Aký je váš názor na domáce úlohy?

lubikan
27. jan 2013

Maminy,ktore mate doma skolakov prveho stupna,aky je vas nazor na domace ulohy?Su podla Vas prospesne,alebo zbytocne? Pripadne vase doucovanie jeho slabin?
Ucitelka odo mna ziada ucit sa doma so synom,lenze problem je ten,ze ja vysvetlujem uplne inak,uplne inak zase ucitelka a on ma v tom chaos a navyse chodi zo skoly unaveny,a moc ma uz nevnima potom.
Na to chodi do skoly,aby sa naucil tam predsa...

renab
27. jan 2013

u nás riaditeľ školy zastáva názor, že deti sa majú učiť v škole. ak aj majú úlohy, tak je to veľmi málo a je to len na také precvičenie učiva - napr. násobilky, vybraných slov. ale dohromady syn nad nimi nestrávi viac ako 10 minút.
podľa mňa by úloha naozaj mala plniť len funkciu - precvičiť, zopakovať.

anibas
27. jan 2013

Ak by školáci nemali domáce úlohy, tak "niektorí " rodičia by ani nevedeli čo sa ich deti učia !! Chcem mať prehľad, čo moje dieťa ovláda a čo mu ide horšie, a najlepšie to zistím pri písaní domácich úloh 😉 😉 😉

seagull2404
27. jan 2013

to je teraz taky moderny nazor, ze sa ma vsetko naucit v skole a domace ulohy su neodpodstatnene, domaca uloha ma okrem kontrolnej a opakovacej funkcie aj ulohu viest dieta k systemu a zodpovednosti, k pravidelnej priprave a praci na sebe; vysvetlene to uz ma mat v skole, doma to ma len uviest do praxe, a overit si, ci spravne rozumie (samozrejme s nim aj zodpovedny rodic)

usiko
27. jan 2013

jednoznacne som za domace ulohy...som ucitelka,a viem,akoto v skole chodi......v triede mate 20-30 ziakov, mate len 45 mint, kymsisplnite povinnostiakozapis do triednej knihy,chybajuci,plus na zs su to aj deti a ich problemy,proste potrebuju vam niecopovedat, tak si ich vypocujete, podporite a tak...cca cisty cas na vyucbu je asi 35 minut...vysvetlujete latku, deti si pisu...kazdy si pise inou ryzchlostou, treba pockat kym ma kazdy napisane a znova dava pozor, niekto nieco nechape, tak dovysvetlujete, ak zase niekto nechape, tiez dovysvetlujete...no a tak prejde hodina a vy ste cosi kamsi presli strasne malo...skola od vas vyzaduje splnat plany, lebo na ich zaklade su potom prijimacky na strednu skolu, ale tie plany je zial casto nemozne splnat, kvoli mnohym faktorom....plus nie kazde diete dava s skole pozor, a aj ked niekto zastava nazor, ze si ucitelky musia so ziakmi poradit, je to skoro nemozne so vsetkymi detmi, nakolko deti chodia istymj sposobom vyformovane uz z domu....tiez kazde dieta je ine, niektore rozmyslaju a pisu poznamky, ine iba automaticky pisu poznamky a potom nevedia, co na hodine bolo...takze domace ulohy, ktore sa mimochodom maju robit v druzine, tak ako tobolo za nasich cias, a nie doma, su nevyhnutne, aby si dieta upevnilo v hlavke to, cobolo na hodine......je tam este aj vela inych faktorov a dovodov, a ale toto ma teraz napadlo....ucila som na zs rok a pol a je to fakt tak ako pisem, takze domace urcite ano....ale mali by sa fakt robit v druzine......niektore deti vyzaduju aby sa s nimi doma niekto ucil, ine si poradia same...zavisi od dietatka a tiez od jeho potrieb a potrieb rodicov, teda ich narokov....

