Kedy prejde môjho syna obdobie vzdoru?

Zodpovedané
9. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám 3,5 ročného syna, ktorý má od februára obdobie vzdoru. Jeho odpovede sú - nie, ja nechcem. A to vrátane vody a jedla. Niektoré dni zje a vypije veľmi málo. Niekedy má žltý moč a stolicu v tvare bobkov. Je aj veľmi chudý. Jeho váhu som konzultovala s pediatričkou a je to zatiaľ v norme.

Vzdoruje aj proti cikaniu. Jednoducho zadržiava aj pol dňa, až pokým to nie je úplne nevyhnutné. Potom buď nedobehne, alebo vyciká strašne veľa. Odplienkovaný je od júla.

Niektoré dni reve aj hodiny. Prihováranie, objatie a krik ten rev len zhoršia. Najviac pomáha nevšímať si ho, prípadne ho niečim zaujať. Aj tak to trvá strašne dlho, kým prestane revať. Slovo plakať nepoužívam preto, lebo to má od plaču ďaleko. Občas sa pomedzi ten rev aj zasmeje, keď ho rozosmejeme. Potom sa rozhodne revať ďalej.

Okrem toho má až neprimeraný strach z niektorých vecí. Vie sa dostať do strašnej paniky. Dlho mal obdobie, že keď zbadal niekde na zemi vlas, tak začal hystericky, vystresovane jačať, že ,,vlas, maminka daj preč". Mne vtedy niekolko mesiacov po pôrode strašne padali vlasy.

Najnovšie sa vie vystresovať, keď má malinký škrabanec. Začne úplne panikáriť, kričať, svaly má úplne stuhnuté. Bojí sa chodiť na neznáme miesta. Nechce ísť ani na koláčik a ani do hračkárstva.

On je prostredný syn. Zo škôlky sme ho aj museli odhlásiť, lebo bol stále chorý. Nezvykol si tam, veľmi sa tam trápil a jačal aj tam. Počas spánku tým budil ostatné deti.

Je skôr introvert

Prejde ho podľa Vás tento vzdor a strach? Alebo máme radšej navštíviť psychológa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že vás vaša situácia trápi a snažíte sa ju riešiť. Ocitáte sa v mnohých situáciách, ktoré sú náročné na zvládnutie.

Z toho čo píšete vám na vašu otázku odpovedať neviem.
Zvládať emočné situácie s dieťaťom je náročné na trpezlivosť, ale je to potrebné, aby sa ich dieťa naučilo prekonať a porozumieť emóciám.

Ťažko povedať prečo synček obmedzuje jedlo, pitie a aj vyprázdňovanie. Môže to byť naozaj len nejaké obdobie, ale môže ísť aj o niečo viac.

Rovnaké si myslím aj o jeho strachu. Z toho čo píšete sa mi zdá, že v niektorých situáciách ho až paralyzuje.

Dajte aj na seba, ak sa vám zdá, že už je jeho strach príliš veľký, že ho obmedzuje, paralyzuje, odporúčala by som navštíviť odborníka.
Minimálne vás, ako rodičov, môže posilniť pri zvládaní náročných situácií.

Veľa síl.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com