Čo znamená večerný plač trojročnej dcérky?

Zodpovedané
12. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky. Akonáhle odbije večer, s plačom uteká do kúpeľne. Zapne si svetlo a otvára skrinku, ktorú tam máme. Trvá to už istú dobu a vždy každý večer. A netušíme, že čo bolo spúšťačom.

Dcérka ešte nerozpráva, takže nedokážeme pochopiť, čo sa deje. Má diagnostikovaný oneskorený psychomotorický vývoj.

Ako ju máme ukľudniť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na to, aby som robila akýkoľvek záver mám veľmi málo informácii.
Ak sa to opakuje pravidelne, skúste tomu predísť. Zmeniť nejako večerný rituál, odísť do inej miestnosti ako bežne ste, vyplniť čas niečím čo rada robí, možno odsledovať čo konkrétne spustí tento nepokoj a prečo.
Ak sa to bude aj naďalej opakovať, skúsiť zistiť prečo vtedy otvára skrinku. Je tam niečo čo môže chcieť? Potrebovať? Alebo naopak niečo čo ju znepokojuje? Má to nejaký význam?

Čo sa ukľudnenia týka, svoje dieťa poznáte najlepšie. Na niekoho funguje objatie, prihováranie sa, hladkanie, určite jej treba zreflektovať pocity, priznať jej, že smutná (nahnevaná?), povedať jej, že by ste jej radi pomohli, nech vás skúsi ukázať čo potrebuje.

Verím, že situáciu sťažuje, že dcérka nerozpráva, ale deti vedia dať najavo aj inak.
Dúfam, že sa vám podarí porozumieť si navzájom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com