vinifred
27. jan 2013

..ja som ZA domáce úlohy,keby sme ich nemali,nemá také dobré známky,lebo si nič neprecvičí..ja sa doma opýtam,ako im vysvetľovala učivo pani učiteľka..ak vie,tak ideme podľa toho..ak nie,vysvetlím tak,ako je mne bližšie ,učiteľka s tým nemá problém,ona predsa vie najlepšie..keď prídeme zo školy,nikdy nenaháňam do učenia..nechám hodinku na hranie a a až potom sa učíme a nemáme problém..

martini
27. jan 2013

a ty keď si bola malá tak si tiež chodila do školy a máš pocit, že to čo si tam za tých pár hodín počula by ti stačilo? no ja mám rada vzdelávanie a nemám pocit, že raz počuť stačí...

sasiki
27. jan 2013

Sú deti, ktorým stačí pár minút, ale sú aj také, ktorým to isté trvá hodinu. Domáce úlohy sú podľa mňa prospešné, vedú k zodpovednosti, ale všetko s mierou. A je dobré si nejaký ten dník v týždni aj oddýchnuť a vypnúť.

veldinka
27. jan 2013

Jasné, že domáce úlohy...ak sa nemá dieťa naučiť k domácej systematickej príprave na prvom stupni, tak na druhom už bude neskoro a bude mať problém. Ďalej domáce úlohy slúžia na fixáciu a automatizáciu preberaného učiva. Učitelia v škole deti učia a rodičia by mali učiteľov doma prostredníctvom domácej úlohy podporiť, aby výklad učiteľov nebol zbytočný. Lebo sú deti, ktorým možno výklad v škole postačuje, ale sú deti, ktoré si to potrebujú precvičiť aj doma. Ak je problém v tom, že učiteľ vysvetľuje inak a rodičia inak, tak by bolo dobré dohodnúť stretnutie s vyčujúcimi a ujednotiť si systém vysvetľovania- zvlášť ak sa jedná o žiačika, ktorý má s niečim problém. A tiež nie je dobré týrať deti s domácimi úlohami. Doma nech sa pohrajú, odýchnu a potom šup šup do učenia 🙂 Môj názor...

prasiatko30
27. jan 2013

Nasi dostavaju ulohy ale sa mi zda ze vcelku primerane - kazdy de jednu stranku jeden den pisanie a jeden den matiku - dokonca sa mi to zda malo plus citat ale to cita ona sama bez nejakeho znasilnovania - nemusi citat len z citanky cita vsetko co jej padne pod ruku - knihy, plagaty, nadpisy proste vsetko od septembra uz precitala zo 5 knih + ak z akehokolvek dovodu nedokonci to co robili v skole tak si to donesie domov a musime dokoncit - ma 6r je v prvej triede na zs plus mi ked chodime po ulici tak precvicujeme anglinu pripadne mi vyklada co dali na prirodovede + v poslednej dobe ju strasne zaujima historia takze furt hladame knihy o starovekom rime, grecku, egypte a posledne dni mame obdobie predkolumbijskych civilizaciii - majovia, inkovia, aztekovia takze v podstate studujeme furt a ak nahodou vidim ze na niecom pokulhava tak sa ucime skor za pochodu ako keby sme sedeli a drvili sa

cerez
27. jan 2013

Tiež som za domáce úlohy. Len pri nich zisťujem aké máme rezervy. My doma ešte používame knižky na precvičovanie slovenského jazyka a matematiky.

