...;( a s kakanim - sadne si do kuta a kadi s komentarom, ze mami chod prec...

alobalka
24. jan 2015

My sme so staršími deťmi nočník "preskočili" a šli rovno na redukciu na wc. Takú tú zmenšovaciu dosku. Bolo to okolo 2-2,5r. Aj teraz s malou tak plánujem urobiť. Zatiaľ má 20 mes a neriešim to. Akurát mi ukazuje, keď sa potrebuje prebaliť 🙂

atrami
24. jan 2015

My sme nechávali malého vo vnútri bez plienky. Postupne si uvedomil, že sa niečo deje. Popri tom sme mu vysvetlili, že treba cikať do nočníka. Najstarší bol v 2 rokoch bez plienky, prostredný 3 roky aj 3 mesiace a najmladší do 3 rokov, ale nočník nepoužil vôbec rovno išiel na wc. Skús ich odúčať naraz, možno to zaberie.

batomi
31. jan 2015

Aj my mame s tym problem.Ani na nocnik,ani na zachod nechce a povie az vtedy ze je pocikany,pokakany ked uz to ma v plienke alebo v slipoch.som.uz zufala,tri roky ma za dva mesiace,takze ani do skolky nemoze ist

gabiiika
31. jan 2015

Ja teraz v jasliach odnaučam dve detičky od plienok. Robievam to tak, že zhruba každu polhodinu až hodinu iba vezmem za ručku a posadim na nočnik, bez toho aby som to slovo nočnik vyslovila, vtedy by prišla hysteria.. musim povedať že za par dni už to brali automaticky, a teraz sa pomaly pytaju, je to ešte take že povie potichu alebo nestihneme dobehnuť k nočniku ale aj tak pokrok 🙂 niekomu to trva dlhšie niekamu kratšie..

siska53
31. jan 2015

@batomi aby ta neprekvapil.'🙂
Nasu do statnej nevezmu,lebo je plno takze toto mi nesuri,ale uz mi to prebalovanie vadi. No nechcem zakriknut,uz si to konecne zacina viac uvedomovat a dnes sa uz v pyzamku a s plienkou vypytala na wc a morka plienka jej zacina prekazat. Vzdy jej nakreslim smajlika a za troch veselych dostane peciatku.
Ono to dakedy trva dlhsie..nasa tiez bude mat 3roky o 2mesiace.🙂

nunina12
15. feb 2015

My sme mali v decembri 3 roky cez den sme uplne bez plienok na noc este davam.No a najvacsi problem je kakanie stale si pyta plienku ak mu ju nedam jednoducho to drzi.Uz som z toho na nervy.

nikusssik
15. feb 2015

moja dcérka bude mať o mesiac 2 roky, od septembra ju chcem dať do škôlky, už je aj prijatá...ale musí byť bez plienky...zatiaľ plienku má...kaká však len do nočníka, proste čaká kým nedám nočník, do plienky sa už nevykaká,,,ale nepýta sa sama...ciká do nočníka tiež, ale stane sa aj do plienky ešte...len neviem, ako ju naučiť pýtať sa...alebo ako na to, aby to pochopila? Nočník má už od roka, je zvyknutá, ale sama mi nedá znať, že dačo chce...veľmi ešte nerozpráva, aj keď opakuje slová, cikať aj kakať vie povedať, ale sa mi zdá, že nie k veci a vtedy keĎ to naozaj potrebuej...a keď sa opýtam, či chce cikať povie áno a nevyciká sa...alebo keď sedí na nočníku a spýtam sa či cikala, tak povie nie a cikala...akási som z toho pomotaná, či vôbec vie, čo to znamená :( viete mi niečo poradiť?

siska53
15. feb 2015

@nikusssik dost mozne,ze to este nechape.. Moj to pochopil az vo veku 2,5r.
Dcera,hoci plienku po 2.r.nechcela, to nejak nevedela poochopit..prosto obcas ano,obcas nie..to telo jzdnoducho este nevedela ovladat. Teraz ma o cca 2mesiace 3roky,konecne prestala strajkovat (po uraze zubkov
sa zatala) a vyzera to omnoho lepsie,hoci sa este zabudne a teda nestihne. A to sa jej aj pytam,dakedy sa na to vykasle...