andrejka1983
27. jan 2013

ano máš pravdu....do školy chodí ,tak ako vravíš ,aby sa tam učil, ale nie každému dieťaťu stačí to čo počuje v škole alebo sa naučí, mnohým treba ešte aby sa im doma rodičia venovali a preskúšali ho či prípadne doučili lebo hodina ma len 45 minut!!!! a v triede viac ako 2O žiakov takže nie vždy na každého dôjde individuálne chápeš 🙂))) takže netreba sa hnevať na učiteľku alebo na domáce úlohy ale venovať sa tomu dieťaťu ak mu nestačí to čo sa naučí v škole. Domáce úlohy su na to aby si žiak upevnil preberané učivo, a preto sa volajú domáce že sa maju robit doma a nie v škole 😉 😉 a rodič je na to aby ho pri tom viedol, pomáhal mu a kontroloval.....samozrejme pomáhala tým že mu to vysvetli a ukáže, nie že to za neho napíše 😀 😀 lebo s tým som sa tolko krááát stretla... 😀 si niekedy naivne rodičia myslia že si to nevšimnem he he ale to je tak okate a smiešne a stráááášne tým škodia svojmu dieťaťu

anjelicek26
27. jan 2013

Nasi v skole ziadne ulohy nemaju (celodenna skola), mne to strasne chyba, mala nie je ten ukecany typ, co o vsetkom rozprava, ani netusim, co robia, co vie a co nevie. Neprijde mi to dobry napad uplne bez..

lypka
27. jan 2013

ja som za domáce úlohy, ale nie také, ktoré ešte aj rodič musí dve hodiny vyhľadávať na internete. vôbec tieto úlohy neuznávam, viem, že je moderná doba a predpoklad, že každý má počítať a internet, ale nie je to pravda. ja som dnes synovcovi pol hodiny hľadala info o slovenskom rozhlase a podobné hlúposti... 😖 😠

michalag
27. jan 2013

U nas su sice ulohy, ale na vikend/ cez prazdniny im ich p. uč. aspon teraz v 1. ročniku nedava aby si oddychli a tiez vie že ked niektore deti chodia ku starym rodicom tak by to nerobili narychlo po veceroch, takze im da radsej pocas tyzdna viac. Ja som toho nazoru, v skole sa ma naucit a doma zopakovat. Som rada ze ich maju, ja viem co sa prave ucia a tiez ci mu to ide alebo ma niekde medzere.
Pocas prazdnin som ale malemu vymyslala v matematike priklady, davala kratky diktat ci prepisat z tlacenych viet pisanym. To uz je na kazdom rodicovi ako k tomu pristupuje

euka210
27. jan 2013

urcite na prvom stupni DU treba (hoci ja som na 2st.) na precvicenie uciva a upevnenia.
Ked je problem s vysvetlovanim, ze dieta z hodiny nevie co ma robit a Ty ho ucis inak, tak by som sla za ucitelkou a porozpravala sa, ako to vysvetluje ona, ved rodicia nemaju pedagogicku skolu a idu na veci intuitivne.
Ked pride zo skoly, tak jasne ze si musi najprv oddychnut a potom sa az ucit.
A este mi napada, ci nebude mat nejaku poruchu ucenia (dyslexia, dysgrafia a pod.)...tieto deti mozu mat problemy v skole, ze ich to nebavi a su unavene, lebo proste potrebuju viac casu na pochopenie a v skole sa to nestiha pokial o tom ucitel a rodicia nevedia, ze ako sa venovat dietatu; a treba proste viacej a opakovat a opakovat. Cim skor sa to podchyti, tym lepsie a skor sa to prekona.

ela2710
27. jan 2013

Ja som ZA domáce úlohy, deti sa učia tomu, že majú aj nejaké povinnosti, okrem toho je dobré si doma zopakovať, naučiť sa, precvičiť čo nejde...

namornicka
28. jan 2013

Neviem posúdiť či sú na niečo dobré domáce úlohy. Moja dcéra si ich napíše v družine, doma mi povie že úlohy už hotové má, takže ani ja často neviem čo sa v škole učia. Asi by som to riešila ak by mala zlé známky, to by som si na ňu posvietila.

brumka
28. jan 2013

podla mna domace ulohy su len na uzitok, jasm ako dieta nadavala ze mame ulohy ale co bysme potom doma robili? prideme a uz skola pre nas neexistovala, ulohy su dobre nato pripravit dieta do buducna, kolky musi a robit veci do prace aj ked pridu domov a aspon sa spaja vztah rodica a dietata aj kd dakedy casovo narocne a hlavne dieta sa postupne pripravuje na vadsie a vadsie naroky do buducna

stanislavao
28. jan 2013

domace ulohy su urcite potrebne. okrem domacich uloh piseme denne diktat a ani ja by som neverila, ako to pomaha. treba si precvicovat, pisanie, citanie, pocitanie, aby sa s tym dieta zzilo. taktiez si treba preopakovat prirodovedu, vlastivedu, co sa ucili, lebo za tyzden to dieta mohlo zabudnut. a anglictinu sa treba ucit denne, lebo je velmi dolezite. nechapem preco si myslite, ze dieta sa ma ucit v skole. ucitelka ma v triede cca 20 deti. niektore su lepsie, niektore slabsie. ako sa ma s kazdym ucit? ona im latku vysvetli, ale doma si to dieta musi preopakovat a trenovat na prikladoch, aby sa to poriadne naucilo a zapamatalo. urcite sa doma s dietatom ucit treba. ale rodicia si to chcu ulahcit a tak chcu vsetku zodpovednost hodit na pedagoga. a pokial vam ide len o to, ze neviete, ako latku vysvetluje ucitelka, tak jej zavolajte, alebo ju navstivte a opytajte sa jej.

janage
28. jan 2013

jedna vec su domace ulohy, druhá učenie sa s rodičom - my sme boli doma tri a okrem prvého ročníka zš sa veru s nami rodičia neučili - domáce sme si robili sami a tu sme a každá aj s VŠ 😀 a to sme neboli žiadne super deti. Ja mám doma 1. a pri domácich sa riadim tým ako jej to ide - nevidím dôvod načo by čítala jednu stranu 5x keď jej to ide výborne na prvý šup, matikou sa nezaoberám vôbec - zatiaľ nebolo treba, ale vždy sa spýtam či rozumie, a písanie - začiatky boli ťažké, po mesiaci už to išlo lepšie - teraz už som dovolila domácu aj v družine ak chce - doma skontrolujem, ak to nie je pekne musí prepísať a diktáty po počiatočnom boji sme sa dohodli, že ak budú bez chyby, tak to nebudeme riešiť. Ostatné predmety majú väčšinou niečo nakresliť - to robí sama. Oni celkovo tých úloh oproti ostatným deťom čo sledujem majú menej, ale pokiaľ vie písať čítať počítať - neriešim. Ja som chodila na dedinskú zš a keď som išla na vychytený gympel do mesta všetci prorokovali ako sa zhorším a nestalo sa 😉 Takže domáce áno, v primeranom množstve a určite by to nemali byť DÚ rodiča - samozrejme občasná pomoc a pravidelný záujem rodiča o dianie v škole je na mieste.

horana
28. jan 2013

V koncepcii beznych statnych skol tak ako je nastavena maju D.u. vyznam. Ine je ze sa neznamkuju, cize nevznikne preferencia deti s ktorymi sa rodicia maju viac casu pripravovat nez s tymi co nie. Cize je to len na zaopakovanie uciva.
Radsej by som ale bola za skolu kde je koncepcia naucit sa max. v skole a doma bud dobrovolne alebo nic, rozhodne ziadne D.u. Take su v zap. Eu beznejsie. Lebo dieta ma mat dost casu aj na oddych. Su take aj u nas, no su sukromne a nemame na ne dost penazi.
Inak je to zial tak ze ked ma ziak co i len minimalne problemy s ucenim, stoji to rodica doma kopec namahy, s vela detmi sa musia rodicia kopec doucovat, vysvetlovat to co v skole len preleteli. A ta nova koncepcia ucebnic tiez sila, sice pobrazky a nazorne ale system najdi si v googli a p. ucitelka aj tak skusa to co ona vysvetlila, male deti nula poznamok a rodic nema z coho zistit rozsah ucebnej latky.