Jedine jej nedat plienku..vysvetlit a nedat..pytat sa (ale nie kazdu chvilu).. Mozno jej to dojde uz coskoro.
Ja som maleho posadzala tiez tak okolo roku,tusim.13m.mal.. No nic z toho.
A vas uz prijali? U nas este ani ziadosti neprijimaju a nevezmu mi ju ani skor - pri dovrseni 3rokov..cize keby som sla do prace..u nas jedine do sukromnej..a nepomoze nam ani to,ze v statnej ma brata...

bubula_007
15. feb 2015

@nunina12 u nás je to presne takto isto, v dec. mal tri roky, cez deň bez plienky, už dokonca ide sám sa vycikat, ale kakať, to len do plienky a "na mieste na to určenom" za PC. 😀 Na noc tiež dávame plienku. Mna to az tak veľmi nerozhadzuje, lebo viem, ze veľa detičiek v škôlke v takomto veku majú aj dudel aj plienku na spanie... len mi vadí mudrovanie ľudí a take očakávanie, ze dieťa ak dovŕši 3 roky tak musí byt bez dudla, plienky, musí vedieť počítať do 20, poznať všetky farby, atd. 😒 A tiež keď vidím, ako sa zo dňa na deň učí nové veci, ako si ich opakuje a pridáva ďalšie a ďalšie, tak som si istá, ze aj s tými plienkami to bude fajn.
U nás to fungovalo tak, ze keď mal cca 2,5 roka skúsili sme bez plienky, stále sa pocikal, tak som neriešila, dávala plienku. Po mesiaci zase skúška a išlo to, raz na wc, inokedy nočník. Nepýtala som sa, len som ho zobrala a po nejakom čase si zvykol a pýtal sa, resp. kričal na mna, ze : Mama, ja som este necikal!!" 😀 A teraz už ide sám. Myslim si, ze treba motivovať, ponúkať možnosť, a hlavne byt trpezlivý a nehrešit, nekarhať...

nikusssik
16. feb 2015

@siska53 áno dcérku mi vzali dokonca do dvoch škôlok, jednu sme museli odmietnuť...neviem, či sme mali nejak naklonené hviezdy alebo čo 🙂 všade mi povedali, že uprednostňujú deti od 3 rokov, jedine, ak sa niečo uvolní. A nakoniec mi volali z dvoch škôlok, že máme nachystanú prihlášku a dieťa mi vezmú. Len neivem čo s tou plienkou, ako to bude :( uvidíme, budeme sa snažiť, ale máme čo robiť...ešte samostatné jedenie nám ide len vidličkou, čiže to čo sa dá napichovať, lyžička sa jej nepáči....samostatné pitie z pohára...tiež sa ešte pooblieva 🙂 no uvidíme, ako na otm budeme v lete 🙂

siska53
16. feb 2015

@nikusssik do septembra mate cas. Deti sa vedia zmenit z dna na den. Bude aj leto.
Pitie pohara skuste trenovat prelievanim vody z pohara do pohara ci presypavanim ryze z pohara do pohara.

michaela1711
16. feb 2015

My sme malého naučili na nočník tak že sme ho dávali každé ráno bez plienky a aj keď sa pocikal utreli sme to a vymenili trenky alebo gate a náš sa naučil zo dna na deň my sme boli už tiež z toho zúfalí ale raz mi ukázal slipky že ich chce nosiť a tak som mu ich dala bez plienky a odrazu pozerám a on si sám sadol na ten nočník a vycikal sa a už to potom išlo samé. A to on nechcel na nočníku cikávať to vždy plakal. Tie ďeti na to prídu samé.

zuzka1905
9. júl 2016

@adula12 ahoj, u nas je presne ten isty pripad ako u vas bude sediet aj hodinu na nocniku a nic nespravi tiez stiahne celu flasu caju ale neda ani kvapku do toho nocnika ☹ vidim ze si pisala prispevok v januari tak sa chcem spytat ci uz nastal u vas nejaky pokrok

zuzka1905
9. júl 2016

@adula12 ahoj u nas presne to iste, rano po prebudeni bola sucha plienka tak som hned posadila na nocnik, vypila tam celu flasu caju sedela hodinu a nic... postavila sa a do 10 min vsetko vypisala ... a tiez bude sediet aj 2 hodiny na tom nocniku a nic nespravi.... vidim ze si pisala prispevok v januari tak sa chcem spytat ci sa u vas uz nieco zmenilo kedze sme taky isty pripad ako vy