vroni
28. jan 2013

Moje dieta (prvacka) dostava domace ulohy kazdy den, rodicia dostanu vzdy v piatok rozpis na cely tyzden (s ulohami), deckam ich ucitel pripomina vzdy den vopred. Su to vacsinou drobnosti, co maju urobit - precitat clanok, urobit stranu z pracovneho zosita, naucit sa parriadkovu basnicku, vypocitat par prikladov, kazdy den jedna uloha, ucelom hry ma byt, aby si deti vypestovali navyk na pravidelnu domacu pripravu (tak nam to vysvetlil pan ucitel na prvom rodicku) a nesmu sa doma pripravovat dlhsie nez 20 minut (ak to trva dlsie, bola zle zadana uloha alebo zle pochopena latka. Ale riesit to bude ucitel v skole a nie rodic doma, rodic len podpise, ze nedokoncene a skola doriesi). Usmievam sa nad tou anglictinou, lebo vecou, ktoru sme na ulohu este nikdy nemali, su slovicka a vetne vazby 😉 (skola je bilingvalna, takze cudzi jazyk maju) V takto postavenych domacich ulohach zmysel vidim. V citani kilometrovych clankom so sialenym obsahom ci pocitani desat stran prikladov jedneho druhu nie.

zuzanale
28. jan 2013

my máme prváčku a úlohy robia v družine aj keď zvyčajne maličkosť tj 4riadky v písanke napísať prečítať vyrátať nejaký ten príklad ... no u nás je doma nutné pracovať tiež čítanie hláskovanie nejaký text prečítať proste venovať tomu aspoň pol hodinku denne lebo v škole nestačí ... a venovať sa veru dieťaťu a úlohám či zopakovaniu látky treba sú deti ktorým stačí počuť v škole a vedia tiež som taká bola na niektoré predmety ine deti musia biflovať a sedieť nad tým časom to už v podstate niesú domáce ulohy ale látka ktorú v škole preberajú a musí ju ovládať .... ja som nechápala ako u známych mohli deti prepadnúť v prvom či druhom ročníku čo tam je také ťažké a teraz keď mám prváka vidím že venovať sa treba opakovať pracovať ak by dcéra nechodila do družiny prišla domov hodila tašku a ja by som si povedala že veď sa to má naučiť v škole veru by sme prepadli .... takže poviem že sú doležité lebo to nieje len o ulohách ale neskor je to už príprava na vyučovanie

miskakyska
28. jan 2013

.........ahojte 😎 naši prváci majú vyslovene zakázané písať domáce úlohy v družine 😒 každy deň majú aj z matematiky aj z písania a môžem povedať,že im učka nakladá riadne 😨 a v piatok,už ani nehovorím...cez tyždeň žiadny oddych od domácich úloh...staršia mávala aspoň stredy bez úloh

evabb35
29. jan 2013

Domáce úlohy by mali učitelia dávať len na preopakovanie učiva. Metodiku cvičení zadaných na domácu úlohu by mali učitelia prebrať s deťmi v škole, aby deti doma vedeli ako s cvičeniami doma pracovať. Je podľa mňa nezmysel, aby si nad domácou úlohou sedela celá rodina. Domáce úlohy by mali byť výlučne na samostatnú prácu žiaka. Alebo potom nech autori učebníc organizujú semináre pre rodičov nielen pre učiteľov.

monikajaco
29. jan 2013

ja ti napisem ako je to u nas a strasne sa mi to paci (Irsku ) este pred zacatim skolskeho roka sme mali den otvorenych dvery v skole kde nam ucitelka oznamila toto o domacich ulohach ... domace ulohy sa maju robit max 10 minut denne od pondelka do stvrtka ... nikdy nemaju ulohu na vikend ... tak su stavane ze dieta ich musi zvladnut za tych 10 minut kedy sa este sustredi a neunavuje ho to ... ak to dieta nezvlada alebo nevie treba nechat cisty papier ich nezaujimaju vedomosti rodicov ale deti a preto ak nieco nevie tak sa mu ucitel bude venovat o to viac ... nasa ma troska problem so spajanim slov je to klasika ak sa dieta uci viac jazykov a ta nasa sa uci 3 (irstinu , ang . a slovencinu ) ... takze ju ucitelka dala do kruzku malovnie + spajanie slov a je to vo forme hry ... nasa vobec nevnima zeby bola na doucovani alebo tak chodi tam asi 5 deti a strasne sa im to paci maju to cez vyucovanie cca na 3 mesiace .. takze pomahaju im velmi ... ja sa nemusim stresovat a presne toto oni povedali nam na zaciatku ze na to je tu ucitelka aby ich ucila nie rodic .... neskor verim ze budem pomahat aj ja ale ked bude mozno starsia ale nie prvacka ....

anairda8
2. feb 2013

ahojte🙂, súhlasím, ak domáce úlohy, tak len na preopakovanie učiva. Moja dcéra mala takú skvelú školu ZŠ Holíčska, kde mali úlohy skoro stále a dokonca ak si ju zabudla spraviť mala 5 v žiackej, tak to už naštvalo aj mňa a riešila som to... Neviem o čom sú dnešné ZŠ, ale ich prístup k detom je podľa mňa, stále horší a horší.

javalla
11. feb 2013

Ahojky, s domácimi úlohami súhlasím 🙂 Na otázku "čo ste robili dnes v škole" niekedy dostanem odpoveď "neviem, nepamätám si". Takže prídeme domov, vezmem tašku a listujem zošity, šlabikár. Mám prváčika, tak vidím ako každý deň pokročili, ktoré písmenko sa naučili, čo čítajú. V školskom klube ho nenechávam príliš dlho, resp. až do konca, aby sa stihol pohrať aj doma 😎 a vie, že má aj určité povinnosti a to úlohy a potom mu opäť nechávam čas na svoje hry (nemyslím pc a internet, ale dokáže sa veľmi pekne zabaviť - kreslením, skladaním lega...). A radosť máme obaja - drobec z toho, že sa mi pochváli, čo už vie napísať a čo všetko dokáže prečítať 😎 a ja z toho, akého mám šikovného drobca 😎 . A mám aj skúsenosť ako to funguje naopak 😅 sestra má takisto prváčika, ktorý si píše všetky úlohy a číta šlabikár v školskom klube a chodí domov s poslednými deťmi. Keď si voláme, ja dokážem zreferovať každý moment, ona ani nevie, ktoré písmenko sa učia a jej názor je taký, že keď si platí ŠK, tak nech sa dieťa učí tam. No... 😖 vyberte si a nech si každý utvorí svoj názor sám 😀

maruska24
14. feb 2013

mnohokrát sa pri domácich úlohách naučia veľa aj rodičia, nové veci, nové postupy. Dieťa je hlavne motivované si učivo znova preopakovať, v pokojnejšom prostredí si to overiť, precvičiť, naučiť sa nové informácie, modeluje tým samo seba. Vždy je to lepšie, ako hneď sadnúť za hry na PC či chat. Veď úlohy nie sú za trest, ale aby sa deti niečo naučili.

karolinocka
17. feb 2013

Deťom úlohy treba, lebo inak by sa do učenia doma ani nepozreli. A povedzme si pravdu....majú to oveľa jednoduchšie ako my kedysi. Mne keď kázali urobiť referát, utekala som do knižnice a čítala, hľadala, zapisovala a učila sa. Dnešné deti sadnú za PC, vygooglia si, čo potrebujú a nenamáhajú sa zmeniť v texte ani čiarku.
Len nech sa vzdelávajú...nezaškodí im to 😉